Prawo jazdy AUTOBUS a kraweżnik

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Prawo jazdy AUTOBUS a kraweżnik

Postprzez darkqq » niedziela 08 kwietnia 2018, 16:30

Witam, jestem w trakcie kursu na prawo jazdy i jedna sprawa nie daje mi cały czas spokoju.
Otóż jeżdżąc po placu i mieście muszę mieć opuszczone lusterko zewnętrzne prawe tak nisko, żeby widział prawe koło, inaczej trudno mi jest omijać krawężniki, albo poprawnie wykonywać zadania na placu.
Lewe lusterko jest ustawione tak, że widzę zarówno koło, bok autobusu i przestrzeń za nim, czyli wszystko OK.
Cała sprawa dotyczy prawego lusterka, bo gdy ustawię je w ten sposób, abym widział przestrzeń za autobusem i bok autobusu, to nie mam możliwości kontrolowania odległości od krawężnika.

Uczę się jeździć autobusem Reanult, prawdopobnie FR1 sprzed 2000 roku i sprawa lusterek wygląda tak, że po każdej stronie są po 2 lusterka, jedno dla mnie, jedno dla instruktora.

Zdawał egzamin będę na Mercedesie Benz Integro o550.

Czy macie jakieś rady odnośnie ustawienia lusterek, nigdzie nie mogę znaleźć żadnego zdjęcia na temat ustawienia lusterka w autobusie. Jak uczyłem się jeździć ciężarowym, to nie było z tym problemu, bo lusterko dało się ustawić tak jak lewe, widziałem przestrzeć za pojazem, bok pojazdu i kawałek koła.
darkqq
 
Posty: 1
Dołączył(a): niedziela 08 kwietnia 2018, 16:23

Re: Prawo jazdy AUTOBUS a kraweżnik

Postprzez Cyryl » poniedziałek 09 kwietnia 2018, 20:57

prawe lusterko w autobusie służy dwóm celom:
1. co jest po prawej lub za nami,
2. jaka jest sytuacja na przystanku i czy nie przytrzasnęliśmy jakiego pasażera drzwiami.

w większości pojazdów ciężarowych i autobusów, lusterka klasy II i III powinny być wysokie i pozwalać na obserwację boku pojazdu do nawierzchni, natomiast lusterka klasy IV służy do obserwacji co jest dalej od pojazdu i podczas manewrów np. cofania (parkowanie prostopadłe tyłem).
lusterka szerokokątne są traktowane dla instruktora lub egzaminatora, ale nie należy zapominać, że one są przede wszystkim dla kierującego.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości