Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Postprzez Nope89 » czwartek 06 września 2018, 19:35

Sytuacja ma się tak. Jedziemy drogą główną skręcamy w prawo w ulicę która jest dojazdem do obiektu przydrożnego czyli do stacji i marketu ale nie tak bezpośrednio. Wjeżdżając na tą drogę jedziemy nią kilkanaście metrów, mijamy znak Strefy Ruchu i mamy skrzyżowanie w kształcie plusa. Droga z lewej to wyjazd ze stacji, droga z prawej wyjazd z parkingu. Żadnych znaków nie ma, prócz Strefy Ruchu a to, że jest wyjazd z parkingu to po prostu widać, znak żaden o tym nie informuje. Pytanie czy jest to skrzyżowanie równorzędne((ja na drodze która prowadzi do obiektów przydrożnych a oni z nich wyjeżdżają więc sytuacja równorzędna , czy należy to traktować tak, że nie jest to skrzyżowanie bo zarówno auto z lewej jak i prawej wyjeżdża z obiektu przydrożnego i włączają się do ruchu a ja jestem jakby na "głównej")?

Taki rysunek. Czerwony kwadrat stacja, żółty market, SR-Strefa Ruchu i numeracja autek.
https://zapodaj.net/dfdfeafee004e.png.html
Nope89
 
Posty: 18
Dołączył(a): czwartek 17 sierpnia 2017, 17:35

Re: Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Postprzez benio101 » piątek 07 września 2018, 02:18

To, że się ktoś włącza do ruchu nie zmienia w żaden sposób faktu, że jest to skrzyżowanie.
Dz.U. 1988 nr 5 poz. 40 i 44 art. 1 pkt h napisał(a):skrzyżowanie — każde przecięcie się dróg na jednym poziomie, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z placami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia;
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Postprzez szerszon » piątek 07 września 2018, 07:36

Jak się powołujesz na KW to dodaj jeszcze definicję drogi z tejże. Inaczej wychodzi co u ciebie jest standardem.
Czyli bzdury.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Postprzez benio101 » piątek 07 września 2018, 14:20

Proszę, szerszonku, specjalnie dla ciebie, podaję definicję drogi z KW:
Dz.U. 1988 nr 5 poz. 40 i 44 art. 1 pkt d napisał(a):droga — oznacza całą powierzchnię każdej drogi lub ulicy otwartej dla ruchu publicznego
Definicja drogi z KW jednak nie wchodzi w konflikt z definicją drogi z ustawy PoRD, więc możesz sobie używać, której chcesz, choć preferowana jest ta z ustawy PoRD, bo jest nowsza.

Jakaś dobra duszyczka wypisała na wikipedii listę różnic między KW a PoRD: Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Są tam cztery punkty, "Ochrona rowerzystów" jest już nieaktualna, zostało to znowelizowane i już jest zgodne, jednym z trzech pozostałych punktów jest właśnie skrzyżowanie. Obowiązuje definicja z KW.

A tutaj linki, żebyś mógł następnym razem znaleźć sobie definicje z KW sam:

Konwencja o ruchu drogowym
Dz.U. 1988 nr 5 poz. 40 i 44


Ratyfikacja Konwencji o ruchu drogowym
Dz.U. 1988 nr 5 poz. 41

benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Postprzez szymonix » piątek 07 września 2018, 14:39

Nope89 napisał(a):ja jestem jakby na "głównej"

Nie przesadzasz? Ja jestem na "głównej" to inni czekać.. Nie, nie..
Nope89 napisał(a):czy jest to skrzyżowanie równorzędne

Ja bym w tym przypadku jechał tam w/g zasad obowiązujących na skrzyżowaniu równorzędnym.. Ciekawe czy szerszon też, czy uzna któryś wlot za "główny" ??? Bo narazie napisał dwa posty, żaden nie na temat poruszony w wątku.. Nie sądzę, że nie potrafi odpowiedzieć, ale to normalne - najpierw trzeba podusić benia, potem na szymusia poszczekać, a potem to już autor nie potrzebuje wiedzy bo zapewne na innym forum się dowiedział, czyli "świety spokój" - tak umiera forum. :help:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Postprzez gumik » piątek 07 września 2018, 15:57

Patrząc na rysunek nie widzę podstaw, żeby traktować to miejsce inaczej jak skrzyżowanie równorzędne. Przydałoby się jeszcze zdjęcie dla pełnego obrazu sytuacji.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Postprzez Nope89 » sobota 08 września 2018, 18:42

Tam w sumie nikt nikogo nie puszcza. Dlatego już przychylałem się do opinii, że jestem na drodze głównej a wyjazdy z drogi prowadzącej do obiektu nie są skrzyżowaniami.

skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną.

Wiem, że nie o taką drogę chodzi w domyśle. Jednak faktem jest, że tam jest wyjazd ze stacji i parkingu(te dojazdówki są bardzo krótkie, wyjeżdzasz od dystrybutorów, kilkanaście metrów prosto i skręt)..a mimo to traktować to jako równorzędne...Gdyby to była sytuacja bezpośrednio już na parkingu kiedy na niego wjechałem to jak najbardziej ale tu mam wątpliwości w końcu z drogi najpierw mijam wyjazd, więc teoretycznie on powinien czekać :hmm:

Chyba, że interpretacja jak już pisałem, podpiąć wszystko pod rozgrywanie akcji na dojeździe do obiektów przydrożnych i wtedy ok
Nope89
 
Posty: 18
Dołączył(a): czwartek 17 sierpnia 2017, 17:35

Re: Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Postprzez Henq » niedziela 09 września 2018, 12:33

art 25.3
brak znaków A-7/B-20, brak znaków D-1, drogi nie są traktowane jak dojazd do obiektów, takowe dojazdy przeważnie są z dróg głównych publicznych i dlatego w kodeksie wyeliminowane są z tworzenia skrzyżowania. Obowiązuje art 25.1
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?

Postprzez benio101 » niedziela 09 września 2018, 15:46

Po pierwsze: W strefie ruchu obowiązują takie same przepisy, jak na drogach publicznych.
Właśnie po to ten w ogóle znak powstał: by można było wymusić przepisy ruchu drogowego na drogach prywatnych.

Po drugie: Skrzyżowanie to każde przecięcie się dróg na jednym poziomie (…).. Tam jest mowa o drogach, a nie o drogach publicznych. Ulice musiałyby być publiczne, ale nie drogi. Drogi mogą być niepubliczne. Alternatywa zbyt trudna do zrozumienia?

Po trzecie: Nawet, gdyby nie było to skrzyżowanie, choć ewidentinie nim jest, to w "innym miejscu przecięcia się kierunków ruchu" również obowiązuje zasada prawej ręki.
Choć przypominam, że wykracza to poza zakres tego tematu, tj. "Skrzyżowanie czy wyjazd z posesji?".

PS Nope89 jak widać, czytać ze zrozumieniem nie potrafi i cytuje definicję, która nie obowiązuje, co napisałem kilka postów niżej :wizard:
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości