Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez Obelix321 » wtorek 19 grudnia 2017, 18:46

Cześć, mam pytanie do poniższego miejsca:
https://www.google.pl/maps/@50.267237,1 ... 312!8i6656

Pas ruchu którym się poruszam rozwidla się na dwa oznaczone i zamierzam zająć ten do skrętu w lewo.
W tym samym czasie ktoś przejeżdża przez miejsce wyłączone z ruchu także po to żeby zając pas do skrętu w lewo.

Kto w takiej sytuacji byłby winny kolizji?
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez szerszon » wtorek 19 grudnia 2017, 19:25

Jadący przez pole wyłączone.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez JAKUB » wtorek 19 grudnia 2017, 19:42

Ktoś? jak pojazd uprzywilejowany (czy tramwaj) to Twoja wina. Z innym pojazdem to zależy gdzie byś go trafił. Jak w tylne drzwi to również Twoja wina.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 grudnia 2017, 19:51

Tutaj zmieniając pas na lewy każdy kierujący musi spojrzeć w lusterko (czy nie nadjeżdża tramwaj). A jeżeli w tym lusterku zobaczy zamiast tramwaju pojazd nieszynowy, to obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Ale to nie wszystko. Kierujący mógł się upewnić jeszcze przed miejscem przewężenia (linia P-21), że żaden tramwaj nie nadjeżdża (z nieba nie spadnie) – więc nie musi ponownie sprawdzać w lusterku czy ktoś inny nie narusza przepisów. Wynika to z art. 4 uPoRD.

W przypadku kolizji, dociekanie "kto kogo w co stuknął" nie ma najmniejszego znaczenia. Zmiana tego pasa ruchu jest bezkolizyjna dla pojazdów innych niż szynowe.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez mp0011 » wtorek 19 grudnia 2017, 19:57

To też zależy od policjanta i miejsca zdarzenia, bo widziałem różne interpretacje. Możesz trafić na takiego, który doczyta, że zmieniając pas ruchu (a tu robisz) masz obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, która nakłada choćby obowiązek spojrzenia w lusterka (w końcu może Cię wyprzedzać rowerzysta ;) ).

I teraz rodzi się pytanie, czy w lusterko spojrzałeś, czy nie. Jeżeli nie, to bardzo niedobrze. Jeżeli tak, to powinieneś pojazd zobaczyć i odpowiednio zareagować...

Są też na tym forum osoby, które nie uważają wyjazdu z P-21 za włączanie się do ruchu, bo nie jest to wymienione w Art. 17...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 grudnia 2017, 20:22

Metoda "dmuchania na zimne" nie wpisuje się w zasadę ograniczonego zaufania, tylko stanowi zasadę ograniczonej nieufność, co jest sprzeczne z prawem. No chyba że jest aż tak zimno, że się dmucha...w dłonie (analogia do zastrzeżenia warunków wobec zasady ograniczonego zaufania).

Nie zgadzam się, że też że zmieściłby się na tym przewężeniu wyprzedzający rowerzysta (chyba że jednoślad wyprzedza inny jednoślad).

W tych rozważaniach pomijamy niewidoczność oznakowania poziomego (śnieg, błoto).

Pojazd, który zmieni pas ruchu na wyznaczony pas lewy, powinien utrzymywać pozycję tuż przy linii P-21 i mieć włączony lewy kierunkowskaz.

Każde spojrzenie w lusterko jest pożądanym nawykiem przed zmiana pasa ruchu (a nawet toru jazdy!) lub kierunku jazdy. Moim zdaniem niekiedy warto opuścić. Nie możemy zakładać, że ktoś porusza się... np. pasem dzielącym jezdnie.

Poruszanie się powierzchnią wyłączoną to zachowanie niedopuszczalne z przepisu szczególnego oraz grupy przepisów ogólnych (art. 3, art. 45). Z tego wynika, że nie sposób twierdzić, że na powierzchni wyłączonej znajduje się niewyznaczony pas ruchu – i dlatego podtrzymuje zdanie, że spojrzenie w lewe lusterko nie jest czynnością obligatoryjną w przedmiotowej sytuacji.

EDIT:
LeszkoII napisał(a):Tutaj zmieniając pas na lewy każdy kierujący musi spojrzeć w lusterko (czy nie nadjeżdża tramwaj).
Nie musi, bezkolizyjność zapewnia sygnalizator ST, ale kierowca pojazdu nieszynowego nie musi znać jego znaczenia. Miejsce wjazdu tramwaju na "pętlę" nie jest skrzyżowaniem, więc nie ma zastosowania § 95 ust. 4, więc gdyby był sam sygnalizator S-1, to pojazd nieszynowy ustępuje szynowemu mimo że jedzie na wprost.
Ostatnio zmieniony wtorek 19 grudnia 2017, 21:02 przez LeszkoII, łącznie zmieniany 4 razy
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez Obelix321 » wtorek 19 grudnia 2017, 20:37

Dzięki za odpowiedzi. W miejscu z pierwszego posta rzeczywiście zawsze spoglądam w lewe lusterko. Trochę niepotrzebnie wybrałem miejsce z tramwajem, pewnie to poniższe byłoby trochę lepsze (zmiana pasa ruchu na prawy):
https://www.google.pl/maps/@50.2474201, ... 312!8i6656

W powyższym przykładzie również patrzę w lusterko przy zmianie pasa ruchu, ale bardziej na zasadzie "żeby nie dać się zabić" a nie z wymogu ustąpienia pierwszeństwa.
Czysto teoretycznie zastanawiałem się czy pojazdy przejeżdżające przez miejsce wyłączone z ruchu, są w takich sytuacjach "bezkarne".


Przyszło mi jeszcze inne pytanie do głowy: czy gdyby w pierwszym przykładzie sygnalizator świetlny był wspólny dla tramwaju i samochodów, to czy samochód nie ma tutaj pierwszeństwa (tramwaj skręca, samochód jedzie prosto + zmiana pasa ruchu)?
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 grudnia 2017, 20:45

Obelix321 napisał(a):Przyszło mi jeszcze inne pytanie do głowy: czy gdyby w pierwszym przykładzie sygnalizator świetlny był wspólny dla tramwaju i samochodów, to czy samochód nie ma tutaj pierwszeństwa (tramwaj skręca, samochód jedzie prosto + zmiana pasa ruchu)?
Zobacz moje "EDIT", które napisałem po Twoim wpisie.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez Obelix321 » wtorek 19 grudnia 2017, 20:56

Dzięki Leszkoll za szybką odpowiedź :)
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 grudnia 2017, 21:04

Zerknij jeszcze na mój edytowany EDIT, bo chciałem doprecyzować myśl (i usnąć kilka błędów interpunkcyjnych).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez Obelix321 » wtorek 19 grudnia 2017, 21:35

Myślę że wiem co chcesz przekazać.
Rzeczywiście do tej pory błędnie rozumiałem ten przepis i myślałem że obowiązuje on także poza skrzyżowaniem.
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez LeszkoII » wtorek 19 grudnia 2017, 22:08

W takim razie źle się wyraziłem albo źle mnie mnie zrozumiałeś.
Motorniczy skręcając w drogę poprzeczną NIE POSIADA pierwszeństwa względem kierujących, którzy poruszają się wobec niego na wprost a sytuacja TAKA ma miejsce POZA SKRZYŻOWANIEM. Natomiast sygnał nadawany przez sygnalizator ST nie jest wyznacznikiem dla motorniczego w kwestii zasad pierwszeństwa:
Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 2-4, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. Przepisu nie stosuje się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oznaczonym znakami C-12.
Motorniczego dotyczą również znaki i sygnały drogowe nadawane dla kierujących pojazdami nieszynowymi (np. C-12, S-1).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez Obelix321 » wtorek 19 grudnia 2017, 22:43

Odnosiłem się jedynie do poniższego zdania (błędnie myślałem że ten artykuł stosuje się także poza skrzyżowaniem):
LeszkoII napisał(a):Miejsce wjazdu tramwaju na "pętlę" nie jest skrzyżowaniem, więc nie ma zastosowania § 95 ust. 4, więc gdyby był sam sygnalizator S-1, to pojazd nieszynowy ustępuje szynowemu mimo że jedzie na wprost.
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Przejazd przez miejsce wyłączone z ruchu

Postprzez side40 » czwartek 28 grudnia 2017, 17:41

Moim zdaniem winę ponosi poruszający się w miejscu wyłączonym z ruchu.
side40
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 27 grudnia 2017, 18:32


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości