Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez tommson » poniedziałek 19 marca 2018, 22:34

Witam wszystkich.
Zastanawiam się nad dzisiejszą sytuacją na drodze, którą postaram się w skrócie opisać:
Miało to miejsce na skrzyżowaniu dróg dwukierunkowych z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Stałem jako drugi samochód na czerwonym, a za mną inne samochody jeden za drugim gdyż był tylko jeden pas ruchu na tym skrzyżowaniu (jednocześnie prosto i do skrętu). Gdy zapaliło się zielone światło pojazd stojący przede mną zasygnalizował skręt w lewo i zatrzymał się za sygnalizatorem blokując pas ( prawdopodobnie żeby przepuścić jadących z przeciwka), ponieważ było miejsce z prawej strony postanowiłem wyprzedzić go z prawej strony (jechałem prosto a on skręcał w lewo - więc mogłem). W tym momencie popatrzyłem w prawe lusterko i spostrzegłem, że już nas wyprzedza samochód z prawej strony, więc zahamowałem, rezygnując z manewru. Czy ten trzeci samochód miał prawo mnie tak wyprzedzić? Czy ja powinienem sprawdzić czy nie jestem wyprzedzany z prawej strony jeśli jadę prosto? Gdybym go nie zauważył i zaczął wyprzedzać uderzyłbym we mnie. Kto w tym przypadku byłby sprawcą?
tommson
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 19 marca 2018, 22:10

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez gumik » wtorek 20 marca 2018, 17:36

Jeśli nie było oznaczonych pasów ruchu, to nie mógł Cie wyprzedzić z prawej strony.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez waw » wtorek 20 marca 2018, 18:04

Autorowi wątku chodziło o omijanie tylko pomylił nazwy.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez gumik » wtorek 20 marca 2018, 19:01

Być może. Z drugiej strony pisze:
tommson napisał(a):W tym momencie popatrzyłem w prawe lusterko i spostrzegłem, że już nas wyprzedza samochód z prawej strony, więc zahamowałem, rezygnując z manewru.

Co by sugerowało, że jechał.
Najlepiej niech autor się wypowie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez tommson » wtorek 20 marca 2018, 19:10

Tak. Chciałem ominąć z prawej pojazd skręcający w lewo i w tym momencie wyprzedził mnie inny samochód z mojej prawej strony, mimo że nie było tam innego pasa do jazdy na wprost - czyli jechał tym samym pasem co ja
Załączniki
szkic.png
szkic.png (9.08 KiB) Przeglądane 6251 razy
tommson
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 19 marca 2018, 22:10

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez tommson » wtorek 20 marca 2018, 23:17

Ja jako pojazd zielony ruszyłem za czerwonym po zapaleniu zielonego światła. Czerwony zaczął skręcać w lewo jednak zatrzymał się żeby przepuścić pojazdy z przeciwka. Ja widząc że on stoi też się zatrzymałem, po czym chciałem ruszyć żeby go ominąć gdyż było miejsce z prawej strony. Ruszając zobaczyłem najpierw w lusterku potem w bocznej szybie samochód przejeżdzający dosyć szybko obok nas po prawej stronie więc zahamowałem i przerwałem omijanie.
Pytanie jest czy gdybym wyjechał to byłbym sprawcą kolizji z tym czarnym pojazdem, czy on powinien zatrzymać się za mną. Bo nie kojarzę żeby można było omijać w ten sposób samochody na skrzyżowaniach?
Załączniki
szkic.png
szkic.png (9.08 KiB) Przeglądane 6251 razy
tommson
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 19 marca 2018, 22:10

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez mp0011 » środa 21 marca 2018, 00:34

Skoro TY byś się zmieścił obok stojącego pojazdu, to był tam pas ruchu - tyle, że niewyznaczony.
Jeżeli jechałeś w sposób dający możliwość wyprzedzenia z prawej strony, nie zastosowałeś się do zasady ruchu prawostronnego.
Mogło to zmylić prawidłowo jadącego prawą stroną drogi kierowcę i zasugerować mu, że zamierzasz skręcić w lewo - wtedy jego manewr wyprzedzania byłby uzasadniony i legalny.

Ponadto, z prawej mógł Cię wyprzedzać choćby rowerzysta, i to TY zmieniając niewyznaczony pas ruchu, masz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa takiemu pojazdowi.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez tommson » środa 21 marca 2018, 10:19

mp0011 napisał(a):Skoro TY byś się zmieścił obok stojącego pojazdu, to był tam pas ruchu - tyle, że niewyznaczony.
Jeżeli jechałeś w sposób dający możliwość wyprzedzenia z prawej strony, nie zastosowałeś się do zasady ruchu prawostronnego.
Mogło to zmylić prawidłowo jadącego prawą stroną drogi kierowcę i zasugerować mu, że zamierzasz skręcić w lewo - wtedy jego manewr wyprzedzania byłby uzasadniony i legalny.

Ponadto, z prawej mógł Cię wyprzedzać choćby rowerzysta, i to TY zmieniając niewyznaczony pas ruchu, masz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa takiemu pojazdowi.


Był tam wyznaczony liniami dokładnie jeden pas ruchu i pobocze utwardzone oddzielone od jezdni linią krawędziową. ( Dodałem pobocze na rysunku). Więc miejsce do ominięcia było łącznie z poboczem utwardzonym. I ten trzeci samochód wyprzedził mnie jadąc częściowo poboczem.

Gdyby doszło do kolizji policjant musiałby wskazać sprawcę na podstawie konkretnych przepisów:

art. 24 pord

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i 10.

ust 4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej. - nie dotyczy

ust 5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

ust 10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Nie ma tutaj mowy o tym że można wyprzedzać pojazdy z prawej strony jeśli nie ma na to wyznaczonego pasa ruchu. (oczywiście zakładamy że nie jestem pojazdem szynowym ;-) ). Zatem czy w tym przypadku są jeszcze inne przepisy, które należy uwzględnić?

Sprawa roweru w moim temacie nie jest poruszana, ale wydaje mi się że również nie może mnie wyprzedzić z prawej strony ze względu na wyżej przytoczone przepisy. Jeśli źle to rozumię to proszę o wyjaśnienie.
Załączniki
szkic.png
szkic.png (8.05 KiB) Przeglądane 6200 razy
tommson
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 19 marca 2018, 22:10

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez mp0011 » piątek 23 marca 2018, 18:30

Najlepiej to wstaw link do Google Maps, będzie jasność. Na podstawie takich szkiców ciężko coś wywróżyć ;)

Co do roweru (jaki OT)
Z tego co pamiętam, artykuł 12 dopuszczający wyprzedzanie prawą stroną przez rowerzystów nie zawiera takich zastrzeżeń i wyjątków jak Art. 10. Zresztą, w Twoim przypadku rowerzysta jechałby poboczem, więc wjeżdżając na nie musiałbyś mu ustąpić.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez Henq » sobota 24 marca 2018, 21:21

mp0011 napisał(a):Mogło to zmylić prawidłowo jadącego prawą stroną drogi kierowcę i zasugerować mu, że zamierzasz skręcić w lewo
aha mogło mu to zasugerować że pojazd bez kierunkowskazu zamierza skręcić w lewo :eek2:

---------

tommson napisał(a):Był tam wyznaczony liniami dokładnie jeden pas ruchu
pas ruchu czy część jezdni w konkretnym kierunku? bo czytając twoje wpisy od początku mylisz definicje.
pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;

jeżeli zmieściłeś się ty i zmieściło się auto obok ciebie to były minimum dwa pasy ruchu :thumb2:

tommson napisał(a):Więc miejsce do ominięcia było łącznie z poboczem utwardzonym. I ten trzeci samochód wyprzedził mnie jadąc częściowo poboczem.
a ty omijając pojazd skręcający czym byś jechał tylko jezdnią? :hmm:

po prostu jechałeś za pojazdem który się zatrzymał, zatrzymałeś się i ty i olśniło cie, że możesz go ominąć więc ruszyłeś nie spoglądając w lusterka, inny kierowca wykorzystał fakt że ma miejsce a dwa auta stoją więc zaczął was omijać

tommson napisał(a):Gdyby doszło do kolizji policjant musiałby wskazać sprawcę na podstawie konkretnych przepisów:
tak art 22.4 on jechał swoim pasem ruchu

tommson napisał(a):Nie ma tutaj mowy o tym że można wyprzedzać pojazdy z prawej strony jeśli nie ma na to wyznaczonego pasa ruchu. (oczywiście zakładamy że nie jestem pojazdem szynowym ;-) ). Zatem czy w tym przypadku są jeszcze inne przepisy, które należy uwzględnić?

Sprawa roweru w moim temacie nie jest poruszana, ale wydaje mi się że również nie może mnie wyprzedzić z prawej strony ze względu na wyżej przytoczone przepisy. Jeśli źle to rozumię to proszę o wyjaśnienie.
a ty miałeś miejsce by jechać "swoim" pasem ruchu? bo wydaje mi się że pisałeś o aucie które skręca w lewo i stoi przed tobą :thumb2: a co za tym idzie ruszając musiałeś zmienić pas ruchu i to na pas po którym już się inny pojazd poruszał więc art 22.4 a
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez mp0011 » sobota 24 marca 2018, 23:27

Henq napisał(a):
mp0011 napisał(a):Mogło to zmylić prawidłowo jadącego prawą stroną drogi kierowcę i zasugerować mu, że zamierzasz skręcić w lewo
aha mogło mu to zasugerować że pojazd bez kierunkowskazu zamierza skręcić w lewo :eek2:


Jak omijasz ciąg pojazdów stojących przed skrzyżowaniem przy osi jezdni, mających wolny pas do jazdy na wprost, to upewniasz się że KAŻDY ma włączony kierunkowskaz?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez Henq » niedziela 25 marca 2018, 00:10

mp0011 napisał(a):
Henq napisał(a):
mp0011 napisał(a):Mogło to zmylić prawidłowo jadącego prawą stroną drogi kierowcę i zasugerować mu, że zamierzasz skręcić w lewo
aha mogło mu to zasugerować że pojazd bez kierunkowskazu zamierza skręcić w lewo :eek2:


Jak omijasz ciąg pojazdów stojących przed skrzyżowaniem przy osi jezdni, mających wolny pas do jazdy na wprost, to upewniasz się że KAŻDY ma włączony kierunkowskaz?
no to omijam czy wyprzedzam?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez mp0011 » niedziela 25 marca 2018, 00:32

W poście jest mowa o omijaniu, ale generalnie nie ma większej różnicy w przypadku pojazdów toczących się (a w praktyce jest ona dość płynna).
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie z prawej strony skręcającego w lewo

Postprzez Henq » niedziela 25 marca 2018, 00:44

mp0011 napisał(a):W poście jest mowa o omijaniu, ale generalnie nie ma większej różnicy w przypadku pojazdów toczących się (a w praktyce jest ona dość płynna).
ale nie rozmawiamy o różnicach w pojazdach toczących się a o tym czym zasugerował się kierujący że pojazd będzie skręcał w lewo.
więc albo stał czy też toczył się na pasie za pojazdem do skrętu w lewo i inny pojazd miał miejsce po jego prawej (własny pas), albo mrugał lewym kierunkowskazem, o ile w trakcie mrugania można ominąć/wyprzedzić pojazd z jego prawej strony o tyle bez mrugania można tylko ominąć pojazd z jego prawej strony, ale nawet jeżeli się toczył a było miejsce to dojechanie i zrównanie się z pojazdem nie jest wyprzedzaniem :thumb2: a art 22.4 nadal obowiązuje :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 58 gości