Pojazd uprzywilejowany jadący do akcji

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pojazd uprzywilejowany jadący do akcji

Postprzez chudyx » sobota 21 kwietnia 2018, 18:51

Cześć

Miałem dziś sytuację , w której jechałem jako pierwszy a za mną doganiała mnie straż pożarna na sygnałach . Jechałem w terenie zabudowanym , w miejscu bez możliwości zjazdu na jakiś parking , pobocze itp . Jak prawidłowo powinienem się zachować w takiej sytuacji ? Spotkałem się dziś ze zdaniami żeby zaytrzymać się , zjechać maksymalnie do prawej , przyspieszyć . Powiem , że zgłupiałem i nadal jestem niedoinformowany w tym temacie . Jak wy zachowujecie się wobec pojazdów uprzywilejowanych podczas ich akcji ? Pozdrawiam
chudyx
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa 18 kwietnia 2018, 17:19

Re: Pojazd uprzywilejowany jadący do akcji

Postprzez benio101 » poniedziałek 23 kwietnia 2018, 03:43

Na skrzyżowaniu: ustępuję pierwszeństwa, na drodze: jeśli jedzie za mną i nie ma możliwości wyprzedzenia/ominięcia mnie, to kolejno:

  • zjeżdżam w bok, jeśli to możliwe (np. na sąsiedni pas, na trawnik lub na tory kolejowe)
  • przyspieszam (w miarę warunków drogowych, ignorując ograniczenie prędkości) i staram się zjechać na bok, gdy tylko będzie to możliwe

W praktyce druga sytuacja zdażyła mi się tylko raz: przyspieszyłem do ok. 120, po czym zjechałem w bok, w poprzeczną uliczkę.
Na Twoim miejscu zrobiłbym tak samo, jak opisałem wyżej: przyspieszyłbym (w miarę rozsądku), żeby pojazd uprzywilejowany mógł szybciej przejechać, jeśli faktycznie nie było możliwości zjechania w bok.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Pojazd uprzywilejowany jadący do akcji

Postprzez szerszon » poniedziałek 23 kwietnia 2018, 07:19

benio101 napisał(a):Na skrzyżowaniu: ustępuję pierwszeństwa,
Jakis przepis ? Bo tym razem zabrakło...
lub na tory kolejowe)
:hmm: oryginalne...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pojazd uprzywilejowany jadący do akcji

Postprzez benio101 » wtorek 24 kwietnia 2018, 08:28

szerszon napisał(a):Jakis przepis ? Bo tym razem zabrakło...
Proszę bardzo:
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 9 napisał(a):Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

_________________

szerszon napisał(a)::hmm: oryginalne...
Dziękuję.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Pojazd uprzywilejowany jadący do akcji

Postprzez szerszon » wtorek 24 kwietnia 2018, 20:55

benio101 napisał(a):Proszę bardzo:

Coś o ustąpieniu pierwszeństwa ? Możesz podkreślić, bo nie mogę dojrzeć ?
Dziękuję.
Za pokazanie głupoty ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości