Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » piątek 17 listopada 2017, 22:32

yorki napisał(a):.To twoje słowa
(
Zgadza się. Tylko chodziło o brak znaku D-3. Bądź podawać argumenty z sensem.Tu wszystko jasne. C-12 vs droga dwujezdniowa na której prawidłowe oznakowanie nie pozwala pojechać pod prąd
Uparcie twierdzisz, że SoRO to takie samo skrzyżowanie, jak każde inne.
Przedstaw mi przepis wyłączający SoRO z definicji skrzyżowania.
Po raz kolejny pytam się...co ma wspólnego pierwszeństwo z kierunkiem jazdy ???
Jak wyjaśnisz tę sprzeczność?
Nie masz pojęcia o PoRD ??? :hmm:
Jasne, jasne, z niecierpliwością czekam aż Francuzi zlikwidują ruch okrężny wokół Łuku Triumfalnego w Paryżu.
Ale jednak jesteś dyletantem. Masz tam C-12 ?
Czy mam ci przedstawić dowody na to,że oznakowanie na tych "soro" na które tak się lubisz powoływać jest bez sensu ?
Obrazek
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez yorki » sobota 18 listopada 2017, 17:19

szerszon napisał(a):Zgadza się. Tylko chodziło o brak znaku D-3. Bądź podawać argumenty z sensem.Tu wszystko jasne. C-12 vs droga dwujezdniowa na której prawidłowe oznakowanie nie pozwala pojechać pod prąd
Na tym skrzyżowaniu też nie ma D-3.
Potrafisz wskazać (prawidłowo oznakowany) wjazd na drogę dwujezdniową, gdzie można pomylić kierunki ruchu?
szerszon napisał(a):
Jak wyjaśnisz tę sprzeczność?
Nie masz pojęcia o PoRD ??? :hmm:
Jakieś tam mam, ale dalej czekam...
szerszon napisał(a):Ale jednak jesteś dyletantem. Masz tam C-12 ?
Znowu kulą w płot.
We Francji nie ma odpowiednika naszego C-12.
Skrzyżowania z ruchem okrężnym, na których pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się na rondzie oznacza się znakiem nazywanym u nas A-8.
Na placu de Gaulla w Paryżu jest ruch okrężny w najczystszej postaci, nieskalanej niczym, nawet pierwszeństwo mają ci z prawej. Tak od stu lat, i nie zanosi się na (dobrą) zmianę.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » sobota 18 listopada 2017, 19:59

yorki napisał(a):Potrafisz wskazać (prawidłowo oznakowany) wjazd na drogę dwujezdniową, gdzie można pomylić kierunki ruchu?

Prawidłowo znaczy co? C-9 na skrzyżowaniu?
https://www.google.pl/maps/@50.0280034, ... 312!8i6656
i
https://www.youtube.com/watch?v=WMWt9f_MDis
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » sobota 18 listopada 2017, 22:03

yorki napisał(a):Na tym skrzyżowaniu też nie ma D-3.

.
Schemat jaki mi sie wrzucił do tej "dyskusji"
masz zdjęcie, gdzie D-3 jest. Masz dalej problem ?
Obrazek
Pomylisz jak jesteś ślepy, tak samo na SoRO. Aby skręcić w lewo trzeba zastosować się do C-12 i nie skręcić w pierwszym możliwym miejscu. Dalej za trudne ?
Jakieś tam mam, ale dalej czekam...
Od czekania nikt się nie nauczył. Trzeba czytać.Najlepiej ze zrozumieniem.
czy już jesteś w stanie odpowiedzieć jak pierwszeństwo przejazdu wpływa na kierunek jazdy ? Czy gyby zamiast A-7 było D-1 to mamy już inny kierunek jazdy niz wcześniej ?
Znowu kulą w płot.
We Francji nie ma odpowiednika naszego C-12.
Możliwe. To tym bardziej twój przykład jest idiotyczny.

Skrzyżowania z ruchem okrężnym, na których pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się na rondzie oznacza się znakiem nazywanym u nas A-8.
Czyli sens jest ten sam. I co w związku z tym ?
PoRD poszczególnych państw się różnią w szczegółach. Po co dajesz przykład czegoś, co nie ma odniesienia ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez gumik » poniedziałek 20 listopada 2017, 18:16

LeszkoII napisał(a):Szkole krakowskiej nie można odebrać pewnych cech praktycznych odnośnie rond średnich (dwupasowych). Myślałem nad tym ostatnio a rozchodzi się o relację: pierwszeństwo VS płynność ruchu.

No brawo! Jeszcze trochę pomyslunku i dojdziesz do wniosku, że po prostu "szkoła krakowska" ma sens. :spoko:
Tylko że do tego trzeba zmiany w prawie, być może wprowadzenie nowego znaku C-12a, który podzieli ronda na "klasyczne" (jak to szkoła krakowska postuluje) i "nieklasyczne" (czyli martwe ronda).
Tylko po co? Nie ma żadnych niejednoznacznosci w obecnym oznakowaniu.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 20 listopada 2017, 19:25

gumik napisał(a):No brawo! Jeszcze trochę pomyslunku i dojdziesz do wniosku, że po prostu "szkoła krakowska" ma sens.
Ma sens, ale ten sens nie wynika w żaden sposób z braku obowiązujących norm prawnych prawa krajowego dotyczących sposobu przejazdu przez SoRO (np. ustawodawstwo niemieckie posiada takie normy).

Wielokrotnie pisałem, że problem zaczyna się od rond, które posiadają co najmniej dwa wyznaczone pasy ruchu przejazdu przez skrzyżowanie - przy czym linie prowadzące zamykają się w pętli (tzw. ronda klasyczne). Od takich organizacji ruchu sukcesywnie się odchodzi, nawet w "stolicy szkoły krakowskiej" czyli w Krakowie. Lepiej sprawdzają się małe/średnie dwupasowe ronda quasi-turbinowe.

Nietrudno wydedukować, że w Głogowie zastosujemy "szkołę krakowską", ale już na niektórych rondach małych/średnich - czasem słusznie budzi to wątpliwość i podnosi poziom mentalnego smogu w Krakowie.
gumik napisał(a):Tylko po co? Nie ma żadnych niejednoznacznosci w obecnym oznakowaniu
Doprawdy? Tzn. dla mnie nie ma większego problemu (najwyżej dłużej postoję na wlocie), bo wiem że C-12 oznacza nic ponadto, że wyspę okrążamy zgodnie z ruchem prawostronnym. ALE NA TEJ PODSTAWIE WYSNUWANIE FIKCYJNYCH W GRUNCIE RZECZY TEZ, ŻE C-12 WYZNACZA KIERUNEK JAZDY I POCIĄGA ZA SOBĄ KONSEKWENCJE WYKONYWANIA MANEWRU JEGO ZMIANY PRZY OPUSZCZANIU SKRZYŻOWANIA - JEST NIEUPRAWNIONE PRAWNIE.

Wciąż pozostaje na stanowisku, że C-12 (tzn. § 36 ust. 1) nie może rzutować (nawet pośrednio) na zasady pierwszeństwa w punktach kolizyjnych SoRO, bo byłaby to dalece idąca nadinterpretacja, która w dodatku JEST sprzeczna ze stabilną (stacjonarną) normą postępowania wynikającego z dyspozycji tego znaku. Wszak nieprawdą jest, że C-12 znaczy coś innego wtedy, gdy występuje na wlocie SoRO o ruchu kierowanym sygnalizacją świetlną - bowiem: reductio ad absurdum.

A absurdów w tym wątku obrodziło w wystarczającej ilości :wink: Mam się powtarzać? Szkoda mi energii.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Yup » wtorek 13 lutego 2018, 20:36

Czy na rondzie ze strzałkami kierunkowymi dwupasmowym z dwoma pasami ruchu z linią przerywaną skręcając w lewo na rondzie należy także przeskoczyć na prawy pas przed zjazdem? Chodzi o sytuacje gdy znaki poziome na lewym pasie umożliwiają jazdę na wprost i w lewo[co umożliwia zjazd lewym pasem] a z prawego prosto i prawo.
Yup
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 24 stycznia 2018, 21:57

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez gumik » czwartek 15 lutego 2018, 10:50

Rozrysuj rondo to powiem Ci jak jechać w różnych sytuacjach.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Yup » piątek 16 lutego 2018, 02:16

https://zapodaj.net/d595bfb336fa8.jpg.html - Takie rondo. Przy skręcie w lewo lepiej zjechać przed zjazdem na prawy pas czy zjechać lewym pasem skoro strzałki poziome pozwalają na jazdę na wprost z lewego?

Też mam pytanie co do takiego ronda - https://www.youtube.com/watch?v=dTmah0tEd3E
Auto czerwone wyjeżdża z pasa ruchu które umożliwia jazdę prosto i w lewo. Jako, że skręcał w lewo to czy nie mógł tego zrobić ze swojego pasa bez zjazdu na prawy? Pas skrajny wewnętrzny pozwala na jazdę prosto dla wjazdu z [ tu np. 17 sekunda wyjazd z prawej] więc tamten by mógł jechać prosto z tego pasa więc czerwony chyba też mógł?
Yup
 
Posty: 8
Dołączył(a): środa 24 stycznia 2018, 21:57

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » niedziela 18 lutego 2018, 14:17

nie ma przepisu nakazującego jazdę przez skrzyżowanie czy zjazd ze skrzyżowania od konkretnej strony jezdni :thumb2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » niedziela 18 lutego 2018, 21:16

....poza Art 22
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » niedziela 18 lutego 2018, 22:45

szerszon napisał(a):....poza Art 22

Nie nadal brak skrzyżowania :thumb2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez mp0011 » niedziela 18 lutego 2018, 22:58

I teraz nie wiem Henq, czy nie stosujesz Art. 22 na rondzie bo to według Ciebie nie jest skrzyżowanie, czy dlatego, że według Ciebie ten przepis na skrzyżowaniach nie obowiązuje... Jeżeli w przepisie nie jest napisane że dotyczy skrzyżowania, to stosujesz go zawsze, niezależnie czy skręcasz na skrzyżowaniu czy poza nim.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » niedziela 18 lutego 2018, 23:06

Henq napisał(a):
szerszon napisał(a):....poza Art 22

Nie nadal brak skrzyżowania :thumb2:

Tu też Art 22 nie działa ?
Obrazek
Chyba nie, bo to skrzyżowanie, a nie napisali.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez Henq » niedziela 18 lutego 2018, 23:08

mp0011 napisał(a):I teraz nie wiem Henq, czy nie stosujesz Art. 22 na rondzie

oczywiście że nie stosuje art 22 na skrzyżowaniu, art 22 dotyczy jezdni nie skrzyżowania czytać umiesz? art 22 stosuje się na jezdni :thumb2:

a ty stosujesz? to dlaczego na skrzyżowaniu skrecajac w lewo mijasz się lewymi bokami? przecież art 22 wg was reguluje zachowanie na skrzyżowaniu :eek2:

----

szerszon napisał(a):Tu też Art 22 nie działa ?

Tu to znaczy gdzie? na jezdni czy na powierzchni skrzyżowania? Ogarnij się i zacznij pisać konkretnie!
Art 22 nie dotyczy powierzchni skrzyżowania!
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości