Kolizja na dwupasmówce

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kolizja na dwupasmówce

Postprzez raxor19 » poniedziałek 22 stycznia 2018, 21:06

Witam,

Panowie i Panie mam problem z pewną kobietą która według mnie wymusiła na mnie pierwszeństwo przejazdu.

Jadąc obwodnicą miasta (droga dwupasmowa) jadąc prawym pasem około 60-70km/h (dozwolone 70) przed pojazdem C wyjechały dwa auta na prawy pas, auto poprzedzające moje auto ostro zahamowało ale byłem na tyle daleko abym spokojnie mógł zmienić pas na lewy więc włączyłem kierunek i wbijam na lewy około 70-100m od nawrotki gdzie stoi pojazd sprawcy wypadku C około 10-15m wyjeżdża kobieta na mój lewy pas i dochodzi do kolizji- uderzyłem w jej prawy tył moją przednią lewą stroną odjechałem maksymalnie do lewej strony pasa aby zniszczenia nie były duże- u mnie stłuczona lampa, połamany zderzak i zagięty błotnik. W aucie sprawcy pęknięty i odkształcony zderzak.

Sprawca nie czuł się w 100% winny i obarczał winą mnie że jechałem za szybko. Chciałem wezwać policję ale Kobieta uprosiła mnie na ugodę że mi zapłaci za szkody z własnej kieszeni, spisaliśmy oświadczenie że jest sprawcą i wyznaczyliśmy termin zapłaty i wszystko ok. Do dnia zapłaty tj dziś 22.01 dzwoni do mnie że pieniądze mi wpłaciła na konto ale będzie mi robić sprawę cywilną o wyłudzenie odszkodowania- gdzie wcześniej się podpisała że jest sprawcą i zobowiązuje się wypłacić ustaloną kwotę.

Czego mogę się obawiać w tej sytuacji?
Czyja faktycznie była wina?

Poniżej zdjęcie poglądowe sytuacji.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
EDIT: Poprawiono wyświetlanie obrazów
raxor19
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 22 stycznia 2018, 20:27

Re: Kolizja na dwupasmówce

Postprzez mp0011 » wtorek 23 stycznia 2018, 07:51

Podmień grafiki na te, albo poproś administrację:
Kod: Zaznacz cały
[img]https://zapodaj.net/images/b01d06cfeca30.jpg[/img]
[img]https://zapodaj.net/images/f8d2146c4e66c.jpg[/img]
[img]https://zapodaj.net/images/dccf841756c06.jpg[/img]


i podaj link do Google Maps.

Generalnie, udaj się na komendę Ruchu Drogowego i zgłoś do nich sprawę. Jeżeli ona grozi sądem, byłoby dobrze, żeby wcześniej policja ustaliła, na podstawie oświadczenia (które jest dowodem) faktyczny przebieg, albo chociaż przesłuchała panią. Wystarczy, że powie "no wyjechałam z podporządkowanej, ale on tak szybko jechał...". Bez możliwości weryfikacji prędkości, ważne będzie to, że uznała że wyjechała z podporządkowanej. Powinno ją to nieco otrzeźwić.

Zwróć tylko uwagę, czy nie wyprzedzałeś na skrzyżowaniu, bo to może być argument na jej korzyść...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kolizja na dwupasmówce

Postprzez jasiek23 » wtorek 23 stycznia 2018, 09:51

Oświadczenie spisane, sprawca wyznaczony itd a ona zachowuje się kompletnie nie po "dżentelmeńsku". Przykre i zarazem denerwujące.
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51

Re: Kolizja na dwupasmówce

Postprzez JAKUB » wtorek 23 stycznia 2018, 11:16

Gdzie tu widzisz skrzyżowanie (ZAKAZ wyprzedzania)?

Zgłoś kolizję na posterunku Policji właściwym wg. miejsca zderzenia. Resztę załatwią Policjanci i ewentualnie (daleka droga) - Sąd. Będziesz (ewentualnie) miał dowód, że się nie uchylasz od kontaktów z Policją. Wystarczy, że dyżurny na komendzie w rejestrze wpisze Twoją sprawę i tyle.

Generalnie uznaj sprawę za zakończoną bo pieniądze (odszkodowanie ) masz na koncie.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kolizja na dwupasmówce

Postprzez mp0011 » wtorek 23 stycznia 2018, 11:28

JAKUB napisał(a):Gdzie tu widzisz skrzyżowanie (ZAKAZ wyprzedzania)?


Zakładam, że szkic może nie uwzględniać wszystkich okolicznych dróg, a to może wpływać na ocenę. Nie wszyscy skupiają się na takich detalach.
Zawrotka też może mieć różne formy wykonania które wpływają na ocenę sytuacji. Są zawrotki, które same tworzą skrzyżowania.
A jakoś bardziej prawdopodobne jest dla mnie, że zawrotka (zwłaszcza tak często wykorzystywana przez innych kierowców, bo według opisu skorzystało z niej kilka osób dopiero co) jest po prostu częścią skrzyżowania, lub jakiegoś wyjazdu z osiedla.

Dlatego link do map by się przydał.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kolizja na dwupasmówce

Postprzez raxor19 » wtorek 23 stycznia 2018, 13:04

Generalnie na szkicu brakuje jednej drogi na wysokości pojazdu A jest droga podporządkowana zaznaczona na czerwono a na wysokości mojego pojazdu jest Znak A- 6D Wlot drogi jednokierunkowej z prawej strony. Według mnie nie ma to żadnego znaczenia w obecnej sytuacji, ale pozostawiam to waszej weryfikacji.

Zmiany naniesione na szkic.

Obrazek

Link do mapy proszę:

Obrazek
raxor19
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 22 stycznia 2018, 20:27


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 136 gości