Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez mp0011 » wtorek 14 listopada 2017, 22:43

A czy miejsce oznaczone C-12 nie jest miejscem gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy? Nie jest skrzyżowaniem?
No, chyba że wreszcie zaczęliście traktować każdy wylot z ronda indywidualnie, w takim razie gratulacje. :spoko:
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » wtorek 14 listopada 2017, 22:46

szerszon napisał(a):
2. Znaki, o których mowa w ust. 1, obowiązują na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy.
Czyli jednak niedożywotnio. Mały problem..C-12 nie ma w tej grupie.

Aha, to C-12 nie obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu? :help: Obowiązuje! Jest nawet doprecyzowanie gdzie! -wokół wyspy!

Wszystkie te znaki wskazują odpowiedni kierunek. W przypadku jazdy - kierunek jazdy.
Po drogach nie tylko się jeździ.


Oczywiście. W przypadku ruchu obejmującego nie tylko jazdę będzie to kierunek ruchu - np. w
w przypadku kolumny pieszych.
Ostatnio zmieniony wtorek 14 listopada 2017, 22:51 przez STARYSZOFER, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » wtorek 14 listopada 2017, 22:49

STARYSZOFER napisał(a):
Henq napisał(a):No to jeszcze raz jaki kierunek wskazuje C-12?
1. PROSTO?
2. PRAWO?
3. LEWO?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Masakra..... nie sądziłem, że bedę musiał to wklejać:

Taki:
Obrazek

Nie taki:
Obrazek
Nie taki:
Obrazek
I nie taki:
Obrazek

Nie sądziłem, że są dorośli ludzi, którzy nie odróżniają kierunków.
Najwidoczniej Prawo Jazdy nie jest dla nich..... :eek2: :lol:


Heniu już wiesz jaki kierunek wskazuje znak C-12? I, że nie jest to prosto, ani w lewo, ani w prawo?
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » wtorek 14 listopada 2017, 22:58

STARYSZOFER napisał(a):Heniu już wiesz jaki kierunek wskazuje znak C-12? I, że nie jest to prosto, ani w lewo, ani w prawo?
i ty perfidnie napiszesz, że my stosujemy sofizmaty, masakra to jest jakaś. Szofuś jeszcze raz bo czytać to ty raczej nie umiesz:
Ja się nie pytam jak wyglądają znaki bo znaki ja bardzo dobrze znak - jak widać ty masz problem :eek2:
Ja się nie pytam w jakim kierunku ruch odbywa się na skrzyżowaniu bo ja to dobrze wiem - jak widać to ty masz problem :eek2:

Ja się pytam jaki kierunek jazdy wskazuje znak C-12

wskaż konkretny zapis z konkretnego przepisu :eek2:

STARYSZOFER napisał(a):Wszystkie te znaki wskazują odpowiedni kierunek. W przypadku jazdy - kierunek jazdy.
Bzdura! C-12 nie wskazuje kierunku a oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. - jak już pisałem czytać to ty nie umiesz :eek2:

STARYSZOFER napisał(a):Nie sądziłem, że są dorośli ludzi, którzy nie odróżniają kierunków.
Najwidoczniej Prawo Jazdy nie jest dla nich..... :eek2: :lol:
Niestety jesteś, więc powinieneś oddać bo jak widać oprócz problemów ze znakami masz problemy z czytaniem i pod czapką :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez LeszkoII » wtorek 14 listopada 2017, 23:17

STARYSZOFER napisał(a):Wokół wyspy masz jechać w kierunku wskazanym na znaku C-12. Nikt ci nie zabrania zjazdu ze skrzyżowania.
Przymus dotyczy ruchu dookoła wyspy w tym sensie, że zabrania przejazdu przez wyspę. Przymus kierunku w skazanego strzałkami na C-12, dodatkowo uniemożliwia ruch lewostronny"dookoła wyspy". Świadczy o tym sam zapis w Konwencji z Wiednia o znakach i sygnałach drogowych, w którym czytamy o konieczności odwrócenia strzałek w krajach o ruchu lewostronnym!

C-12 nie określa kierunku jazdy przez skrzyżowanie, tylko jeśli już używać synonimów, to określa on kierunek jazdy dookoła wyspy, co w żaden sposób nie jest sprzeczne z kierunkami jazdy reprezentowanymi przez takie znaki jak F-10, F-8. Widząc na wlocie SoRO strzałę do skrętu w lewo, włączam kierunkowskaz w zamiarze zmiany kierunku jazdy w lewo z zastrzeżeniem obligatoryjnego "kierunku jazdy" względem wyspy.

Prościej się nie da.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » wtorek 14 listopada 2017, 23:53

mp0011 napisał(a):A czy miejsce oznaczone C-12 nie jest miejscem gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy? Nie jest skrzyżowaniem?
No, chyba że wreszcie zaczęliście traktować każdy wylot z ronda indywidualnie, w takim razie gratulacje. :spoko:
A C-12 zabrania ci lub nakazuje jechać na skrzyżowaniu lub miejscu w prawo, prosto, w lewo ?
STARYSZOFER napisał(a):Aha, to C-12 nie obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu? :help: Obowiązuje! Jest nawet doprecyzowanie gdzie! -wokół wyspy!

Nakazuje ci obrać konkretny kierunek jazdy, czy tylko wymusza ruch w kierunku wskazanym ?
C-2 nakazuje ci skręcić w prawo za znakiem, C-5 jazdę na wprost. C-12 zabrania zmiany kierunku jazdy w którymś kierunku ?
Oczywiście. W przypadku ruchu obejmującego nie tylko jazdę będzie to kierunek ruchu - np. w
w przypadku kolumny pieszych
Mamy na jezdni T-18...i kolumne pieszych na jezdni. To raz jest to kierunek jazdy a raz kierunek ruchu ??? Intrygujące.
Bo ja znam tylko jedno znaczenie T-18, a ty wymyślasz dwa.
Dlaczego w przypadku T-18 nie napisali Nieoczekiwana zmiana kierunku jazdy. Przecież tabliczka razem ze znakiem A-30 dotyczy kierujących poruszających się jezdnią.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez benio101 » środa 15 listopada 2017, 02:23

LeszkoII napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):A kierunek ruchu na SoRO wyznacza znak C-12.
Znak nie wyznacza kierunku ruchu na skrzyżowaniu
Kierowca na tym nagraniu też miał wyjechane na C–12. Nie będzie mu żadne C–12 kierunku wyznaczać.
Swoją drogą, ten śmiech mówi sam za siebie (4:26 — 4:36):

phpBB [media]


Jeszcze żeby było ciekawiej, włączył lewy kierunkowskaz do zjazdu z ronda.
Ale jak przystało na szkołę szeleheńską, nie zawczasu. Dopiero na sam manewr :)
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » środa 15 listopada 2017, 05:00

Henq napisał(a):Ja się nie pytam w jakim kierunku ruch odbywa się na skrzyżowaniu bo ja to dobrze wiem...

Widocznie nie wiesz, bo ciągle się pytasz.....
Henq napisał(a):No to jeszcze raz jaki kierunek wskazuje C-12?
1. PROSTO?
2. PRAWO?
3. LEWO?
Zgodnie z §36.1 ruch na skrzyżowaniu odbywa się w kierunku wskazanym na znaku C-12.

Henq napisał(a):Bzdura! C-12 nie wskazuje kierunku a oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

:lol: :lol: :lol: Henio pisze, że C-12 nie wskazuje kierunku , a za chwile pisze o kierunku wskazanym na znaku.... :lol: :lol: :lol:
Dobrze sie czujesz? Zanim naciśniesz wyślij, mogłbyś chcociaż raz przeczytać te śmieci, które tu spamujesz....
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » środa 15 listopada 2017, 05:24

LeszkoII napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Wokół wyspy masz jechać w kierunku wskazanym na znaku C-12. Nikt ci nie zabrania zjazdu ze skrzyżowania.
C-12 nie określa kierunku jazdy przez skrzyżowanie, tylko jeśli już używać synonimów, to określa on kierunek jazdy dookoła wyspy, co w żaden sposób nie jest sprzeczne z kierunkami jazdy reprezentowanymi przez takie znaki jak F-10, F-8. Widząc na wlocie SoRO strzałę do skrętu w lewo, włączam kierunkowskaz w zamiarze zmiany kierunku jazdy w lewo z zastrzeżeniem obligatoryjnego "kierunku jazdy" względem wyspy. Prościej się nie da.

Prościej sie nie da przekręcić przepisów. Na SoRO jedziesz w kierunku wskazanym na znaku C-12, a przy wylocie zmieniasz kierunek jazdy w prawo.
Gdzie ty tutaj widzisz zmianę kierunku jazdy w lewo? :
phpBB [media]


Według tej twojej głupkowatej teorii, ten bus pojechał dobrze, tylko jeszcze powinien mieć włączony lewy kierunkowskaz zamiast prawego. Ręce opadają..... jakie głupoty wypisujesz.....
Po prostu ręce opadają.....
Ostatnio zmieniony środa 15 listopada 2017, 05:54 przez STARYSZOFER, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez STARYSZOFER » środa 15 listopada 2017, 05:44

szerszon napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Aha, to C-12 nie obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu? :help: Obowiązuje! Jest nawet doprecyzowanie gdzie! -wokół wyspy!
Nakazuje ci obrać konkretny kierunek jazdy, czy tylko wymusza ruch w kierunku wskazanym ?

Oczywiście, że nakazuje obrać konkretny kierunek jazdy.
1. Jest znakiem nakazu
2. Wskazuje konkretny kierunek.
3. Dotyczy jazdy.
Oczywiście. W przypadku ruchu obejmującego nie tylko jazdę będzie to kierunek ruchu - np. w
w przypadku kolumny pieszych
Mamy na jezdni T-18...i kolumne pieszych na jezdni. To raz jest to kierunek jazdy a raz kierunek ruchu ??? Intrygujące.

Oczywiście. Dla pojazdu będzie to kierunek jazdy, a dla kolumny pieszych kierunek ruchu.
Chyba nie twierdzisz, że kolumna pieszych jedzie i zmienia kierunek jazdy? :lol:

Dlaczego w przypadku T-18 nie napisali Nieoczekiwana zmiana kierunku jazdy. Przecież tabliczka razem ze znakiem A-30 dotyczy kierujących poruszających się jezdnią.
Widocznie dotyczy nie tylko jadących pojazdów, ale także innych uczestników ruchu poruszających się jezdnią. Naprawdę na to nie wpadłeś?


Poza tym terminy kierunek jazdy i kierunek ruchu (w przypadku pojazdów) stosowane są w aktach prawnych zamiennie.
Np. KW mówi o zmianie kierunku ruchu, a PoRD o zmianie kierunku jazdy. Obrazek
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Cyryl » środa 15 listopada 2017, 05:53

LeszkoII napisał(a):...Przymus dotyczy ruchu dookoła wyspy w tym sensie, że zabrania przejazdu przez wyspę...


nie do końca, nie dla wszystkich.
w wielu miastach są SoRO z wysepkami na środku bez podwyższenia z obszarem wyłączonym z ruchu w postaci powierzchni czerwonej.
a są w ten sposób zorganizowane, aby pojazdy komunikacji publicznej mogły jechać np. w lewo jak na zwykłym skrzyżowaniu (bez honorowania C-12 i obszaru wyłączonego z ruchu), bo po prostu inaczej się nie mieszczą.
https://www.google.pl/maps/@51.1066986, ... 312!8i6656
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez yorki » środa 15 listopada 2017, 08:00

szerszon napisał(a):Ale jest P-8c stosowany. Czy wbrew przepisom ? Może podasz podstawę prawną ?
Nic nie muszę podawać, są stosowane na SoRO i na innych skrzyżowaniach, jak chcesz podyskutować o P-8 to załóż oddzielny wątek.
szerszon napisał(a): :lol: :lol: :lol:
czyli tradycyjnie podajesz przykład dziwoląga, wyjątku, gdzie C-12 nie powinien stać.
I wiesz co ?
Już nie stoi :spoko:
Boisz się tych dziwolągów, bo na nich najwyraźniej widać, że SoRO nie można traktować jak normalnego skrzyżowania X czy T.
---------------------
szerszon napisał(a):A C-12 zabrania ci lub nakazuje jechać na skrzyżowaniu lub miejscu w prawo, prosto, w lewo ?
Oczywiście.
Wlot na SoRO jest skrzyżowaniem, chociażbyś nie wiem jak się przed tym bronił. I jest techniczna możliwość skrętu w lewo.
C-12 nakazuje jazdę (chociaż tobie nie jazdę, tylko ruszanie się) wokół wyspy w kierunku wskazanym na znaku.
Więc na wlocie SoRO pojechać w lewo jest zabronione.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » środa 15 listopada 2017, 09:53

STARYSZOFER napisał(a):Oczywiście, że nakazuje obrać konkretny kierunek jazdy.
1. Jest znakiem nakazu
2. Wskazuje konkretny kierunek.
3. Dotyczy jazdy.

Czytając paragraf 36 dalej nie mogę nic znaleźć na temat nakazanego kierunku jazdy.
Zapewne wiesz,że jezdnią mogą się poruszać nie tylko pojazdy.
Nie napisane jest,że znaki drogowe, w tym C-12 dotyczą tylko jadących pojazdem.
Dochodzisz do intrygujących konkluzji różnych znaczeń tego samego znaku dla poszczególnych uczestników ruchu.Tego nie ma. Ta kolumna pieszych czy poganiacz stada według ciebie nie musi się stosować do większości znaków czy przepisów bo nie jadą. :help:
Oczywiście. Dla pojazdu będzie to kierunek jazdy, a dla kolumny pieszych kierunek ruchu.
Chyba nie twierdzisz, że kolumna pieszych jedzie i zmienia kierunek jazdy?

Czyli zwalniasz z obowiązku sygnalizacji zamiaru i samej zmiany manewru wszystkich pozostałych uczestników ruchu, którzy poruszają się w jakikolwiek inny sposób niż pojazdem ?
Widocznie dotyczy nie tylko jadących pojazdów, ale także innych uczestników ruchu poruszających się jezdnią. Naprawdę na to nie wpadłeś?
Brak spójności w twoich wywodach. W przepisach jest nałożony obowiązek sygnalizacji zamiaru i zmiany kierunku jazdy. Skoro nie jedzie tylko idzie, czy tam pędzi stado to według ciebie nie ma obowiązku sygnalizacji.
Poza tym terminy kierunek jazdy i kierunek ruchu (w przypadku pojazdów) stosowane są w aktach prawnych zamiennie.
W takim przypadku powinieneś sygnalizować zmianę kierunku ruchu przy T-18. I generalnie każdy ruch kierownicą
Idiotycznie musi to wyglądać np tu
Obrazek
=================================================
yorki napisał(a):Nic nie muszę podawać, są stosowane na SoRO i na innych skrzyżowaniach, jak chcesz podyskutować o P-8 to załóż oddzielny wątek.
.
To po co negujesz P-8c przed skrzyżowaniem ?
Boisz się tych dziwolągów, bo na nich najwyraźniej widać, że SoRO nie można traktować jak normalnego skrzyżowania X czy T.
Nie boję się ich, ponieważ już wielokrotnie wskazałem,że w takich miejscach C-12 nie ma prawa stać wbrew mocarstwowym zapędom kolejnych sołtysów, że u nich we wsi SoRO też musi być.
Wracając do twego kuriozalnego przykładu. W końcu ktoś zmądrzał i skasował C-12 w tym miejscu. Był o tym odcinek JB.
Głupota jednak w odwrocie.
Oczywiście.
Wlot na SoRO jest skrzyżowaniem, chociażbyś nie wiem jak się przed tym bronił. I jest techniczna możliwość skrętu w lewo.
C-12 nakazuje jazdę (chociaż tobie nie jazdę, tylko ruszanie się) wokół wyspy w kierunku wskazanym na znaku.

Poważnie nie da się skręcić w lewo ? :lol: I to zgodnie z C-12 ?
Obrazek
Kierunki przejazdu przez skrzyżowanie wskazane na F-10. Coś tu nie tak.
Czy takie same dylematy masz w przypadku pomarańczowego pojazdu ?
Obrazek
Czy jego lewy kierunkowskaz sugeruję jazdę w pierwszą jezdnię pod prąd ? :lol:
Więc na wlocie SoRO pojechać w lewo jest zabronione.
Zabroniony jest skręt w lewo ? :lol: Bo C-12 zabrania ?
A tutaj co ?
Obrazek Nie wystarczyło same C-12 ? :lol:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez LeszkoII » środa 15 listopada 2017, 10:54

benio101 napisał(a):Kierowca na tym nagraniu też miał wyjechane na C–12. Nie będzie mu żadne C–12 kierunku wyznaczać.
Nie zastosował się do znaku C-12 i to wszystko. To że pojechał "po angielsku" nie znaczy, że z tego tytułu zmienił kierunek jazdy. Mało to kierowców, którzy omijają wyspę od lewej strony, olewając znaki dotyczące kierunku ruchu względem tejże wysepki oznaczonej C-9? Przecież to samo w sobie nie stanowi o manewrze zmiany kierunku jazdy.
STARYSZOFER napisał(a):Prościej sie nie da przekręcić przepisów. Na SoRO jedziesz w kierunku wskazanym na znaku C-12, a przy wylocie zmieniasz kierunek jazdy w prawo.
Dalej klepiesz to samo w najbardziej bezmyślny sposób. Dla Ciebie skręcenia w prawo, towarzyszące opuszczeniu skrzyżowania, wynika z C-12 i to jest bardzo żałosne. Ale nie jest to de facto zmiana kierunku jazdy, jeżeli nie opuszczam ciągu drogi, którą wjechałem na SoRO i mam zamiar wyjechać przeciwległym wylotem. Tak samo jak nie jest zmianą kierunku jazdy (ani pasa ruchu) wjazd autobusu do zatoczki przystankowej - oraz późniejszy z niej wyjazd na jezdnię. Ale ty tego nie ogarniasz, bo dla ciebie włączony kierunkowskaz oznacza WYŁĄCZNIE zmianę kierunku jazdy albo pasa ruchu.
STARYSZOFER napisał(a):Według tej twojej głupkowatej teorii, ten bus pojechał dobrze, tylko jeszcze powinien mieć włączony lewy kierunkowskaz zamiast prawego.
Lewy powinien mieć włączony ale na wlocie, a później go trzeba było wyłączyć. Prawy jak najbardziej konieczny. To już jest duże rondo. Zachowanie busiarza ma się nijak do § 36.
STARYSZOFER napisał(a):KW mówi o zmianie kierunku ruchu, a PoRD o zmianie kierunku jazdy.
Jakbyś jeszcze przeczytał, co wklejasz... masz nawet podkreślone, żebyś zakumał czym wg. KW jest zmiana kierunku ruchu (a u nas w art. 22 nazywa się to zmianą kierunku jazdy). Używajmy terminologii ustawowej.
Cyryl napisał(a):w wielu miastach są SoRO z wysepkami na środku bez podwyższenia z obszarem wyłączonym z ruchu w postaci powierzchni czerwonej.
Sorry ale nie kupuję takiej organizacji ruchu, zwłaszcza w poniższym wydaniu:

Obrazek

Studzienka kanalizacyjna robi tu za wyspę :arrow: - a to nawet mniej niż kupa piachu szerszona.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Cyryl » środa 15 listopada 2017, 11:42

LeszkoII napisał(a):...Sorry ale nie kupuję takiej organizacji ruchu, zwłaszcza w poniższym wydaniu...


dlaczego przyjmujesz, że wszyscy jeżdżą pojazdami osobowymi?
a jak na przykładzie podanym przeze mnie przejechałbyś autobusem?
jeżeli chciałbyś jechać w koło, to jest możliwe, pod warunkiem, że w połowie SoRO staniesz, wysiądziesz i ręcznie nadrzucisz tył. solówka to tylko 10t na pusto, ale z przegubowcem już lekki problem, bo musiałbyś nadrzucić tył przedniej części, a potem tył "ogona".
inaczej się nie da.
w razie wątpliwości zapraszam na jazdę autobusem po takich SoRO we Wrocławiu, ja funduję.

nie wiem co to znaczy kupować?
jako użytkownik ruchu płacisz podatek drogowy w paliwie i już kupiłeś taką organizację ruchu.
zdjęcie jakie zamieściłeś jest chyba z przed 5 może 8 lat.
dzisiaj wygląda to tak jak na podanym przeze mnie zdjęciu.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości