Bus pas a pierszeństwo

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Bus pas a pierszeństwo

Postprzez goofy3 » piątek 20 lipca 2018, 10:49

Witam,
sytuacja dotyczy krzyżówki w Poznaniu, Św. Wawrzyńca/Kościelna. Krzyżówkę rozrysowałem na grafice poniżej. Układ linii odzielającej bus pas wygląda tak samo w rzeczywistości. Pytanie standardowe, kto ma pierwszeństwo? Wg mnie kierowca B. Nie może wjechać na bus pas, tak więc musi wjechać na pas "dalszy od niego", obowiązuje zasada prawej ręki i kierowca A powinien ustąpić pierwszeństwa. Przynajmniej taka jest moja interpretacja, proszę o wyprowadzenie z błędu jeśli się mylę ;)

Pozdrawiam
Załączniki
skrzyzowanie-01.jpg
goofy3
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 20 lipca 2018, 10:43

Re: Bus pas a pierszeństwo

Postprzez mp0011 » poniedziałek 23 lipca 2018, 13:03

"B" ma pierwszeństwo. Może zająć dowolny pas ogólny, choćby tam było ich pięć... Słowem, buspas nie ma znaczenia w tej sytuacji.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Bus pas a pierszeństwo

Postprzez goofy3 » poniedziałek 23 lipca 2018, 15:07

Ok, dzięki za potwierdzenie :) Musiałem się upewnić, gdyż 4 na 5 razy jak tamtędy jechałem (przy sytuacji jak na diagramie, ja jestem 'B'), pojazd z naprzeciwka próbował wymusić pierwszeństwo.
goofy3
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 20 lipca 2018, 10:43

Re: Bus pas a pierszeństwo

Postprzez gumik » poniedziałek 23 lipca 2018, 16:48

Pojazd "B" ma pierwszeństwo (oboje mają znaki "ustąp pierwszeństwa", A skręca w lewo, więc ustępuje pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z naprzeciwka i skręcającemu w prawo).

Tak na marginesie:
Zwyczajowo przyjęło się, że w sytuacji, kiedy są dwa pasy, Ci skręcający w lewo zajmują lewy pas, a Ci w prawo - prawy. Wtedy wszyscy mogą jechać ładnie bezkolizyjnie nie czekając na nikogo. Oczywiście nie zmienia, to faktu, że Ci skręcający w prawo będą mieli pierwszeństwo i mogą w każdej chwili nie skorzystać z tego dobrego zwyczaju. W sytuacji przedstawionej na rysunki i tak ten zwyczaj nie zadziała, ponieważ do zajęcia jest możliwy tylko jeden pas.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Bus pas a pierszeństwo

Postprzez mp0011 » poniedziałek 23 lipca 2018, 17:09

gumik napisał(a):Tak na marginesie:
Zwyczajowo przyjęło się, że w sytuacji, kiedy są dwa pasy, Ci skręcający w lewo zajmują lewy pas, a Ci w prawo - prawy.


To już wiem, czemu mnie jeden idiota przepchnął ostatnio jak sobie skręcałem rowerem w prawo od razu na pas do skrętu w lewo (trzeci pas od prawej, następne skrzyżowanie za parędziesiąt metrów) i jeszcze pyszczył, że moja wina (on sobie zajął środkowy)...

Uczenie na tym forum "zwyczajowych" zachowań mija się z celem, jeżeli nie wynikają one z przepisów, i mogą doprowadzić do sytuacji kolizyjnych...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Bus pas a pierszeństwo

Postprzez gumik » poniedziałek 23 lipca 2018, 18:46

To zwyczajowe zachowanie właśnie nie doprowadza do kolizyjnych sytuacji. Oczywiście kierowca, który Cię "przepchnął" nie miał prawa tego zrobić. Skręcając w lewo zajmować od razu środkowy pas mimo, że jadą z naprzeciwka i skręcają w prawo? - czysty debilizm.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Bus pas a pierszeństwo

Postprzez mp0011 » poniedziałek 23 lipca 2018, 19:10

gumik napisał(a):To zwyczajowe zachowanie właśnie nie doprowadza do kolizyjnych sytuacji. Oczywiście kierowca, który Cię "przepchnął" nie miał prawa tego zrobić. Skręcając w lewo zajmować od razu środkowy pas mimo, że jadą z naprzeciwka i skręcają w prawo? - czysty debilizm.


Sęk w tym, że on uznał, że tak się właśnie jeździ "zwyczajowo"... A zajął środkowy, bo lewy skrajny był tylko do skrętu w lewo, prawy do jazdy prosto i w prawo, więc zasadniczo wybrał najbardziej lewy, którym mógł jechać tam gdzie chciał.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Bus pas a pierszeństwo

Postprzez benio101 » poniedziałek 23 lipca 2018, 21:16

gumik napisał(a):To zwyczajowe zachowanie
Nie zwyczajowe zachowanie, a skrajnie głupie i niezwykle niebezpieczne. Pierwszeństwo ma ten po prawej stronie. Nie mam zielonego pojęcia, skąd w ogóle ktoś mógłby wpaść na pomysł, żeby to ten po lewej miał pierwszeństwo. I jeszcze piszesz takie bzdury publicznie…

_________________

@goofy3 Skręcający w prawo ma pierwszeństwo nad skręcającym w lewo w tę samą drogę. Jest to tzw. zasada prawej ręki.
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 25 ust. 1 napisał(a):Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Pierwszeństwo ma zatem "B".
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 lipca 2018, 21:24 przez benio101, łącznie zmieniany 2 razy
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Bus pas a pierszeństwo

Postprzez mp0011 » poniedziałek 23 lipca 2018, 21:22

Myślę, że niektórzy traktują to jak przy "zasadzie" jazdy na suwak - też nie wynika z przepisów i też kłóci się z pierwszeństwem, a jeździć ta wypada...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Bus pas a pierszeństwo

Postprzez gumik » wtorek 24 lipca 2018, 08:04

benio101 napisał(a):
gumik napisał(a):To zwyczajowe zachowanie
Nie zwyczajowe zachowanie, a skrajnie głupie i niezwykle niebezpieczne.
To jest zwyczajowe zachowanie. Pojezdzij trochę po miescie samochodem. Wykonane z ostrożnością skrecajacego w lewo (który nie ma pierwszeństwa!) i z dobrą wolą skrecajacego w prawo pozwala znacznie uplynnic ruch na niektórych skrzyżowaniach. Szczególnie tych kierowanych sygnalizacja świetlną.

To jest tylko kwestia dobrej woli i kultury osobistej. Tak samo jak jazda na suwak, wpuszczenie kogoś z podporządkowanej, czy choćby wydanie reszty przez panią w sklepie.

Pierwszeństwo ma ten po prawej stronie. Nie mam zielonego pojęcia, skąd w ogóle ktoś mógłby wpaść na pomysł, żeby to ten po lewej miał pierwszeństwo. I jeszcze piszesz takie bzdury publicznie…
Nikt tu tak nie twierdzi. W ogóle, to który jest po lewej i po lewej czego, i co to ma do rzeczy, ze któryś jest po lewej czegoś?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 33 gości