Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » sobota 14 października 2017, 22:18

mp0011 napisał(a):A czy może ktoś mi wyjaśnić na czym tak naprawdę polega różnica Waszych zdań, ale na konkretnym przykładzie?
Czym się różni, według Was, szkoła Krakowska od Warszawskiej?

Szkoła krakowska to jazda po SoRO zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Zasady wypisałem tutaj:
STARYSZOFER napisał(a):moderacja - pierwszy post autora w temacie


Natomiast szkoła warszawska to patologia, która pojawiła się kilka lat temu i denerwuje normalnych użytkowników dróg.
Ich popisy znajdziesz np. tutaj :
phpBB [media]


Regulamin pkt.12
Ostatnio zmieniony sobota 14 października 2017, 22:22 przez STARYSZOFER, łącznie zmieniany 2 razy
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez mp0011 » sobota 14 października 2017, 22:20

A nie było jakoś 10-15 lat temu zmiany przepisów dotyczących właśnie pierwszeństw przy zjeżdżaniu z rond?

Miałem wtedy w rodzinie taryfiarzy, i wiem, że podczas wprowadzania tej zmiany, jak ktoś (w sensie któryś z kolegów ;)) potrzebował zmienić samochód, starczyło zrobić kilka kółek po zewnętrznym pasie ronda... Zawsze się trafił ktoś, kto "po staremu" zjeżdżał z wewnętrznego pasa. Jakaś końcówka lat 90, początek 2000.

Może porównanie tamtych przepisów z obecnymi rozstrzygnie ten temat raz na zawsze?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » sobota 14 października 2017, 22:24

mp0011 napisał(a):A nie było jakoś 10-15 lat temu zmiany przepisów dotyczących właśnie pierwszeństw przy zjeżdżaniu z rond?

Miałem wtedy w rodzinie taryfiarzy, i wiem, że podczas wprowadzania tej zmiany, jak ktoś (w sensie któryś z kolegów ;)) potrzebował zmienić samochód, starczyło zrobić kilka kółek po zewnętrznym pasie ronda... Zawsze się trafił ktoś, kto "po staremu" zjeżdżał z wewnętrznego pasa. Jakaś końcówka lat 90, początek 2000.

Może porównanie tamtych przepisów z obecnymi rozstrzygnie ten temat raz na zawsze?


Nic się nie zmieniło. Skręcanie w prawo z lewego pasa zawsze było niedozwolone.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Cyryl » sobota 14 października 2017, 22:28

STARYSZOFER napisał(a):...Natomiast szkoła warszawska to patologia, która pojawiła się kilka lat temu i denerwuje normalnych użytkowników dróg.
Ich popisy znajdziesz np. tutaj :
phpBB [media]


normalny użytkownik drogi wie (tak mi się wydaje), że każdy jeździ najlepiej jak potrafi i wymaganie od niektórych prawidłowej jazdy to jak oczekiwanie, że Śląsk Wrocław zagra tak jak Real, a to po prostu jest poza jego zasięgiem.

natomiast na wspomnianym filmiku widać wyraźne przyspieszenie autora w momencie zauważenia sygnalizowania zamiaru skrętu przez samochód na lewym pasie.
oczywiście takie zjeżdżanie ze SoRO nie jest, ani najszczęśliwsze, ani moim zdaniem prawidłowe, ale prowokowanie zagrożenia tylko dlatego, aby pokazać swoją rację, też nie wygląda na przejaw dojrzałości.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez yorki » sobota 14 października 2017, 22:30

STARYSZOFER napisał(a):4. Zjazd ze skrzyżowania o ruchu okrężnym

ZJAZD ZE SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM STANOWI ZMIANĘ KIERUNKU JAZDY W PRAWO - a więc zgodnie z artykułem 22.2 prawa o ruchu drogowym - należy go wykonać po UPRZEDNIM ZBLIŻENIU SIĘ DO PRAWEJ KRAWĘDZI JEZDNI.

ZGODNIE Z TYM ZAPISEM, ZJAZD ZE SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM NALEŻY WYKONYWAĆ WYŁĄCZNIE Z PRAWEGO PASA RUCHU.
Art. 16. 1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
(...)
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Czy ten przepis zabrania jechać lewym pasem, jeśli na prawym jada inne pojazdy, przecież jedziemy możliwie blisko prawej krawędzi. Bliżej się nie da.
Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;(...)

Jeśli na SoRO ja jadę lewym (wewnętrznym) pasem i chce skręcić w prawo, a na zewnętrznym pasie jedzie inny pojazd to już nie mogę się zbliżyć bardziej do prawej krawędzi. Skręcam wiec ze swojego pasa.
Po drodze przejeżdżam przez pas zewnętrzny; jeśli ktoś nim jedzie dalej po obwiedni, to muszę ustąpić mu pierwszeństwa (Art.22.4)

W związku z tym mam odmienne zdanie od STAREGOSZOFERA w tym punkcie. (w kilku innych miejscach tez, ale o tem potem)
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » sobota 14 października 2017, 22:37

yorki napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):4. Zjazd ze skrzyżowania o ruchu okrężnym

ZJAZD ZE SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM STANOWI ZMIANĘ KIERUNKU JAZDY W PRAWO - a więc zgodnie z artykułem 22.2 prawa o ruchu drogowym - należy go wykonać po UPRZEDNIM ZBLIŻENIU SIĘ DO PRAWEJ KRAWĘDZI JEZDNI.

ZGODNIE Z TYM ZAPISEM, ZJAZD ZE SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM NALEŻY WYKONYWAĆ WYŁĄCZNIE Z PRAWEGO PASA RUCHU.
Art. 16. 1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
(...)
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Czy ten przepis zabrania jechać lewym pasem, jeśli na prawym jada inne pojazdy, przecież jedziemy możliwie blisko prawej krawędzi. Bliżej się nie da.
Nie zabrania.

Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;(...)

Jeśli na SoRO ja jadę lewym (wewnętrznym) pasem i chce skręcić w prawo, a na zewnętrznym pasie jedzie inny pojazd to już nie mogę się zbliżyć bardziej do prawej krawędzi. Skręcam wiec ze swojego pasa.

Na szczęście jest to niedozwolone.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez mp0011 » sobota 14 października 2017, 22:39

STARYSZOFER napisał(a):Nic się nie zmieniło. Skręcanie w prawo z lewego pasa zawsze było niedozwolone.


Wyleciał paragraf 36.3 z rozporządzenia ... o znakach:
Kierujący, zmieniając pas ruchu na skrzyżowaniu oznaczonym znakiem C-12, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu poruszającemu się po pasie ruchu, na który zamierza wjechać (wejść).


...nie wyciągajmy z tego pochopnych wniosków że teraz NIE musi... ;)

Ale jestem prawi pewien, że jakoś wtedy weszła także inna zmiana, która umożliwiała takie właśnie wyłudzanie odszkodowań, bo ludzie jeździli na pamięć i trafiali na taryfiarzy, jeżdżących "po nowemu"...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez yorki » sobota 14 października 2017, 22:43

STARYSZOFER napisał(a):Na szczęście jest to niedozwolone.

Przepis poproszę, :)
Od kilku lat jeżdżę po Francji, rond jest co nie miara, jak jakieś skrzyżowanie się korkuje, to zaraz w tym miejscu powstaje rondo.
Tutaj naprawdę się tak jeździ,
I TO DZIAŁA !
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » sobota 14 października 2017, 22:53

yorki napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Na szczęście jest to niedozwolone.

Przepis poproszę, :)

Cytowany przez Ciebie Art. 22.2.
Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;(...)

Przepis należy stosować wszędzie. Zarówno na autostradzie jak i na SoRO.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez yorki » sobota 14 października 2017, 23:01

STARYSZOFER napisał(a):Przepis należy stosować wszędzie. Zarówno na autostradzie jak i na SoRO.

Dwa pasy na wlocie, dwa na obwiedni, dwa na wylocie, i mówisz ze nie można?
Pisałem, ze jak prawy pas zajęty, to warunek zbliżenia się do prawej krawędzi uważam za spełniony. :)
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez benio101 » sobota 14 października 2017, 23:14

yorki napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Przepis należy stosować wszędzie. Zarówno na autostradzie jak i na SoRO.

Dwa pasy na wlocie, dwa na obwiedni, dwa na wylocie, i mówisz ze nie można?
Pisałem, ze jak prawy pas zajęty, to warunek zbliżenia się do prawej krawędzi uważam za spełniony. :)
Na identycznej zasadzie w ogóle można się poruszać pasem innym, niż całkiem prawym. yorki ma tutaj rację. Jeśli nie jest to zabronione, a prawy pas zajęty, to może tak zrobić. Musi natomiast ustąpić pierwszeństwa tym stojącym na prawym pasie.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » sobota 14 października 2017, 23:16

yorki napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Przepis należy stosować wszędzie. Zarówno na autostradzie jak i na SoRO.

Dwa pasy na wlocie, dwa na obwiedni, dwa na wylocie, i mówisz ze nie można?

A na autostradzie też walisz w prawo z lewego pasa?
Pisałem, ze jak prawy pas zajęty, to warunek zbliżenia się do prawej krawędzi uważam za spełniony. :)

Nie jest spełniony. Trzeba było zawczasu zmienić pas na prawy, a jak się nie udało to kółeczko dookoła wyspy i nie będziesz blokował ruchu na całym rondzie.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » sobota 14 października 2017, 23:22

benio101 napisał(a):
yorki napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Przepis należy stosować wszędzie. Zarówno na autostradzie jak i na SoRO.

Dwa pasy na wlocie, dwa na obwiedni, dwa na wylocie, i mówisz ze nie można?
Pisałem, ze jak prawy pas zajęty, to warunek zbliżenia się do prawej krawędzi uważam za spełniony. :)
Na identycznej zasadzie w ogóle można się poruszać pasem innym, niż całkiem prawym. yorki ma tutaj rację. Jeśli nie jest to zabronione, a prawy pas zajęty, to może tak zrobić. Musi natomiast ustąpić pierwszeństwa tym stojącym na prawym pasie.


Przepis - Art 22.2 powstał po to, żeby w prawo skręcać z prawego pasa, a w lewo z lewego.

Łamanie tego przepisu i skręcanie z lewego pasa w prawo lub z prawego pasa w lewo - to najgorszy rodzaj drogowej partyzantki jaki można zafundować sobie i innym użytkownikom dróg.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez benio101 » sobota 14 października 2017, 23:31

Takim tokiem rozumowania, to jazda innym pasem, niż prawy, byłaby nielegalna, a jednak trorzy się jezdnie wielopasmowe, np. autostrady często mają po 2 pasy ruchu w każdą stronę. Po co? Skoro 16.4, idąc tym tokiem rozumowania, tego zabrania?
PoRD art. 16 ust. 4 napisał(a):Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez PraktykRuchu » niedziela 15 października 2017, 03:01

Kolejne miejsca, gdzie miałby sens stosowanie szkoły tzw krakowskiej to wspomniane skrzyżowania, gdzie liczba wjazdów/zjazdów jest niestandardowo zdecydowanie większa. Tylko ile jest takich skrzyżowań ???


W Warszawie widać wszystkie skrzyżowania mają po cztery wloty. :mrgreen: No tak, w mieście zburzonym po wojnie i zbudowanym od nowa od linijki to może możliwe... :wink: Ale czasem trzeba wyjechać poza Warszawę i zaczyna się problem. :lol: Nie dziwię się, że inni kierowcy są wobec mnie nieuprzejmi, gdy jadę autem na warszawskich blachach... :hmm:
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości