Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez mp0011 » czwartek 12 kwietnia 2018, 13:22

Art. 11.4. zezwala pieszym na poruszanie się DdR w szczególnych warunkach (brak chodnika lub możliwości korzystania z niego). Stwierdza ponadto, że pieszy korzystający z tej drogi, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, ma ustępować rowerzyście miejsca.

Art. 11.5. stwierdza że: Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Jeżeli ten przepis oznacza, że w SZ piesi mogą poruszać się DdR i mają pierwszeństwo przed rowerzystami, skąd rowerzysta ma wiedzieć, że znajduje się w takiej strefie, skoro nikt nigdzie nie stawia na DdR stosownego oznakowania strefy zamieszkania?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez waw » czwartek 12 kwietnia 2018, 13:39

Co do zasady w SZ nie wyznacza się DDR bo Strefy Zamieszkania stworzono po to żeby nie wydzielać na nich chodników jezdni i DDR. Praktyka jest inna i brak doprecyzowania w 220.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez gumik » czwartek 12 kwietnia 2018, 14:38

Nigdy nie widziałem DDR w strefie zamieszkania. Masz jakiś rzeczywisty przykład, czy to tylko takie teoretyczne rozważania?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez mp0011 » czwartek 12 kwietnia 2018, 15:34

gumik napisał(a):Nigdy nie widziałem DDR w strefie zamieszkania. Masz jakiś rzeczywisty przykład, czy to tylko takie teoretyczne rozważania?


Wiem, że takie miejsca istnieją lub istniały (niestety nie widzę aktualnego StreetView dla tej lokacji). I będą one powstawały, czasem "niechcący", w sytuacjach, gdy miasto próbuje ucywilizować tablicami D-40 pewne rejony, w których wcześniej już powstała już sieć DdR.

Jeżeli DdR są oddalone od jezdni, a każdy zjazd z niej jest wjazdem w strefę, znaki strefy stawia się przy samej jezdni, a więc DdR jest w strefie...
Skasowanie DdR oznaczałoby wzmożony ruch rowerów po jezdni w tej sytuacji.

Ponadto, są miejsca, gdzie droga publiczna jest oznakowana na wjeździe D-40, droga bez przejazdu (nie dotyczy rowerów). Nieco dalej w ciągu tej drogi są słupki oraz C-13 i rowery jadą dalej. D-40 nie był odwołany. Czy ze słupków wynika koniec strefy, czy rowerzysta dalej jedzie strefą...? Odwołanie C-13 przez D-40 działa od 2015r, ale czy C-13 odwołuje D-40...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez waw » czwartek 12 kwietnia 2018, 16:45

https://www.google.pl/maps/@51.2464068, ... 312!8i6656
To że za zarządzanie drogami często odpowieadają osoby niekompetentne to nie mamy na to wpływu. Kierowcy mają ten sam problem gdy na drodze wzdłuż której jest DDR rowerzyści uzurpują sobie prawo do jeżdżą jezdnią bo zarządca nie postawił D-9. To samo.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez mp0011 » czwartek 12 kwietnia 2018, 17:05

Argumentacja na poziomie "a u was biją murzynów"...

Rowerzyści w wielu sytuacjach mają prawo jechać jezdnią obok DdR, jeżeli nie ma zakazu. I jest to sytuacja zgoła inna, niż wjazd w strefę zamieszkania, gdzie nagle pieszy ma pierwszeństwo, bez ostrzeżenia o tym rowerzysty...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez waw » czwartek 12 kwietnia 2018, 17:38

Po pierwsze to zdecyduj się czy masz na myśli wjazd do strefy zamieszkania czy wyjazd bo w każdym poście piszesz o czymś innym.
Po drugie to nie opowiadaj bzdur o tym że rowerzysta może jechać jezdnią jak nie może bo ktoś to czyta i potem są w sądach płaczki że rowerzysta współwinny wypadku jak mu ktoś z podporządkowanej wyleci.
Jak nie widać C-13 zarządca drogi ma obowiązek postawić C-9 i tyle.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez mp0011 » czwartek 12 kwietnia 2018, 17:58

Do dyskutowania czy i kiedy rowerzysta może jechać jezdnią obok DdR zrobiłem ten wątek: viewtopic.php?f=3&t=40209&start=15

Jeżeli chcesz podyskutować na ten temat, zapraszam tam.

Tu mówimy o sytuacji, gdzie rowerzysta wjeżdża w SZ nie będąc o tym informowany znakiem na DdR, ewentualnie, czy C-13 odwołuje ustawiona wcześniej strefę zamieszkania.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez waw » czwartek 12 kwietnia 2018, 18:15

Od nauki przepisów jest szkoła, ew. policja. Ja co najwyżej mogę otrąbić kogoś kto utrudnia ruch jadąc rowerem jezdnią mimo DDR na więcej nie mam uprawnień.

Natomiast jak gdzieś brakuje Ci D-40 albo D-41 to zgłoś to zarządcy drogi bo my na forum i tak nie dostawimy.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez gumik » czwartek 12 kwietnia 2018, 20:08

Moim zdaniem to błąd w oznakowaniu. Wyraźnie jest napisane, ze znaki początek i koniec strefy maja być przy wszystkich drogach wjazdowych/wyjazdowych.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez Cyryl » czwartek 12 kwietnia 2018, 20:10

we wspomnianym temacie kolega z paru incydentalnie źle oznakowanych przypadków chce zrobić regułę.
zasada jest taka, jest DdR jest nakaz jazdy tą drogą, jeżeli jest źle oznakowane trudno, nie mam pretensji, ale jeżeli dobrze?
jestem skłonny przychylić się do jazdy rowerów po jezdniach, ale w zamian proponuje zlikwidować DdR i poszerzyć jezdnie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez mp0011 » czwartek 12 kwietnia 2018, 20:30

A czy ja gdziekowiek wspominałem o jeździe po jezdni w tym wątku, oprócz odpowiedzi na zaczepki WAW, który nie wiadomo po co zrobił OT...?

Zmierzam tylko do odpowiedzi na pytanie czyja byłaby odpowiedzialność w przypadku najechania/potracenia pieszego, który wejdzie na DdR. On może uważać że jest w strefie, a ja tego mogę nie wiedzieć...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez gumik » czwartek 12 kwietnia 2018, 20:42

Jeśli rowerzysta był wprowadzony w błąd, to logiczne by sie wydawało, ze zarządcą drogi powinien ponieść odpowiedzialność. Z drugiej strony jak pieszy sie zastosował do nie wchodzenia przed nadjeżdżający pojazd, ze wpadł na rower bądź rower na niego? (uważam ze przepis ten obowiązuje również w strefie zamieszkania; oczywiście ze wzgledu na prędkość pojazdow pieszy może wejsc na jezdnie bedac o wiele bliżej pojazdu niż na zwykłej drodze).

A tak zasadniczo, to winny bedzie nagrywający. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez Cyryl » czwartek 12 kwietnia 2018, 20:58

mp0011 napisał(a):...Zmierzam tylko do odpowiedzi na pytanie czyja byłaby odpowiedzialność w przypadku najechania/potracenia pieszego, który wejdzie na DdR. On może uważać że jest w strefie, a ja tego mogę nie wiedzieć...


niepokoi mnie jedno.
odnoszę wrażenie, że koledzy zgłębiają znajomość PoRD w jednym celu: komu mogę bezkarnie dowalić.
uczestnictwo w ruchu drogowym, to przede wszystkim umiejętność współistnienia z innymi na drodze.

dzisiaj miałem tego przykład:
staliśmy w korku, kierowca jadący z przeciwka chciał skręcić w lewo i zrobił to, lekko wymuszając pierwszeństwo przed ruszającymi, bo korek się ruszył.
mógł przepraszająco machnąć ręką, uśmiechnąć się, ale wystawił środkowy palec.

moim zdaniem każdy zachowuje się na drodze najlepiej jak potrafi, widocznie to był max na jaki go stać.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strefa zamieszkania i droga dla rowerów - piesi

Postprzez gumik » czwartek 12 kwietnia 2018, 21:15

Cyryl napisał(a):niepokoi mnie jedno.
odnoszę wrażenie, że koledzy zgłębiają znajomość PoRD w jednym celu: komu mogę bezkarnie dowalić.

Ja mam zupełnie odmienne wrażenie. Przeważnie osoby mające mierne pojecie o przepisach lubią "szeryfowac". Zresztą to widać bardzo dobrze na wszystkich tych nagraniach wrzucanych do sieci.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości