Jazda pasem środkowym w mieście

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez kolezankafilizanka » poniedziałek 12 lutego 2018, 20:55

Teren zabudowany, jezdnia jednokierunkowa o trzech pasach ruchu. Jadę na wprost, nie wyprzedzam, nie skręcam (to dopiero za parę km). Ruch niewielki. Czy w tej sytuacji ciągła jazda środkowym pasem to naruszenie przepisów?
https://www.google.pl/maps/place/Legnic ... 16.9986289
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez Cyryl » poniedziałek 12 lutego 2018, 22:27

masz jechać z prędkością nie stwarzającą zagrożenia i nie utrudniającą ruchu.
więc jeżeli wszyscy jadą 50km/h, a Ty 30 km/h, to będzie utrudnianie ruchu,
jeżeli jednak wszyscy jadą 50km/h, a ty z tą samą prędkością, ale z ledwością panujesz nad pojazdem, to stwarzasz zagrożenie.

jeśli jedziesz z prędkością zbliżoną do innych i prowadzenie z tą prędkością pozwala na swobodne panowanie nad pojazdem, a ponadto zmiana pasa na prawy, a potem dwie zmiany do lewa, może spowodować większe utrudnienie niż jazda tym środkowym pasem, to po co sobie komplikować życie?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez kolezankafilizanka » wtorek 13 lutego 2018, 07:44

Cyryl napisał(a):jeśli jedziesz z prędkością zbliżoną do innych i prowadzenie z tą prędkością pozwala na swobodne panowanie nad pojazdem, a ponadto zmiana pasa na prawy, a potem dwie zmiany do lewa, może spowodować większe utrudnienie niż jazda tym środkowym pasem, to po co sobie komplikować życie?


No właśnie. Jechałam 50 (z wielkim żalem, bo w tych warunkach, to miałam ochotę na 70). Zastanawiałam się, czy zjechać na prawy, ale zostałam na środkowym, bo wciąż denerwuję się na samą myśl o dwóch zmianach na lewo przed skrzyżowaniem (na wysokości zajezdni tramwajowej).
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez rpa » wtorek 13 lutego 2018, 13:31

Masz prawo jechać lewym lub środkowym pasem, jeśli masz zamiar skręcać w lewo, lub wiesz, że prawy pas niebawem stanie się pasem do skrętu w prawo, a ty zamierzasz jechać prosto lub w lewo. Dokładne odległości od "zamiaru" do faktycznej sytuacji nie są podane, prawdopodobnie ustawodawca liczy na zdrowy rozsądek.
Osobiście w dużych miastach czasem przeciągam przejazd lewym bądź środkowym pasem, nawet jeśli miałbym jechać odrobinę wolniej niż oczekują kierujący za mną, bo i tak będzie dużo bezpieczniej i płynniej, niż gdybym musiał zatrzymać się na prawym pasie, blokując go całkowicie w oczekiwaniu na możliwość zmiany na lewy na ostatnią chwilę.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez kolezankafilizanka » środa 14 lutego 2018, 20:13

@ RPA
No, ja własnie tak pomyślałam: ruch mały, widoczność dobra, po co mam na końcu, na największym skrzyżowaniu zmieniac pas 2x. Jechałam tym środkowym, ktoś tam wyprzedził, ale miejsca było sporo, żeby trawersować z prawej do lewej, więc nie mieli problemu.

A wczoraj pierwszy raz jechałam takim cudem, co się nazywa wschodnia obwodnica miasta. Biegnie ona poza miastem, po jednym pasie w każdą stronę i raz jest tam 70, a raz 50 km/h Wtedy było pusto, tylko ja na ogonie miałam TIR-a. Zastanawiałam się, czy powinnam, jak wszyscy, dać do wiwatu i jechać 120. Ciągle słyszę rady, że nie można pozwolić TIR-om siedzieć na ogonie i należy przyspieszyć (czytaj: znaczni przekroczyć prędkośc). Jeszcze jak jechałam przez wiochę, miałam go za sobą, trąbił, bo chciał wymusić wyprzedzanie rowerzystów na ciągłej. Okropne doświadczenie.
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez Henq » środa 28 lutego 2018, 20:11

kolezankafilizanka napisał(a): Czy w tej sytuacji ciągła jazda środkowym pasem to naruszenie przepisów?
tak
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez Radhezz » środa 07 marca 2018, 01:25

kolezankafilizanka napisał(a):Biegnie ona poza miastem, po jednym pasie w każdą stronę i raz jest tam 70, a raz 50 km/h Wtedy było pusto, tylko ja na ogonie miałam TIR-a. Zastanawiałam się, czy powinnam, jak wszyscy, dać do wiwatu i jechać 120. Ciągle słyszę rady, że nie można pozwolić TIR-om siedzieć na ogonie i należy przyspieszyć (czytaj: znaczni przekroczyć prędkośc). Jeszcze jak jechałam przez wiochę, miałam go za sobą, trąbił, bo chciał wymusić wyprzedzanie rowerzystów na ciągłej. Okropne doświadczenie.

Po takim opisie sytuacji nikt nie powie "rób tak i tak", bo za dużo jest kwestii delikatnie mówiąc niedopowiedzianych. Tym bardziej że kwestia prędkości jest dość drażliwa...

Ale odnosząc się do "znacznego przekroczenia prędkości" - ciężarówka więcej jak 89km/h nie pojedzie, chyba że napędzi się z górki, ale wtedy nie może tej prędkości utrzymać dłużej niż minutę.

Teraz powinien być wykład na temat jak uczą jeździć, a jak się jeździć powinno, ale to nieco zbyt obszerny temat - również w kontekście zachowania wobec "dużych" użytkowników dróg.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez Cyryl » środa 07 marca 2018, 07:25

Radhezz napisał(a):ciężarówka więcej jak 89km/h nie pojedzie, chyba że napędzi się z górki, ale wtedy nie może tej prędkości utrzymać dłużej niż minutę...


wydaje mi się, że nie jest tak do końca.
ograniczniki prędkości mogą być różnie ustawiane, zależy to również od odbierającego klienta, bo zdarzają się spedycje żądające ogranicznika na 85 km/h (Holandia, a ostatnio Niemcy), a są takie (szczególnie z Francji), gdzie ogranicznik może być ustawiony na 92 nawet 94 km/h, nie wspominając o dość pokaźnej liczbie polskich (nie tylko) kierowców, którzy zdejmują "kaganiec" na własną rękę, co pozwala im jeździć dużo szybciej.
przy zjazdzie po pochyłości jeżeli pojazd nie jest wyposażony w aktywny tempomat (współdziałający ze zwalniaczem), a kierowca nie wytraci prędkości czy to za pomocą hamulca zasadniczego, czy też zwalniacza, może rozpędzić się do znaczniej prędkości i dużo dłużej niż minuta.
co prawda w Polsce nie mamy takich zjazdów, ale już na granicy Austrii z Włochami (BrenerroPass), czy w Szwajcarii po wyjeździe na południową stronę tunelu pod przełęczą Św. Gotharda są zjazdy w pierwszym przypadku około 22km w drugim przypadku 34km i tam kierowcy dużych pojazdów muszą się wykazać ostrożnością.

natomiast na tej obwodnicy pojazdy ciężarowe i zespoły pojazdów ponad 3,5 DMC mogą jeździć do 70 km/h. dodatkowo są ograniczenia prędkości czasem jak koleżanka wspomniała do 70, ale też i do 60 i 50 km/h. ja też zostałem obtrąbiony tam, ponieważ zwolniłem do przepisowych 50 km/h przy zjeździe na Siechnice, tak jak wspomniałeś to już zależy od wychowania kierowcy jako człowieka.
Załączniki
Notweg.jpg
w Alpach są dość powszechne takie pułapki na pojazdy duże, gdy spalą hamulce i jadą za szybko, kiedyś były to takie odbicia w bok z pryzmą piachu na końcu, gdzie można było spokojnie przywalić, ale nie robiąc innym krzywdy i sobie. dzisiaj są to takie jak na zdjęciu pola z grysem, które wyhamują pojazd bez uszkadzania go. wada jest taka, że samemu się nie wyjedzie. jest tam tabliczka z telefonem, przyjeżdża holownik i wyciąga po promocyjnych cenach, jednak pojazd nie jest uszkodzony.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez kolezankafilizanka » środa 07 marca 2018, 19:28

Radhezz napisał(a):Teraz powinien być wykład na temat jak uczą jeździć, a jak się jeździć powinno, ale to nieco zbyt obszerny temat - również w kontekście zachowania wobec "dużych" użytkowników dróg.


Ulica Muchoborska - łącznik między przelotową Klecińską a nie mniej ważną i wiecznie zakorkowaną Strzegomską. Zrobili tam niedawno strefę 30. Jak by wyglądała ta ulica, gdyby wszyscy jechali nią 30, tą trasą od biurowców do centrum miasta?

Pamiętam tekst w "Szkole Jazdy", kończący się zdaniem: "Pytanie, jak jeździłoby się w miastach, gdyby wszyscy zatrzymywali się na zielonej strzałce i ściśle przestrzegali ograniczeń prędkości... Ale to już temat na osobną dyskusję". Ja to rozumiem jednoznacznie... :eek2:
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jazda pasem środkowym w mieście

Postprzez RossoneriDevil » czwartek 08 marca 2018, 00:36

Kiedyś po przejechaniu 18 Km ok 23 godziny w mieście, wyliczyłem, że jechałem z prędkością 30km/h,
a tak to od świateł do świateł ok 80. ale co z tego :)
Jeździj tak aby było bezpiecznie, Ty dopowiadasz za swoje decyzje, zdrowy rozsądek i ocena sytuacji, chłodna kalkulacja....i gaz do dechy https://www.youtube.com/watch?v=1dHOuroDoVs :D
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 137 gości