Dwa pasy na jednym pasie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez bartkbn » poniedziałek 25 czerwca 2018, 17:25

Witam. Chciałbym aby ktoś mi wyjaśnił jedną sytuacje na drodze.
Na drodze podporządkowanej na światłach ustawiają się po 2 rzędy samochodów na jednym pasie (jest na tyle szeroki). Droga główna posiada dwa pasy w jedną stronę. I teraz dwa warianty:
1. Samochód z lewej zajmuje lewy pas, a ten z prawej prawy.
2. Samochód z prawej może wybrać, który pas chce zająć, a ten z lewej musi ustąpić pierwszeństwa jeśli ten drugi będzie zajmował lewy pas. ( Pierwszeństwo prawej ręki).

Zawsze uważałem, że pierwszy wariant jest słuszny, jednak ostatnio znajomy miał sytuację z 2 wariantu i policjant po cywilu zwrócił mu uwagę, że będąc na lewym musi ustąpić pierwszeństwa. Jaka jest prawda?
bartkbn
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 25 czerwca 2018, 17:16

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez mp0011 » poniedziałek 25 czerwca 2018, 22:51

Prawidłowy jest taki wariant, że:

1) jeżeli wejdą dwa rzędy pojazdów wielośladowych, są tam dwa pasy ruchu.
2) Bez wyznaczonych kierunków z tych pasów, w lewo skręca się z lewego pasa, a z prawego - w prawo. Skręcanie w lewo z prawego, lub w prawo z lewego nie jest dozwolone, chyba że jest tam nakaz skrętu/jazdy w jednym, określonym, kierunku.

Wklej link do Google maps.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez benio101 » poniedziałek 25 czerwca 2018, 23:24

bartkbn napisał(a):Na drodze podporządkowanej na światłach ustawiają się po 2 rzędy samochodów na jednym pasie (jest na tyle szeroki).
Szczerze polecam jeszcze raz zapoznać się z definicją "pasa ruchu". Nie mogą na jednym pasie ruchu być dwa samochody obok siebie.
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 2 pkt 7 napisał(a):pas ruchu — każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;


Skręcając, masz prawo zająć dowolny pas ruchu. Pierwszeństwo ma ten, jadący z prawego pasa (wariant #2).
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 22 ust. 4 napisał(a):Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez gumik » poniedziałek 25 czerwca 2018, 23:58

benio101 napisał(a):Skręcając, masz prawo zająć dowolny pas ruchu. Pierwszeństwo ma ten, jadący z prawego pasa (wariant #2).
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 22 ust. 4 napisał(a):Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
Jeśli jest nakaz skrętu w lewo i pojazdy są ustawione na dwóch nieoznaczonych pasach ruchu, to powinny zajmować pasy: ten z prawego na prawy, a z lewego na lewy. Było o tym niejednokrotnie w programie Jedź Bezpiecznie. Sprawa nie jest precyzyjnie uregulowana przepisami, wiec należy zachować zdrowy rozsądek. Zdrowym rozsądkiem nie będzie w tym przypadku: "Skręcając, masz prawo zająć dowolny pas ruchu", chyba, ze lubisz mieć stluczki.
Jesli nie ma nakazu skrętu w lewo, to, tak jak pisał mp001, nieuprawnione jest skręcanie z prawej strony w lewo.

Przepis, który cytujesz nie ma tutaj żadnego zastosowania, ponieważ dotyczy manewru zmiany pasa ruchu, a nie zmiany kierunku jazdy na skrzyżowaniu.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez benio101 » wtorek 26 czerwca 2018, 10:15

gumik napisał(a):Jeśli jest nakaz skrętu w lewo i pojazdy są ustawione na dwóch nieoznaczonych pasach ruchu, to powinny zajmować pasy: ten z prawego na prawy, a z lewego na lewy.
Art. 22 ust. 4 jest jednoznaczny. Zmieniasz pas — ustępujesz tym wjeżdżającym na ten pas z prawej strony. Proszę nie powielać popularnych niepoprawnych i niebezpiecznych zachowań, niepopartych żadnymi przepisami.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez gumik » wtorek 26 czerwca 2018, 12:15

Art. 22.4 nie ma w tym przypadku zastosowania, jak już pisałem wcześniej. Dotyczy on manewru zmiany pasa ruchu, a nie zmiany kierunku jazdy. No chyba, że zaczniesz udowadniać, że przy zmianie kierunku jazdy zmieniasz pas ruchu. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez benio101 » wtorek 26 czerwca 2018, 14:16

gumik napisał(a):No chyba, że zaczniesz udowadniać, że przy zmianie kierunku jazdy zmieniasz pas ruchu. ;-)
I to jest ten moment, w którym nie wiem, czy robisz sobie jaja, czy jesteś aż tak niedouczony.

Zmiana kierunku jazdy bez zmiany pasa ruchu :wizard:
Taki pas wyznaczony znakami poziomymi, np. na drodze z łamanym pierwszeństwem, ale jest to dość rzadkie, jakby nie było.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez mp0011 » wtorek 26 czerwca 2018, 14:25

benio101 napisał(a):
gumik napisał(a):No chyba, że zaczniesz udowadniać, że przy zmianie kierunku jazdy zmieniasz pas ruchu. ;-)
I to jest ten moment, w którym nie wiem, czy robisz sobie jaja, czy jesteś aż tak niedouczony.

Zmiana kierunku jazdy bez zmiany pasa ruchu :wizard:
Taki pas wyznaczony znakami poziomymi, np. na drodze z łamanym pierwszeństwem, ale jest to dość rzadkie, jakby nie było.


Trochę pokory Benio...

Na łamanym bywają wyznaczone pasy, w innych miejscach są niewyznaczone. Także skręcające.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez gumik » wtorek 26 czerwca 2018, 15:00

benio101 napisał(a):
gumik napisał(a):No chyba, że zaczniesz udowadniać, że przy zmianie kierunku jazdy zmieniasz pas ruchu. ;-)
I to jest ten moment, w którym nie wiem, czy robisz sobie jaja, czy jesteś aż tak niedouczony.

Zmiana kierunku jazdy bez zmiany pasa ruchu :wizard:
Taki pas wyznaczony znakami poziomymi, np. na drodze z łamanym pierwszeństwem, ale jest to dość rzadkie, jakby nie było.

Doucz mnie proszę. :D
Zmiana pasa ruchu jest możliwa raczej w obrębie jednej drogi. Wiem, że są też jakieś (kosmiczne?) teorie, że przy zmianie kierunku jazdy na skrzyżowaniu zmienia się też pas ruchu. Może w końcu mnie ktoś oświeci o co chodzi? ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez benio101 » wtorek 26 czerwca 2018, 15:17

"Niewyznaczony pas skręcający" :wizard:
pasRuchuSkrecajacyXDhahaha.jpg

To na dobrą sprawę mamy tylko jeden pas ruchu: Taki długi, wielo-skręcający pas ruchu na cały świat.
Jadąc, jak na obrazku jestem dalej na tym samym pasie ruchu? A jak przejadę tak z Torunia do Warszawy, to dalej będę na tym samym pasie ruchu?

Może jakaś definicja niewyznaczonego pasa skręcającego, czy coś?
Bo póki co, to pas ruchu to podłużna część jezdni. Jezdnia jest częścią drogi, a skręcając w drogę poprzeczną, zmieniamy drogę, a więc i jezdnię, a więc i pas ruchu.
Pierwsze słyszę, żeby istniało coś takiego, jak niewyznaczony pas skręcający, może mnie ktoś oświeci? Jakieś nowe przepisy?

gumik napisał(a):Doucz mnie proszę. :D
Zmiana pasa ruchu jest możliwa raczej w obrębie jednej drogi.
Można też np. zmienić pas ruchu między jedną drogą a drugą. Takie miejsce nazywa się często skrzyżowaniem.

mp0011 napisał(a):Trochę pokory Benio...
Przepraszam, ale to mnie nieźle rozbawiło.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez gumik » wtorek 26 czerwca 2018, 16:03

benio101 napisał(a):Jezdnia jest częścią drogi, a skręcając w drogę poprzeczną, zmieniamy drogę, a więc i jezdnię, a więc i pas ruchu.

To że wjeżdżasz na inną drogę wcale nie znaczy, że wykonujesz manewr zmiany pasa ruchu.
Takie wrażenie można odnieść posługując się prostym i naiwnym wnioskowaniem, jakie jest przedstawione powyżej. Wynika z tego jednak sporo problemów, np. możliwej kolizyjności przy skręcaniu z dwóch pasów do skrętu w lewo. Ten i inne problemy powodują, że takie wnioskowanie należy uznać za błędne, ponieważ przepisy te mają służyć wprowadzeniu porządku i bezpieczeństwa na drogach, a nie chaosu (jak byłoby w przypadku takiego jak wyżej rozumienia zmiany pasa ruchu).
gumik napisał(a):Doucz mnie proszę. :D
Zmiana pasa ruchu jest możliwa raczej w obrębie jednej drogi.
Można też np. zmienić pas ruchu między jedną drogą a drugą. Takie miejsce nazywa się często skrzyżowaniem.
Taki manewr nazywa się zmianą kierunku jazdy.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez mp0011 » wtorek 26 czerwca 2018, 16:19

No a co w takim razie z łamanym z wyznaczonym pasem skręcającym?

Zmieniamy kierunek jazdy? Jezdnię? Drogę? Pas?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez gumik » wtorek 26 czerwca 2018, 17:40

Ja bym się tam specjalnie nie podniecał jakimś specjalnym znaczeniem pierwszeństwa łamanego (choć kiedyś sam się podniecałem :lol:) innym niż ustalenie pierwszeństwa - tylko i wyłącznie.
Pasy maluje się też niekoniecznie zgodnie z ciągiem drogi z pierwszeństwem. Czy to znaczy, że jadąc z Grota-Roweckiego w Kapelankę nie zmieniamy kierunku jazdy? Oczywiście, że zmieniamy kierunek jazdy. Tak samo jak zmieniamy jadąc z Kapelanki w Brożka. Linie nic tu mają do tego.

grotrow-kapel.jpg

https://goo.gl/maps/dSVHpemWZhy
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez mp0011 » wtorek 26 czerwca 2018, 17:48

Nie no, tak...

Chodziło mi bardziej o to, że jeżeli powiązujemy ściśle pas z jezdnią, a jezdnię z drogą, to jadąc prosto przez łamane gdzie droga z pierwszeństwem zmienia kierunek, bez oznakowania poziomego... według takiej logiki zmieniamy pas ruchu...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Dwa pasy na jednym pasie

Postprzez benio101 » wtorek 26 czerwca 2018, 17:56

mp0011 napisał(a):No a co w takim razie z łamanym z wyznaczonym pasem skręcającym?

Zmieniamy kierunek jazdy? Jezdnię? Drogę? Pas?
Drogę, jezdnię i kierunek, ale nie pas, gdyż granice tego wyznaczają znaki poziome.
Zamiar zmiany kierunku jazdy należy ponadto zasygnalizować. Zawczasu i wyraźnie.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 86 gości