Zakaz skrętu a zakaz wjazdu

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Przedstawiona sytuacja to...

...łamanie zakazu skrętu, więc nie wolno.
8
57%
...nie jest wjazd w drogę jednokierunkową, więc wolno.
6
43%
 
Liczba głosów : 14

Re: Zakaz skrętu a zakaz wjazdu

Postprzez szerszon » piątek 27 października 2017, 20:01

PraktykRuchu napisał(a):
Ale jak chcę przejechać przez chodnik samochodem, to muszę wyjść z samochodu i go przepchać, tak? :mrgreen:
Po chodniku-przez chodnik.
4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Nie musi pchać, bo nie jest w takim przypadku pieszym jak rowerzysta, który może rower ciągnać pchać itd.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Zakaz skrętu a zakaz wjazdu

Postprzez Cyryl » piątek 27 października 2017, 20:42

mp0011 napisał(a):...Czy kierowca zestawu (potocznie zwanego TIRem) ma prawo wyjść na jezdnię od strony kierowcy i dojść...


ale co to ma wspólnego ze sprawą?
można jak za komuny na brak demokracji odpowiadać: a u was biją murzynów. ale to nic nie zmieni.
kierowca wychodzi jak sam wspomniałeś celem sprawdzenia pojazdu, natomiast to o czym piszemy jest jakimś sposobem poruszania się gdzie popadnie i szukanie usprawiedliwienia w przepisach.
tak jak wcześniej napisałem, jeżdżę pojazdami, rowerem, staram się w miarę dobrze, ale wychodzi różnie. nie widzę większego sensu w szukaniu usprawiedliwienia w wątpliwych przepisach.

napisz: nie chce mi się zsiadać z roweru, bądź - śpieszyłem się i to jestem w stanie zrozumieć.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakaz skrętu a zakaz wjazdu

Postprzez mp0011 » piątek 27 października 2017, 20:51

Cyryl napisał(a):
mp0011 napisał(a):...Czy kierowca zestawu (potocznie zwanego TIRem) ma prawo wyjść na jezdnię od strony kierowcy i dojść...

ale co to ma wspólnego ze sprawą?


Bardzo dużo. Pieszy jak i rowerzysta ma obowiązek korzystania ze wskazanej infrastruktury, jeżeli ona istnieje.

Skoro oczywistym jest, że kierowca-pieszy może się do tego zakazu nie stosować (aby np. dojść do chodnika, lub do naczepy, wsiąść do samochodu itp) to dlaczego w ten sam sposób (potrzeba dojechania do DdR) nie usprawiedliwić rowerzysty?

Zresztą, według 220 znak c-13 "umieszcza się bezpośrednio przy wjeździe na drogę dla rowerów." Skoro jest tam wjazd na DdR, to mogę do niego dojechać...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zakaz skrętu a zakaz wjazdu

Postprzez Cyryl » niedziela 29 października 2017, 06:59

mp0011 napisał(a):
Cyryl napisał(a):
mp0011 napisał(a):...pieszemu po jezdni wzdłuż nie wolno się poruszać jeżeli obok jest chodnik...
...Czy kierowca zestawu (potocznie zwanego TIRem) ma prawo wyjść na jezdnię od strony kierowcy i dojść, idąc wzdłuż jezdni do naczepy żeby sprawdzić czy np. ładunek się nie poluzował...

ale co to ma wspólnego ze sprawą?


Bardzo dużo...


więc jeżeli rowerzysta zechce zejść z roweru od strony kierowcy idąc wzdłuż naczepy sprawdzić czy ładunek się nie poluzował, to zrobi to zgodnie z przepisami.
jeżeli pieszy będzie chciał wyjść z siebie od strony kierowcy idąc wzdłuż siebie w podobnym celu, to również może to zrobić.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakaz skrętu a zakaz wjazdu

Postprzez benio101 » środa 08 listopada 2017, 17:38

mp0011 napisał(a):Skrzyżowanie byś więc opuścił, gdybyś przejechał za przejście i zawrócił dopiero za linią ciągłą...
Przepraszam, że odpowiem dopiero teraz (i że w ogóle odkopuję wątek), ale dziś usłyszałem od wiarygodnej mi osoby uzasadnienie w tej kwestii, które uznaję za racjonalne, w związku z czym od dziś już nie będę tak jeździł; albo objadę całe PdP, albo grzecznie poczekam.

Opinia brzmiała tak, że jazda w ten sposób jest niezgodna z przeznaczeniem:
PoRD art. 45 ust. 1 pkt 4 napisał(a):Zabrania się wykorzystywania drogi lub poszczególnych jej części w sposób niezgodny
z przeznaczeniem, chyba że przepisy szczegółowe stanowią inaczej;
oraz drugą, że jazda w ten sposób czy to na PdP, czy obok, gdy nie jest to konieczne może być uznana za niebezpieczną.

W związku z czym, czuję się w obowiązku moralnym przeprosić, że ci nie wierzyłem, ale nie uznałem Twoich wyjaśnień wówczas za wystarczające.
I dziękuję, że mimo wszystko mi to merytorycznie wytknąłeś, bo inaczej bym tego pytania dziś nie zadał i dalej jeździłbym w ten sposób. Jeszcze raz dziękuję.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Zakaz skrętu a zakaz wjazdu

Postprzez LeszkoII » środa 08 listopada 2017, 20:54

benio101 napisał(a):Opinia brzmiała tak, że jazda w ten sposób jest niezgodna z przeznaczeniem
Wystarczyło przeczytać mój wpis i SPRAWDZIĆ, co oznacza "niezgodnie z przeznaczeniem". Mówiłem o tym od samego początku.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 116 gości