Wymuszenie pierwszeństwa?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez Cyryl » poniedziałek 18 grudnia 2017, 22:11

LeszkoII napisał(a):...Tak widziana praktyka moim zdaniem jednak nie zamyka sprawy do wznowienia postępowania (przy czym przyjęcie mandatu z reguły zamyka sprawę) dotyczącego tego kierowcy ciężarówki. Mogą nadarzyć się nowe okoliczności (kierowca osobówki przypomni sobie, że miał włączoną kamerę)...


moim zdaniem sprawa jest zamknięta.

jeżeli wysłałbyś film o zachowaniu takim czy innym, ale bez interwencji policji, sprawa potoczyłaby się jak napisałeś.

ale tu masz dwie istotne rzeczy: nie było rannych - niewielkie straty finansowe, a sprawę winy określiła już policja.
nie jestem przekonany czy dla niewielkiej szkody materialnej jeden policjant będzie podważał decyzję drugiego.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 18 grudnia 2017, 22:53

Cyryl napisał(a):nie jestem przekonany czy dla niewielkiej szkody materialnej jeden policjant będzie podważał decyzję drugiego
Takie podejście jest skądinąd racjonalne w perspektywie widzianej przez organ zespolonej administracji publicznej (tutaj: Policja).
(...) Lecz w obliczu obywatela, który poniósł szkodę, trudno domniemywać na gruncie abstrakcji, czy w stosunku do jakiejś osoby ta wyrządzona szkoda nie była na tyle dotkliwa, by zaliczyć ją do grona szkód istotnych. Policjant tylko pobieżnie ustala wartość szkody, bo nie jest biegłym w tym zakresie (chyba ze jest ..., ale to już osobna instytucjonalna rola w prawie).

Organy administracji powinny działać na korzyść obywatela a nie na korzyść swoją własną (bo to tylko organy).
Cyryl napisał(a):moim zdaniem sprawa jest zamknięta
Dlaczego? Wyobraź sobie jakieś "mocne" wykroczenie albo "mocną" zbrodnię. Przecież to normalne, że w wielu sprawach świadkowie stają się - w toku postępowania - oskarżonymi (...a później prawomocnie skazanymi). To nikogo nie dziwi! I tu nie chodzi nawet o zmianę kwalifikacji czynu.

Policja nie może odmówić wszczęcia postępowania wobec osoby, co do której wniesiono interwencję (czyli potocznie: wniosek o wykonanie zarzutu na bezprawna czynność petenta).
Domyślam się, że zgłaszającym (petentem) nie był kierowca ciężarówki.

Tak w skrócie: przyjęcie mandatu karnego jest (co do zasady) rozstrzygnięciem prawomocnym i ostatecznym. NATOMIAST kwestia ustalenia winy (prawomocnie orzeczonej) jest wciąż otwarta dla jednej ze stron kolizji, bo nie liczy się ZARZUT "oskarżający" jedną stronę na poczet wyeliminowania winy drugiej strony. Notabene ten poszkodowany (podczas czynności wstępnych) ma prawo zażalenia.
Tak to działa. [chyba :yes: ]
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez Matrixsc » poniedziałek 18 grudnia 2017, 23:56

ks-rider napisał(a):Matrixsc

W takiej sytuacji

Ty tak na powazne ? Na powaznie pytasz czy czy doszlo do wymuszenia pierszenstwa ? :mrgreen:

Nikt Ci na kursie nie mowil jakie martwe pole ma kierowca gruzawika ? Szkoda.

:wink:


Kierująca samochodem który jechał przed ciężarówka potwierdziła przy policji że ona przejechała kilka metrów i stanęła zaraz za skrzyżowaniem więc nie było więcej miejsca.. Ciężarówka ruszyła i i tak musiałaby stanąć na środku skrzyżowania.
Więc dlaczego od razu nie zablokował skrzyżowania? Dodatkowo byłem pewny że zatrzymał się żeby przepuścić auta z mojego kierunku.
Według policjanta w takim wypadku nawet jak ktoś by puszczał i wjechał w bok to będzie wina tego z ustąp i że on się nie podpisze pod winą auta na głównej drodze. Więc w moim mieście lepiej stać i blokować skrzyżowania.

Mandat przyjąłem ale teraz po komentarzach widzę że mogłem próbować w dochodzić racji w sądzie.

Ps
To musiała być już nie pierwsza taka przygoda ciężarówki bo cały przedni zderzak był poniszczony.
Matrixsc
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 15 grudnia 2017, 00:33

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez waw » wtorek 19 grudnia 2017, 04:13

Co do oceny prawnej to zostało już powiedziane. Kierowca TIRa nie postąpił prawidłowo, choć to bardziej niefortunne zdarzenie niż jakieś zaniedbanie.


Z praktycznego punktu widzenia nie wiem czy opcja z nieprzyjęciem mandatu byłaby korzystniejsza.
Trzeba byłoby mieć trochę szczęścia i trafić na sędziego, który będzie chciał się nad tym pochylić, a nie tylko przyklepać to co ustalili policjanci. Do tego trzeba byłoby wynająć dobrego adwokata, znającego się na wypadkach drogowych, który będzie w stanie przekonać do winy TIRowca. Generalnie szanse są, może niekoniecznie w pierwszej instancji, ale są.
Jednak biorąc pod uwagę że wymagałoby to sporo czasu, wysiłku i kosztów to nie wiem czy warto, zwłaszcza że bardziej ewidentne sprawy ludzie przegrywali.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez Cyryl » wtorek 19 grudnia 2017, 05:52

LeszkoII napisał(a):...Organy administracji powinny działać na korzyść obywatela a nie na korzyść swoją własną...


nie wiem czy kiedykolwiek byłeś i załatwiałeś coś w jakimkolwiek urzędzie administracji.

teoretycznie masz rację, ale to co napisałeś w życiu jest tak prawdziwe jak bajka o Czerwonym Kapturku.

LeszkoII napisał(a):
Cyryl napisał(a):moim zdaniem sprawa jest zamknięta

Dlaczego? Wyobraź sobie jakieś "mocne" wykroczenie albo "mocną" zbrodnię...


ale w tym przypadku nie ma "mocnej" zbrodni, ja opisałem tylko ten przypadek, a nie jakiś inny - hipotetyczny:
Cyryl napisał(a):...ale tu masz dwie istotne rzeczy: nie było rannych - niewielkie straty finansowe, a sprawę winy określiła już policja.
nie jestem przekonany czy dla niewielkiej szkody materialnej jeden policjant będzie podważał decyzję drugiego.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości