skręt w lewo z sygnalizatorem s1 a korek

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

skręt w lewo z sygnalizatorem s1 a korek

Postprzez lusia224 » środa 18 października 2017, 14:34

Witam!
Ostatnio na egzaminie miałam następującą sytuację: egzamnator kakał mi skręcic w lewo na skrzyzowaniu z sygnalizacja zwykłą s1 w lewo. Wjechałam na pas kierunkowy w lewo i gdy zapaliło się zielone podjechałam odrobinę w głąb skrzyżowania do linii przerywanej i ustępowałam pierwszeństwa tym z naprzeciwka. Jednak sytuacja działa się w korku więc z przeciwka jechało bardzo dużo samochodów. Nim przejechały wszystkie, było już czerwone światło. Po ponownym zapaleniu się zielonego znów zonk- samochodów jedzie mnóstwo, nie mogę jechac. Dopiero za 3 zapaleniem się zielonego i przejechaniu już mniejszej ilości samochodów z przeciwka mogłam skręcić, jeszcze się świeciło zielone. Robię więc radośnie zakręt, a wtem egzaminator daje po hamulcach, mówi że wynik negatywny, potem mi tłumaczy że mogłam pojechać za pierwszym razem nawet jak już było czerwone,a auta z naprzeciwka zaczęły zwalniać... A ja się bałam jechać na czerwonym-przecież po wjeździe za sygnalizator na czerwonym jest negatywny z miejsca. Stąd moje pytanie- jak powinna prawidłowo przebiec ta sytuacja?
lusia224
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 18 października 2017, 13:01

Re: skręt w lewo z sygnalizatorem s1 a korek

Postprzez szoferemeryt » czwartek 19 października 2017, 09:54

Tak właśnie jest z egzaminatorami.
Napiszę co ja bym zrobił.
Źle postąpiłaś. Na zielonym powinnaś dojechać do środka skrzyżowania lub w miejsce gdzie masz skręcać, zatrzymać się i gdy pojazdy naprzeciwka zatrzymają się lub zaczną zwalniać i będziesz mieć pewność, że nie spowodujesz kolizji ruszyć skręcając jednocześnie stale obserwować te samochody. Skrzyżowanie powinnaś opuścić jeszcze przed wygaśnięciem żółtego, a nawet jak sygnał zmieni się na czerwony to i tak już jesteś na części drogi poprzecznej i śmiało możesz zakończyć skręcanie.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: skręt w lewo z sygnalizatorem s1 a korek

Postprzez lusia224 » czwartek 19 października 2017, 10:41

No okej błąd... ale możliwość była podjechania dopiero na czerwonym- tak duzo było samochodów. Ciekawe czy jak bym juz pojechała na czerwonym, to by mnie uwalił...
lusia224
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 18 października 2017, 13:01

Re: skręt w lewo z sygnalizatorem s1 a korek

Postprzez mp0011 » czwartek 19 października 2017, 13:16

A to już na egzaminie nie obowiązuje zakaz wjeżdżania za sygnalizator bez możliwości zjazdu ze skrzyżowania?

Sygnał zielony nie zezwala na wjazd za sygnalizator, jeżeli ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub
za nim opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego.


Rozumiem, że tak się jeździ, bo inaczej wszyscy by stali i nikt by nie skręcił, ale czy formalnie nie jest to podstawa do odwołania się, lub jakiejś dyskusji? Przecież taki wjazd wymaga jednak pewnego doświadczenia i obycia, którego ciężko wymagać od kursantów... Czy to, że kursant wybrał wariant bezpieczniejszy, zamiast ryzykować zostanie na skrzyżowaniu, jest traktowane jak błąd...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: skręt w lewo z sygnalizatorem s1 a korek

Postprzez szoferemeryt » czwartek 19 października 2017, 14:18

Błąd głównie polegał na tym że zatrzymała się nie wjeżdżając na skrzyżowanie (za sygnalizator). Powinna wjechać na skrzyżowanie ustawiając się do skrętu i czekać. Nawet gdy zmieni się światło na czerwone to bez przeszkód dokończy manewr nie blokując nikogo.
1.Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator S-1 oznaczają:
1.sygnał zielony - zezwolenie na wjazd za sygnalizator,
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: skręt w lewo z sygnalizatorem s1 a korek

Postprzez lusia224 » czwartek 19 października 2017, 17:10

dokładnie napisałam, że wjechałam w głąb skrzyżowania, skrzyżowanie jednak było na tyle małe (word w małym mieście), że była jeszcze widać nad głową sygnalizator, więc zwyczajnie zgłupiałam
lusia224
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 18 października 2017, 13:01


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości