Wymuszenie pierwszeństwa?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez Matrixsc » piątek 15 grudnia 2017, 00:42

Cześć,
Załączam film z mojej dzisiejszej niemiłej przygody. Czyja według was jest wina?
Od swojej strony miałem znak A7, ciężarówka była na drodze głównej. Zanim ruszyłem ciężarówka się zatrzymała i byłem pewny że mnie przepuszcza bo za skrzyżowaniem nie miała miejsca do kontynuowania jazdy co potwierdził kierowca z czerwonego samochodu. Chwilę po tym gdy powoli ruszyłem aby upewnić się że auta na drugim pasie także stoją ciężarówka ruszyła i uderzyła w mój prawy tył. Mandat przyjąłem ale po czasie naszły mnie wątpliwości. Policjant mówił że nie ustąpiłem pierwszeństwa przejazdu. A na spokojnie myślę że kierowca ciężarówki przed ruszeniem powinien się upewnić czy nic przed nim nie jedzie - szczególnie gdy zostawia przed sobą tyle miejsca.
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=ufJkMAC__Mk
Matrixsc
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 15 grudnia 2017, 00:33

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez waw » piątek 15 grudnia 2017, 22:12

Po pierwsze, czy pokazałeś nagranie policjantowi?
Po drugie popraw link bo ten co jest jest do strony dodawania filmów bo nie możemy zobaczyć nagrania i skomentować.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez Matrixsc » sobota 16 grudnia 2017, 12:05

Nie wiem dlaczego przez telefon nie mogę edytować posta. Poprawny link: https://youtu.be/ufJkMAC__Mk
Policjant nie chciał obejrzeć filmu, powiedziałem wszystko dokładnie tak jak było. Według niego ustąp to ustąp i koniec. A uderzenie w moje auto było na wysokości tylnego lewego koła. Jak wjechałem na skrzyżowanie to ciężarówka stała.
Miejsce stłuczki: 11 Listopada
11 Listopada, Sosnowiec

https://goo.gl/maps/5b67ytvPVym
Matrixsc
 
Posty: 3
Dołączył(a): piątek 15 grudnia 2017, 00:33

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez ks-rider » sobota 16 grudnia 2017, 15:19

Link nie Hula !

:mrgreen:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez benio101 » sobota 16 grudnia 2017, 18:09

Wjechałeś na skrzyżowanie mimo, że nie miałeś możliwości go opuścić. Tak samo jak kierowca tira. Do tego nie ustąpiłeś mu pierwszeństwa, wjechałeś mu proto pod machę.
Swoją drogą, dlaczego jak już jeden pirat drogowy postanowi się zatrzymać na samym śwodku skrzyżowania wielotonowym, zajmującym mnóstwo miejsca pojazdem, to kolejni zamiast poczekać, to pchają się na siłę tam razem z nim? No ani to szybciej nie pojedzie, bo i tak tego tira muszą przepuścić (bo święta krowa nie może poczekać na następne światła, tylko się pcha na sił​ę tam, gdzie nie ma miejsca) a jedynie utrudniają przejazd kolejnym osobom, jak i samemu piratowi z tira, kompletnie korkując skrzyżowanie. No brak słów…

PS Link można łatwo poprawić.
phpBB [media]
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez waw » sobota 16 grudnia 2017, 18:43

Dzięki beniu za poprawienie linka.
benio101 napisał(a):Wjechałeś na skrzyżowanie mimo, że nie miałeś możliwości go opuścić.
Nie skręcał w prawo więc miał możliwość.
benio101 napisał(a):Tak samo jak kierowca tira. Do tego nie ustąpiłeś mu pierwszeństwa, wjechałeś mu proto pod machę.

I tak, i nie.
Definicja z PoRD:
ustąpienie pierwszeństwa – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku;

Tzw. TIR (wiem, wiem że to niepoprawne określenie) stał, miał prędkość 0 więc wyjeżdżający swoim wjechaniem nie zmusił go ani do zmiany prędkości, ani kierunku jazdy. ale zdarzenie to nieszczęśliwy zbieg okoliczności - nagrywający wjechał prosto pod maskę, kierowca TIRa siedział wysoko, patrzył daleko jaka jest sytuacja w korku i wjeżdżającego nie widział co normalne w takich pojazdach.
benio101 napisał(a):Swoją drogą, dlaczego jak już jeden pirat drogowy postanowi się zatrzymać na samym śwodku skrzyżowania wielotonowym, zajmującym mnóstwo miejsca pojazdem, to kolejni zamiast poczekać, to pchają się na siłę tam razem z nim? No ani to szybciej nie pojedzie, bo i tak tego tira muszą przepuścić (bo święta krowa nie może poczekać na następne światła, tylko się pcha na sił​ę tam, gdzie nie ma miejsca) a jedynie utrudniają przejazd kolejnym osobom, jak i samemu piratowi z tira, kompletnie korkując skrzyżowanie. No brak słów…
TIR nie blokował skrzyżowania. Miejsce zdarzenia nie jest rondem. Ruszył gdy miał miejsce do zatrzymania całego zestawu za skrzyżowaniem (widać że czerwony rusza kilka sekund przed ruszeniem TIRa).
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez ks-rider » sobota 16 grudnia 2017, 19:03

Matrixsc

W takiej sytuacji

Ty tak na powazne ? Na powaznie pytasz czy czy doszlo do wymuszenia pierszenstwa ? :mrgreen:

Nikt Ci na kursie nie mowil jakie martwe pole ma kierowca gruzawika ? Szkoda.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez waw » sobota 16 grudnia 2017, 19:13

ks-rider napisał(a):
Nikt Ci na kursie nie mowil jakie martwe pole ma kierowca gruzawika ? Szkoda.

:wink:

A co to ma do rzeczy jeśli chodzi o odpowiedzialność karną? Niejeden rowerzysta w martwej stefie zginął omijając ciężarówkę skręcającą w prawo i niejeden kierowca dostał za to wyrok. I nikogo to nie obchodzi że nie widział bo martwe pole.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez ks-rider » sobota 16 grudnia 2017, 19:54

Moze gdyby wiedzieli nie liczyli by na drapane :mrgreen:

Jak sam podales za brak wiedzy niektorzy placa najwyzsza stawka wieksza niz zycie,

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez Cyryl » sobota 16 grudnia 2017, 20:16

Matrixsc napisał(a):...Mandat przyjąłem ale po czasie naszły mnie wątpliwości. Policjant mówił że nie ustąpiłem pierwszeństwa przejazdu. A na spokojnie myślę że kierowca ciężarówki przed ruszeniem powinien się upewnić czy nic przed nim nie jedzie - szczególnie gdy zostawia przed sobą tyle miejsca...


zawsze jest możliwość nie przyjęcia mandatu.
teraz zamknąłeś sobie wszelkie możliwości odwołania.

możemy pisać na forum, ale nie zmieni to faktu, że w tym wypadku byłeś winny Ty.
gdybyś nie przyjął mandatu, gdyby sprawa w sądzie rozstrzygnięta została na Twoją korzyść - winny byłby kierowca ciężarówki.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez LeszkoII » sobota 16 grudnia 2017, 20:52

Można jeszcze wnioskować o ukaranie kierowcy ciężarówki. Wtedy będzie współwina.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez Cyryl » sobota 16 grudnia 2017, 23:17

możesz wyjaśnić w jaki sposób w takim wypadku wykonać to zgodnie z prawem?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez mp0011 » niedziela 17 grudnia 2017, 02:23

Tu są dwie sprawy...
1) Zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez możliwości wjazdu ma na celu właśnie umożliwienie przejazdu pojazdom z dróg poprzecznych, z czego nagrywający skorzystał. Równie dobrze mógł mu kierowca z drogi głównej mrugnąć lub kiwnąć ręką, a potem ruszyć, bo miał przód do remontu...

2) Na kierowcy zestawu spoczywa większa odpowiedzialność, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego jakie martwe pole ma i czego nie widzi (w przeciwieństwie do np. pieszych, rowerzystów czy innych kierowców) oraz, co z tego wynika, mógł się zatrzymać te 3-4 metry wcześniej, miałby doskonałą widoczność i nic by mu nie zasłaniało. 90% wypadków polegających na najechaniu na pieszego na przejściu "bo był w martwej strefie" da się uniknąć stosując tę prostą sztuczkę... Kierowca zestawu miał więc wiedzę o potencjalnym niebezpieczeństwie oraz możliwość zabezpieczenia siebie i innych kierujących przed jego skutkami (inni uczestnicy ruchu nie mają takiej wiedzy i/lub możliwości zapobieżenia skutkom), więc było to wprost złamanie Art. 3., porównywalne choćby z jazdą z nieodśnieżoną szybą.

Zresztą, skoro nagrywający wjechał zgodnie z prawem na skrzyżowanie (nie wymusił pierwszeństwa, skorzystał z przepisów nakazujących kierowcy zestawu zatrzymanie się), to kierowca zestawu wjechał na nie w sytuacji kiedy nie mógł go opuścić, bo jechał już nagrywający...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez jasiek23 » poniedziałek 18 grudnia 2017, 16:15

benio101 napisał(a):Wjechałeś na skrzyżowanie mimo, że nie miałeś możliwości go opuścić. Tak samo jak kierowca tira. Do tego nie ustąpiłeś mu pierwszeństwa, wjechałeś mu proto pod machę.
Swoją drogą, dlaczego jak już jeden pirat drogowy postanowi się zatrzymać na samym śwodku skrzyżowania wielotonowym, zajmującym mnóstwo miejsca pojazdem, to kolejni zamiast poczekać, to pchają się na siłę tam razem z nim? No ani to szybciej nie pojedzie, bo i tak tego tira muszą przepuścić (bo święta krowa nie może poczekać na następne światła, tylko się pcha na sił​ę tam, gdzie nie ma miejsca) a jedynie utrudniają przejazd kolejnym osobom, jak i samemu piratowi z tira, kompletnie korkując skrzyżowanie. No brak słów…

PS Link można łatwo poprawić.
phpBB [media]



TIR nie miał miejsca żeby kontynuować jazdę na skrzyżowaniu więc zatrzymał się robiąc lukę tym którzy mogliby przejechać tak jak to chciał zrobić autor wątku. Kierowca TIRa zachował się dobrze bo nie blokował "krzyżówek" więc inni mogli z tego skorzystać, normalna sprawa :-) Zawiniła chyba jedynie wysoka pozycja za kierownicą i brak uwagi ze jego strony bo podejrzewam że mógł spojrzeć w prawo ale dopiero wtedy kiedy autor był centralnie "pod nim" a więc nie miał najmniejszej szansy być zauważonym. Poszukajcie sobie na google obszary widoczności przy samym ciągniku z pozycji kierowcy TIRa to będziecie wiedzieli o czym mówię :-)
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51

Re: Wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 18 grudnia 2017, 18:11

Cyryl napisał(a):możesz wyjaśnić w jaki sposób w takim wypadku wykonać to zgodnie z prawem?
Normalnie, podesłać nagranie na odpowiedni adres albo samemu zgłosić. Wiem że utarła się praktyka, że jeden patrol ocenia całościowo strony uczestniczące w kolizji - czyli typuje winnego zdarzenia (formalnie zarzucając mu brak należytej ostrożności z kodeksu wykroczeń) a wobec drugiej strony poprzestaje na ukaraniu mandatem. Tak widziana praktyka moim zdaniem jednak nie zamyka sprawy do wznowienia postępowania (przy czym przyjęcie mandatu z reguły zamyka sprawę) dotyczącego tego kierowcy ciężarówki. Mogą nadarzyć się nowe okoliczności (kierowca osobówki przypomni sobie, że miał włączoną kamerę).

Współwina polega na tym, że każda ze stron przyczyna się do zdarzenia w stopniu kwalifikowanym w art. 86 k.w., tj. zagrożenie b.r.d. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wznowić postępowanie wobec kierowcy tira.

Zresztą identycznie wyglądałaby sprawa, gdyby nie przyjęto mandatu, złożono sprzeciw do postanowienia nakazowego i rozpoczęłaby się normalna rozprawa w I instancji. Oskarżyciel publiczny (Policja) mogłaby w toku rozprawy zmienić zdanie i wręcz wycofać się z oskarżenia a następnie skierować je w stronę świadka (kierowcy tira) ALBO nie wycofywać się z oskarżenia tylko dołączyć do strony oskarżonej dotychczasowego świadka. Przy czym nie mam pewności czy podobne kompetencje posiada sąd rozpatrujący daną sprawę.

Trudno zakładać, że tirowiec nie widział pojazdu, a jeżeli nie widział to nie zachował należytej ostrożności.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości