Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez rdw » poniedziałek 12 marca 2018, 02:00

Wydawało mi się, że wszystko wiem na temat tego ronda, jednak codzienność powoduje, że znowu zastanawiam się, czy mam rację:

https://www.google.pl/maps/@52.2547142, ... a=!3m1!1e3

Kto nie jest z Warszawy: na początek warto wiedzieć, że jest to zatłoczone rondo o wysokim natężeniu ruchu przez cały dzień.

Wyobraźcie sobie jazdę al.Jana Pawła II z południa na północ, koło Arkadii.
Ponieważ ogrom kierowców ustawia się na rondzie na środkowym pasie (gnają do centrum handlowego, więc będą jechać jak ja na rondzie prosto czyli na północ i następnie za rondem zjadą do garaży w prawo).

Z reguły w pewnym stopniu omijam to całe oszalałe towarzystwo ustawiając się do jazdy prosto przed rondem na lewym pasie - czyli zgodnie z oznakowaniem poziomym.
Niestety... praktycznie średnio co 1-2 tygodnie WIDZĘ (na szczęście jeszcze się nie zderzyłem ale to już 2 razy ostatnio była kwestia sekund!) jak ludzie jadą zewnętrznym pasem i zajeżdżają mi drogę (jadę środkowym) bo oni nie zjeżdżają z ronda na północ tylko jadą dalej na zachód - tymczasem ja jestem na pasie środkowym i zjeżdżam z ronda północnym zjazdem. Trąbie, przyspieszam, hamuję i cudem jeszcze nikt mnie nie walną.

Czy oni mają prawo jechać tu prawym pasem i nie zjeżdżać w prawo?
https://www.google.pl/maps/@52.2551743, ... a=!3m1!1e3

Skrzyżowanie jest zwykle sterowane sygnalizacją. Jeśli ten po prawej ode mnie jechał jak ja od południa to zgodnie ze znakami poziomymi musiałby zająć mój pas aby skręcić w lewo.
Problem w tym że kierowca mógł jechać na zielonej strzałce z kierunku wschodniego (tu znaki zarówno na środkowym jak i prawym pasie pozwalają jechać prosto!) a w razie kolizji zawsze może powiedzieć, że nawet jak nie jechał, to że "jechał" z tego ostatniego wjazdu.

Czy oznacza to, że jak mam zielone światło na rondzie i jadę lewym pasem prosto to jeszcze mimo świateł i symboli na jezdni muszę uważać czy ktoś z prawego pasa nie pojedzie prosto zamiast skręcić?
Przecież to jawna paranoja :evil:
Na dodatek przed zjazdem pasy oddziela linia przerywana która niczego nie zakazuje - czyli formalnie można na tym rondzie od południa na północ jechać prosto z lewego pasa (wg. znaków przed rondem służącego do skrętu w lewo lub prosto) następnie na rondzie zmienić pas na prawy (bo linia przerywana pozwala) i następnie nie zjechać na północ tylko ciągnąć się do kolejnego, zachodniego zjazdu z ronda, legalnie uderzając w samochód zjeżający na północ z pasa po lewej stronie i na koniec policja orzeknie, że to moja wina bo "miałem go po prawej" będąc bardziej w środku ronda niż on na pasie zewnętrznym.

Jeśli to naprawdę tak jest to nic dziwnego, że często dochodzi tam do kolizji, bo rondo jest mega zatłoczone i trudno aby każdy jadący z południa lewym pasem prosto zwalniał i patrzył na wszystkie samochody na prawym pasie czy zjeżdżają czy przypadkiem nie będą kontynuować jazdy swoim pasem po rondzie.

Podsumowując gdyby widoczna tu karetka zjeżdżała z ronda i zderzyła się z niezjeżdżającym z ronda czerwonym autem, winna byłaby karetka. Na miejscu kierowcy czerwonego auta wystarczyłoby wmówić karetce, że wjechał na rondo ostatnim wjazdem (a nie tym co karetka) który to pas pozwala z prawego pasa jechać prosto.

Jeśli tak jest to czy nie uważacie że przed zjazdem z ronda w tym miejscu powinny być strzałki nakazujące zjazd w prawo dla jadących zewnętrznym pasem, a wschodni wjazd na rondo powinien dopuszczać z prawego pasa tylko jazdę w prawo?

Bo w tej sytuacji każdy chcący wyłudzić odszkodowanie za lewą lampę czy lewy bok wjedzie tu na prawym pasie, nie zjedzie z ronda i jeszcze dostanie odszkodowanie z cudzego OC.
rdw
 
Posty: 21
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2016, 12:29

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez Obelix321 » poniedziałek 12 marca 2018, 10:11

rdw napisał(a):Czy oni mają prawo jechać tu prawym pasem i nie zjeżdżać w prawo?
https://www.google.pl/maps/@52.2551743, ... a=!3m1!1e3

Czy chodzi o tych wyjeżdżających z Zygmunta Słomińskiego? Jeżeli tak, to oni mają możliwość jazdy w prawo lub prosto z prawego pasa.
https://www.google.pl/maps/@52.2552878, ... 312!8i6656

Wydaje mi się że najbezpieczniej byłoby zmienić pas na prawy w tym miejscu, wtedy masz pewność że nikt nie zajedzie drogi.
https://www.google.pl/maps/@52.2549017, ... 312!8i6656

Takie ronda to niestety moja zmora jako młodego kierowcy, więc jestem ciekaw porad innych jak przeżyć na takim skrzyżowaniu :)
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez gumik » poniedziałek 12 marca 2018, 11:00

Zawsze jeśli wjezdzasz na nie swój pas ruchu, to musisz ustąpić pierwszeństwa. Moim zdaniem nie ma znaczenia, czy działa sygnalizacja świetlna, czy nie, ponieważ ona określa jedynie, czy możesz wjechać za sygnalizator.

Faktycznie rondo jest nie najlepiej skonstruowane jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Pewnie wynika to po części z tego, ze - jak pisałeś - jest tam zawsze duże natężenie ruchu i chcieli jak najwiecej z niego "wycisnac".
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez szerszon » poniedziałek 12 marca 2018, 23:49

gumik napisał(a): Moim zdaniem nie ma znaczenia, czy działa sygnalizacja świetlna, czy nie, ponieważ ona określa jedynie, czy możesz wjechać za sygnalizator.

Znowu muszę ciebie pochwalić,że dodajesz "moim zdaniem" a nie według przepisów. Działajaca sygnalizacja powoduje,że nie ma komu ustępować pierwszeństwa, skoro przecinajacy się kierunek ruchu ma sygnał czerwony.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez PraktykRuchu » wtorek 13 marca 2018, 00:01

Działajaca sygnalizacja powoduje,że nie ma komu ustępować pierwszeństwa,

W Warszawie to chyba jakąś inną sygnalizację mają. :( :lol:
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez szerszon » wtorek 13 marca 2018, 00:49

Po raz kolejny udowadniasz,że pojęcie "ustąpienia pierwszeństwa" jest dla ciebie z kosmosu.
I poza tym nie wycinaj połowy zdania. To takie niskie tak manipulować. Nie stać ciebie, aby błysnąć jakąkolwiek wiedzą ?
Zapamietaj...
Obrazek
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez AMP » wtorek 13 marca 2018, 14:38

Znam to rondo z czasów kiedy nazywało się rondem Babka, nie miało świateł... i było niebezpieczne.
Niby teraz wszystko jest i światła i spiralnie poprowadzone pasy, które przy dobrym ustawieniu się przed wjazdem powinny ułatwić wyjazd... ale rzeczywiście jest w nim coś takiego, że łatwo się pomylić, a ponieważ ruch jest duży, to dużo ryzykuje się, a nawet jeśli samemu się jedzie dobrze, to można trafić na tych, co się pomylili i desperacko próbują wybrnąć z kłopotu.
Chyba jedyna rada jaką można dać to - bardzo uważać (ewentualnie omijać je i nie myśleć o zakupach w Arkadii :lol: )
AMP
 
Posty: 67
Dołączył(a): wtorek 18 kwietnia 2017, 10:44

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez gumik » wtorek 13 marca 2018, 19:04

szerszon napisał(a):
gumik napisał(a): Moim zdaniem nie ma znaczenia, czy działa sygnalizacja świetlna, czy nie, ponieważ ona określa jedynie, czy możesz wjechać za sygnalizator.

Znowu muszę ciebie pochwalić,że dodajesz "moim zdaniem" a nie według przepisów. Działajaca sygnalizacja powoduje,że nie ma komu ustępować pierwszeństwa, skoro przecinajacy się kierunek ruchu ma sygnał czerwony.

A co ma działanie lub nie działanie sygnalizacji do ustępowania pierwszeństwa pojazdowi na innym pasie przy wjezdzaniu na ten pas? Tutaj zasady działają tak samo niezależnie od świateł. Nie obchodzi Cie jak światła sa ustawione i czy auto na tym pasie znalazło sie tam, bo wjechało na czerwonym, czy może razem z Tobą na zielonym, ale zmieniło wczesniej pas na prawy.

Ostatnio na jednym skrzyżowaniu zlikwidowali strzałkę do skrętu w lewo i wprowadzili sygnalizator ogólny. Z tym że w tygodniu Ci z naprzeciwka maja czerwone także można spokojnie skręcać w lewo. Natomiast w weekend z przeciwka tez maja zielone. Ostatnio była tam kolizja bo ktoś pojechał na pamięć i skrecajac w lewo nie ustąpił pierwszeństwa jadącym z naprzeciwka. Także poleganie na tym jak sa ustawione światła, to proszenie sie o problemy.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez szerszon » wtorek 13 marca 2018, 23:28

gumik napisał(a):A co ma działanie lub nie działanie sygnalizacji do ustępowania pierwszeństwa pojazdowi na innym pasie przy wjezdzaniu na ten pas?

No beton, nie do pzrebicia. Past ruchu na tym rondzie prowadzą jak po sznurku. Można zmienić bez problemu, bo nie ma pojazdów na sąsiednim, bo akurat wlot z którego mogłyby się pojawić ma sygnał czerwony. Jedyne na co trzeba uważać to na pierdoły, które chcą zawracać pasem zewnętrznym, które tna po liniach ciągłych.
Nie obchodzi Cie jak światła sa ustawione i czy auto na tym pasie znalazło sie tam, bo wjechało na czerwonym,
Art 4 nie osłabiaj mnie swoim dyletanctwem. W ten sposób podchodząc do sprawy można w ogóle olać przepisy, bo na czerwonym.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez gumik » środa 14 marca 2018, 09:00

Pomimo teoretycznego braku możliwości wjazdu pojazdów z powodu sygnalizacji świetlnej i tak obowiązuje Cie ustępowanie pierwszeństwa gdyby akurat ktoś sie tam jakimś cudem znalazł na tym pasie. Nie zgadzam sie, ze linie tam prowadzą jak po sznurku. Prowadziłyby gdybys nie musiał przecinać innych pasów ruchu przy zjeździe.
Pozostaje jeszcze kwestia przy wyłączonych światłach. Tutaj zachowanie jest po prostu takie samo, nic sie nie zmienia. Ustepujesz.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez szerszon » środa 14 marca 2018, 22:24

gumik napisał(a):Pomimo teoretycznego braku możliwości wjazdu pojazdów z powodu sygnalizacji świetlnej i tak obowiązuje Cie ustępowanie pierwszeństwa gdyby akurat ktoś sie tam jakimś cudem znalazł na tym pasie.
A piszemy o przepisach, czy o ich łamaniu ? Jedynie co mnie obowiązuje to Art 3.
Nie zgadzam sie, ze linie tam prowadzą jak po sznurku.
A nie ?
Prowadziłyby gdybys nie musiał przecinać innych pasów ruchu przy zjeździe.
Wjazd na te pasy jest zabroniony przez sygnał czerwony. Poza tym jest to skrzyżowanie, a nie węzeł. Nikt nie bedzie ci budował węzła wielopoziomego tylko z tego powodu, że nie masz pojecia o przepisach.
Pozostaje jeszcze kwestia przy wyłączonych światłach. Tutaj zachowanie jest po prostu takie samo, nic sie nie zmienia. Ustepujesz
Komu ? Jak ewentualny kontrkandydat ma sygnał czerwony. To rondo jest zdecydowanie za trudne dla ciebie. Nie wiem jakie jesteś w stanie zrozumieć.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez gumik » piątek 16 marca 2018, 14:13

szerszon napisał(a):
gumik napisał(a):Pomimo teoretycznego braku możliwości wjazdu pojazdów z powodu sygnalizacji świetlnej i tak obowiązuje Cie ustępowanie pierwszeństwa gdyby akurat ktoś sie tam jakimś cudem znalazł na tym pasie.
A piszemy o przepisach, czy o ich łamaniu ? Jedynie co mnie obowiązuje to Art 3.
Nie zgadzam sie, ze linie tam prowadzą jak po sznurku.
A nie ?
Prowadziłyby gdybys nie musiał przecinać innych pasów ruchu przy zjeździe.
Wjazd na te pasy jest zabroniony przez sygnał czerwony. Poza tym jest to skrzyżowanie, a nie węzeł. Nikt nie bedzie ci budował węzła wielopoziomego tylko z tego powodu, że nie masz pojecia o przepisach.
A choćby może się tam znaleźć wolno jadący pojazd, który przejechał legalnie na zielonym świetle. Sytuacja ekstremalnie rzadka, ale teoretycznie możliwa.
Pozostaje jeszcze kwestia przy wyłączonych światłach. Tutaj zachowanie jest po prostu takie samo, nic sie nie zmienia. Ustepujesz
Komu ? Jak ewentualny kontrkandydat ma sygnał czerwony. To rondo jest zdecydowanie za trudne dla ciebie. Nie wiem jakie jesteś w stanie zrozumieć.

Pisalem o sytuacji kiedy sygnalizajca świetlna jest wyłączona. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez szerszon » sobota 17 marca 2018, 07:38

gumik napisał(a):A choćby może się tam znaleźć wolno jadący pojazd, który przejechał legalnie na zielonym świetle. Sytuacja ekstremalnie rzadka, ale teoretycznie możliwa.

)
Jak zwykle musisz sie uciekać do absurdów.Zawsze może helikopter wylądować.
Pisalem o sytuacji kiedy sygnalizajca świetlna jest wyłączona.
Pojazdy jadące po skrzyżowaniu mają pierwszeństwo przed wjeżdżajacymi
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Rondo Babka w Warszawie - co o tym sądzicie?

Postprzez gumik » wtorek 20 marca 2018, 19:13

szerszon napisał(a):
Pisalem o sytuacji kiedy sygnalizajca świetlna jest wyłączona.
Pojazdy jadące po skrzyżowaniu mają pierwszeństwo przed wjeżdżajacymi
W miejscu kolizyjnym oba pojazdy są już na skrzyżowaniu. Ustępuje ten co wjeżdża na "cudzy" pas.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 143 gości