Co to za znak drogowy?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Co to za znak drogowy?

Postprzez benio101 » piątek 08 czerwca 2018, 23:40

Wiecie może, co to za znak drogowy (ten na środku)?
Zdjęcie z mojej dzisiejszej przejażdżki po mieście, nie ma go na Google maps.

vlcsnap-2018-06-08-23h29m50s087.jpg
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez gumik » sobota 09 czerwca 2018, 00:08

C-13/16. Ktoś przylepił kawałek taśmy.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez mp0011 » sobota 09 czerwca 2018, 00:11

Teleport.

A tak na poważnie, to czy "kawałek taśmy na znaku" powinien być brany pod uwagę? Ja jeżdżę cały czas koło drogi rowerowej, której znaki C-13 zalepiono taśmą i postawiono tabliczkę, że jazda nią jest zabroniona. Tabliczka ta nie stanowi znaku drogowego, więc liczy się tylko C-13... czy kawałek taśmy go unieważnia?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez gumik » sobota 09 czerwca 2018, 10:04

Nie znalazłem nic w Rozporządzeniu, aby stosowanie jakiejś taśmy było dozwolone, jednakże...

Czasami można spotkać cały znak przekreślony czarno-pomarańczową taśmą.
Obrazek
Tu sprawa wydaje się oczywista. Czy znak, który nie ma wzoru w Rozporządzeniu obowiązuje? Takie przekreślenie skutecznie powoduje, że znak staje się czymś, czego brak w jakichkolwiek tekstach prawnych, a więc i nie ma znaczenia dla ruchu drogowego.

W przypadku tego C-13/16 wydaje mi się, że jest podobnie. Brak takiego znaku, więc równie dobrze mógłby tam stać sam słupek. Proponuję zgłosić do zarządcy drogi. Ciężko stwierdzić, czy ktoś celowo nalepił tą taśmę, czy to jakiś wybryk. Jedno jest pewne, zarządca powinien zadbać, żeby oznakowanie było zgodne z prawem, a jeśli chce unieważnić znak, to niech przekreśli go w całości, aby nie było wątpliwości.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez benio101 » sobota 09 czerwca 2018, 18:37

To jest oficjalna Taśma czasowo unieważniająca znaki, był podobny wątek już poruszany na tym forum, chyba jako off–top innego tematu, jeśli dobrze pamiętam.
Przykład: Taśma czasowo unieważniająca znaki 33mb

Obrazek

Wiele razy wskazywałem na możliwość jej obecności, zwłaszcza w odpowiedzi na wypowiedzi typu "jak widzisz na poprzecznej trójkąt, to masz pierwszeństwo", których stosowanie w praktyce może przynieść bardzo niebezpieczne, często krwawe konsekwencje.

Jednak właśnie zastanawiałem się, czy znak, na którym jest pozostałość w postaci wyraźnej białej linii należy uznać, czy też zignorować.
Wszak zgodnie z opisem taśmy, "Po oderwaniu nie zostawia śladów po kleju na licu znaku".
Dzięki wam za odpowiedź :)

Na odpowiedzi zależało mi tym bardziej, że kilka dni temu doszło tam do wypadku.

I przyklad z siwz pierwszego lepszego przetargu, jaki znalazłem (HZ/20/ZP/2011):
taśma czasowo unieważniająca treść znaków drogowych, Samoprzylepna taśma z fluorescencyjnym, pomarańczowym pasem na czarnym tle, szerokość taśmy: 75 mm, długość na rolce 33 mb.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez gumik » niedziela 10 czerwca 2018, 11:35

benio101 napisał(a):To jest oficjalna Taśma czasowo unieważniająca znaki

W jakim sensie oficjalna?

benio101 napisał(a):Wiele razy wskazywałem na możliwość jej obecności, zwłaszcza w odpowiedzi na wypowiedzi typu "jak widzisz na poprzecznej trójkąt, to masz pierwszeństwo", których stosowanie w praktyce może przynieść bardzo niebezpieczne, często krwawe konsekwencje.
Moim zdaniem lepienie takiej taśmy na znakach pierwszeństwa, to pomyłka. Chyba przy zmianie pierwszeństwa na skrzyżowaniu konieczne jest czasowe ustawienie znaków ostrzegajacych o zmianie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez benio101 » niedziela 10 czerwca 2018, 14:46

Dz.U. 1988 nr 5 poz. 42, 46 i 48 z późn. zm. zał. 1 cz. G roz. 1 ust. 4 napisał(a):Signs indicating temporary conditions such as road works, diversions or detours may have orange or yellow ground with black symbols and inscriptions.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez gumik » poniedziałek 11 czerwca 2018, 08:58

Czy to jest odpowiedź na pytanie o oficjalność taśmy do zalepiania znaków?
Ten fragment opisuje jak wyglądają znaki informujące o robotach drogowych, objazdach, itp. Np:
Obrazek
Co to ma wspólnego z tematem?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez benio101 » poniedziałek 11 czerwca 2018, 15:44

Taśma ta oznacza tymczasowe warunki (tj. wyłączenie znaku), składa się zgodnie z przepisami: z pomarańczowego pola i czarnych symboli (obramowania).

  • "temporary conditions" = "tymczasowe warunki", do których niewątpliwie zalicza się czasowe unieważnienie znaków.
  • "such as" = "takie jak" — to są jedynie przykłady, a nie lista zamknięta.
  • "sign" to nie tylko "znak", ale też i "oznaczenie", którym jest ewidentnie opisana taśma.

Także ten fragment opisuje wszelkie znaki i oznaczenia dot. tymczasowych warunków na drodze, nie zaś same znaki.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez mp0011 » poniedziałek 11 czerwca 2018, 16:09

benio101 napisał(a):Taśma ta oznacza tymczasowe warunki (tj. wyłączenie znaku), składa się zgodnie z przepisami: z pomarańczowego pola i czarnych symboli (obramowania).

  • "temporary conditions" = "tymczasowe warunki", do których niewątpliwie zalicza się czasowe unieważnienie znaków.
  • "such as" = "takie jak" — to są jedynie przykłady, a nie lista zamknięta.
  • "sign" to nie tylko "znak", ale też i "oznaczenie", którym jest ewidentnie opisana taśma.

Także ten fragment opisuje wszelkie znaki i oznaczenia dot. tymczasowych warunków na drodze, nie zaś same znaki.


Wydaje mi się, że mocno naciągasz tamten przepis. Opisuje on WPROST sposób oznakowania objazdów, które to WPROST odpowiadają pozostałej jego treści. A nawet jeżeli chcesz to podciągać, to przyjętym w Polsce kolorem takiego oznakowania jest kolor ŻÓŁTY, nie pomarańczowy. Przecież taki kolor mają według przepisów tablice F-8, które wynikają z zacytowanych norm.

Taśma jest wykorzystywana na zasadzie ustnej tradycji, żeby nie napisać zabobonu ;)
Po prostu się przyjęła, bo była stosowana na zachodzie, gdzie może występować w odrębnych przepisach. Naprawdę nie ma po co dorabiać tu jakiejś ideologii i na siłę udawać, że wszystko jest OK. Bo w innym miejscu ktoś przylepi taśmę różową czy zieloną, a kierowca błędnie pomyśli, że skoro nie jest "przepisowo pomarańczowa", to trzeba ją zignorować...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez gumik » poniedziałek 11 czerwca 2018, 17:09

Zgadzam się całkowicie z mp001. Wniosek, że tamte przepisy opisują również taśmę samoprzylepną jest co najmniej mocno naciągany. Cały ten "Annex 1" opisuje znaki pionowe.
Poza tym cały ten punkt 4. ma być usunięty i zastąpiony punktem 12. w części "V. Place identification signs" wraz z przykładami takich znaków.

The Group agreed to propose inserting signs indicating temporary conditions due to road works or detours as follows:
12. Signs indicating temporary conditions due to road works or detours
Signs such as those given below are examples of signs used to indicate temporary conditions such as road works or detours.
Signs G, 25 a, G, 25 b, G, 25 c, G, 25, d are examples of signs showing diagrams for detours.
G, 26 a, G, 26 b and G, 26 c are example of signs showing directions for detours. These signs shall differ conspicuously from the direction signs G, 5. G, 27 a and G, 27 b are examples of signs showing direction lanes.
G, 28 is an example showing temporary closure of a lane. The signs shall have a yellow or orange ground with black symbols and/or inscriptions. If rims at the outer edge are used, they shall be black.
The signs may bear the symbols used on other signs or contain other signs informing road users of the characteristics of the route or traffic conditions.


Przykłady znaków podane przez przedstawicieli różnych państw:
Capture.JPG

No nikt nie podał tutaj taśmy samoprzylepnej jako przykład znaku.

Źródło: Economic Commission for Europe, Inland Transport Committee, Global Forum for Road Traffic Safety, Group of Experts on Road Signs and Signals, Fourteenth session
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez benio101 » poniedziałek 11 czerwca 2018, 18:22

Przyznam szczerze, że patrząc na ten przepis, jak byk pasuje mi opisywana taśma, naciągane celowo to to nie jest. Angielski znam w stopniu komunikatywnym, nie biegłym, jednak nie sądzę bym popełnił tutaj błąd i choć z waszym zdaniem nie mogę się zgodzić, to rozumiem je i przyjmuję do wiadomości, że intencją ustawodawcy mogło być ujęcie jedynie znaków drogowych, nie oznaczeń stosowanych na nich (sign jest w końcu słowem o wielu znaczeniach, to takie trochę zgaduj zgadula o które znaczenie, czy może kilka, chodziło ustawodawcy).

Jeśli jednak ustawodawca w planowanej nowelizacji wyraził, że zapis dotyczy jedynie znaków drogowych, to niechaj i tak będzie. Wówczas taśma nie będzie oficjalna, a zwyczajowa.
Myślę natomiast, że zachodzimy tutaj w daleko idące interpretacje, które nie bardzo cokolwiek zmieniają. Chyba, że chcieliście się doczepić do słówka "oficjalna", to skutecznie się wam udało.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez gumik » wtorek 12 czerwca 2018, 13:40

Nie chodzi o czepianie sie słówek. Ale jak sie cos pisze na forum, to dobrze być precyzyjnym. Napisałeś o oficjalnej taśmie; zapytalem o oficjalną taśmę. Dlaczego mam rozumieć inaczej to co napisane?

Należy zwrócić jeszcze uwagę, ze nawet gdyby jakas taśma do oznaczania nieważnych znaków była zdefiniowana w Konwencji Wiedeńskiej, to nie oznacza jeszcze, ze takie oznakowanie obowiązuje w Polsce.
Nothing in this Convention may be construed as requiring the Contracting Parties to adopt
all the types of sign and marking prescribed in this Convention. On the contrary, Contracting
Parties shall limit the number of types of sign or marking they adopt to what is strictly necessary.


W polskim prawie nic na temat taśmy do zaklejania znaków. (przynajmniej ja nie znalazłem)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez benio101 » wtorek 12 czerwca 2018, 17:16

gumik napisał(a):(…) to nie oznacza jeszcze, ze takie oznakowanie obowiązuje w Polsce.
Poprawka: to oznacza, że takie oznakowanie obowiązuje w Polsce, stosowane jest bezpośrednio i ma pierwszeństwo przed polskimi ustawami.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Co to za znak drogowy?

Postprzez szerszon » wtorek 12 czerwca 2018, 21:50

benio101 napisał(a):
gumik napisał(a):(…) to nie oznacza jeszcze, ze takie oznakowanie obowiązuje w Polsce.
Poprawka: to oznacza, że takie oznakowanie obowiązuje w Polsce, stosowane jest bezpośrednio i ma pierwszeństwo przed polskimi ustawami.
Przykro mi, ale nie. Uczepiłeś się wyroku bezmyślnie wydanego bez analizy przepisów i tak trwasz.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości