Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Postprzez monikas294 » czwartek 07 czerwca 2018, 23:29

Witam, sytuacja drogowa jadę sobie przez rondo aż nagle kobieta wymusza pierwszeństwo i wjeżdża na rondo - chociaż widziała, że ja już jestem na rondzie i jadę prosto na nią.
Jak sobie radzić z takimi sytuacjami? Mam prawo jazdy dopiero 1,5 roku.
monikas294
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 07 czerwca 2018, 23:25

Re: Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Postprzez jasiek23 » piątek 08 czerwca 2018, 15:27

Obtrąbić w celach edukacyjnych i tyle. Nic nie poradzisz na tych którzy nie wiedzą jak poruszać się po rondach :?
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51

Re: Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Postprzez LeszkoII » piątek 08 czerwca 2018, 16:33

monikas294 napisał(a):Jak sobie radzić z takimi sytuacjami?
Ćwiczyć refleks (noga na hamulec, ręka na klakson). Wielokrotnie mnie to uratowało od kolizji, ostatnio brakowało 10 cm przy cofaniu. Szkoda czasu na remont samochodu.

Jestem orędownikiem teorii, że na rondach nie powinno się rozwijać prędkości wyższej niż 40 km/h.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Postprzez gumik » piątek 08 czerwca 2018, 21:40

O jakich rondach piszesz? Rondo rondu nie równe. Nie w każdym przypadku pojazd będący na rondzie ma pierwszeństwo.

Jeśli masz na myśli klasyczne rondo C-12 + A-7 i jedziesz po obwiedni, no to nie ma innej rady - tak jak piszą wyżej - hamulec i klakson. Polecam też zakupić wideorejestrator. Koszt pomijalny w porównaniu do kosztów utrzymania samochodu, a może się przydać w razie kolizji.

LeszkoII napisał(a):Jestem orędownikiem teorii, że na rondach nie powinno się rozwijać prędkości wyższej niż 40 km/h.
Zgadzam się w 100%. Rondo będzie funkcjonować dobrze, będzie pomagało w zachowaniu płynności ruchu, tylko wtedy jeśli prędkość będzie mała.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Postprzez goniaa » poniedziałek 11 czerwca 2018, 15:15

Z rondami to różnie bywa. Pamiętam, ze jak zdawałam prawo jazdy to byłam w ciężkim szoku, że istnieją ronda np. 3 pasmowe i totalnie nie wiedziałam jak się po nich poruszać. Jakoś nie dziwi mnie, ze jest sporo innych osób , które potrafią się zamotać na takim rondzie. Inną sprawą natomiast jest już to, że takie osoby nie powinny mieć prawa jazdy. ;)
Trąbić na nich i trąbić. Niech się nauczą.
goniaa
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 11 czerwca 2018, 15:12

Re: Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Postprzez pjxy » środa 20 czerwca 2018, 02:16

monikas294 napisał(a):[...]Jak sobie radzić z takimi sytuacjami? Mam prawo jazdy dopiero 1,5 roku.


Mam dopiero cztery miesiące prawo jazdy (jeżdżę prawie codziennie od odebrania) i powiem Ci jak ja sobie radzę z takimi sytuacjami i ogólnie z wymuszaniem, z agresją na drodze - tak mnie cieszy fakt, że stałem się kierowcą (prawo jazdy zrobiłem w wieku 37 lat dopiero), że jeżdżąc w ogóle mnie takie rzeczy nie denerwują, spodziewałem się ich i są, za każdym razem jak wsiadam za kierownicę czuję takie zadowolenie, że mogę jeździć, że jest to dla mnie ważniejsze od wszystkiego innego.
Stoję sobie w korku i też się nie denerwuję, doceniam to, że mogę siedzieć wygodnie w samochodzie, bo do tej pory przez lata korek kojarzył mi się z zapchanym autobusem, w którym tkwiłem.
Mam nadzieję, że takie podejście będę miał jak najdłużej.
W sumie, to dla mnie fenomen, jestem cholerykiem i generalnie nerwowym człowiekiem, dlatego też sądziłem, że nigdy nie będę kierowcą, a jak się okazało, to gdy wsiądę za kółko, jakbym był innym człowiekiem, spokojny, opanowany.
Czytałem gdzieś, że ludzie spokojni bywają demonami za kierownicą, jak widać w drugą stronę to też działa.
pjxy
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 10 stycznia 2018, 01:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Postprzez ks-rider » niedziela 24 czerwca 2018, 16:15

Ale Wy tchurze jestescie, kto hamuje ten przegrywa, przynajmniej na ruchu okreznym w / na ktorym ma sie pierszenstwo :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Postprzez farmazon3000 » piątek 29 czerwca 2018, 14:58

monikas294 napisał(a):Witam, sytuacja drogowa jadę sobie przez rondo aż nagle kobieta wymusza pierwszeństwo i wjeżdża na rondo - chociaż widziała, że ja już jestem na rondzie i jadę prosto na nią.
Jak sobie radzić z takimi sytuacjami? Mam prawo jazdy dopiero 1,5 roku.


Niestety w Polsce ronda są często wielopasmowe a Polacy nie radzą sobie nawet z tymi małymi jednopasmowymi. Musisz po prostu bardzo uważać.

A jesteś pewny że to było rondo na którym ty masz pierwszeństwo? Tzn. rondo nie jest jakimś szczególnym rodzajem skrzyżowania; w zależności jakie są znaki ten ma pierwszeństwo. Jak nie ma znaków to pierwszeństwo z prawej strony obowiązuje. Są takie ronda, np. we Wrocławiu.
farmazon3000
 
Posty: 7
Dołączył(a): piątek 29 czerwca 2018, 13:42

Re: Ludzie wymuszający pierwszeństwo na rondach

Postprzez matimati » poniedziałek 30 lipca 2018, 15:43

Dla mnie poruszanie się po rondach z więcej niż jednym pasem nadal stanowi spore wyzwanie. Dlatego ostrożność i czujność przede wszystkim.
matimati
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 30 lipca 2018, 15:38


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości