Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 17?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 17...

...nie istnieje, obowiązuje Art. 25.1
1
50%
...istnieje, stosuje się Art. 17 na zasadzie analogii
1
50%
 
Liczba głosów : 2

Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 17?

Postprzez mp0011 » poniedziałek 23 października 2017, 23:08

Czy Art. 17 wyczerpuje listę sytuacji uznawanych za włączanie się do ruchu, czy występują inne sytuacje, które nie są wyszczególnione w tym artykule, a pomimo tego stosuje się w nich przepisy o włączaniu do ruchu? Przykłady mile widziane.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez yorki » wtorek 24 października 2017, 06:49

Odp. a)
W przepisach nie ma miejsca na analogie.
Jeden ją dostrzeże, drugi nie i kolizja gotowa.

Ps. rozumiem, że jest to taki, anonsowany wcześniej, patyk włożony w mrowisko... :wink:
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez Cyryl » wtorek 24 października 2017, 08:38

może ja jestem dziwny, ale cały czas mam wrażenie, że te dyskusje, lepsza znajomość PoRD ma na celu udowodnienie innym ich dyletanctwa i pokazanie swojej racji. wyposażenia użytkowników w oręż do walki z innymi uczestnikami ruchu.

a przecież jest taki art. 3, który mówi (w języku ludzkim): jeżeli mamy wątpliwości jaki przepis zastosować, mamy zastanowić się czy nasze postępowanie nie spowoduje zagrożenia lub utrudnienia dla innych i nas samych.

poza tym widzę tu drugą negatywną rzecz: tak jak na forum, wydaje się, że część użytkowników traktuje innych uczestników ruchu - jak wrogów.
komentarze w filmach: idiota, debil, itp. są autorstwa ludzi, którzy NIGDY nie popełnili błędu, niedbałości na drodze, a jak sami wiemy takich nie ma.
umiejętność jazdy to nie tylko sprawne posługiwanie się pojazdem, doskonałą znajomość PoRD, ale przede wszystkim umiejętność współżycia z innymi użytkownikami dróg.

dlaczego jeżeli będę miał wątpliwości czy jestem włączającym się czy nie, nie mogę stanąć, przepuścić kolegi z innego pojazdu, uśmiechnąć się do niego?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez mp0011 » wtorek 24 października 2017, 13:25

Cyryl napisał(a):dlaczego jeżeli będę miał wątpliwości czy jestem włączającym się czy nie, nie mogę stanąć, przepuścić kolegi z innego pojazdu, uśmiechnąć się do niego?


Oczywiście że tak, to powinno być normalne zachowanie uczestnika ruchu.

Gorzej, jeżeli Ty jesteś tym kolegą z innego pojazdu, i jesteś pewien, że inny uczestnik włącza się do ruchu, a Art. 17 nie przewiduje akurat dokładnie takiego przypadku, a jedynie bardzo podobny.

Przykładowo, czy wjazd z chodnika na DdR jest włączaniem się do ruchu, skoro artykuł przewiduje jedynie wjazd z chodnika na jezdnię?

Czy mam prawo traktować te sytuacje na zasadzie Analogii, czy mam ustępować każdemu jadącemu po chodniku rowerzyście?
Co z wjazdem z chodnika na DdR podczas np. opadów, kiedy taka jazda chodnikiem jest dozwolona?

P.S. I proszę tu nie dyskutować czy DdR posiada jezdnię czy nie.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez benio101 » wtorek 24 października 2017, 14:27

Tak, art. 17 wyczerpuje listę sytuacji uznawanych za włączanie się do ruchu, ponieważ je definiuje.

mp0011 napisał(a):czy wjazd z chodnika na DdR jest włączaniem się do ruchu, skoro artykuł przewiduje jedynie wjazd z chodnika na jezdnię?]
Tak, właśnie z tego powodu:
PoRD art. 17 ust. 1 pkt 3 napisał(a):Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych

—————

mp0011 napisał(a):Czy mam prawo traktować te sytuacje na zasadzie Analogii
Nie, przepisy to nie miejsce na analogie. Albo włączasz się do ruchu, albo nie.

mp0011 napisał(a):czy mam ustępować każdemu jadącemu po chodniku rowerzyście?
Tę kwestię reguluje oddział 7 ustawy PoRD i nie ma zbyt wiele wspólnego z włączaniem się do ruchu. Albo jedzie po chodniku, albo włącza się do ruchu.

mp0011 napisał(a):Co z wjazdem z chodnika na DdR podczas np. opadów, kiedy taka jazda chodnikiem jest dozwolona?
Zadałem swego czasu bardzo podobne pytanie, wnosząc o uregulowanie tej kwestii. Jazda chodnikiem jest uznawana za sytuację szczególną i co do zasady zjazd z chodnika jest w zamyśle włączaniem się do ruchu. Sam zwykłem podczas ulewy omijać czerwone światła na jezdni, zjeżdżając z jezdni na chodnik, jednak wracając z chodnika na jezdnię muszę ustąpić tym jadącym po jezdni. Jeśli podczas omijania czerwonego światła chodnikiem, sygnalizacja zmieniłaby nadawane światło na zielone, miałbym nieciekawą sytuację, a jadza rowerem po chodniku, zwłaszcza podczas ulewy, do najbezpieczniejszych nie należy. Dlatego robię tak jedynie, jeśli wiem, że wkrótce nie zmieni się światło na zielone, np. kiedy dopiero co włączyło się światło czerwone.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez mp0011 » wtorek 24 października 2017, 16:16

benio101 napisał(a):Tak, art. 17 wyczerpuje listę sytuacji uznawanych za włączanie się do ruchu, ponieważ je definiuje.


Może w takim razie inny przykład.
Śmieciarka (generalnie, jakikolwiek pojazd z żółtym sygnałem) jedzie po chodniku po kontener z odpadami.
Z prawej strony, z trawnika, zza krzaków, na chodnik wyjeżdża traktor z przyczepką zbierający worki na liście.

Oczywiście, obaj mają zachować ostrożność, ale dochodzi do kolizji.
Czy traktor włączał się do ruchu na zasadzie analogii, czy miał pierwszeństwo bo z prawej? Czy może współwina?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez Cyryl » wtorek 24 października 2017, 16:47

mp0011 napisał(a):...Gorzej, jeżeli Ty jesteś tym kolegą z innego pojazdu, i jesteś pewien, że inny uczestnik włącza się do ruchu...


a dlaczego zakładasz, że nikt nie zna i nie zastosuje Art. 4. "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania."?
co potocznie nazywane jest zasadą ograniczonego zaufania.

mp0011 napisał(a):...Oczywiście, obaj mają zachować ostrożność, ale dochodzi do kolizji...

więc przypominam:
"szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie"
mówiąc prościej: szczególna ostrożność jest wtedy, gdy się nic nie stanie (bo odpowiednio wcześniej zareagowali).
więc w tym przykładzie:
albo nie zachowali szczególnej ostrożności obaj, albo jeden z nich. ponieważ oba pojazdy poruszają się z uwagi na konstrukcję wolno, dodatkowo jadąc po części jezdni, po których zwykle pojazdy nie mogą, cały przykład jest bardzo mało prawdopodobny, ale możliwy, jak na przykład wjechanie w ścianę czy śmieciarką czy traktorem.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez benio101 » wtorek 24 października 2017, 17:24

mp0011 napisał(a):Czy traktor włączał się do ruchu na zasadzie analogii, czy miał pierwszeństwo bo z prawej? Czy może współwina?
Jeśli ten trawnik znajduje się poza drogą, to art. 17 ust. 1 pkt 2 "na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;". W końcu chodnik jest częścią drogi.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez mp0011 » wtorek 24 października 2017, 17:26

benio101 napisał(a):
mp0011 napisał(a):Czy traktor włączał się do ruchu na zasadzie analogii, czy miał pierwszeństwo bo z prawej? Czy może współwina?
Jeśli ten trawnik znajduje się poza drogą, to art. 17 ust. 1 pkt 2 "na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;". W końcu chodnik jest częścią drogi.


...I to jest właśnie analogia o którą pytam, bo czy trawnik jest polem?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez LeszkoII » wtorek 24 października 2017, 18:14

mp0011 napisał(a):...I to jest właśnie analogia o którą pytam, bo czy trawnik jest polem?
Taka analogia wydaje się rozsądna. Większe jednak znaczenie miałby sam wyrok sądu.

Inny przykład analogii:
Samochód wjeżdża w zatokę przystankową, ale się w niej nie zatrzymuje (chce tylko wyprzedzić z prawej strony), po czym wraca na jezdnię i dochodzi do kolizji. Należałoby uznać kierującego tym samochodem za włączającego się do ruchu. Podobnie zresztą jak w innym wątku przez Ciebie założonym. Takich ekstremalnych sytuacji można mnożyć w swojej wyobraźni: np. torowiskiem wydzielonym z jezdni porusza się rowerzysta i nagle wjeżdża na jezdnię.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez benio101 » wtorek 24 października 2017, 19:12

Przekonany jestem, że trawnik jest polem, ze słownika PWN:
poleteren przeznaczony na coś lub pokryty czymś
trawnikteren zasiany trawą

————— edit
Przykład: Dwóch pieszych włącza się do ruchu (wychodzą z trawnika na drogę):

Obrazek

Gdyby doszło do kolizji, np. w tym miejscu, pieszy wychodzący z pola kukurydzy byłby winny, gdyż wychodząc z trawnika na drogę włącza się do ruchu i musi ustąpić pierwszeństwa:

Obrazek
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez mp0011 » wtorek 24 października 2017, 19:38

Jak rozumiem, piesi z Twojego przykładu włączają się do ruchu na zasadzie analogii, bo przecież Art 17.1 (z podpunktami) mówi o wjeżdżaniu, a art 17.2 dotyczy kierujących pojazdami ;)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez benio101 » wtorek 24 października 2017, 19:56

Ojej, niejasno się wyraziłem, moja wina. Podstaw za pieszego kosiarkę, a za samochód śmieciarkę. Niestety, zdjęcia z kosiarką i śmieciarką nie mam.
Choć był podobny wypadek, i to całkiem niedaleko mojego miasta. Do tego śmiertelny: Kierowca kosiarki, wyjeżdżając z pola, zderzył się z 14latkiem jadącym motorowerem: Śmiertelny wypadek na krajowej dziesiątce. Kierowca kosiarki zginął na miejscu
Ostatnio zmieniony wtorek 24 października 2017, 19:56 przez benio101, łącznie zmieniany 1 raz
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez LeszkoII » wtorek 24 października 2017, 19:56

benio101 napisał(a):pieszy (...) włącza się do ruchu
Tekst miesiąca :rotfl2:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy istnieje włączanie się do ruchu nie opisane w Art. 1

Postprzez mp0011 » wtorek 24 października 2017, 20:13

benio101 napisał(a):Ojej, niejasno się wyraziłem, moja wina. Podstaw za pieszego kosiarkę, a za samochód śmieciarkę. Niestety, zdjęcia z kosiarką i śmieciarką nie mam.
Choć był podobny wypadek, i to całkiem niedaleko mojego miasta. Do tego śmiertelny: Kierowca kosiarki, wyjeżdżając z pola, zderzył się z 14latkiem jadącym motorowerem: Śmiertelny wypadek na krajowej dziesiątce. Kierowca kosiarki zginął na miejscu


Tyle że ta sytuacja jest w 100% zgodna z PoRD i jasno zdefiniowana wprost. Z pola na drogę. To z kukurydzą to jest pole. Trawnik nie jest polem, podobnie jak np. las, choć też jest to wydzielony obszar obsiany roślinnością... Pole golfowe chyba jest polem i trawnikiem jednocześnie, niemniej jednak, w ustawie wyjazd z takiego pola reguluje podpunkt "z nieruchomości na drogę".

Jestem na 100% przekonany, że ustawodawcy, pisząc "pole" chodziło o wyjazd maszyn rolniczych z obszarów ornych na drogi gruntowe...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości