Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez cbias » poniedziałek 17 września 2018, 12:59

Wróciłem z egzaminu na kat C i podczas egzaminu miałem takie sytuacje.
1) Polecenie brzmiało, aby skręcić w prawo na najbliższym skrzyżowaniu. Dojeżdżamy do tego miejsca skręcam w prawo i chwilę potem pytam się egzaminatora czy na skrzyżowaniu równorzędnym też w prawo. Odpowiedział, że nie, bo polecenie dotyczy tylko skrzyżowania przed którym zostało wydane. Nie zaznaczył błędu.
Czy to jest skrzyżowanie? Zamiast znaku Droga Wewnętrzna stoi teraz Strefa Ruchu. Moim zdaniem nie, bo "strefa ruchu - obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi" do tego dodajmy oznakowanie poziome.
https://www.google.pl/maps/@52.3207434, ... 6656?hl=en
2) https://www.google.pl/maps/place/Mileni ... 3885?hl=en Na satelicie widać jak miejsce wygląda obecnie, GSV jest nieaktualne.
Przejście dla pieszych na drodze dwujezdniowej. Jadąc prawym pasem widzę pieszego zbliżającego się do przejścia z prawej strony, więc zaczynam zwalniać. Kilka metrów przed pasami wyprzedza mnie taksówkarz, a następne pojazdy zatrzymują się razem ze mną. Po ruszeniu dowiaduje się, że nieprawidłowo przejechałem przez przejście dla pieszych. Czy oby na pewno egzaminator powinien zaznaczyć w tym przypadku błąd? Wiem jakie potencjalne niebezpieczeństwo spowodowane przez wyprzedzających nieprzepisowo może nieść takie zachowanie, ale nie uważam żeby był to błąd.
Pozdrawiam
cbias
 
Posty: 13
Dołączył(a): środa 19 lipca 2017, 18:43

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez waw » poniedziałek 17 września 2018, 19:12

1) Wg mnie to nie jest skrzyżowanie.

2) Zatrzymałeś się czy tylko zwolniłeś bo to różnica.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez cbias » poniedziałek 17 września 2018, 19:17

ad2) Zatrzymałem się, pieszy przeszedł i pojechałem.
Jak to ma jakieś znaczenie to taksówkarz wyprzedził mnie bezpośrednio przed przejściem jak zwalniałem. Potem już nikt nie omijał.
cbias
 
Posty: 13
Dołączył(a): środa 19 lipca 2017, 18:43

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez Henq » poniedziałek 17 września 2018, 20:28

cbias napisał(a):Czy to jest skrzyżowanie? Zamiast znaku Droga Wewnętrzna stoi teraz Strefa Ruchu. Moim zdaniem nie, bo "strefa ruchu - obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi" do tego dodajmy oznakowanie poziome.
czyli powinieneś jechać prosto
najbliższe skrzyżowanie gdzie wykonujesz polecenie:
https://www.google.pl/maps/@52.3193532, ... 6656?hl=en
swoją drogą ciekawe czy po nowemu również brakuje oznakowania tj wyjazd ze strefy (koniec drogi wewnętrznej po staremu).

2. w jakim celu zwalniałeś przed przejściem i się zatrzymywałeś?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez cbias » poniedziałek 17 września 2018, 21:31

[quote=Henq]czyli powinieneś jechać prosto[/quote]
Tylko czy prosto to prosto czy prosto to w prawo, tak jak wymalowane są linie pasa ruchu? Bo jadąc rzeczywiście cały czas prosto to do żadnego skrzyżowania bym nie dojechał tylko do łąki za marketem.
Żeby była jasność egzaminator miał na myśli dalszą jazdę ul. Ceramiczną. Tak też pojechałem. Moje pytanie bierze się z kąśliwych uwag egzaminatora, które wygłosił gdy zapytałem się czy skręcić w prawo w Jagmina, bo de facto to jest najbliższe skrzyżowanie na którym się pojawiliśmy, a nie tak jak według niego ten wyjazd ze strefy ruchu.

[quote=Henq]2. w jakim celu zwalniałeś przed przejściem i się zatrzymywałeś?[/quote]

W celu przepuszczenia pieszego, który zbliżał się do przejścia dla pieszych. Pieszy przeszedł przez pasy i pojechałem dalej. Chodzi o sam fakt wykonania takiego manewru na jezdni z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, gdy pieszy zbliża się z prawej strony (o ile to ma jakieś znaczenie?). Ten sam manewr w tym miejscu https://www.google.pl/maps/@52.3220818, ... 6656?hl=en według egzaminatora jest poprawny. Moim zdaniem w obu sytuacjach miałem prawo zatrzymać się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i nie ma tu żadnego błędu..
Nie było to zaklasyfikowane jako zagrożenie powodujące przerwanie egzaminu, został jedynie zaznaczony pojedynczy błąd.

Ciężko się odpisuje na posty, gdy ich publikacja wypada kilka godzin po napisaniu, po akceptacji przez moderatora.
cbias
 
Posty: 13
Dołączył(a): środa 19 lipca 2017, 18:43

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez Henq » wtorek 18 września 2018, 19:21

cbias napisał(a):Tylko czy prosto to prosto czy prosto to w prawo, tak jak wymalowane są linie pasa ruchu? Bo jadąc rzeczywiście cały czas prosto to do żadnego skrzyżowania bym nie dojechał tylko do łąki za marketem.
No nie koniecznie, przecież dałem ci linka.
Trzeba było jechać jak prowadzą linie i na najbliższym skrzyżowaniu w prawo a nie pytać.

cbias napisał(a):Moim zdaniem w obu sytuacjach miałem prawo zatrzymać się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i nie ma tu żadnego błędu..
no i to jest tylko twoje zdanie, pieszy nie ma pierwszeństwa w takiej sytuacji, nie masz obowiązku zatrzymywać się i czekać, aż łaskawie wejdzie na jezdnię. Jest to mylące dla auta jadącego obok ciebie który nie ma czasu na reakcje, tak jak w tym przypadku.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez cbias » wtorek 18 września 2018, 20:08

Henq napisał(a):no i to jest tylko twoje zdanie, pieszy nie ma pierwszeństwa w takiej sytuacji, nie masz obowiązku zatrzymywać się i czekać, aż łaskawie wejdzie na jezdnię. Jest to mylące dla auta jadącego obok ciebie który nie ma czasu na reakcje, tak jak w tym przypadku.


W sumie to nie tylko moje, bo Dworak się ze mną zgadza. https://www.youtube.com/watch?v=3iCUfrKQhnw Mylące może być tylko dla pseudo kierowców, którzy nie znają podstawowego przepisu o zakazie wyprzedzania/omijania przed przejściem dla pieszych.

Henq napisał(a):No nie koniecznie, przecież dałem ci linka.
Trzeba było jechać jak prowadzą linie i na najbliższym skrzyżowaniu w prawo a nie pytać.


Linie prowadzą dalej Ceramiczną. Jakbym pojechał prosto w strefę ruchu to żadnych linii nie ma i jadąc cały czas prosto dojechałbym do łąki widocznej na GSV, a obecnie stoi tam osiedle. Na twoje skrzyżowanie żadne linie nie prowadzą.
cbias
 
Posty: 13
Dołączył(a): środa 19 lipca 2017, 18:43

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez Henq » wtorek 18 września 2018, 20:58

cbias napisał(a):W sumie to nie tylko moje, bo Dworak się ze mną zgadza. https://www.youtube.com/watch?v=3iCUfrKQhnw Mylące może być tylko dla pseudo kierowców, którzy nie znają podstawowego przepisu o zakazie wyprzedzania/omijania przed przejściem dla pieszych.
skoro tak twierdzisz to zacytuj takowy przepis, bo z tego co piszesz to nawet nie wiesz o jakim przepisie jest mowa :eek2: dla ciebie nie ma znaczenia czy wyprzedza czy omija? :help:
Dla p.Dworaka nie ma znaczenia czy stoi czy wchodzi to jest jedno i to samo :help:
ręce opadają w tym jednym się zgodzę jak się słucha pana Dworaka - przypomnę człowieka który nie ma pojęcia co to jest skrzyżowanie :eek2:

cbias napisał(a):
Henq napisał(a):No nie koniecznie, przecież dałem ci linka.
Trzeba było jechać jak prowadzą linie i na najbliższym skrzyżowaniu w prawo a nie pytać.


Linie prowadzą dalej Ceramiczną. Jakbym pojechał prosto w strefę ruchu to żadnych linii nie ma i jadąc cały czas prosto dojechałbym do łąki widocznej na GSV, a obecnie stoi tam osiedle. Na twoje skrzyżowanie żadne linie nie prowadzą.
ale droga prowadzi :thumb2:
wystarczy że pojedziesz prosto jak prowadzi droga w strefie ruchu i skręcisz w lewo na drodze wewnętrznej a dojedziesz do skrzyżowania na którym możesz wykonać polecenie egzaminatora :thumb2:
masz dwie opcje do wyboru, a skoro wiesz lepiej to po co pytasz?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez cbias » wtorek 18 września 2018, 21:17

Henq napisał(a):skoro tak twierdzisz to zacytuj takowy przepis, bo z tego co piszesz to nawet nie wiesz o jakim przepisie jest mowa :eek2: dla ciebie nie ma znaczenia czy wyprzedza czy omija? :help:

W tym wypadku nie ma znaczenia czy wyprzedza czy omija.

Kod: Zaznacz cały
Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;



Henq napisał(a):ale droga prowadzi :thumb2:
wystarczy że pojedziesz prosto jak prowadzi droga w strefie ruchu i skręcisz w lewo na drodze wewnętrznej a dojedziesz do skrzyżowania
masz dwie opcje do wyboru, a skoro wiesz lepiej to po co pytasz?

No to jak mam już skręcać w lewo na przecięciu się dróg, to mogę wcześniej pojechać w prawo też na przecięciu się dróg, bez wjazdu w strefę ruchu. Pytanie dotyczyło tego, czy przecięcie się Ceramicznej i tej strefy ruchu to skrzyżowanie, bo według egzaminatora tak.

Wypowie się ktoś jeszcze?
cbias
 
Posty: 13
Dołączył(a): środa 19 lipca 2017, 18:43

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez Henq » wtorek 18 września 2018, 22:15

cbias napisał(a):
Henq napisał(a):skoro tak twierdzisz to zacytuj takowy przepis, bo z tego co piszesz to nawet nie wiesz o jakim przepisie jest mowa :eek2: dla ciebie nie ma znaczenia czy wyprzedza czy omija? :help:

W tym wypadku nie ma znaczenia czy wyprzedza czy omija.

Kod: Zaznacz cały
Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

ależ oczywiście, że ma!
Kiedy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem? bo na pewno nie czekając na chodniku. art 13 znany?
ty aby na pewno zdałeś ten egzamin?

cbias napisał(a):
Henq napisał(a):ale droga prowadzi :thumb2:
wystarczy że pojedziesz prosto jak prowadzi droga w strefie ruchu i skręcisz w lewo na drodze wewnętrznej a dojedziesz do skrzyżowania
masz dwie opcje do wyboru, a skoro wiesz lepiej to po co pytasz?

No to jak mam już skręcać w lewo na przecięciu się dróg, to mogę wcześniej pojechać w prawo też na przecięciu się dróg, bez wjazdu w strefę ruchu. Pytanie dotyczyło tego, czy przecięcie się Ceramicznej i tej strefy ruchu to skrzyżowanie, bo według egzaminatora tak.
Oczywiście, że nie jest to skrzyżowanie i wg egzaminatora również nie jest to skrzyżowanie, przecież nie kazał ci tam skręcić w prawo tylko na pierwszym możliwym skrzyżowaniu :eek2: to ty pojechałeś w prawo :eek2: czyli wg ciebie to było skrzyżowanie, a teraz na egzaminatora zwalasz?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez cbias » wtorek 18 września 2018, 22:45

Henq napisał(a):Kiedy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem? bo na pewno nie czekając na chodniku. art 13 znany?

Sorry ale twojej interpretacji nie podzielam ani ja, ani Dworak, ani policja. Pieszy nie musi być na przejściu dla pieszych, żeby zaszło omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Od 3:49 https://youtu.be/fOB-2AWtq7A?t=3m49s
Jeśli uważasz, że policjant nie zna przepisów i wypisuje mandaty bez elementarnej wiedzy z zakresu PORD ( elementarnej skoro pytasz się o mój wynik egzaminu) może napiszesz skargę. Dowód w postaci video już masz.

Może skończmy na tym dyskusję odnośnie wykroczenia polegającego na wyprzedzaniu/omijaniu przed przejściem dla pieszych, bo nie tego dotyczy ten temat.
Henq napisał(a):Oczywiście, że nie jest to skrzyżowanie i wg egzaminatora również nie jest to skrzyżowanie, przecież nie kazał ci tam skręcić w prawo tylko na pierwszym możliwym skrzyżowaniu :eek2: to ty pojechałeś w prawo :eek2: czyli wg ciebie to było skrzyżowanie, a teraz na egzaminatora zwalasz?

Na nikogo nie zwalam, bo według egzaminatora nie popełniłem żadnego błędu. Wiem co egzaminator powiedział zaraz po moim skręcie w prawo, gdy zapytałem czy na skrzyżowaniu w prawo Po egzaminie potwierdził swoje słowo- według niego jest to skrzyżowanie i gdybym pojechał prosto/skręcił w prawo na równorzędnym uznałby błąd.

Zrozumiałem co chcesz mi przekazać, nie zgadzam się z Tobą i widzę, że Cię nie przekonam. Chciałbym, żeby wypowiedzieli się też inni.
cbias
 
Posty: 13
Dołączył(a): środa 19 lipca 2017, 18:43

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez gumik » wtorek 18 września 2018, 23:31

Przed przejściem dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność oraz w razie potrzeby zmniejszyć prędkość. Nie neguje to zatrzymania. Zatrzymanie, to zmniejszenie prędkości do zera.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez Henq » wtorek 18 września 2018, 23:41

cbias napisał(a):Pieszy nie musi być na przejściu dla pieszych, żeby zaszło omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

musi! art 13 nadal nie doczytałeś?

cbias napisał(a):Jeśli uważasz, że policjant nie zna przepisów i wypisuje mandaty bez elementarnej wiedzy z zakresu PORD ( elementarnej skoro pytasz się o mój wynik egzaminu) może napiszesz skargę.
skargę na co?

cbias napisał(a):Może skończmy na tym dyskusję odnośnie wykroczenia polegającego na wyprzedzaniu/omijaniu przed przejściem dla pieszych, bo nie tego dotyczy ten temat.
po raz kolejny wyprzedzanie a omijanie to dwa różne manewry, skoro takie elementarne definicje są dla ciebie bez znaczenia nie dziwne że nie potrafisz ogarnąć kiedy pieszy ma pierwszeństwo.
Poza tym temat już niejednokrotnie wałkowany i zarówno ty i Dworak i niedouczony policjant nie macie racji.

-------
gumik napisał(a):Przed przejściem dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność oraz w razie potrzeby zmniejszyć prędkość. Nie neguje to zatrzymania. Zatrzymanie, to zmniejszenie prędkości do zera.

w razie potrzeby, a jaka to potrzeba gdy pieszego nie ma na pasach? może potrzeba wypuszczenia pasażera? wówczas również nie wolno omijać?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez gumik » środa 19 września 2018, 22:53

Henq napisał(a):
gumik napisał(a):Przed przejściem dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność oraz w razie potrzeby zmniejszyć prędkość. Nie neguje to zatrzymania. Zatrzymanie, to zmniejszenie prędkości do zera.

w razie potrzeby, a jaka to potrzeba gdy pieszego nie ma na pasach? może potrzeba wypuszczenia pasażera? wówczas również nie wolno omijać?
Wystarczy, że pieszy jest w pobliżu i jest ryzyko, że wtargnie na przejście.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowanie a strefa ruchu i przejście dla pieszych

Postprzez Henq » czwartek 20 września 2018, 06:38

gumik napisał(a):Wystarczy, że pieszy jest w pobliżu i jest ryzyko, że wtargnie na przejście.

nie! nie wystarczy. Pieszy może stać po lewej stronie jezdni i co też mam zwalniać bo jest ryzyko że wtargnie? a jak nie wtargnie? bo jednak się rozmysli? przepis art 13 jest jasny i precyzyjny, nie ma pieszego na pasach nie ma pierwszeństwa.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości