Rondo dwupasmowe - pytanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Rondo dwupasmowe - pytanie

Postprzez mrjoker » piątek 24 sierpnia 2018, 21:54

WItam, mam do Was pytanie dotyczące ronda dwupasmowego, mianowicie - przyjmijmy, że jestem w aucie pomarańczowym i na rondzie zamierzam jechać pierwszym zjazdem. Widzę, że na rondzie na wewnętrznym pasie znajduje się pojazd (niebieski, a1) i wiem, że jest zbyt blisko mnie, żebym zdążył być przed nim, nie zajeżdżając mu drogi (jeśli oczywiscie bedzie chcial zmienic pas na zewnetrzny). Czy chcąc jechać pasem zewnętrznym przepuszczam również pojazdy znajdujące się na wewnętrznym pasie z mojej lewej strony (pojazdy są już na rondzie, ja zaś jeszcze nie)? Najlepiej prezentuje to grafika

Obrazek

Dziękuję za odp., pozdrawiam
mrjoker
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 24 sierpnia 2018, 21:48

Re: Rondo dwupasmowe - pytanie

Postprzez Alpheus » wtorek 11 września 2018, 13:38

Generalnie, pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się na rondzie.

Jeżeli zdecydujesz się wjechać na skrzyżowanie, ufając kierowcy niebieskiego samochodu (brak sygnalizacji chęci zmiany pasa ruchu), robisz to na własną odpowiedzialność. W przypadku kolizji (nawet, gdy niebieski zmieni pas bez sygnalizowania tego), będziesz głównym winnym.

Oczywiście zakładam, że jest to rondo ze znakiem A-7 przed wjazdem.
10.08.2016: Odebrane:)
Alpheus
 
Posty: 43
Dołączył(a): czwartek 18 sierpnia 2016, 10:39

Re: Rondo dwupasmowe - pytanie

Postprzez gumik » wtorek 11 września 2018, 17:41

Nie warto ryzykować. Ludzie często zmieniają pas, czy wyjeżdżają z ronda bez żadnej sygnalizacji. Na szczęście takich rond coraz mniej.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Rondo dwupasmowe - pytanie

Postprzez benio101 » środa 12 września 2018, 00:48

Jeśli C–12ka jest przepisowo, wraz z A–7ką, to masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie.
Nie ma znaczenia, na którym oni są pasie, ani czy sygnalizują zamiar zmiany pasa ruchu, czy nie.

W przypadku kolizji, winny będziesz ty, ten na rondzie może co najwyżej dostać mandat za niezasygnalizowanie swojego zamiaru.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Rondo dwupasmowe - pytanie

Postprzez Cyryl » środa 12 września 2018, 06:23

rysunek nie jest do końca dobry, bo w rejonach wjazdów zwykle nie ma linii ciągłej - oddzielającej pasy ruchu (z wyjątkiem ronda turbinowego), dającej domniemanie jazdy swoim pasem kierującego znajdującego się na tym skrzyżowaniu.
tak jak napisał poprzednik masz ustąpić pierwszeństwa pojazdom, niezależnie od tego którym pasem się poruszają.

natomiast decydując się już na wjazd równoległy z pojazdem znajdującym się na wewnętrznym pasie tego ronda, musimy się zastanowić czy jedziemy takim pojazdem, który podczas skrętu obrysem nie przekroczy swojego pasa lub czy mamy wystarczające umiejętności aby ten manewr wykonać nie wchodząc w konflikt z pojazdem jadącym po rondzie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości