Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez GrzegorzF1 » piątek 20 kwietnia 2018, 15:47

Witam, ostatnio miałem taką sytuację na skrzyżowaniu:

Przy zielonym świetle skręcałem w lewo. W końcu doczekałem się, gdy z naprzeciwka nadjechał kierowca, który skręcał w swoje lewo. Wyminęliśmy się bezkolizyjnie, jednak zostałem strąbiony przez kierowcę który stał za nim w kolejce i zamierzał skręcić w swoje prawo (czyli tam gdzie ja). Teoretycznie to on powinien mieć pierwszeństwo, w praktyce ja już byłem na skrzyżowaniu i wykonywałem skręt.

Kto ma rację?
GrzegorzF1
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 20 kwietnia 2018, 15:42

Re: Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez mp0011 » piątek 20 kwietnia 2018, 17:15

On.

Powinieneś czekać na środku i go puścić.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez GrzegorzF1 » piątek 20 kwietnia 2018, 17:44

Trochę tego nie rozumiem, bo na co miałbym czekać? Aż zmieni się na czerwone i samochody przestaną jechać? Przecież gdy w końcu kolejny pojazd skręcałby w swoje lewo, sytuacja mogłaby się powtórzyć (był długi sznur pojazdów).
GrzegorzF1
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 20 kwietnia 2018, 15:42

Re: Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez waw » piątek 20 kwietnia 2018, 20:26

Powinieneś ocenić czy wykonując wtedy skręt nie wymusisz pierwszeństwa, a w razie wątpliwości zaniechać manewru.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez kg1956 » sobota 21 kwietnia 2018, 10:29

Dokladnie. Jeśli mu nie utrudniłeś to nie miał powodu do trąbienia.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez benio101 » sobota 21 kwietnia 2018, 12:43

Pierwszeństwo ustala się wobec kierujących pojazdami, zbliżających się do skrzyżowania, a nie wobec tych, którzy już na tym skrzyżowaniu się znajdują.
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 25 ust. 1 napisał(a):Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Jeśli Ty byłeś już na skrzyżowaniu, a on jeszcze nie, to on nie miał prawa w ogóle na to skrzyżowanie wjechać.
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 25 ust. 4 pkt 1 napisał(a):Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy

Nie miał też absolutnie prawa używać sygnału dźwiękowego, ustawa wprost tego zabrania.
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 29 ust. 2 pkt 1 napisał(a):Zabrania się nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez waw » sobota 21 kwietnia 2018, 20:18

benio101 napisał(a):Pierwszeństwo ustala się wobec kierujących pojazdami, zbliżających się do skrzyżowania, a nie wobec tych, którzy już na tym skrzyżowaniu się znajdują.

Bzdura. Tak skrupulatnie trzymając się przepisów to autor wątku powinien stać przed skrzyżowaniem aż do momentu gdy będzie miał możliwość kontynuowania jazdy nie wymuszając pierwszeństwa. Ale podchodzi się do tego zdroworozsądkowo i nikt nie daje mandatów za dojechanie do osi skrzyżowania przy kolizyjnym lewoskręcie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez szerszon » sobota 21 kwietnia 2018, 20:19

benio101 napisał(a):Pierwszeństwo ustala się wobec kierujących pojazdami, zbliżających się do skrzyżowania, a nie wobec tych, którzy już na tym skrzyżowaniu się znajdują.
Oba się zbliżały, tylko jeden szybciej wjechał. To nie popularna gra..snopek do wynajęcia.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez benio101 » poniedziałek 23 kwietnia 2018, 03:22

szerszon napisał(a):Aby być na skrzyżowaniu trzeba się w pierwszej kolejności do niego zbliżyć.
Jeśli wsiądę na rower zaparkowany na skrzyżowaniu, to będziesz ustalał pierwszeństwo w momencie, gdy się zbliżałem do tego skrzyżowanie (jeszcze przed zaparkowaniem, np. kilka godzin wcześniej)? Nie dość, że nie ma to poparcia w przepisach, to brzmi irracjonalnie.
Tutaj masz przykład z soboty 2 dni temu (nagranie moje): gościu w srebrnym samochodzie pakuje się na skrzyżowanie bez możliwości opuszczenia go, łamiąc Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 25 ust. 4 pkt 1 i efektywnie blokując skrzyżowanie, zmuszając mnie do nagłego hamowania i zmiany toru jazdy:

phpBB [media]


Przepis jest banalny:
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 25 ust. 4 pkt 1 napisał(a):Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
Prościej się wytłumaczyć nie da: Masz nie wjeżdżać na skrzyżowanie, jak nie możesz go opuścić. Czy to takie trudne?
A potem widzimy takie zdjęcia w wiadomościach, bo czterech szerszonów postanowi wjechać na środek ruchliwego skrzyżowania bez możliwości opuszczenia go, blokując efektywnie pół miasta:

Obrazek

To, że masz pierwszeństwo nie oznacza, że masz prawo jechać.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Sytuacja na skrzyżowaniu przy skręcie w lewo

Postprzez waw » poniedziałek 23 kwietnia 2018, 20:22

benio101 napisał(a):Jeśli wsiądę na rower zaparkowany na skrzyżowaniu, to będziesz ustalał pierwszeństwo w momencie, gdy się zbliżałem do tego skrzyżowanie (jeszcze przed zaparkowaniem, np. kilka godzin wcześniej)? Nie dość, że nie ma to poparcia w przepisach, to brzmi irracjonalnie.

Wtedy obowiązują przepisy o włączaniu się do ruchu. Przepisy o pierwszeństwie przejazdu obowiązują tylko pojazdy które już są w ruchu.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości