Zawracanie na sygnalizatorze kierunkowym

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zawracanie na sygnalizatorze kierunkowym

Postprzez Obelix321 » piątek 27 lipca 2018, 15:13

Cześć!
Spotkałem skrzyżowanie z sygnalizatorem kierunkowym ze strzałką w lewo i w dół - czyli można na nim zawracać. O ile dobrze znalazłem oznaczenia to będzie sygnalizator S-3f.
Dodatkowo po lewej stronie przed skrzyżowaniem stoi znak "zakaz zawracania", czyli B-23.
Niestety na GSV jest stare zdjęcie z innym oznakowaniem (sygnalizator kierunkowy tylko w lewo i bez B-23), więc nie mam aktualnego zdjęcia.

Czyli że przy działającej sygnalizacji mogę zawracać, a przy niedziałającej nie mogę? Coś mi tutaj nie pasuje.
Czy takie połączenie znaków jest w ogóle poprawne?

To co mi przychodzi do głowy to że pod B-23 wisiała jakaś tabliczka że np. dotyczy tylko samochodów ciężarowych, tylko że odpadła.
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Zawracanie na sygnalizatorze kierunkowym

Postprzez mp0011 » piątek 27 lipca 2018, 16:44

Teoretycznie pewnie tak właśnie jest.

Aczkolwiek, pozostaje jeszcze ewentualność, że np. zakaz zawracania postawiono doraźnie, w związku z nagłą awarią jezdni w przeciwnym kierunku, a nie zdążono zasłonić/zmienić blend na dopuszczające tylko możliwość skrętu.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zawracanie na sygnalizatorze kierunkowym

Postprzez szymonix » sobota 28 lipca 2018, 17:52

Obelix321 napisał(a):Czyli że przy działającej sygnalizacji mogę zawracać, a przy niedziałającej nie mogę? Coś mi tutaj nie pasuje.
Czy takie połączenie znaków jest w ogóle poprawne?

To co mi przychodzi do głowy to że pod B-23 wisiała jakaś tabliczka że np. dotyczy tylko samochodów ciężarowych, tylko że odpadła.

mp0011 napisał(a): pewnie tak właśnie jest.

Ale sygnalizacja nie ma "wyższości" nad znakami zakazu, nie wszystkimi - jednak wygląda, że ten zakaz dotyczy niektórych pojazdów.
Ktos ma jeszcze jakis pomysł?
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Zawracanie na sygnalizatorze kierunkowym

Postprzez Henq » sobota 28 lipca 2018, 21:08

sygnalizacja świetlna nie znosi znaku zakazu zawracania :thumb2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości