Wyprzedzanie z prawej strony - niewyznaczone pasy

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyprzedzanie z prawej strony - niewyznaczone pasy

Postprzez Alpheus » niedziela 01 kwietnia 2018, 00:40

Zastanawiam się nad dość często spotykaną sytuacją, spójrzcie na ten link:
https://www.google.pl/maps/place/Grabis ... 6512?dcr=0

Załóżmy, że jeden pojazd wyjeżdża z tego przydrożnego obiektu i skręca w lewo. Widząc, że pas ruchu przy krawężniku jest zajęty, wjeżdża on na torowisko w celu wykorzystania go jako pas rozbiegowy. Teraz sytuacja wygląda następująco: mamy pojazd jadący 50-60 km/h na pasie obok krawężnika oraz pojazd jadący 15-25 km/h na torowisku.

Jako że pasy ruchu nie są wyznaczone, nie możemy go wyprzedzić - popełnimy wykroczenie, jednak czy nie stworzymy większego zagrożenia przyhamowując?

Jak byście się zachowali w takiej sytuacji?
10.08.2016: Odebrane:)
Alpheus
 
Posty: 43
Dołączył(a): czwartek 18 sierpnia 2016, 10:39

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - niewyznaczone pasy

Postprzez jasper1 » niedziela 01 kwietnia 2018, 10:42

A dlaczego zakładasz, że 24 ust. 5 należy stosować łącznie z ust. 10?
Ja tego w przepisach nie widzę i wyprzedzam skręcającego w lewo z prawej pomimo, że warunki ust. 10 nie są spełnione.
Podobnie jak bez spełnienia tych warunków wyprzedzam z prawej tramwaj w myśl ust. 5.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - niewyznaczone pasy

Postprzez LeszkoII » niedziela 01 kwietnia 2018, 18:00

jasper, Alpheus napisał, że wyprzedzanie następuje po skręceniu w lewo (bo "w trakcie" to by nie było w ogóle wyprzedzanie).
jasper1 napisał(a):24 ust. 5 należy stosować łącznie z ust. 10?
Tak, należy. W przeciwnym razie ktoś by sobie upatrzył ust. 10 i zaczął wyprzedzać z lewej strony sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo ignorując ust. 5.

Nie posądzam Cię o nieznajomość przepisów, tylko to tak zabrzmiało :oops:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - niewyznaczone pasy

Postprzez Alpheus » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 15:55

Opiszę jeszcze raz sytuację, bo wydaje mi się, że mój pierwszy post został źle zrozumiany.

Pojazd wyjeżdżający z przydrożnego obiektu chce skręcić w lewo. W oczekiwanym przez niego kierunku jazdy po planowanym skręcie w lewo prowadzi zarówno pas ruchu tuż przy krawężniku jak i torowisko tramwajowe, po którym można jeździć. Pasy ruchu nie są wyznaczone. Widząc, że pas ruchu przy krawężniku jest zajęty, wyjeżdżający wcześniej wspomniany samochód wjeżdża na torowisko w celu wykorzystania go jako pas rozbiegowy do późniejszej zmiany na prawy pas.

W tym samym czasie pojazd jadący prawym (niewyznaczonym!) pasem ruchu - z (oczywiście) większą prędkością. Zgodnie z przepisami - zakazem wyprzedzania z prawej strony w takiej sytuacji - pojazd ten musi zwolnić. Jednakże takie zachowanie byłoby niebezpieczne i zupełnie dezorganizowało ruch, stąd też moje pytanie - jak byście się zachowali w takiej sytuacji?
10.08.2016: Odebrane:)
Alpheus
 
Posty: 43
Dołączył(a): czwartek 18 sierpnia 2016, 10:39

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - niewyznaczone pasy

Postprzez LeszkoII » wtorek 03 kwietnia 2018, 19:10

Alpheus napisał(a):Jednakże takie zachowanie byłoby niebezpieczne i zupełnie dezorganizowało ruch, stąd też moje pytanie - jak byście się zachowali w takiej sytuacji?
O ile nie wisiałby mi jakiś wieloton albo autobus, to nie wyprzedziłbym z prawej strony. Analogicznie bym postąpił, gdyby znajdowało się tam przejście dla pieszych - czyli też zakaz wyprzedzania, choć wywodzący się z innego artykułu.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - niewyznaczone pasy

Postprzez szerszon » wtorek 03 kwietnia 2018, 21:51

Wyprzedziłbym.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - niewyznaczone pasy

Postprzez Henq » czwartek 05 kwietnia 2018, 19:56

Alpheus napisał(a):Opiszę jeszcze raz sytuację, bo wydaje mi się, że mój pierwszy post został źle zrozumiany.
jeżeli dopiero wyjeżdża i skręca to nie porusza się w tym samym kierunku więc nie jest to wyprzedzanie. o tym pisał ci LeszkoII
Aby była mowa o wyprzedzaniu pojazdy muszą się poruszać i muszą być względem siebie równolegle
wyjeżdżając skręcając można śmiało wykorzystać tory tramwajowe do rozpędzenia się do tych 50km/h sprawny kierowca z w miarę normalnym autem zrobi to w ok 2-3 sekundy, zajmie mu to +/- 20 metrów, długość np forda focusa to 4m więc zanim się złożysz i wyprostujesz auto by być równolegle to zrównasz się z autem które cię omija :spoko: wystarczy to zrobić w miarę sprawnie i nikt cię nie wyprzedzi :thumb2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 102 gości