Sygnalizator za skrzyżowaniem

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Sygnalizator za skrzyżowaniem

Postprzez R009 » piątek 30 marca 2018, 21:32

Mam pytanie jak zachować się w sytuacji kiedy występują dwa sygnalizatory świetlne w obrębie skrzyżowania, jeśli wjeżdżając jest nadawany sygnał zielony i nagle na sygnalizatorze pojawia się żółty... Z jednej strony nie można wjeżdżać na żółtym/ czerwonym świetle a z drugiej zablokuje się ruch na jezdni poprzecznej. Chodzi mi konkretnie o Most Powstańców Śląskich - Starowiślna w Krakowie. Prawo jazdy mam od niedawna i pierwszy raz spotkałam się z sygnalizatorem znajdującym się za skrzyżowaniem :?
R009
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 30 marca 2018, 21:25

Re: Sygnalizator za skrzyżowaniem

Postprzez Alpheus » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 21:19

Czy za tym drugim sygnalizatorem jest jakieś inne przecięcie się kierunków ruchu pojazdów lub przejście dla pieszych? Jeżeli nie, to ten drugi sygnalizator nie spełnia żadnej funkcji. Wydawało mi się, że nie ma już tak zwanych "sygnalizatorów powtarzaczy".
10.08.2016: Odebrane:)
Alpheus
 
Posty: 43
Dołączył(a): czwartek 18 sierpnia 2016, 10:39

Re: Sygnalizator za skrzyżowaniem

Postprzez waw » poniedziałek 02 kwietnia 2018, 21:46

W Lublinie jest podobna sytuacja: https://www.google.pl/maps/@51.2473499, ... 312!8i6656
Sygnalizator właściwy to ten przed skrzyżowaniem a ten za jest tylko po to żeby lepiej widzieć sygnały, szczególnie pierwszemu pojazdowi na lewym pasie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Sygnalizator za skrzyżowaniem

Postprzez LeszkoII » wtorek 03 kwietnia 2018, 08:46

To wręcz norma na skrzyżowaniach typu T. Norma nie mająca potwierdzenia w prawie. Taki sygnał spełnia funkcję jedynie informującą.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sygnalizator za skrzyżowaniem

Postprzez mp0011 » wtorek 03 kwietnia 2018, 09:16

Zakładam, że problem jazdy od strony mostu. Prawo dopuszcza stosowanie sygnalizatora wyłącznie nad jezdnią (bez zastosowania sygnalizatora po prawej stronie), jednak za każdym razem wymaga zastosowania znaku A-29.

A-19 (...) Ponadto znak ten stosuje się w każdym przypadku, gdy sygnalizator jest tylko zawieszony nad jezdnią.


Oznacza to, że ten sygnalizator nie powinien być rozpatrywany jako samodzielny sygnalizator, a jedynie jako "powtarzacz" sygnalizatora zamontowanego przed wjazdem, po prawej stronie. Inaczej musiałby być oznakowany znakiem wcześniej.

Nieco ciekawszy problem jest tu, po skręcie w lewo: https://goo.gl/maps/HMFAZb3sP3v
I stanowiska Policji Krakowskiej w tym temacie...
http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosc ... Id,1396311
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości