Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez benio101 » środa 11 lipca 2018, 13:01

gumik napisał(a):Choćby uzurpowanie sobie prawa do zajęcia dowolnego pasa przy skręcie w lewo z dwóch pasów do lewoskretu przez kierującego jadącego prawym pasem; i to jeszcze wg. Ciebie miałby pierwszeństwo! Takie paradoksy powoduja, ze każdy rozsądny czytelnik prawa o ruchu drogowym nie bedzie uznawał, ze zmieniając kierunek jazdy wykonuje sie tez manewr zmiany pasa ruchu, a z całą pewnością uzna, ze to sa dwa osobne manewry i dwa osobne przepisy je regulują.
Napisałeś co najmniej, jakby tak nie było :wizard:

Obrazek

Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 22 ust. 4 napisał(a):Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
Gumik, ty zasady prawej ręki nie rozumiesz, czy co?
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez szerszon » środa 11 lipca 2018, 15:03

Gdzieś tu na rusuneczku jest zmiana pasa ruchu ? Benio, orle..odróżniasz zmianę pasa ruchu od zajecia pasa ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez gumik » środa 11 lipca 2018, 15:06

benio101 napisał(a):
gumik napisał(a):Choćby uzurpowanie sobie prawa do zajęcia dowolnego pasa przy skręcie w lewo z dwóch pasów do lewoskretu przez kierującego jadącego prawym pasem; i to jeszcze wg. Ciebie miałby pierwszeństwo! Takie paradoksy powoduja, ze każdy rozsądny czytelnik prawa o ruchu drogowym nie bedzie uznawał, ze zmieniając kierunek jazdy wykonuje sie tez manewr zmiany pasa ruchu, a z całą pewnością uzna, ze to sa dwa osobne manewry i dwa osobne przepisy je regulują.
Napisałeś co najmniej, jakby tak nie było :wizard:
A od kiedy to jest dozwolone skręcanie w prawo z lewego pasa? Nie o takim przypadku pisałem.
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 22 ust. 4 napisał(a):Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
Gumik, ty zasady prawej ręki nie rozumiesz, czy co?
Co tu jest do nie rozumienia?
Ty musisz zrozumieć, że manewr zmiany pasa ruchu, to co innego niż manewr zmiany kierunku jazdy.

Btw. "Zasada prawej ręki", to jakiś potoczny termin i raczej potocznie jest stosowany w odniesieniu do zmiany kierunku jazdy, a nie pasa ruchu. Chociaż zdarzają się artyści, co zmieniając pas przed zwężeniem z prawego na lewy powołują się na zasadę prawej ręki. :D
Ostatnio zmieniony środa 11 lipca 2018, 15:07 przez gumik, łącznie zmieniany 1 raz
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez szerszon » środa 11 lipca 2018, 15:07

gumik napisał(a):A od kiedy to jest dozwolone skręcanie w prawo z lewego pasa?
A wjechał poprzednim wlotem ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez gumik » środa 11 lipca 2018, 15:10

szerszon napisał(a):
gumik napisał(a):A od kiedy to jest dozwolone skręcanie w prawo z lewego pasa?
A wjechał poprzednim wlotem ?

Nie wiem skąd wjechał i jakie wloty tu są. Ja tu widzę jakiś mały fragment infrastruktury drogowej z którego mogę wysnuć tylko tyle, że są to dwie drogi. Jedna biegnąca po łuku, a druga będącą odnogą. Zresztą, to jest zupełnie inny przypadek niż opisywany przeze mnie, więc nie wiem co miał pokazać?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez szerszon » środa 11 lipca 2018, 16:17

:spoko:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez benio101 » czwartek 12 lipca 2018, 06:24

gumik napisał(a):A od kiedy to jest dozwolone skręcanie w prawo z lewego pasa? Nie o takim przypadku pisałem.
Nie jest. Ja też o takim przypadku nie pisałem. I co miałby mieć on wspólnego z tematem?
gumik napisał(a):Ty musisz zrozumieć, że manewr zmiany pasa ruchu, to co innego niż manewr zmiany kierunku jazdy.
Niewątpliwie tak jest. I znów: co to ma wspólnego z tematem?
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez gumik » czwartek 12 lipca 2018, 09:30

benio101 napisał(a):
gumik napisał(a):A od kiedy to jest dozwolone skręcanie w prawo z lewego pasa? Nie o takim przypadku pisałem.
Nie jest. Ja też o takim przypadku nie pisałem. I co miałby mieć on wspólnego z tematem?
Nie mam pojęcia co Twój obrazek ma wspólnego z tematem.

gumik napisał(a):Ty musisz zrozumieć, że manewr zmiany pasa ruchu, to co innego niż manewr zmiany kierunku jazdy.
Niewątpliwie tak jest. I znów: co to ma wspólnego z tematem?
To, że piszesz, że przy wykonywaniu manewru zmiany kierunku jazdy obowiązują przepisy dotyczące zmiany pasa ruchu. W swoim pierwszym poście w tym wątku powołujesz się na przepis, który nie ma tutaj żadnego zastosowania.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez benio101 » czwartek 12 lipca 2018, 11:12

gumik napisał(a):To, że piszesz, że przy wykonywaniu manewru zmiany kierunku jazdy obowiązują przepisy dotyczące zmiany pasa ruchu. W swoim pierwszym poście w tym wątku powołujesz się na przepis, który nie ma tutaj żadnego zastosowania.
No nie wierzę, ten dalej upiera się przy swoim :wizard:
Dyskusja z Tobą nie ma sensu. Informuję cię, że podczas zmiany kierunku ruchu nie masz prawa nie stosować się do wybranych przepisów, np. tych odnośnie zmiany pasa ruchu.

Obrazek

Kierowca niebieskiego auta zamierza zmienić kierunek ruchu. Wg Ciebie miałyby go rzekomo nie obowiązywać przepisy dot. zmiany pasa ruchu, prawda?
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez Henq » czwartek 12 lipca 2018, 11:24

benio101 napisał(a):Kierowca niebieskiego auta zamierza zmienić kierunek ruchu. Wg Ciebie miałyby go rzekomo nie obowiązywać przepisy dot. zmiany pasa ruchu, prawda?
kierunek ruchu? :eek2: to znaczy że od teraz cały ruch będzie odbywał się tak jak jedzie niebieski? :hmm:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez gumik » czwartek 12 lipca 2018, 11:48

benio101 napisał(a):
gumik napisał(a):To, że piszesz, że przy wykonywaniu manewru zmiany kierunku jazdy obowiązują przepisy dotyczące zmiany pasa ruchu. W swoim pierwszym poście w tym wątku powołujesz się na przepis, który nie ma tutaj żadnego zastosowania.
No nie wierzę, ten dalej upiera się przy swoim :wizard:
Dyskusja z Tobą nie ma sensu. Informuję cię, że podczas zmiany kierunku ruchu nie masz prawa nie stosować się do wybranych przepisów, np. tych odnośnie zmiany pasa ruchu.
(...)
Kierowca niebieskiego auta zamierza zmienić kierunek ruchu. Wg Ciebie miałyby go rzekomo nie obowiązywać przepisy dot. zmiany pasa ruchu, prawda?

Samochód najpierw zmieni pas ruchu na zewnętrzny, a potem zmieni kierunek jazdy. To jest oczywiście szkoła krakowska. Szkoła warszawska, to nie wiem jak rozstrzyga takie sytuacje. Celowo wybrałeś taki dyskusyjny przypadek? :P
Spójrz na to:
benio-skret2.PNG
benio-skret2.PNG (3.91 KiB) Przeglądane 5339 razy

Wg. Ciebie "Skręcając, masz prawo zająć dowolny pas ruchu. Pierwszeństwo ma ten, jadący z prawego pasa (wariant #2)."
wariant 2 - "Samochód z prawej może wybrać, który pas chce zająć, a ten z lewej musi ustąpić pierwszeństwa jeśli ten drugi będzie zajmował lewy pas. ( Pierwszeństwo prawej ręki)."

(viewtopic.php?f=3&t=41255&p=420528#p420486) .

No i w tym momencie pojazd "A" sobie wymyślił, że zajmie lewy pas i bum - kolizja z pojazdem "B". O takich niebezpiecznych sytuacjach pisałem, które mogą wynikać z Twojej błędnej interpretacji.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez gumik » czwartek 12 lipca 2018, 13:11

dolk napisał(a):Przerywana linia B-14 na drodze B nadal się znajduje. Przepraszam, że jej nie zawarłem, ale rzeczywiście interpretowałem ją jako dotyczącą tylko przejścia na drodze B. Być może dlatego że to przejście nie wydaje się nijak połączone ze skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną... Na drodze A jest przejście z sygnalizacją, a na przejściu przez drogę B sygnalizacji brak. To raczej nieczęsta sytuacja: na jednym skrzyżowaniu ruch samochodów sterowany jest sygnalizacją, a pieszych nie. :hmm: .

Żeby chyba tylko zagmatwać dodam, że między przejściem na drodze B, a linią "stop" spokojnie zmieści się nie największa osobówka nie sprawiając problemu pieszym ani pojazdom z drogi A.

I masz rację, że tą linię należy traktować jako dotyczącą tylko przejścia dla pieszych. Z drogi "B" wjeżdżasz na drogę "A" ustępując pierwszeństwa pojazdom zgodnie z dyspozycją znaku "STOP". A następnie wjeżdżasz na skrzyżowanie kierowane sygnalizacją świetlną.

Takie dwa kolizyjne strumienie ruchu (A i B) nie mogą być sterowane jednym sygnałem świetlnym.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez benio101 » czwartek 12 lipca 2018, 18:17

gumik napisał(a):Wg. Ciebie "Skręcając, masz prawo zająć dowolny pas ruchu. Pierwszeństwo ma ten, jadący z prawego pasa (wariant #2)."
wariant 2 - "Samochód z prawej może wybrać, który pas chce zająć, a ten z lewej musi ustąpić pierwszeństwa jeśli ten drugi będzie zajmował lewy pas. ( Pierwszeństwo prawej ręki)."

(viewtopic.php?f=3&t=41255&p=420528#p420486) .

No i w tym momencie pojazd "A" sobie wymyślił, że zajmie lewy pas i bum - kolizja z pojazdem "B". O takich niebezpiecznych sytuacjach pisałem, które mogą wynikać z Twojej błędnej interpretacji.
To są przepisy, a nie interpretacja. Interpretować to sobie możesz, jak wcześnie znaczy "zawczasu" przy sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Jadący z prawego pasa ruchu może zając dowolny pas ruchu. Tak samo, jak ten po lewej. Oczywiście, że ten wjeżdżający na ten pas po lewej ma pierwszeństwo. Zasady prawej ręki uczą nawet w przedzszkolu.
Jedź prawym pasem, przy prawej krawędzi, jak przepisy nakazują, to nie będzie problemu. Jak nie potrafisz wyprzedzać lewym pasem ruchu, to się na niego nie pchaj. A z pewnością nie uzurpuj sobie na nim pierwszeństwa.
Masz obowiązek jechać możliwie blisko prawej krawędzi. Nie wiem, skąd Twoje zdziwienie, że to ten po prawej ma pierwszeństwo. I nie, nie podałem ci "dyskusyjnego" przypadku, tylko pierwszy lepszy z brzegu.
O czym chcesz dyskutować? O tym, że ten po prawej stronie ma pierwszeństwo?
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez gumik » czwartek 12 lipca 2018, 19:44

Proponuję mały eksperyment. Wjedź na takie skrzyżowanie po swojemu - zajmij lewy pas z prawego. Spowodujesz dzięki temu kolizję. Nie przyjmij mandatu. Jak już skończy się rozprawa w sądzie, to wróć tu i opowiedz nam o rezultatach. ;-)

Zanim to zrobisz proponuję jednak się doedukować:
phpBB [media]
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sygnalizacja świetlna i droga podporządkowana.

Postprzez Henq » piątek 13 lipca 2018, 00:00

gumik napisał(a):Proponuję mały eksperyment.
ja również:
Obrazek

kto ma pierwszeństwo i dlaczego?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 74 gości