Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez mario91 » poniedziałek 24 września 2018, 23:17

Witam. Zakupiłem nowe reflektory mijania i drogowych do mojego auta, cena za komplet była niższa niż to, co musiałbym zapłacić za regenerację. Jest nieco lepiej, nadal nie tak jak w nowych samochodach (w których są stosowane żarówki H4 lub H7, nie ksenony), ale do zaakceptowania. Być może gdybym zakupił oryginalne reflektory byłoby jeszcze lepiej, ale one są już praktycznie nie do dostania, więc ratowałem się zamiennikami "Made in China".

Ale wracając do tematu świateł przeciwmgłowych przednich. W art 30 przepisów jest napisane, że należy je włączyć w zmniejszonej przejrzystości powietrza i są tam wymienione między innymi opady atmosferyczne. Czy muszą to być intensywne opady, czy już zwykła mżawka się kwalifikuje? Pytam ponieważ włączenie dodatkowo halogenów znacznie polepsza widoczność zwłaszcza poboczy, ale ogólnie przed autem jest jaśniej, gdy przy mokrej nawierzchni światła mijania oświetlają mi drogę jeszcze słabiej, niż kiedy jest sucho.

Zauważyłem też, że normalnie mogę włączyć w samochodzie TYLNE przeciwmgłowe tylko wtedy, gdy mam włączone mijania. Natomiast gdy włączę pozycyjne i PRZEDNIE przeciwmgłowe BEZ mijania, to opcja włączenia TYLNYCH przeciwmgłowych również staje się możliwa. Czy w takim razie w dużej mgle, gdy przed autem jest kompletne mleko (widoczność < 50 metrów), mogę używać PRZEDNICH przeciwmgłowych BEZ mijania (wtedy jest lepsza widoczność, bo mijania oświetlają głównie mleko) oraz TYLNYCH przeciwmgłowych jednocześnie? Czy nie grozi mi za to jakiś mandat?
mario91
 
Posty: 11
Dołączył(a): poniedziałek 20 sierpnia 2018, 01:41

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez szymonix » wtorek 25 września 2018, 13:50

mario91 napisał(a):Zakupiłem nowe reflektory mijania i drogowych do mojego auta

Nareszcie, podziałane..
mario91 napisał(a):żarówki H4 lub H7,

A to masz jeszcze inne?
mario91 napisał(a): czy już zwykła mżawka się kwalifikuje?

Jestem na NIE.
mario91 napisał(a):mogę włączyć w samochodzie TYLNE przeciwmgłowe tylko wtedy, gdy mam włączone mijania

Dokładnie, taki jest wymóg.
mario91 napisał(a):Czy w takim razie w dużej mgle,(...), mogę używać PRZEDNICH przeciwmgłowych BEZ mijania (wtedy jest lepsza widoczność, bo mijania oświetlają głównie mleko) oraz TYLNYCH przeciwmgłowych jednocześnie? Czy nie grozi mi za to jakiś mandat?

Możesz, nie grozi. Powodzenia i szerokości.
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez gumik » wtorek 25 września 2018, 16:59

mario91 napisał(a):W art 30 przepisów jest napisane, że należy je włączyć w zmniejszonej przejrzystości powietrza i są tam wymienione między innymi opady atmosferyczne. Czy muszą to być intensywne opady, czy już zwykła mżawka się kwalifikuje?
Moim zdaniem tak. Jest to jak najbardziej stan zmniejszonej przejrzystosci powietrza. Na pewno nikogo przeciwmgielnymi przednimi nie oslepisz w mzawce.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez 5tysiecy » wtorek 02 października 2018, 23:10

Hej, moim zdaniem jest potrzebna regeneracja samych kloszy :) a światła przeciwmgłowe mają swoje zastosowanie, i nie raz uratowały życie.
https://5tysiecy.pl - Zarabiaj w Internecie
5tysiecy
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 02 października 2018, 23:04

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 126 gości