wymijanie na wąskiej drodze

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez esh1 » czwartek 18 stycznia 2018, 13:50

Codziennie przejeżdżam przez bardzo wąską drogę, na której w obie strony jeździ mnóstwo samochodów - zarówno osobówek, jak i ciężarówek. Często jest problem z tym, aby się wyminąć (np dziś otarliśmy się lusterkami :/). Z kierowcami wiadomo jak to jest - każdy zachowa się inaczej - jeden zwolni, przepuści, a inny jedzie prosto na Ciebie . Mam pytanie odnośnie takiej sytuacji, że oboje musimy się wyminąć, ale drugi kierowca się zatrzyma na mojej wysokości i stojąc w miejscu czeka, aż sama przejadę obok niego. Co w sytuacji, kiedy przejeżdżając obok niego zdarzy mi się go zahaczyć, obrysować? Wina jest tylko moja, czy pół na pół?
esh1
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 18 stycznia 2018, 13:39

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez Blacksmith » czwartek 18 stycznia 2018, 20:17

LeszkoII- Co literalna treść PoRD mówi w tej sprawie? :D
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2050
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez szerszon » czwartek 18 stycznia 2018, 21:49

esh1 napisał(a):Co w sytuacji, kiedy przejeżdżając obok niego zdarzy mi się go zahaczyć, obrysować? Wina jest tylko moja, czy pół na pół?
Twoja.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez LeszkoII » czwartek 18 stycznia 2018, 21:57

W takim przypadku oboje na równych prawach macie udrożnić drogę legalnymi środkami. Nie możecie sobie stać i palić papierosa, a nóż droga się nagle sama poszerzy. Trzeba cofać. Mądrzejszy zrobi to jako pierwszy. Ja wolę cofać 200m niż wjeżdżać na chodnik, takie mam zasady.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez Cyryl » piątek 19 stycznia 2018, 06:20

obowiązki podczas wymijania to:
1. zachować bezpieczny odstęp,
2. zwolnić (jeżeli odstęp w ocenie kierowcy nie jest bezpieczny),
3. zatrzymać się (jw.).

jeżeli obydwa pojazdy się zatrzymają, a jeden rusza i próbuje wymijania, on podejmuje działanie, więc co za tym idzie - ryzyko.
z Art. 3 wynika, że: "przez działanie rozumie się również zaniechanie", więc jeżeli ruszył, to w swojej ocenie uznał, że może ten manewr wykonać bezpiecznie.
jeżeli dwa pojazdy (szczególnie ciężarowe lub autobusy) wymijają się na pochyłości na wąskiej drodze, to praktycznie i zwyczajowo zatrzymuje się ten, który jedzie z góry.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez mp0011 » piątek 19 stycznia 2018, 07:03

Tak w kwestii formalnej: jeżeli pojazd z naprzeciwka się zatrzymał (jak pisze autor), nie jest to wymijanie, tylko omijanie.
Nalegam, aby nie mieszać tych terminów, bo potem są różne niedopowiedzenia...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez Cyryl » piątek 19 stycznia 2018, 21:36

nie bardzo rozumiem jakie nieporozumienia.

jeżeli potraktujemy ten manewr jako część wymijania, to mamy zrobić zachowując bezpieczny odstęp. jeżeli jednak potraktujemy jako omijanie to mamy postąpić podobnie.
"Art. 23. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) przy wymijaniu zachować bezpieczny odstępod wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się;
2) przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;"

także niezależnie jak nazwiemy czy potraktujemy ten manewr, nie zmieni to obowiązku zachowania bezpiecznego odstępu na nas spoczywającego.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez mp0011 » sobota 20 stycznia 2018, 09:16

Owszem, aczkolwiek omijanie często wiąże się z dodatkowymi obwarowaniami i zakazami, których stosowanie przy wymijaniu nie ma sensu, lub jest wykroczeniem...

A warto zwracać uwagę na takie niuanse, bo czasem niby niewielka różnica, a może uchronić przed mandatem lub uratować komuś życie. Też kiedyś sądziłem, że wyprzedzanie i omijanie to w zasadzie to samo. Przecież jeżeli pojazdy toczą się w korku 5km/h i co chwilę stają, to jaki jest sens to rozgraniczać? Dopóki nie "wyprzedziłem" tak autobusu z dzieciakami, które rozpełzły się po całej drodze sprzed maski autobusu. Bo się autokar po prostu zatrzymał gdzie mu pasowało (bo był korek, bo kilkanaście autokarów zjechało w jedno miejsce - wąska uliczka zabytkowa) i wypuścił.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez Cyryl » sobota 20 stycznia 2018, 10:10

mp0011 napisał(a):Owszem, aczkolwiek omijanie często wiąże się z dodatkowymi obwarowaniami i zakazami, których stosowanie przy wymijaniu nie ma sensu, lub jest wykroczeniem...


nie bardzo rozumiem, jakimi dodatkowymi obwarowaniami i zakazami?

podczas obu manewrów masz zachować bezpieczny odstęp poza tym:
jeżeli podczas omijania zastosujesz obowiązki wymijania, czyli zmniejszysz prędkość lub zatrzymasz w jaki sposób stworzysz zagrożenie?
jeżeli podczas wymijania zastosujesz obwiązki omijania, czyli zmniejszysz prędkość, w jaki sposób stworzysz zagrożenie?

w przypadku wyprzedzania i omijania zgodzę się, ale tu nie widzę większych zagrożeń.

wracając do przytoczonej przez Ciebie sytuacji, czy kompletnie nie znając PoRD (obowiązków podczas wyprzedzania i omijania) nie można wysnuć wniosku, że jeżeli autobus się zatrzymuje, to pasażerowie wysiadają i mogą przechodzić z każdej strony autobusu?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez mp0011 » sobota 20 stycznia 2018, 10:23

Chociażby: podczas omijania we mgle masz obowiązek (chyba martwy, bo się nie spotkałem) sygnalizować krótkimi sygnałami dźwiękowymi. Podczas wymijania takie zachowanie jest wykroczeniem...

Teraz, jeżeli osoba która te pojęcia myli wejdzie na to forum, byłoby dobrze, żeby wyszła z niego uświadomiona ;)

Co do mojej sytuacji - nie. Autokar stawał wcześniej co chwilę na chwilę, bo był korek, spowodowany przez te właśnie autokary...
A żeby nie było że OT, to te autokary mogły jechać z naprzeciwka, więc mielibyśmy co chwila zmianę wymijania na omijanie - i to widać różnicę między tymi manewrami, bo dopóki autokar jedzie, nie muszę zachowywać szczególnej ostrożności. A jak już stanie, to i owszem.

Jak teraz ma zachować taką ostrożność osoba, która myli pojęcia (zakładając, że zna ten przepis)? Bo skoro uważa że wymija a nie omija, to nic nie nakazuje jej zachowania SO przy "wymijaniu stojącego autokaru"...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez Cyryl » sobota 20 stycznia 2018, 11:48

mp0011 napisał(a):Chociażby: podczas omijania we mgle masz obowiązek (chyba martwy, bo się nie spotkałem) sygnalizować krótkimi sygnałami dźwiękowymi. Podczas wymijania takie zachowanie jest wykroczeniem...


chcesz powiedzieć, że jeżeli przeciętny kierowca pomyli wymijanie z omijaniem zawsze zareaguje krótkimi sygnałami dźwiękowymi?
jak sam napisałeś ten przepis jest martwy, ale z innych powodów.
powstał on w czasach, gdy szczelność pojazdu mierzyła się ilością kotów, które zdołały wyjść z zamkniętego auta w ciągu godziny.
dzisiaj jeżeli zamkniesz drzwi we współczesnym samochodzie, nie słyszysz co się dzieje dalej niż 50m od auta, gdy włączysz cichą muzyczkę 20m. ale są tacy, którzy słuchają tak muzyki, że czasem słychać ich z odległości 100m.
więc wyprzedzając inny pojazd lub omijając w czasie mgły prawdopodobieństwo, że nasze krótkie sygnały dźwiękowe usłyszy kierujący nadjeżdżający z przeciwka równa się 0%, chyba że posiada pneumatyczne fanfary znacznie przekraczające normy w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia.

nawet jeżeli podczas wymijania, oczywiście zgodnie z Art. 30 w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami kierowca będzie sygnalizował tymi krótkimi sygnałami dźwiękowymi, to raczej zagrożenia nie spowoduje, nawet zmniejszy, a nie sądzę aby ktoś go ukarał, bo w takich warunkach: po pierwsze policja ma pełne ręce roboty - zajęta poważnymi sprawami, po drugie nie jest to specjalny powód do ukarania, nawet przez upierdliwego policjanta, po trzecie - zawsze wybroni się.

natomiast wracając do zachowania szczególnej ostrożności: podczas omijania i wymijania nie musisz jej zachować, więc tu też nie ma różnicy.
co do wyprzedzania/omijania autobusu: czyli jeżeli pieszy wyszedłby z poza toczącego się jeszcze autobusu, nie możesz go potrącić, ale jak autobus się zatrzyma, to już tak? lub odwrotnie.

jeżeli jednak chciałeś zaznaczyć, że Ty rozróżniasz omijanie od wymijanie, to zaznaczyłeś i nie ma co szukać wątpliwej argumentacji.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez mp0011 » sobota 20 stycznia 2018, 12:02

Cyryl napisał(a):natomiast wracając do zachowania szczególnej ostrożności: podczas omijania i wymijania nie musisz jej zachować, więc tu też nie ma różnicy.


A Art 57.2 oraz 58.2? Podczas omijania niektórych pojazdów masz zachować szczególną ostrożność, podczas wymijania już niekoniecznie...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: wymijanie na wąskiej drodze

Postprzez Cyryl » sobota 20 stycznia 2018, 14:49

no dobrze,
ale zapomniałeś jeszcze dodać, że gdybyś wykonywał omijanie lub wymijanie jadąc tyłem, również jesteś obowiązany zachować szczególną ostrożność (Art. 23.3).
szczególnie jak będziesz przejeżdżał obok nauki jazdy czy to tyłem, przodem lub bokiem (Art. 55.3).

możemy szukać dalej i licytować się, ale co to da?
tak trudno w PDF kliknąć w lupę i wpisać omijanie?
bo który z przeciętnych kierowców oprócz świadomości, że ma jechać tak, aby innym nie wyrządzić krzywdy (i sobie), podczas manewru omijania ma w głowie Art. 55, 57, 58?
lub w ogóle wie o ich istnieniu?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 34 gości