zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeństwo

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeństwo

Postprzez Badura » środa 01 sierpnia 2018, 16:18

Mamy tutaj przykład zawracania z wykorzystaniem np. strefy zamieszkania bądź drogi podporządkowanej.
Niebieski pojazd wjeżdża w uliczkę i wyjeżdża na drogę z pierwszeństwem
Obrazek

Niebieski znajduje się zatrzymany na drodze z pierwszeństwem i chce ruszyć. W międzyczasie przyjeżdża zielony, który wyjeżdża ze strefy zamieszkania tudzież spod znaku A-7 ustąp pierwszeństwa.
Obrazek

Kto pojedzie pierwszy?
Badura
 
Posty: 54
Dołączył(a): niedziela 27 grudnia 2015, 23:01

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez benio101 » środa 01 sierpnia 2018, 20:08

To, że niebieski przed chwilą skręcał w lewo, a potem skręcał cofając, nic nie zmienia.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez JAKUB » środa 01 sierpnia 2018, 23:34

Pierwszy pojedzie zielony.
W Konwencji Wiedeńskiej zawracać należy tak, aby nie utrudniać ruchu innym pojazdom.
W polskim prawie podlega pod dział wlączanie się do ruchu.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez Badura » czwartek 02 sierpnia 2018, 21:39

Benio,
niczego nie zmienia, czyli uważasz, że pojazd jest już na drodze z pierwszeństwem i ma pierwszeństwo? :wink: w sumie szedłbym osobiście w tym kierunku. Moim zdaniem nie ma mowy o włączaniu się do ruchu.

JAKUB - w takim razie uważasz, że zatrzymanie wynikało z własnej woli. A właściwie mówiąc ściślej - NIE wynikało z warunków/przepisów ruchu drogowego. Idąc tym tokiem myślenia, zawracanie "na 3" na drodze z zakazem zatrzymywania się jest zabronione - w końcu musimy się zatrzymać, aby zmienić bieg na wsteczny i zmienić kierunek jazdy z przodu na tył. Tymczasem takie zawracanie to codzienność.

To jak to jest w końcu w tej konkretnej sytuacji z tematu? :wink:
Ostatnio zmieniony czwartek 02 sierpnia 2018, 21:45 przez Badura, łącznie zmieniany 1 raz
Badura
 
Posty: 54
Dołączył(a): niedziela 27 grudnia 2015, 23:01

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez waw » czwartek 02 sierpnia 2018, 21:41

JAKUB napisał(a):W Konwencji Wiedeńskiej zawracać należy tak, aby nie utrudniać ruchu innym pojazdom.
W polskim prawie podlega pod dział wlączanie się do ruchu.

Bdura. Jest oddzielny przepis o zawracaniu art. 22 pkt. 6 ust 4
Zabrania się zawracania:
4) w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez JAKUB » czwartek 02 sierpnia 2018, 21:47

To niebieski zawrócił i ... .... ?
(skończył na drodze z pierwszeństwem)
Czyżby złamał art. 22.6.4)?
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez Badura » czwartek 02 sierpnia 2018, 23:15

Jakub, tak, rozpatrujemy przypadek gdy niebieski rozpoczyna zawracanie na drodze z pierwszeństwem i kończy również na tej drodze.
okej, nie będziemy się spuszczać nad tym, czy złamał art 22.6.4. Może złamał, może nie. Równie dobrze możemy założyć, że swoją obecnością zawsze utrudniamy ruch w każdej sytuacji.. :wink: Pytanie jest zasadniczo proste - kto ma pierwszeństwo - zielony czy niebieski? :wink:
Badura
 
Posty: 54
Dołączył(a): niedziela 27 grudnia 2015, 23:01

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez benio101 » piątek 03 sierpnia 2018, 01:29

JAKUB napisał(a):To niebieski zawrócił i ... .... ?
Kierujący pojazdem niebieskim skręcił w lewo, a następnie wykonał manewr cofania (art. 23 ust. 1 pkt 3) połączony ze skręcaniem. Zakończył w tym momencie zawracanie (znajduje się na tej samej drodze, ale po przeciwnym kierunku ruchu, tj. po drugiej stronie tej samej drogi). Po wyłączeniu prawego kierunkowskazu, zamierza jechać prosto na skrzyżowaniu. W przypadku znaku A–7, zielony musi mu ustąpić pierwszeństwa (znak ma tutaj pierwszeństwo — art. 5 ust. 1). Przypadek drogi wewnętrznej pozwolę sobie pominąć — nie potrzeba nam kolejnej dyskusji nad tym, gdzie następuje włączanie się do ruchu i czy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa jest na skrzyżowaniu, tylko przed, czy może i tu i tu; myślę, że nie o to chodzi w tym wątku.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez JAKUB » piątek 03 sierpnia 2018, 07:58

Ja po wykonaniu zawracania ponownie-
WŁĄCZAM SIĘ DO RUCHU. (ruszam po zatrzymaniu nie spowodowanym warunkami ruchu)
p.s.
Zawracanie to manewr nietypowy (jazda powolna, zatrzymywanie się, cofanie, szeroka obserwacja,..), więc ja cofam w drogę o mniejszym natężeniu ruchu (A-7, strefa zamieszkania...), aby swoim manewren spełnić art. 22.6.4 (nie utrudnić ruchu innym pojazdom).
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez Henq » piątek 03 sierpnia 2018, 17:27

JAKUB napisał(a):Ja po wykonaniu zawracania ponownie-
WŁĄCZAM SIĘ DO RUCHU. (ruszam po zatrzymaniu nie spowodowanym warunkami ruchu)
:wow: kto cie na drogę wpuścił?
a to zawracanie nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego?
:hmm:

------
Badura napisał(a):Kto pojedzie pierwszy?

w przypadku braku znaków ustalających pierwszeństwo art 25.1
gdy mamy znak A-7 ustepujemy wszystkim poruszającym się po drodze głównej.
brak znaków - zielony
znak A-7 dla zielonego - pierwszeństwo niebieski.
ps nie jest to zawracanie, jest to skręt w lewo cofanie ze sekretem w prawo, normalna jazda przez skrzyżowanie.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez JAKUB » piątek 03 sierpnia 2018, 19:32

Henq napisał(a): (...)kto cie na drogę wpuścił?
a to zawracanie nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego?(...)
@Henq - Jakie warunki ruchu drogowego nakazują kierującemu manewr zawracania (z użyciem biegu wstecznego) ?
Ja zawracam oczywiście jak mogę (art. 22.6.4),... bo tak mi się "chce",
p.s.
Po cofaniu jakie warunki ruchu nakazują TobieHenq, zatrzymanie?
To była decyzja zawracającego (cofającego),a nie warunków ruchu (art.22.6.4) więc po zatrzymaniu (bo tyle mu starczyło) WŁĄCZA SIĘ DO RUCHU.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez Henq » piątek 03 sierpnia 2018, 23:25

JAKUB napisał(a):
Henq napisał(a): (...)kto cie na drogę wpuścił?
a to zawracanie nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego?(...)
@Henq - Jakie warunki ruchu drogowego nakazują kierującemu manewr zawracania (z użyciem biegu wstecznego) ?
Ja zawracam oczywiście jak mogę (art. 22.6.4),... bo tak mi się "chce",
p.s.
Po cofaniu jakie warunki ruchu nakazują TobieHenq, zatrzymanie?
To była decyzja zawracającego (cofającego),a nie warunków ruchu (art.22.6.4) więc po zatrzymaniu (bo tyle mu starczyło) WŁĄCZA SIĘ DO RUCHU.

coś ci się urwało a to dalszą część przepisu olewasz?
a gdzies ci się zgubił zapis:
"...lub przepisów ruchu drogowego"?

a teraz chce ci się uczyć? no to szybciutko do książeczki i szybciutko napisz nam tutaj gdzie a dokładnie w czym znajduje się ten twój art 22.6.4? w przepisach drogowych? :hmm: :eek2:
zawracanie to manewr na drodze taki sam jak skręcanie czy zmiana pasa ruchu.
Jeżeli zawracasz i wyjeżdżasz na pobocze czy trawkę to tak włączasz się do ruchu wjeżdżając znów na jezdnię, jeżeli zawracasz i zatrzymujesz się by zmienić bieg nadal jesteś w ruchu więc do czego się włączasz?
jeżeli zawracasz i w danym momencie nadjeżdża inny pojazd po jezdni na której ten manewr wykonujesz to ustępujesz mu miejscami nie dlatego że włączasz się do ruchu a dlatego że art 22.6.4 :thumb2:
aha i zawracasz nie dlatego bo "tobie się chce" (cokolwiek :eek2:), a dlatego że znaki drogowe czy przepisy nie zabraniają ci tego - a dokładnie warunki lub przepisy ruchu drogowego :spoko:
viewtopic.php?f=3&t=32755
polecam wątek @LeszkoII dowiesz się ciekawych rzeczy i nauczysz dużo :thumb2:
pytanie nadal aktualne kto wpuścił cie na drogę?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez JAKUB » sobota 04 sierpnia 2018, 06:37

Henq napisał(a):(..)Jeżeli zawracasz i wyjeżdżasz na pobocze czy trawkę to tak włączasz się do ruchu wjeżdżając znów na jezdnię, jeżeli zawracasz i zatrzymujesz się by zmienić bieg nadal jesteś w ruchu więc do czego się włączasz?
.... piłeś,
nie Jedź!.
Henq napisał(a):(...)aha i zawracasz nie dlatego bo "tobie się chce" (cokolwiek :eek2:), a dlatego że znaki drogowe czy przepisy nie zabraniają ci tego - a dokładnie warunki lub przepisy ruchu drogowego :spoko:
ja na drodze jadę bo chcę i nie muszę, nie potrafię jednocześnie wykonywać wszystkiego co nie zabronione!
Henq napisał(a):(...)
pytanie nadal aktualne kto wpuścił cie na drogę?
"... a kury,
... a kaczki."
NA DRODZE BĄDŹ CZUJNY.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez Henq » sobota 04 sierpnia 2018, 11:27

JAKUB napisał(a):
Henq napisał(a):(..)Jeżeli zawracasz i wyjeżdżasz na pobocze czy trawkę to tak włączasz się do ruchu wjeżdżając znów na jezdnię, jeżeli zawracasz i zatrzymujesz się by zmienić bieg nadal jesteś w ruchu więc do czego się włączasz?
.... piłeś,
nie Jedź!.
znaj przepisy to podstawa :spoko:
skręcasz w prawo na skrzyżowaniu za znakiem
Obrazek
zatrzymujesz się i zmieniasz bieg na wsteczny. Cofasz. Ustępujesz pierwszeństwa nie dlatego że włączasz się do ruchu po zmianie biegu ( :wow: ), a ustępujesz pierwszeństwa ponieważ cofasz :spoko:
a mówiłem czytaj :eek2:

JAKUB napisał(a):
Henq napisał(a):(...)aha i zawracasz nie dlatego bo "tobie się chce" (cokolwiek :eek2:), a dlatego że znaki drogowe czy przepisy nie zabraniają ci tego - a dokładnie warunki lub przepisy ruchu drogowego :spoko:
ja na drodze jadę bo chcę i nie muszę, nie potrafię jednocześnie wykonywać wszystkiego co nie zabronione!

chcieć jechać to ty sobie możesz
Obrazek
:silent:
a przepisy ruchu drogowego musisz stosować

JAKUB napisał(a):
Henq napisał(a):(...)
pytanie nadal aktualne kto wpuścił cie na drogę?
"... a kury,
... a kaczki."
NA DRODZE BĄDŹ CZUJNY.
kury czy kaczki nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi - jak czytam twoje dywagacje to dochodzę do wniosku że ty również :thumb2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury - pierwszeńst

Postprzez Henq » sobota 04 sierpnia 2018, 13:23

JAKUB napisał(a):Bądź czujnm
Do zobaczenia na drodze .

zaczniesz w końcu pisać z sensem?
stwierdziłeś, że w polskim prawie zawracanie podlega pod dział włączania się do ruchu, możesz w końcu wskazać jaki to art?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 151 gości