Odstąpienie od wszczęcia postępowania

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Odstąpienie od wszczęcia postępowania

Postprzez Mankam1 » sobota 20 stycznia 2018, 11:46

Witam szanowne grono.
Chciałbym zasięgnąć wiedzy w pewnej sytuacji która mnie spotkała, mianowicie: w zeszłym roku jako kierowca uczestniczyłem w zdarzeniu drogowym, jadąc nocą po nieoswietlonej, krętej drodze, nie zauważyłem zakrętu i zjechałem do rowu i dachowalem, w skutek tego samochód został zniszczony a pasażerka czyli moja żona doznała złamania reki.
Zawiadomiona policja zbadała miejsce i po jakimś czasie dostałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania z art 177& 1. Na przesłuchaniu moim tlumaczeniem, iż jechałem ok 50km/h , jest to teren niezabudowany. A przyczyną zdarzenia była nieodpowiednio sprofilowana droga (sam jestem projektantem takich jezdni), jest to nowo budowany odcinek - droga zbyt wąska - nie odpowiadająca parametrami dla danego typu, prócz tego źle rozstawione i niedostateczne oznakowanie, brak znaków poziomych itp.
Żona też nie chcąc mnie oskarżać odstąpiła od ścigania mnie jako osoba poszkodowana.
Po tym znów otrzymałem pismo w którym mowa o umorzeniu sprawy z art 177&1 i skierowaniu do odpowiedniej jednostki celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z art 86&1.
Minęło kilka msc i przy braku informacji postanowiłem się sam dowiedzieć jak wygląda sprawa, telefonicznie powiedziano mi że nie zostało wszczęte postępowanie..

Moje pytanie jest takie :
Czy w takim wypadku jestem niewinny?
I czy mogę teraz np spróbować uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi?
Mankam1
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota 20 stycznia 2018, 11:21

Re: Odstąpienie od wszczęcia postępowania

Postprzez LeszkoII » wtorek 23 stycznia 2018, 20:28

Na wstępie zaznaczę, że nie mam pewności jak jest na prawdę.

Moim zdaniem skoro żona nie wnosi o ukaranie męża, to postępowanie w sprawie przestępstwa z art. 177 KK zostaje umorzone, jeśli było wszczęte. Powyższe w niczym nie zwalnia odpowiednich organów, żeby wnieść oskarżenie w trybie postępowania ws. wykroczeń (o czyn z art. 86. § 1 KW).

Wówczas odmawiasz przyjęcia mandatu i wykazujesz swoje racje. Jeżeli postępowanie wykroczeniowe nie było (jeszcze) wszczęte, to składasz pozew cywilny przeciwko organowi zarządzającego drogą.

Miej jednak na uwadze, że musisz zaopatrzyć się w dowody - solidne, które nie dadzą się podważyć przez normy ogólne takie jak np. obowiązek panowania nad pojazdem z uwzglednienieum (m. in.) rzeźby terenu (profilu drogi), warunków atmosferycznych, niewłaściwego oznakowania (brak stosownych znaków drogowych ostrzegawczych).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Odstąpienie od wszczęcia postępowania

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 29 stycznia 2018, 09:57

Wczoraj czytając jedną z ciekawszych lektur prawniczych, mimowolnie natrafiłem na przedstawione tutaj zagadnienie. Okazuje się, że wyraziłem stanowisko zgodnie z przemyśleniami R.A. Stefańskiego. Natomiast za niewszczynaniem postępowania wykroczeniowego opowiadał się K.J. Pawelec, który dość śmiało manifestował niezgodę na pogląd Stefańskiego.

Obrazek

Kazimierz J. Pawelec Czynności niepowtarzalne w sprawach o wypadki drogowe. Aspekty procesowo-kryminalistyczne, Warszawa 2014, s. 46–47
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 154 gości