Osoby na wózkach, a drogi osiedlowe

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Osoby na wózkach, a drogi osiedlowe

Postprzez mmagmowa » piątek 07 września 2018, 15:46

Chciałabym się dowiedzieć czy osoba poruszająca się na wózku ma prawo korzystać z drogi osiedlowej wówczas gdy np. nie jest w stanie wjechać na chodnik przez wysoki krawężnik?
mmagmowa
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 07 września 2018, 15:35

Re: Osoby na wózkach, a drogi osiedlowe

Postprzez Alpheus » wtorek 11 września 2018, 13:46

Prawnie, osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim jest traktowana jako pieszy - ma obowiązek poruszać się po chodniku lub korzystać z pobocza.

Czasami zdarza się, że pieszy nie może skorzystać z chodnika (zaparkowane samochody / prace), musi wtedy pokonać odcinek po jezdni, możliwie blisko prawej krawędzi, uważając na pojazdy.

Jeżeli inwalida nie jest w stanie skorzystać z chodnika, WEDŁUG MNIE, ma prawo pokonać dany odcinek jezdnią, zgodnie z powyższą analogią.
10.08.2016: Odebrane:)
Alpheus
 
Posty: 43
Dołączył(a): czwartek 18 sierpnia 2016, 10:39

Re: Osoby na wózkach, a drogi osiedlowe

Postprzez szymonix » wtorek 11 września 2018, 20:11

Pieszy + jezdnia = lewa strona
szymonix
 
Posty: 152
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Osoby na wózkach, a drogi osiedlowe

Postprzez mp0011 » wtorek 11 września 2018, 23:43

Konwencja Wiedeńska na ten temat:

2. Jeżeli z boku jezdni znajdują się chodniki dla pieszych lub pobocza nadające się dla pieszych, piesi są obowiązani z nich korzystać. Jednakże z zachowaniem należytej ostrożności:
a) piesi pchający lub niosący przedmioty zajmujące dużo miejsca mogą poruszać się po jezdni, jeżeli ich poruszanie się po chodniku lub poboczu mogłoby spowodować poważne utrudnienia dla innych pieszych,
b) grupy pieszych prowadzone przez przewodników lub zorganizowane kolumny pieszych mogą korzystać z jezdni.
Niezależnie od postanowień ustępu 2 tego artykułu konwencji, inwalidzi poruszający się na wózkach inwalidzkich mogą we wszystkich przypadkach korzystać z jezdni.


5. a) Poza obszarami zabudowanymi piesi korzystający z jezdni powinni znajdować się po stronie jezdni przeciwnej do tej, która odpowiada kierunkowi ruchu, chyba że zagrażałoby to ich bezpieczeństwu, bądź występowałyby szczególne okoliczności. Jednakże osoby prowadzące rowery, motorowery lub motocykle, inwalidzi poruszający się wózkami inwalidzkimi oraz grupy pieszych prowadzone przez przewodników lub zorganizowane kolumny pieszych powinni znajdować się po stronie jezdni, która odpowiada kierunkowi ruchu. Z wyjątkiem zorganizowanych kolumn, piesi idący po jezdni powinni iść w miarę możności w jednym rzędzie, jeżeli tego wymaga bezpieczeństwo ruchu, w szczególności w razie złej widoczności lub dużego natężenia ruchu pojazdów.
b) Postanowienia litery a) niniejszego ustępu mogą być rozciągnięte na obszary zabudowane.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 1709
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości