Wyprzedzanie - wymuszanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyprzedzanie - wymuszanie

Postprzez szymonix » sobota 02 czerwca 2018, 21:30

Jeśli dział nie pasuje, to prosze przenieść..
Co o takich sądzić?? Dla mnie ścierwo..
http://tablica-rejestracyjna.pl/LU544GN
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Sytuacje z kamer samochodowych

Postprzez gumik » sobota 02 czerwca 2018, 22:06

Trudno sie nie zgodzić. Zawsze mnie zastanawia co kieruje takimi ludźmi? Mawiają, ze pieniądze szczęścia nie dają. Może za to głupotę dają?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacje z kamer samochodowych

Postprzez mp0011 » sobota 02 czerwca 2018, 23:00

gumik napisał(a):Trudno sie nie zgodzić. Zawsze mnie zastanawia co kieruje takimi ludźmi? Mawiają, ze pieniądze szczęścia nie dają. Może za to głupotę dają?

I teraz wyobraźmy sobie rowerzystów na poboczu po lewej...
On ich nie widzi, bo są zasłonięci przez uciekające na pobocze przed nich samochody. Widzi ich kierowca, który nie ma gdzie uciec...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje z kamer samochodowych

Postprzez szymonix » niedziela 03 czerwca 2018, 07:57

mp0011 napisał(a):Widzi ich kierowca, który nie ma gdzie uciec...

Nie dodałeś, że nie mając szansy zahamować dochodzi do potrącenia a faktyczny winowajca pije w domu browara.
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Sytuacje z kamer samochodowych

Postprzez Mati5 » poniedziałek 04 czerwca 2018, 23:38

Gdybym się tyle nie naoglądał tych różnych filmików to może by i to wywołało u mnie jakieś mocniejsze emocje a tak.... Cóż... Kolejny co Bez Mózgu Wyjechał. Zgadzam się, że to jest sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Ba, nawet stworzyłem taką listę, na której wypunktowałem takie "akcje":
  1. chodzenie po pasie awaryjnym autostrady albo drogi ekspresowej chyba, że jest to związane z awarią pojazdu;
  2. chodzenie po pasach ruchu autostrady albo drogi ekspresowej chyba, że jest to związane z awarią pojazdu;
  3. gwałtowne dojeżdżanie do pojazdu poprzedzającego na autostradzie albo drodze ekspresowej;
  4. wyprzedzanie pojazdu z prawej strony na autostradzie albo drodze ekspresowej;
  5. jazdę pasem awaryjnym lub wyprzedzanie pasem awaryjnym na autostradzie albo drodze ekspresowej, także w razie wypadku drogowego. Nie dotyczy to sytuacji, gdy kierujący rozpędza się pasem awaryjnym po uprzednim naprawieniu awarii lub takie zachowanie nakazują znaki i sygnały dawane przez osobę upoważnioną do kierowania ruchem;
  6. jazdę w kierunku przeciwnym (pod prąd) na autostradzie albo drodze ekspresowej, także w razie wypadku drogowego chyba, że takie zachowanie nakazują znaki lub sygnały osoby upoważnionej do kierowania ruchem;
  7. wjeżdżanie w kierunku przeciwnym (pod prąd) na autostradę albo drogę ekspresową chyba, że takie zachowanie nakazują znaki lub sygnały osoby upoważnionej do kierowania ruchem;
  8. zajeżdżanie drogi na autostradzie lub drodze ekspresowej, które może być połączone z hamowaniem pojazdu następującego;
  9. jazdę z zachowaniem zbyt małego odstępu od pojazdu poprzedzającego na drodze, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi przynajmniej 50 km/h lub oznaczonej jako autostrada albo droga ekspresowa;
  10. wjeżdżanie na pas ruchu autostrady albo drogi ekspresowej ze zbyt małą prędkością chyba, że wynika to z ograniczeń technicznych pojazdu;
  11. zatrzymywanie pojazdu na pasie ruchu autostrady albo drogi ekspresowej chyba, że jest to związane z rzeczywistą awarią pojazdu i pojazd zostanie niezwłocznie usunięty z takiego pasa ruchu a pozostali uczestnicy ruchu zostaną ostrzeżeni o niebezpieczeństwie w sposób przewidziany przepisami;
  12. zatrzymywanie pojazdu w innym miejscu niedozwolonym na autostradzie albo drodze ekspresowej chyba, że jest to związane z rzeczywistą awarią pojazdu i pojazd zostanie niezwłocznie usunięty z takiego pasa ruchu a pozostali uczestnicy ruchu zostaną ostrzeżeni o niebezpieczeństwie w sposób przewidziany przepisami;
  13. wjeżdżanie na autostradę albo drogę ekspresową pojazdem, który nie może legalnie poruszać się po takiej drodze;
  14. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych o ruchu niekierowanym lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych o ruchu niekierowanym, w tym takie wyprzedzanie, którego następstwem jest potrącenie pieszego;
  15. wyprzedzanie pojazdu wyprzedzającego, w tym z wykorzystaniem pobocza drogi, na drogach o co najwyżej dwóch pasach ruchu w danym kierunku;
  16. wyprzedzanie z wykorzystaniem powierzchni wyłączonej z ruchu,
  17. wyprzedzanie z niewłaściwej strony pojazdu wyprzedzanego;
  18. wyprzedzanie pojazdu, gdy występuje taki ruch z kierunku przeciwnego, że występuje niebezpieczeństwo kolizji drogowej, w tym wyprzedzanie zagrożone wystąpieniem zderzenia czołowego lub takie, kiedy uczestnik ruchu poruszający się legalnie w kierunku przeciwnym musi zjechać w bok aby uniknąć zderzenia czołowego;
  19. wyprzedzanie na skrzyżowaniu o ruchu niekierowanym lub bezpośrednio przed takim skrzyżowaniem z naruszeniem linii ciągłej lub powierzchni wyłączonej. Nie dotyczy to skrzyżowania oznaczonego jako skrzyżowanie o ruchu okrężnym;
  20. wyprzedzanie z lewej strony pojazdu sygnalizującego zmianę kierunku jazdy w lewo albo z prawej strony pojazdu sygnalizującego zmianę kierunku jazdy w prawo, jeżeli taki skręt jest zgodny z przepisami ruchu drogowego;
  21. wyprzedzanie w innych miejscach niedozwolonych, niewymienionych w tym paragrafie;
  22. jazdę motocyklem, motorowerem, rowerem lub pojazdem podobnym tylko na kole (kołach) jednej osi, na drodze publicznej;
  23. urządzanie nielegalnych wyścigów na drogach publicznych;
  24. udział w nielegalnych wyścigach na drogach publicznych;
  25. jazdę z prędkością wyższą od dopuszczalnej o przynajmniej:
    a) 30 km/h, w miejscu gdzie prędkość dopuszczalna wynosi co najwyżej 30 km/h;
    b) 40 km/h, w miejscu gdzie prędkość dopuszczalna wynosi co najwyżej 50 km/h;
    c) 50 km/h, w miejscu gdzie prędkość dopuszczalna wynosi co najwyżej 90 km/h;
    d) 60 km/h, w miejscu gdzie prędkość dopuszczalna jest wyższa niż 90 km/h;
  26. jazdę poza jezdnią (chodnikiem itp.) celem ominięcia zatoru drogowego lub dojazdu do miejsca docelowego, chyba że nie można tam dojechać w inny sposób;
  27. uciekanie przed organami kontroli ruchu drogowego lub innymi organami bezpieczeństwa;
  28. usiłowanie kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po zażyciu takiej ilości środków odurzających lub działających podobnie do alkoholu, które taki stan wywołują;
  29. wjeżdżanie na przejazd kolejowy lub tramwajowy pomimo nadawanego sygnału zabraniającego wykonania takiego manewru;
  30. wjeżdżanie przed pojazd z zachowaniem zbyt małego odstępu od niego;
  31. przyspieszanie w kierunku skrzyżowania o ruchu kierowanym, na którym nadawany jest sygnał zabraniający wjazdu na to skrzyżowanie lub gdy taki sygnał za chwilę będzie nadawany;
  32. omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, w tym takie omijanie, którego następstwem jest potrącenie pieszego;
  33. nagła lub gwałtowna zmiana kierunku jazdy w miejscu, gdzie taka zmiana jest możliwa;
  34. wchodzenie albo wjeżdżanie rowerem na jezdnię pomimo nadawanego sygnału, który tego zabrania, w czasie wzmożonego ruchu drogowego;
  35. wjeżdżanie na przejazd kolejowy bez możliwości kontynuowania jazdy po drugiej jego stronie;
  36. gwałtowne przyspieszanie lub hamowanie na obszarze zabudowanym, w tym ruszanie lub hamowanie z piskiem opon, upalanie opon, kręcenie bączków lub stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego o podobnym rodzaju;
  37. takie działanie lub zaniechanie, którego skutkiem jest niekontrolowane wypadnięcie pojazdem z drogi;
Mati5
 
Posty: 24
Dołączył(a): niedziela 06 listopada 2016, 13:06

Re: Sytuacje z kamer samochodowych

Postprzez mp0011 » poniedziałek 04 czerwca 2018, 23:47

Zawiesiłem się na pkt. 4. powyższej listy. :hmm:
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacje z kamer samochodowych

Postprzez gumik » wtorek 05 czerwca 2018, 15:21

Mati5 napisał(a):[*] wyprzedzanie pojazdu z prawej strony na autostradzie albo drodze ekspresowej;
To akurat legalne. Czasem nie da sie inaczej. Sa 3 pasy, gość jedzie 100 środkowym...
[*] zajeżdżanie drogi na autostradzie lub drodze ekspresowej, które może być połączone z hamowaniem pojazdu następującego;
Często powiązane z siedzeniem na zderzaku. Jak gość wyprzedza, a drugi go "popycha" no to chce sie jak najszybciej uwolnić.
[*] jazdę z zachowaniem zbyt małego odstępu od pojazdu poprzedzającego na drodze, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi przynajmniej 50 km/h lub oznaczonej jako autostrada albo droga ekspresowa;
To plaga. Ostatnio widziałem "piękny" zlepek: osobowka - motor - osobowka. Co by zostało z motocyklisty gdyby pierwsza osobowka musiała gwałtownie hamować?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacje z kamer samochodowych

Postprzez Mati5 » wtorek 05 czerwca 2018, 18:54

gumik napisał(a):To akurat legalne. Czasem nie da sie inaczej. Sa 3 pasy, gość jedzie 100 środkowym...

To plaga. Ostatnio widziałem "piękny" zlepek: osobowka - motor - osobowka. Co by zostało z motocyklisty gdyby pierwsza osobowka musiała gwałtownie hamować?


Wiesz, nie byłoby nic złego w tym, że jedzie 100 środkowym, o ile wyprzedza ciężarówki. Ale jak jedzie 100 środkowym pasem, podczas gdy prawy jest wolny... No to już nie jest fajnie. Taka sytuacja mnie spotkała (ja byłem tym szybciej jadącym) na północnej jezdni S8 w Warszawie.

Co do tego siedzenia na zderzaku to jest to dla mnie zamienne z poganianiem.

No właśnie... Mokra plama albo by się musiał przesiąść z motoru na wózek. Albo miałby wiele szczęścia i by tylko się poobijał i motor porozbijał. Motocykliści, rowerzyści - powinni być świadomi tego w jakiej są sytuacji w razie upadku chociażby, bo o kolizji/wypadku nie ma co wspominać...

Tak w sumie to do tej listy dodałbym jeszcze parę "wybryków", które są niebezpieczne... :hmm:
Mati5
 
Posty: 24
Dołączył(a): niedziela 06 listopada 2016, 13:06

Re: Wyprzedzanie - wymuszanie

Postprzez waw » wtorek 05 czerwca 2018, 19:07

Czasami sytuacja jest patowa. Ktoś jedzie 100km/h lewym (bo np. jego samochodem nie da się szybciej) więc inni wyprzedzają go z prawej bo nie mają wyjścia, z kolei ten jadący lewym nie może zjechać na prawy bo wymusiłby pierwszeństwo na wyprzedzających.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Sytuacje z kamer samochodowych

Postprzez gumik » wtorek 05 czerwca 2018, 22:20

Mati5 napisał(a):Wiesz, nie byłoby nic złego w tym, że jedzie 100 środkowym, o ile wyprzedza ciężarówki. Ale jak jedzie 100 środkowym pasem, podczas gdy prawy jest wolny... No to już nie jest fajnie. Taka sytuacja mnie spotkała (ja byłem tym szybciej jadącym) na północnej jezdni S8 w Warszawie.
Chodziło mi o sytuację właśnie, że prawy jest wolny. To b. częsta sytuacja na A4 do Krakowa od strony Tarnowa. Za węzłem Bieżanów robią się trzy pasy. Ci co jechali prawym wcześniej trafiają na środkowy. I tak jadą, i jadą, i jadą...

waw napisał(a):Czasami sytuacja jest patowa. Ktoś jedzie 100km/h lewym (bo np. jego samochodem nie da się szybciej) więc inni wyprzedzają go z prawej bo nie mają wyjścia, z kolei ten jadący lewym nie może zjechać na prawy bo wymusiłby pierwszeństwo na wyprzedzających.
Niby tak. Tylko skąd się bierze taka patowa sytuacja? Ten jadący 100km/h musiał wyprzedzać wcześniej jakiegoś TIRa. Musieli zacząć go wyprzedzać zanim zdążył zjechać, a więc nie zachowując bezpiecznej odległości - zarówno od tego na lewym, jak i od TIRa.
Druga możliwość to wjazd na autostradę z lewej strony. Jak w Krakowie za Balicami: https://goo.gl/maps/4A8oXJGM9G12
Dla mnie sprawa prosta, widzę takie auto z prawym kierunkowskazem, to go przepuszczę, żeby nie biedował na tym lewym. Niestety w Polsce nie ma mentalności współpracy na drodze i stąd się bierze większość problemów.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacje z kamer samochodowych

Postprzez Cyryl » środa 06 czerwca 2018, 11:57

Mati5 napisał(a):...Zgadzam się, że to jest sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym...


musisz jednak pamiętać o jednym:
za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym podlegasz karze do 12 lat pozbawienia wolności,
za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym (gdy na przykład będzie 30 ofiar śmiertelnych) podlegasz karze do 8 lat.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości