Prośba o wyjaśnienie skrzyżowań

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Prośba o wyjaśnienie skrzyżowań

Postprzez starhawk » czwartek 26 kwietnia 2018, 18:02

Cześć!

Mam do was takie pytanko. Otóż nurtuje mnie kilka skrzyżowań i zachowań kierowców na nich. Pytanie jak należałoby się prawidłowo i zgodnie z prawem na nich zachować (np. w sytuacji egzaminu na prawo jazdy)? Znam te skrzyżowania bo zdarza mi się często tamtędy jeździć i wiem jak inni kierowcy się na nich zachowują.

Pierwsze skrzyżowanie
(w następnym poście zamieszczę kolejne, proszę o komentarz do powyższego a późej przejdziemy do kolejnego aby nie mieszać w temacie).

Obrazek

Link do mapki https://www.google.pl/maps/@49.9852859,19.3261585,139m/data=!3m1!1e3

Rozważmy taką sytuację.

(kolorowe linie oznaczają kierunki jazdy poszczególnych pojazdów)

Jadę samochodem niebieskim od strony ulicy Polnej i dojeżdżam do powyższego skrzyżowania z zamiarem jazdy na wprost (pierwsze zdjęcie to widok od strony samochodu niebieskiego) .
W ciągu drogi z pierwszeństwem przejazdu jedzie samochód czerwony.
W tym samym momencie z ulicy Ogrodowej podjeżdża samochód żółty z zamiarem skrętu w prawo (drugie zdjęcie to widok od strony samochodu żółtego).
Po przejechaniu samochodu czerwonego wjeżdżam na drogę z pierwszeństwem i kontynuuje jazdę na wprost i teraz pytanie... czy należy to traktować jako jedno skrzyżowanie? Teoretycznie w takim przypadku powinienem ustąpić przejazdu żółtemu samochodowi gdyż był na drodze równorzędnej do mojej i to jeszcze z prawej strony... Czy może traktować to jako dwa osobne skrzyżowania i to żółty powinien ustąpić niebieskiemu gdyż jest on już na drodze z pierwszeństwem?

Pytanie to zrodziło się z powodu ustawionego znaku, który nieco sugeruje, że jest to jednak jedno skrzyżowanie z przesuniętą drogą podporządkowaną, która jest o wiele bardziej przesunięta niż wskazuje to znak. Odległość pomiędzy drogami równorzędnymi to blisko 40m.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Niedługo przymierzam się do egzaminu na kat. A (powrót na egzamin praktyczny po dwóch latach przerwy) i chciałbym rozwiać wątpliwości, żeby jakiegoś głupiego błędu na mieście nie zrobić ;).

Pozdrawiam
starhawk
 
Posty: 5
Dołączył(a): czwartek 26 kwietnia 2018, 16:43

Re: Prośba o wyjaśnienie skrzyżowań

Postprzez benio101 » piątek 27 kwietnia 2018, 09:22

To są dwa osobne skrzyżowania. Wskazuje na to również wprost tabliczka T–6d "tabliczka wskazująca prostopadły przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie oraz układ dróg podporządkowanych (umieszczana na drodze podporządkowanej)", umieszczona pod znakiem A–7 "ustąp pierwszeństwa" widoczna po prawej stronie na google maps: 49.9849044 19.3263221. Dość częstym błędem kierowców jest niewiedza o istnieniu zarówno tabliczki T–6c jak i T–6d lub nierozróżnianie ich.

Zgodnie z Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. 2002 nr 170 poz. 1393 z późn. zm.):

  • Tabliczka T–6c (jedno skrzyżowanie) ma grubą linię w postaci okrągłego łuku.
  • Tabliczka T–6d (układ dróg podporządkowanych) ma grubą linię w postaci prostopadłych linii.

Praktyka pokazuje niestety, że często znaki te stawiane są nieprawidłowo (na szczęście na wjeździe z ulicy Polnej mamy poprawnie tabliczkę T–6d).
PS Według najnowszych wytycznych, stanowczo odradza się tworzenia układów skrzyżowań o odległości mniejszej niż 50m, a tym samym stosowania tabliczek T–6b/T–6d.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Prośba o wyjaśnienie skrzyżowań

Postprzez starhawk » piątek 27 kwietnia 2018, 19:45

Cześć!

Dziękuję za odpowiedź, czyli w sumie dobrze mi się wydawało :) , że nie powinienem ustępować pojazdowi żółtemu (nawet jadąc tamtędy odległość pomiędzy drogami podporządkowanymi jest na tyle duża, że wydawałoby się nielogiczne ustępować pojazdowi z prawej strony będąc już od kilku sekund na drodze z pierwszeństwem. Jeżeli pojazd żółty wjechałby z Ogrodowej w ułamek sekundy po włączaniu się do ruchu z ulicy Polnej to nawet nie byłby w stanie ocenić czy jedziemy drogą z pierwszeństwem od pewnego czasu czy tyle co wjechaliśmy na nią z podporządkowanej.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolejne skrzyżowanie (wydaje się w sumie proste i logiczne, ale..)

Skrzyżowanie 2a.jpg


(Dzisiaj na wylocie z ulicy Plater jest znak "STOP" zamiast "ustąp pierwszeństwa" jak na zdjęciu).

Skrzyżowanie 2b.jpg


Link do mapy: https://www.google.pl/maps/@50.1713593,19.4344614,155m/data=!3m1!1e3?hl=pl

Kilkukrotnie zdarzyła mi się sytuacja, ostatnio nawet w tamtym tygodniu, że jadąc (w moim mniemaniu oczywiście ;) ) zgodnie z przepisami zostałem obtrąbiony przez samochody stojące za mną za "nie jechanie" (trwało to może maksymalnie z 30 sekund) na skrzyżowaniu gdzie w mojej ocenie powinienem grzecznie poczekać na swoje pierwszeństwo.

Chciałbym się upewnić czy racja jest po mojej stronie czy tych "trąbiących" ;)

Sytuacja wyglądała następująco:

Ja: pojazd niebieski - jadę ulicą Sikorskiego na wprost w przedłużenie ulicy Sikorskiego (pierwsze zdjęcie to widok z mojej perspektywy).
Pojazd za mną (pomarańczowy - trąbiący :evil: ) jedzie tak jak ja czyli na wprost.
Samochód żółty oraz zielony, które mam po swojej prawej jadą na wprost z ulicy Plater w stronę ulicy 1 Maja.
Samochód fioletowy skręca zgodnie z drogą z pierwszeństwem przejazdu w stronę ulicy 1 Maja, a kolejne (różowy, czarny i biały) na przemian jadą na wprost w Sikorskiego (jak różowy) i skręcają w 1 Maja (jak fioletowy).

W tym czasie kiedy samochody z ciągu ulicy Sikorskiego (czyli z pierwszeństwem) jadą, ja mógłbym teoretycznie pojechać dynamicznie na wprost (kierunek mojej jazdy nie przecina się z kierunkiem jazdy pojazdów z Sikorskiego, które w tym momencie jadą tak jak na obrazku) licząc na to, że któryś z samochodów z Sikorskiego nie skręci nagle bez kierunkowskazu w ulicę Plater i dojdzie do kolizji. Ale przecież wcześniej mam jeszcze ustąpić pierwszeństwa samochodom z ulicy Plater które w tym czasie stoją bo muszą przepuścić tych z Sikorskiego aby móc jechać na wprost...

W tym czasie zanim wszystkie samochody z ulicy Sikorskiego przejadą mija czasem nawet do minuty czasu (jak jest większy ruch).
90% samochodów z ulicy Sikorskiego jedzie tak jak na pokazanej sytuacji i jest teoretycznie czas aby przejechać prosto kiedy samochody z Plater czekają na swoją kolej.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Pozdrawiam.
starhawk
 
Posty: 5
Dołączył(a): czwartek 26 kwietnia 2018, 16:43

Re: Prośba o wyjaśnienie skrzyżowań

Postprzez kg1956 » niedziela 13 maja 2018, 10:38

Moim zdaniem nie ma potrzeby byś stał i czekał. Możesz jechać, zachowując ostrożność - a nie dynamicznie.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o wyjaśnienie skrzyżowań

Postprzez gumik » niedziela 13 maja 2018, 11:25

W przypadku, kiedy ostrożnie pojedziesz, a ktoś celowo z prawej strony w Ciebie wjedzie, może być ciężko udowodnić, że ktoś chciał wyłudzić odszkodowanie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Prośba o wyjaśnienie skrzyżowań

Postprzez kg1956 » niedziela 13 maja 2018, 13:15

Rozmawiamy tu raczej o zachowaniach zgodnych z przepisami a nie o patologii.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o wyjaśnienie skrzyżowań

Postprzez gumik » poniedziałek 14 maja 2018, 10:59

Ja tu rozmawiam nie tylko o przepisach, ale tez o praktycznych aspektach. Nikt nie tworzy przepisów, żeby sobie jeździć palcem po mapie. Przepisy sa po to żeby regulować zachowania kierujących w rzeczywistości. To ze w Polsce jest sporo patologii drogowej, to fakt. Trzeba być świadomym, ze jadąc zgodnie z przepisami można być tym poszkodowanym.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości