Zasada "prawej ręki", market, jak to rozumieć?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zasada "prawej ręki", market, jak to rozumieć?

Postprzez Lissia23 » czwartek 26 kwietnia 2018, 22:59

Witam,
na wstępie zaznaczę, że mam prawo jazdy kat B od października 2017, więc świeżutka wciąż jestem i niestety, błędy podczas jazdy robię, stąd moje pytanie. Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu takiej kwestii ;
wyjeżdżam z parkingu, spod supermarketu, jestem z prawej strony dla osób wjeżdżających na parking. Kierowca busa wjeżdża na parking z ulicy, nawet nie zerkając w prawą stronę, osobówka jadąca za nim robi to samo, jadą na wprost. Zaliczam hamowanie, może nie gwałtowne, ale gdybym odwróciła wzrok, czy inną dziwną rzecz bym zrobiła, to pewnie byłoby "bęc". Dodam tylko, że jechałam z małym dzieckiem i w tym momencie chodzi o jego bezpieczeństwo, dlatego proszę o informację czy zachowanie kierowców, opisane wyżej, było prawidłowe? Dopuszczam myśl, że byli na parkingu, ale tuż po zjeździe z ulicy, więc czy można stwierdzić, że mieli pierwszeństwo? Osobiście wydaje mi się, że nie, ale... no tak, różnie bywa. :roll:
Lissia23
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 26 kwietnia 2018, 22:37
Lokalizacja: Brzeg

Re: Zasada "prawej ręki", market, jak to rozumieć?

Postprzez benio101 » piątek 27 kwietnia 2018, 09:38

Z reguły wyjazd z parkingu na drogę oznacza włączanie się do ruchu, a włączając się do ruchu należy ustąpić pierwszeństwa tym, którzy w tym ruchu już się znajdują.
Podanie linku do Google Maps, czy chociaż adresu tego parkingu, zapewne znacznie by pomogło. Być może są tam jakieś dodatkowe znaki, o których bez mapy nie wiemy.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Zasada "prawej ręki", market, jak to rozumieć?

Postprzez Lissia23 » piątek 27 kwietnia 2018, 10:04

Parking, o ktorym mowa, znajduje się w Brzegu (woj. opolskie), wjazd jest od ul. Partyzantów. Oczywiście rozumiem, że włączając się do ruchu, z parkingu i innych tego typu miejsc, przepuszczam wszystkich, znajdujących się na ulicy. Tylko tutaj owi kierowcy już byli na wjeździe, już za chodnikiem, za wysepką oddzielającą pasy ruchu itd, więc ja to widzę, jakby byli już na parkingu? Stąd te moje zastanowienie, czy to byłoby wymuszenie z mojej czy ich strony?
Oznakowania pionowego ani poziomego tam nie ma.

Załączam obrazek. Na niebiesko moja teoretyczna droga, na żółto bus i osobówka, na różowo miejsce zatrzymania. :)
Załączniki
IMG_20180427_100358.png
Lissia23
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 26 kwietnia 2018, 22:37
Lokalizacja: Brzeg

Re: Zasada "prawej ręki", market, jak to rozumieć?

Postprzez Baranek » poniedziałek 30 kwietnia 2018, 13:34

Wydaje mi się że masz rację -jesteś z prawej strony o tamte samochody są na drodze (przestrzeni) która dla wszystkich jest równorzędna. Oni - tak im się wydaje - "bo jadą prosto" i "jadą szerszą drogą" to wydaje im się że mają pierwszeństwo.
Pytanie jeszcze takie - czy właściciel terenu nie oznakował go w żaden sposób? Bo jest to - domyślam się - teren prywatny.

Ja miewam podobne problemy przy hipermarketach. Na szczęście jeszcze do kolizji nie doszło, ale mentalność, że "moja droga jest szersza" i dlatego "mam pierwszeństwo" dominuje niestety...
Avatar użytkownika
Baranek
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 23 stycznia 2009, 13:28

Re: Zasada "prawej ręki", market, jak to rozumieć?

Postprzez benio101 » poniedziałek 30 kwietnia 2018, 14:41

Link do Google Maps: 50.8631754 17 4602127. W sytuacji, jak na Google Maps, beżowy ustępuje czerwonemu, gdyż beżowy włącza się do ruchu (wyjazd z terenu sklepu), natomiast czerwony już w ruchu się znajduje.
Natomiast w sytuacji opisanej w drugim poście Lissia23, obydwoje się znajdujecie już na terenie sklepu, więc o włączaniu się do ruchu jeszcze nie ma mowy (skrzyżowanie wewnętrzne na parkingu).
W takiej sytuacji obowiązuje zwykła zasada prawej ręki. Więc miałaś tam, słusznie, pierwszeństwo.

Niestety, w praktyce, na terenach parkingów sklepowych, bardzo często dochodzi do wymuszeń pierwszeństwa.
Z jakiegoś powodu wielu kierowców nagle zapomina, że to ten po prawej ma pierwszeństwo.

PS Brakuje tam najprawdopodobniej znaku D–46 "Droga wewnętrzna" lub D–52 "Strefa ruchu", jednak nic one w tej sytuacji nie zmieniają.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Zasada "prawej ręki", market, jak to rozumieć?

Postprzez Lissia23 » poniedziałek 30 kwietnia 2018, 15:01

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, życzę szerokości i udanej majówki. :)
Lissia23
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 26 kwietnia 2018, 22:37
Lokalizacja: Brzeg


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości