Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez kg1956 » czwartek 14 marca 2019, 12:00

Wygląda na to, że z jakiegoś powodu nie chcecie odnieść się do mojego posta. Brniecie dalej w prostowanie rond, C-12 itp. Spróbujmy może inaczej podejść do problemu. To, co nabazgrolone na kilkuset stronach niewiele, jak sami widzicie, dało. Podniesiecie rękawicę, czy wymiękacie?
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez gumik » czwartek 14 marca 2019, 12:21

Ja wymiękam. :D
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez kg1956 » czwartek 14 marca 2019, 12:27

Dzięki. Przynajmniej szczerze...

Co Ci mam jeszcze napisać ? Parę setek postów i nic ?
Podstawowa sprawa- skrzyżowanie, a nie droga jednokierunkowa wokół wyspy.
C-12 nie wskazuje kierunku jazdy.
Jazda na wprost to nie znaczy,że w linii prostej.
Art 22.
Nie każdy ruch kierownicą to zmiana kierunku jazdy.
Kierunek ruchu nie jest równoważny zawsze z kierunkiem jazdy.

To już było wałkowane. Slogany niewnoszące niczego nowego. Mam nadzieję, że okopanie się stron dyskusji na swoich stanowiskach nie jest komuś na rękę! Jestem pewien, że Tobie nie.
Spróbuj odnieść się do mojego posta. Z czym się zgadzasz, z czym nie i dlaczego.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez mp0011 » czwartek 14 marca 2019, 21:38

A kto powiedział, że w obrębie skrzyżowania nie mogą pojawić się dodatkowe, nowe drogi, nie będące bezpośrednią kontynuacją dróg tworzących skrzyżowanie? I na jakiej podstawie nie można traktować miejsc ich połączenia/przecinania/rozwidlenia jako niezależnych skrzyżowań, składających się na jedno większe?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » czwartek 14 marca 2019, 22:36

mp0011 napisał(a): I na jakiej podstawie nie można traktować miejsc ich połączenia/przecinania/rozwidlenia jako niezależnych skrzyżowań, składających się na jedno większe?
Na podstawie paragrafu 36 i czytania ze zrozumieniem trudnego polskiego języka. Odróżniasz liczbę pojedynczą od mnogiej ?

kg1956 napisał(a):
1. Skrzyżowanie (zostało zdefiniowane w przepisach)
Nazwano tak powierzchnię, którą wyznacza miejsce krzyżowania lub rozwidlenia dróg. Nazwano ją, ponieważ mogą na niej obowiązywać dodatkowe przepisy (odnoszące się do nazwy: skrzyżowanie). W miejscu krzyżowania lub rozwidlenia droga nie przestaje być drogą, jezdnia jezdnią, pasy ruchu pasami ruchu.

2. Krzyżowanie się kierunków ruchu
Moim zdaniem to miejsce krzyżowania lub rozwidlenia jezdni, dróg gruntowych, wewnętrznych itp. Każde miejsce, w którym istnieje możliwość zmiany kierunku jazdy to właśnie krzyżowanie się kierunków ruchu. Na skrzyżowaniu więc, krzyżowanie się kierunków ruchu może wystąpić w jednym lub wielu miejscach.

3. Kierunek/kierunki ruchu
Definicja wynika z punktu 2.


W miejscu krzyżowania się dróg droga dalej jest drogą i przecina się z inną drogą, która dalej jest drogą. Ale dalej nie jest to pojedyncza droga, a druga nagle znika.

2.Krzyżowanie kierunków ruchu także na skrzyżowaniu X też występuje w wielu miejscach. Ty prosto , ja w lewo, ty w prawo , ja w lewo, z przeciwnych kierunków dalej uważasz,że to jedno miejsce, punkt?

Przyjąłeś błędne założenia. Dalej nie dociera,że obwiednia to nie ta sama droga, samodzielna co przed skrzyżowaniem. Ta droga przecina się z drogą poprzeczną. Tworzą część wspólną.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » czwartek 14 marca 2019, 22:37

mp0011 napisał(a):A kto powiedział, że w obrębie skrzyżowania nie mogą pojawić się dodatkowe, nowe drogi...
tak bywa jak się przepisów nie ogarnia i podstaw nie rozumie, a prostej wiedzy przedstawionej nie chce nauczyć :eek2:
gumik napisał(a):Ja wymiękam. :D
nic nowego :eek2:

---------------------

kg1956 napisał(a):To już było wałkowane.
tak! było! niestety do niektórych nadal nie dociera że art 22 dotyczy jezdni a nie skrzyżowania :spoko: i nie dotyczy zawracania :eek2:

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;

2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.

o zawracaniu ani słowa :help:

kg1956 napisał(a):W miejscu krzyżowania lub rozwidlenia droga nie przestaje być drogą, jezdnia jezdnią, pasy ruchu pasami ruchu.
przestaje być drogą staje się skrzyżowaniem, minimum dwie drogi tworzą skrzyżowanie a nie jedna droga :spoko:
przestają być jezdnią powód j/w tylko minimum dwie drogi posiadające jezdnie mogą tworzyć skrzyżowanie więc muszą być minimum dwie drogi która każda z nich posiada jezdnie, więc minimum dwie jezdnie a nie jedna :spoko:
no i z pasami ruchu zaczynają się schody na skrzyżowaniu, bo są a powinny być na jezdni :spoko: ale nadal zwolennicy zawracania od lewej krawędzi nie potrafią tego wyjaśnić :hmm:
są i koniec mają być :eek2:

------------------

mp0011 napisał(a):A kto powiedział, że w obrębie skrzyżowania nie mogą pojawić się dodatkowe, nowe drogi...
ustawodawca definiując skrzyżowanie :spoko: :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » czwartek 14 marca 2019, 22:40

ale nadal zwolennicy zawracania od lewej krawędzi nie potrafią tego wyjaśnić
Wyjaśnili, nawet przepisy podane były...tylko...
tak bywa jak się przepisów nie ogarnia i podstaw nie rozumie, a prostej wiedzy przedstawionej nie chce nauczyć

Jak tam Heniu zawracanie na jednokierunkowej ? :lol: :lol: :lol:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » czwartek 14 marca 2019, 22:50

aha nie zapominając jak fahofcy wciskają, że zawracanie jest uzależnione od art 22 :lol: :lol: :lol:
art 22:
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się
na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.

zawracać na jednokierunkowej :wow:
a tu mamy jak byk:
6. Zabrania się zawracania:

1) w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej;


no to pseudoinstruktorki jeszcze raz pytam jaki to art nakazuje mi objeżdżanie wyspy od wewnętrznej?
czy to nie wy krzyczycie art.22? - co za parodia dno i kilo mułu :lol: :lol: :lol:
zdecydujcie się w końcu :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » czwartek 14 marca 2019, 23:19

Henq napisał(a):aha nie zapominając jak fahofcy wciskają, że zawracanie jest uzależnione od art 22 :
Zawracaj od prawej krawędzi szczególnie na drodze o trzech pasach ruchu w jedną stronę.
zawracać na jednokierunkowej
Oczywiście,że to kretynizm. Tylko to był twój "argument". Dalej będziesz udawał,że nie pamiętasz ?
no to pseudoinstruktorki jeszcze raz pytam jaki to art nakazuje mi objeżdżanie wyspy od wewnętrznej?
Art 22
- co za parodia dno i kilo mułu
Zgadza się. Twoje posty idealnie zawierają się w tym zbiorze.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » czwartek 14 marca 2019, 23:29

Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;

2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

6. Zabrania się zawracania:

1) w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej;

2) na autostradzie;

3) na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego;
4) w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.
nie! nadal nic na temat zawracania od lewej krawędzi skrzyżowania :eek2:
cóż za durnoty
czyżby pseudoinstruktorek się mułem zachłysną ?
za to jest o skręcie w lewo na jednokierunkowej czy to znaczy, że zawracanie również? no przecież wyraźnie warszafska elita pisze, że art 22 wymusza objeżdżanie wyspy od lewej krawędzi jezdni!
czyżby objeżdżanie wyspy nagle nie było zawracaniem?
czyżby całe skrzyżowanie było jezdnią?
czyżby zawracanie było skrętem w lewo? :wow: :wow: :wow:
no nie no masakra jakaś :eek2: co za bełkot tej elity pseudoinstruktorków :wow:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » piątek 15 marca 2019, 00:00

skoro wiemy już, że słowa do naszej "elity" fahofcuf nie przemawiają to może obrazek pomoże?:

Obrazek
wjeżdżamy jezdnią na skrzyżowanie od strony Nowobrzozowej
strzałka P-8x zezwala nam na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu
i teraz pytam pseudoinstruktorki jaki art nakazuje mi w pkt 1 zajęcie pasa wewnętrznego jak chcę pojechać w "Szwederowo" pkt 2 lub w "Kujawska" pkt 3 ?
jaki art zabrania mi zajęcie pasa środkowego (zresztą tak wyprowadzają linie :eek2: ) w pkt 1 i pojechanie z tego pasa w "Szwederowo" pkt 2 lub w "Kujawska" pkt 3
przypomnę jesteśmy już na skrzyżowaniu :spoko: nie na jezdni :help:
a się zatwardzenie zrobi :lol: :lol: :lol:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez zgredziatko » piątek 15 marca 2019, 00:22

@Henq: przed czerwoną strzałką i wokół ronda masz znak zezwalający skręcać w lewo z lewego i środkowego pasa.
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » piątek 15 marca 2019, 00:41

Henq napisał(a):
czyżby pseudoinstruktorek się mułem zachłysną ?


:
Heniu , nie napinaj się, bo ci żyłka pęknie w... literki zjadasz.
za to jest o skręcie w lewo na jednokierunkowej czy to znaczy, że zawracanie również? no przecież wyraźnie warszafska elita pisze, że art 22 wymusza objeżdżanie wyspy od lewej krawędzi jezdni!
Nie objeżdżanie, a zawracanie. Twój brak czytania ze zrozumieniem jest już zabawny.
czyżby objeżdżanie wyspy nagle nie było zawracaniem?
Jakaś dziwna ta terminologia. Objeżdżać to sobie możesz kucyka po polu.
za to jest o skręcie w lewo na jednokierunkowej czy to znaczy, że zawracanie również?

Ta jednokierunkowa to nie jest czasem jeszcze przed skrzyzowaniem, na którym ma się zamiar wykonać manewr ?
no przecież wyraźnie warszafska elita pisze, że art 22 wymusza objeżdżanie wyspy od lewej krawędzi jezdni!
Objeżdżanie sam sobie wymyśliłeś. Tu mowa o zawracaniu.
czyżby zawracanie było skrętem w lewo?
Jest ze sobą powiązane. Tak samo lewy kierunkowskaz. Zezwolenie na zawracanie z pasa do skrętu w lewo, skrajnego...znowu ci przypomnieć przepisy z rozporządzenia?
no nie no masakra jakaś
Nie bądź dla siebie tak surowy.
co za bełkot tej elity pseudoinstruktorków
Bełkot dla ciebie, ponieważ nie rozumiesz tego co jest napisane w przepisach.
Przecież bardzo ładnie się podsumowałeś.
tak bywa jak się przepisów nie ogarnia i podstaw nie rozumie, a prostej wiedzy przedstawionej nie chce nauczyć
Nie ogarniasz to i bełkot.
i teraz pytam pseudoinstruktorki jaki art nakazuje mi w pkt 1 zajęcie pasa wewnętrznego jak chcę pojechać w "Szwederowo" pkt 2 lub w "Kujawska" pkt 3 ?
Nie artykuł. Tutaj też nie ogarniasz. Ale mozna ci wybaczyć skoro sam przyznałeś,że nie ogarniasz.
Paragraf 87.2 odróżniasz Heniu artykuł od paragrafu ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » piątek 15 marca 2019, 03:48

zgredziatko napisał(a):@Henq: przed czerwoną strzałką i wokół ronda masz znak zezwalający skręcać w lewo z lewego i środkowego pasa.
pod czerwoną strzałką jest jezdnia i wjazd na skrzyżowanie :thumb2:
wokół ronda jest skrzyżowanie a w § 87.2 czytamy:
Strzałka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo, umieszczona na skrajnym lewym pasie ruchu
pas ruchu - każdy z podłużnych pasów jezdni

skrzyżowanie jak już ładnie pisaliśmy nawet "elita" się zapluła to nie jest jezdnia a skrzyżowanie :thumb2:
:lol: :lol: :lol: :lol:
rozumiesz już nieścisłość?

nie? więc przedstawiam skrzyżowanie bez P-8x:
Obrazek

czy teraz już jasne?
w miejscu czerwonych strzałek można wjechać na dowolny pas ruchu i nie ma przepisu zabraniającego tym dowolnym pasem ruchu objechania wyspy dookoła. §87.2 obowiązuje na jezdni nie na skrzyżowaniu :thumb2:

Obrazek

pojazd czerwony z pasa 10 może zająć dowolny pas 2,3,4 i zjechać ze SoRO kończąc zawracanie z dowolnego pasa nie tylko wewnętrznego, albo nadal objeżdżać wyspę zgodnie z C-12 :thumb2: i art 22 ani §87 nic tu nie mają do roboty :spoko:

przypomnę obydwa przepisy obowiązują na jezdni a nie na skrzyżowaniu :thumb2:
a zawracanie to nie jest skręt w lewo :thumb2: równie dobrze można zawracać na trzy od prawej krawędzi jezdni jak i od lewej skręcając w prawo :thumb2: .
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez kg1956 » piątek 15 marca 2019, 11:23

W miejscu krzyżowania się dróg droga dalej jest drogą i przecina się z inną drogą, która dalej jest drogą.

Na razie zgoda.

Ale dalej nie jest to pojedyncza droga, a druga nagle znika.

Nikt nie twierdzi, że jest jedna droga. To niedorzeczne. Nie miałaby przecież z czym się krzyżować. W jakim celu piszesz o takich głupotach?

Krzyżowanie kierunków ruchu także na skrzyżowaniu X też występuje w wielu miejscach. Ty prosto , ja w lewo, ty w prawo , ja w lewo, z przeciwnych kierunków dalej uważasz,że to jedno miejsce, punkt?

Na zwykłym skrzyżowaniu (X) krzyżują się ze sobą dwie jezdnie - czyli są powiedzmy cztery kierunki ruchu. Dwa na jednej i dwa na drugiej. Jadąc jedną z tych dróg (jezdni) możemy pojechać nią dalej, lub zmienić drogę na tę drugą. W lewo lub w prawo. To właśnie wskazują znaki P8 i F10, czyli wybór jednego z kierunków jazdy (w lewo, prosto, w prawo). Na takim skrzyżowaniu pokrywa się to ze "zmianą kierunku jazdy". Zkj odbywa się w jednym punkcie (na środku tego skrzyżowania).

Przyjąłeś błędne założenia. Dalej nie dociera,że obwiednia to nie ta sama droga, samodzielna co przed skrzyżowaniem. Ta droga przecina się z drogą poprzeczną. Tworzą część wspólną.

Błagam Szerszon, nic nie pisałem o obwiedni! Na razie omijamy ronda szerokim łukiem. Inaczej wpadniemy w to jałowe bagno dyskusji.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 45 gości