Przełączka - zawracanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Przełączka - zawracanie

Postprzez ksyhu » niedziela 10 grudnia 2017, 22:20

Dzień dobry i witam forumowiczów.

Pewna sytuacja nie daje mi spokoju, aż postanowiłem się nią z kimś podzielić. Najłatwiej będzie mi to przedstawić z map google:
https://goo.gl/maps/FkTA1kG6VLp
Jadąc na wprost wyżej pokazaną drogą widzimy przełączkę po lewej stronie. Pytanie jest następujące, czy można na niej zawracać?
Pytanie spowodowane jest kłótnią jaką dziś widziałem. Mianowicie pojazd nr1 próbował zawrócić na przełączce i po manewrze zająć lewy skrajny pas. W tym samym momencie na wprost przełączki (z pod Mcdonalda) pojazd nr2 chciał zająć ten sam pas. Czy nie powinien zająć prawego skrajnego?

Pomijam fakt, że jest tam ciasno i dwa pojazdy w tym miejscu to już duży tłok, o promieniach skrętu nie wspomnę.
ksyhu
 
Posty: 1
Dołączył(a): niedziela 10 grudnia 2017, 22:08

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez szerszon » niedziela 10 grudnia 2017, 22:42

Mógł zawrócić i w dodatku miał pierwszeństwo.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 11 grudnia 2017, 10:29

Ponad wszelką wątpliwość zawracający ma tutaj pierwszeństwo, a ukończyć ten manewr może na dowolnym (również prawym) pasie ruchu.
ksyhu napisał(a):Pytanie spowodowane jest kłótnią jaką dziś widziałem.
Jeżeli ludzie się kłócą przy tak trywialnych sprawach, to znaczy że nie wiedzą czego jeszcze nie wiedzą w zakresie PoRD :roll:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez mp0011 » wtorek 12 grudnia 2017, 05:46

  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez LeszkoII » wtorek 12 grudnia 2017, 16:37

No i znowu prowadzący robi mętlik w głowach. Nie wiem - czemu to ma służyć, choć wiem że p. Dworak nie lubi się przyznawać do błędów.

Te "argumenty" są śmieszne. O pierwszeństwie decyduje tu przepis o włączaniu się do ruchu a nie zasady "prawej ręki" ani tym bardziej zawracania. Zawracający nikomu ruchu nie utrudnia, on po prostu posiada pierwszeństwo.

Gdyby tam było skrzyżowanie T, to tym bardziej pierwszeństwo regulowałyby znaki drogowe, do których mamy się stosować nawet wówczas gdy przepisy ustawy stanowią z nimi sytuacyjną kolizję. Nie ma tu też miejsca na kontratyp taki jak w przypadku "pierwszeństwa" pojazdu uprzywilejowanego.

Po drugie, sytuacja na tej przecince nie ma ŻADNEGO związku ze znakiem D-1 (no chyba że byłoby tam skrzyżowanie).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez mp0011 » wtorek 12 grudnia 2017, 17:35

Myślę, że gdyby organizator chciał aby zawracający ustępował pierwszeństwa, postawił by A-7 na wylocie tej przełączki - stosuje się takie rozwiązania na drogach z szerszym pasem zieleni między jezdniami... Ale to też nie przy drogach wewnętrznych.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez szerszon » wtorek 12 grudnia 2017, 20:20

mp0011 napisał(a):https://krakow.tvp.pl/35174227/11122017

od 6:10 :spoko:
Brak słów. W ogóle prowadzący nie powinien mieć prawa jazdy, a co dopiero szefować WORDowi. Gdzie on tam widzi kawałek podporządkowanej. To jest droga dwujezdniowa. Wstyd , panie prowadzący.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez LeszkoII » wtorek 12 grudnia 2017, 20:24

^^
^^ coś by to zmieniło?

Nawet gdyby uznać, że A-7 umieszczony w obrębie skrzyżowania "uchyla" D-1 (co moim zdaniem nie jest takie oczywiste), to wciąż pozostaje relacja art. 25 ust. 3 versus art. 17 ust. 2. Zresztą - można by nawet uznać, że zawracający zbliżał się z prawej strony włączającego się do ruchu... ale wciąż wisi wyższość reguł włączania się do ruchu nad innymi regułami pierwszeństwa.

Może Dworak widzi w tej przecince drogę niezaliczoną do żadnej kat. dróg publicznych (czyli wewnętrzną o długości pasa dzielącego jezdnie - taka droga w drodze)? Wtedy miałby "rację" :lol: Ale racji nie ma, założenie fałszywe.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez mp0011 » wtorek 12 grudnia 2017, 20:46

Przy drogach wewnętrznych A-7 wewnątrz przyłączki nie miał by znaczenia, ale są takie drogi dwujezdniowe, które z racji odległości między jezdniami, lub zastosowanego oznakowania można traktować jako dwa skrzyżowania... Wtedy teoria Dworaka ma sens.

https://goo.gl/maps/dwM2raFiabo

Bo przecież GDZIEŚ granica musi być...?

P.S.
Moim skromnym, przepis zabraniający zawracania jeżeli mogłoby to utrudnić ruch pojazdów ma zastosowanie przede wszystkim na odcinkach między skrzyżowaniami i taka była intencja ustawodawców. I w żądnym razie nie reguluje pierwszeństwa przejazdu.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez Cyryl » wtorek 12 grudnia 2017, 21:32

bardzo mi się podobało zdanie w którym powiedziane jest, że zawracający ma nie utrudniać ruchu i upewnić się, że nie spowoduje zagrożenia.
z tym się zgadzam, ale dlaczego to nie obowiązuje kierującego wjeżdżającego z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem?

we Wrocławiu podczas egzaminu w podobnych przypadkach (skrzyżowanie ul. Ślężnej z Pułtuską lub Borowskiej z ul. Śliczną) zawracając ma się pierwszeństwo, takie jest stanowisko WORD i tak są szkoleni uczący się.

był taki przepis, który został zmieniony chyba w latach '80-tych, który mówił że zawracający był obowiązany ustąpić pierwszeństwa wszystkim, niezależnie od znaków i to chyba jest pokłosie tamtego przepisu.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez szerszon » wtorek 12 grudnia 2017, 21:46

Cyryl napisał(a):
był taki przepis, który został zmieniony chyba w latach '80-tych, który mówił że zawracający był obowiązany ustąpić pierwszeństwa wszystkim, niezależnie od znaków i to chyba jest pokłosie tamtego przepisu.
Był taki przepis. Było jeszcze parę innych przepisów, których Pan Dworak nie był łaskaw uznać za już nieaktualne.
Porażka na całej linii.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez waw » wtorek 12 grudnia 2017, 22:27

szerszon napisał(a):Brak słów. W ogóle prowadzący nie powinien mieć prawa jazdy, a co dopiero szefować WORDowi. Gdzie on tam widzi kawałek podporządkowanej. To jest droga dwujezdniowa. Wstyd , panie prowadzący.

Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz. Ale może go nieco usprawiedliwię, że ten A-7 na wylocie drogi wewnętrznej robi zamieszanie i ktoś może faktycznie zinterpretować jako drogę publiczną, tym bardziej że D-46/7 są dość daleko.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez szerszon » wtorek 12 grudnia 2017, 22:31

No to jest A-7 na podporządkowanej, a gdzie jest A-7 dla zawracającego ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez waw » wtorek 12 grudnia 2017, 22:38

Mnie nie mów. Wiem, że aby było po "Dworakowemu" musiałoby być inne oznakowanie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Przełączka - zawracanie

Postprzez STARYSZOFER » wtorek 12 grudnia 2017, 22:50

ksyhu napisał(a):Dzień dobry i witam forumowiczów.

Pewna sytuacja nie daje mi spokoju, aż postanowiłem się nią z kimś podzielić. Najłatwiej będzie mi to przedstawić z map google:
https://goo.gl/maps/FkTA1kG6VLp
Jadąc na wprost wyżej pokazaną drogą widzimy przełączkę po lewej stronie. Pytanie jest następujące, czy można na niej zawracać?
Pytanie spowodowane jest kłótnią jaką dziś widziałem. Mianowicie pojazd nr1 próbował zawrócić na przełączce i po manewrze zająć lewy skrajny pas. W tym samym momencie na wprost przełączki (z pod Mcdonalda) pojazd nr2 chciał zająć ten sam pas. Czy nie powinien zająć prawego skrajnego?
Pomijam fakt, że jest tam ciasno i dwa pojazdy w tym miejscu to już duży tłok, o promieniach skrętu nie wspomnę.

Zawracjający może wykonać mamwer dopiero wtedy, kiedy nie utrudni innym kierującym ruchu.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości