lusterko boczne a wsteczne

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

lusterko boczne a wsteczne

Postprzez sansdoute » środa 04 października 2017, 17:42

Witam, jeżdżę sobie i jeżdżę i od paru dni zaczęłam mieć problem.
Do tej pory przy zmianie pasa nie miałam problemów. Kierunkowskaz, lusterko boczne i wszystko super fajnie mi wychodziło.
Parę dni temu miałam zmienić pas ale że był dość duży ruch musiałam czekać i tak sobie patrzyłam w te lusterko boczne i patrzyłam i popatrzyłam sobie we wsteczne.
Ku mojemu zdziwieniu we wstecznym lusterku inaczej oceniłam odległość samochodów znajdujących się z tyły. Wydawały mi się naprawdę DUZO bliżej niż patrząc na nie w lusterku bocznym.
Wiem, że to dziwne, że zauważyłam to teraz dopiero.
Jak jest z tymi lusterkami. Które pokazuje bardziej zbliżoną do rzeczywistości odległość i dlaczego jest taka różnica.
Teraz przez to zaczęłam siię bać zmiany pasów bo nie wiem czy mam brać pod uwagę odległość z lusterka wstecznego czy sugerować się bocznym
Nie wiem, czy teraz nie chichotacie, bo głupia baba itp ale trudno :)
sansdoute
 
Posty: 11
Dołączył(a): sobota 01 lipca 2017, 16:01

Re: lusterko boczne a wsteczne

Postprzez mp0011 » piątek 06 października 2017, 17:57

Obrazek

Lusterka boczne są u Ciebie (i pewnie w większości pojazdów) bardzie wypukłe, żeby objąć większy kąt, ale za to obiekty są mniejsze, więc wydają się odleglejsze.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: lusterko boczne a wsteczne

Postprzez szerszon » piątek 06 października 2017, 19:55

Ale dałeś tło..
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: lusterko boczne a wsteczne

Postprzez waw » sobota 07 października 2017, 23:16

To zdjęcie pewnie "pożyczone" z jakiejś strony.
Natomiast o tym, że boczne lusterka oddalają to wiadomo i na kursie powinni uczyć, żeby to uwzględniać podczas jazdy.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: lusterko boczne a wsteczne

Postprzez sansdoute » poniedziałek 09 października 2017, 12:27

No tak. Na kursie konkretnie nikt mi tego nie wytłumaczył. Jak również masy innych rzeczy. Pamietam, jak zapytałam podczas jazdy dlaczego czasem sam mi się wyłącza kierunkowskaz, to zamiast mi wytłumaczyć, że jak odkręcę kierownicą to się wyłączy to usłyszałam " no czasem tak się dzieje"
Ehh, nie wspomnę już o tym, że na prośbę o nauce parkowania tyłem usłyszam " a po co ci to?- na egzaminie nie jest to wymagane "...
Do tej pory nie umiem a boję się sama spróbować :/
sansdoute
 
Posty: 11
Dołączył(a): sobota 01 lipca 2017, 16:01

Re: lusterko boczne a wsteczne

Postprzez RossoneriDevil » poniedziałek 09 października 2017, 23:56

Również mam odczucie jak patrze we wsteczne lusterko, że gość mi siedzi na zderzaku, ale w bocznym wygląda to już normalnie:)

Kieruj się bocznym, ale posiłkuj się wstecznym czy ktoś za Tobą, również nie rozpoczął zmiany pasa.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: lusterko boczne a wsteczne

Postprzez sansdoute » wtorek 10 października 2017, 23:14

Czyli jednak bliżej realnej odległości jest widok z lusterka bocznego ? To wsteczne nam przybliża a boczne oddala ? A nie mogłoby być normalnie tu i tu ? :roll:
sansdoute
 
Posty: 11
Dołączył(a): sobota 01 lipca 2017, 16:01

Re: lusterko boczne a wsteczne

Postprzez gumik » środa 11 października 2017, 08:57

Wewnętrzne lusterko nic nie przybliża, bo jego powierzchnia jest plaska. Niektore lusterka boczne maja powierzchnie wypukla, dlatego znieksztalcaja obraz tak, ze wydaje sie mniejszy, a co za tym idzie wydaje sie byc dalej, niz w rzeczywistosci. Taki zabieg jest zrobiony po to zeby zminimalizowac martwe pole.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: lusterko boczne a wsteczne

Postprzez benio101 » środa 11 października 2017, 16:03

Ja zwykłem odwracać głowę do tyłu i patrzeć wprost przez tylną szybę, jak chcę dokładnie ocenić odległość, np. parkując tyłem. A z reguły parkuję tyłem, bo potem nie ma problemu z wyjechaniem.
Z wsteczkego korzystam tylko, żeby zobaczyć, czy ktoś jest za mną, ew. czy nie sygnalizuje zamiaru skrętu/wyprzedzenia itp. Jak chcę dokładnie określić odległość, to głowa do tyłu.
Jeśli chodzi o lusterka boczne, to istnieją różne rodzaje:

  • płaskie
  • sferyczne
  • asferyczne

Obrazek

Lusterka boczne sferyczne i asferyczne (a zapewne masz któreś z nich) faktycznie przekłamują odległość, co jest kosztem tego, że widać w nich znacznie więcej:

Obrazek

Tutaj podobnie, lusterka boczne używam tylko jako dodatkowe źródło informacji czy ktoś jedzie obok mnie (np. patrzę tam, chcąc zmienić pas).
Poza lusterkiem, odwracam głowę w bok, wówczas widzę dokładnie, jak blisko jest ten ew. pojazd. Zresztą, nawet jak nie ma nikogo w lusterku bocznym to i tak odwracam głowę w bok.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: lusterko boczne a wsteczne

Postprzez sansdoute » niedziela 15 października 2017, 14:39

Ok, dzięki. Teraz rozumiem. Przy zakupie następnego auta zwrócę uwagę na to jakie ma lusterka :))
ps: A to gdzie takie info mogę znaleźć jakie mam u siebie lusterka boczne ?
Gdzieś to jest jakoś oznaczone na lusterku ? ;)
sansdoute
 
Posty: 11
Dołączył(a): sobota 01 lipca 2017, 16:01


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości