Jedno skrzyżowanie?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jedno skrzyżowanie?

Postprzez Obelix321 » środa 25 kwietnia 2018, 16:29

Cześć, czy na tym filmiku mamy do czynienia z jednym skrzyżowaniem?
https://www.youtube.com/watch?v=FTqFU7U-WR8
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Jedno skrzyżowanie?

Postprzez Nope89 » czwartek 26 kwietnia 2018, 14:56

Przy działającej sygnalizacji na pewno jedno ale sam miałem zapytać jak to jest gdy ona nie działa i patrzymy na znak. Nie jest to tabliczka T6D, która pokazuje wloty oddzielone prostopadłe a przy właśnie takiej tabliczce T6D wydaje mi się, że mamy do czynienia z dwoma skrzyżowaniami. Tutaj zaś chyba też by trzeba było traktować to jako jedno skrzyżowanie tym bardziej, że ta druga odnoga jest pod kątem i praktycznie się styka z linią drogi skąd wyjeżdża auto. Gdyby była prostopadle to traktować to jako dwa a w tym przypadku jedno? Chętnie bym zobaczył to jeszcze na googlemaps, ale nie wiem gdzie to jest, znaleźć nie mogę.
Nope89
 
Posty: 18
Dołączył(a): czwartek 17 sierpnia 2017, 17:35

Re: Jedno skrzyżowanie?

Postprzez LeszkoII » sobota 28 kwietnia 2018, 19:25

Dla mnie są to dwa skrzyżowania. Nie dowierzałem i zrobiłem małą analizę ze zdjęć Google Street. Doznałem jeszcze większej konsternacji. Chodzi o to, że najwyraźniej zmieniał się w tym miejscu program sygnalizacji świetlnej. Według starych zdjęć skręcający w lewo (a później w prawo - czyli "umówmy się na wprost") nie mógł napotkać pojazdu wyjeżdżającego z drogi poprzecznej, gdyż dokładnie widać że sygnał dla pieszych jest zielony. Na przedstawionym filmie sytuacja wygląda inaczej.

Są zatem dwie możliwości. Albo pojazd uderzający w bok wjechał na bardzo "późnym" żółtym (czyli na czerwonym) albo przekombinowano z sekwencją sygnalizacji świetlnej. Brakuje też sygnalizatora wewnętrznego (jeżeli założymy błędnie, że jest to jedno skrzyżowanie) lub sygnalizatora przed kolejnym skrzyżowaniem.

Myślę, że infrastrukturalne odchylenie dodatkowo wlotu w prawo (z perspektywy ul. Kościuszki) dodatkowo wzmacnia opcję dwa skrzyżowania. Skrzyżowania o więcej niż 4 wlotach/wylotach nie mogą być obsługiwane przez dwie grupy sygnalizacyjne - jak to ma miejsce w trywialnym przypadku: skrzyżowanie typu X, zielone dla pojazdów, pieszych i rowerzystów z jednego ciągu oraz czerwone dla poprzecznego.

Poza tym zachowanie kierowcy uderzającego w bok świadczyłoby o "pijany albo niespełna rozumu".

miejsce (proszę zwrócić uwagę na zielone dla pieszych): https://goo.gl/maps/7L5CWiHYsJ82
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Jedno skrzyżowanie?

Postprzez mp0011 » sobota 28 kwietnia 2018, 20:16

Ja tam nie widzę nic złego w sygnalizacji, niezależnie od ilości skrzyżowań.
Na zdjęciach z Google Maps są dwie daty. Na jednym jest czerwone dla pieszych i całego ciągu drogi głównej, na drugich jest zielone dla pieszych i drogi.
Sygnalizacja na górze jest tylko powtórzeniem ten na drodze głównej i nie dotyczy skręcających.

Na filmie kierowca skręcający powinien przewidzieć, że skręcając przecina tor jazdy pojazdów mających równocześnie zielone światło. Tak jest przecież na prawie wszystkich skrzyżowaniach. Widać, że wjechane było na zielonym i cały ciąg drogi głównej (pojazdy oraz piesi) mają czerwone.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Jedno skrzyżowanie?

Postprzez Nope89 » poniedziałek 30 kwietnia 2018, 13:53

Co z sytuacją gdy wyłączą sygnalizację..Czy interpretować to jako już wjazd na główną czy jako wyjazd z przesuniętych podporządkowanych i trzeba ustąpić? Myślałem, że to też będzie jedno skrzyżowanie ale na mapce widać, że to spora odległość :hmm:
Nope89
 
Posty: 18
Dołączył(a): czwartek 17 sierpnia 2017, 17:35


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości