Pieszy czy kierujący?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez eragon » środa 04 października 2017, 10:29

benio101 napisał(a):PoRD art. 2 pkt 48a napisał(a):

benio101 napisał(a):PoRD art. 11 pkt 4b napisał(a):

Mam przed sobą ujednolicony tekst ustawy z 2017.07.06.. Jest nowszy? bo tych zapisów nie ma..
Wrzuc namiar..
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez LeszkoII » środa 04 października 2017, 12:51

benio101 napisał(a):Z pewnością nie w najbliższym czasie takie o szerokości do 9dm, albowiem wkrótce hulajnogi zostaną wprost wykluczone przez definicję pojazdu:
PoRD art. 2 pkt 31 napisał(a):pojazd — środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane, z wyjątkiem urządzenia, o którym mowa w pkt 48a;
PoRD art. 2 pkt 48a napisał(a):urządzenie transportu osobistego — urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0.9m.
Bardzo ciekawa propozycja. Ale co praktycznego się za nią kryje? Czy dopuścić rolkarzy do ruchu drogowego? Jeżeli tak, to które miejsce na drodze byłoby dla nich przeznaczone?

Chodnik? Nie bardzo to widzę, no chyba że rolkarz porusza się z prędkością pieszego (a nie 20 km/h) a i tak względy bezpieczeństwa nie zostaną zachowane. Druga kwestia - świetlenie rolkarza po zmroku plus skuteczny mechanizm hamujący. Dodatkowo nie wszystkie chodniki (nawierzchnia) nadają się do jazdy rolkami. Dodatkowo - przejścia dla pieszych (trudność w nagłym wycofaniu się, skorygowaniu położenia w celu uniknięcia potrącenia).

Droga dla rowerów? To chyba najwłaściwsze miejsce pod warunkiem oświetlenia rolkarza z przodu i z tyłu (po zmroku).

Pas ruchu dla rowerów i jakikolwiek odcinek jezdni? Never! Nawet w kasku.

Zatem Twoja definicja miałaby sens, gdyby wcześniej zastanowić się gdzie w ruchu drogowym usytuować rolkarzy.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez benio101 » środa 04 października 2017, 15:43

eragon napisał(a):Wrzuc namiar..

2014/45/UE (247777) str. 3
Źródło: 12290511/12382571

PS Konsultacje publiczne zostały zakończone w zeszłym roku, projekt nie został jeszcze poddany głosowaniu. Natomiast nie spodziewałbym się wielkich zmian w treści.
Tutaj przykładowy artykuł na ten temat z zeszłego roku: Drogi rowerowe także dla rolkarzy? Tak chce ministerstwo i cytat:
Ustawa ma wejść w życie w maju 2018 roku.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez mp0011 » środa 04 października 2017, 15:54

Teraz zauważyłem - według obecnej ustawy, pieszym jest osoba "prowadząca rower". Mogli dopisać, że nie w potocznym znaczeniu tego słowa.
Bo "prowadzenie pojazdu" występuje w ustawie także w znaczeniu "kierowania". Chyba, że 28.2 dotyczy wyłącznie pchającego pojazd. W takim kontekście występuje w innych ustawach.

Ciekawa lektura, wyjaśniająca różnicę, pomiędzy prowadzącym a kierującym ;)
http://isp.policja.pl/download/12/658/D ... pstwaz.pdf
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez LeszkoII » środa 04 października 2017, 17:00

mp0011 napisał(a):Ciekawa lektura, wyjaśniająca różnicę, pomiędzy prowadzącym a kierującym
Kiedyś wrzuciłem w temacie "czy instruktor jest kierującym" :wink:
benio101 napisał(a):Źródło: 12290511/12382571
Projekt wygląda solidnie, ale ja bym osobiście dopisał warunek, że "rolkarze" i tym podobni powinni korzystać ze strony chodnika nie znajdującej się przy krawędzi jezdni.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez eragon » czwartek 05 października 2017, 10:54

benio101 napisał(a):wkrótce hulajnogi zostaną wprost wykluczone przez definicję pojazdu

Następnym razem napisz wyraźnie, że to projekt.. A nie obowiązujace przepisy.. :evil: :evil:
benio101 napisał(a):ma wejść w życie w maju 2018 roku.

Wtedy będziesz cytował jako prawo - ogarnij się , bo już się przestraszyłem, że rolki i deski jeżdżą po jezdni legalnie.. :lol: :lol:
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez mp0011 » czwartek 05 października 2017, 14:40

Jeżeli ta ustawa wejdzie, od maja mój rower będzie miał doczepiony silniczek 300W uruchamiany pedałem, podpięty pod malutką bateryjkę.
Nie będzie on podpięty pod koła, bo po co - grunt, że formalnie będzie to motorower, bo będzie "wyposażony w silnik o mocy powyżej 200W"...

P.S.
Jeżeli dobrze czytam, żeby hulajnoga stała się UTO, jego konstrukcja musi ograniczać prędkość do 25km/h...
Nie spotkałem się z rolkami czy hulajnogą, której konstrukcja ograniczałaby prędkość...

P.P.S
Osoba korzystająca z UTO nadal, według definicji, będzie pieszym. Jak rozumiem, taki "Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi."?

P.P.P.S.
Czy pieszy do lat 10 poruszający się UTO ma obowiązek korzystania z chodnika, czy DdR? Taki 5-ciolatek na deskorolce...?
phpBB [media]
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez LeszkoII » czwartek 05 października 2017, 17:54

Właśnie wpadłem na to, że def. pieszego jest niepotrzebnie taka dłuuuuga.

Obrazek

mp0011 napisał(a):Jeżeli dobrze czytam, żeby hulajnoga stała się UTO, jego konstrukcja musi ograniczać prędkość do 25km/h...
Nie spotkałem się z rolkami czy hulajnogą, której konstrukcja ograniczałaby prędkość...
Masz rację w definicji jest błąd, bo nie ma mechanizmu blokującego napęd do prędkość xx km/h.

Powinno być "UTO - urządzenie (......), rozwijające prędkość nie większą niż 25 km/h".
mp0011 napisał(a):Osoba korzystająca z UTO nadal, według definicji, będzie pieszym. Jak rozumiem, taki "Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi."?
Nie, bo masz zastrzeżenie w art. 4b a tam nic nie pisze o ustępowania miejsca rowerowi. Przynajmniej tak na gorąco uważam.

W strefie zamieszkania można będzie jeździć na rolkach, deskorolkach.
mp0011 napisał(a):Czy pieszy do lat 10 poruszający się UTO ma obowiązek korzystania z chodnika, czy DdR? Taki 5-ciolatek na deskorolce...?
Wygląda na to, że nie ma takiego obowiązku. Ale rysunek z linku do YT może troche mylić, bo UTO nie będzie można korzystać z PdR ani PdP, co wydaje się oczywistą luką prawną albo... no sam nie wiem, trzeba zdjąć rolki i boso przetruchtać :lol:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez mp0011 » czwartek 05 października 2017, 18:10

LeszkoII napisał(a):
mp0011 napisał(a):Osoba korzystająca z UTO nadal, według definicji, będzie pieszym. Jak rozumiem, taki "Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi."?
Nie, bo masz zastrzeżenie w art. 4b a tam nic nie pisze o ustępowania miejsca rowerowi. Przynajmniej tak na gorąco uważam.


Wyjątek dotyczy tego, że taki pieszy UTO, w przeciwieństwie do zwykłego, nie ma obowiązku korzystania z chodnika. Nie wydaje mi się, żeby dotyczył także kolejnego zdania... Starczyłoby dopisać "z wyjątkiem niepełnosprawnego lub korzystającego z UTO..."

I teraz paranoja:
Pijany rolkarz na DdR, w nocy, prędkość 25km/h +, bez świateł i hamulców, lewą stroną (bo pieszy po drodze porusza się lewą stroną...?), wjeżdża na skrzyżowanie z inną DdR z lewej strony (pieszego nie obowiązuje zasada prawej ręki, ani znaki regulujące pierwszeństwo) przed rowerzystę... Prawa nie łamie.

LeszkoII napisał(a):W strefie zamieszkania można będzie jeździć na rolkach, deskorolkach.
mp0011 napisał(a):Czy pieszy do lat 10 poruszający się UTO ma obowiązek korzystania z chodnika, czy DdR? Taki 5-ciolatek na deskorolce...?
Wygląda na to, że nie ma takiego obowiązku. Ale rysunek z linku do YT może troche mylić, bo UTO nie będzie można korzystać z PdR ani PdP, co wydaje się oczywistą luką prawną albo... no sam nie wiem, trzeba zdjąć rolki i boso przetruchtać :lol:


Tego nie wyegzekwujesz, bo już i tak korzystają.
Poza tym, nie muszą znać przepisów, bo przecież nikt nie wymaga (w przeciwieństwie do rowerzystów do 18 r.ż.) uprawnień.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez LeszkoII » czwartek 05 października 2017, 19:11

mp0011 napisał(a):I teraz paranoja:
Pijany rolkarz na DdR, w nocy, prędkość 25km/h +
Za chwilę powieszę psa na tej noweli. Masz całkowitą rację. Sam widzisz, że nam zajęło dwa dni na spontanicznym wykumaniu bubli prawnych a ci EXPERCI myśleli nad tym rok i wymyślili... jak pani Bublewicz i sPOłka. Głupota jednak chyba nie ma barw politycznych.
mp0011 napisał(a):Tego nie wyegzekwujesz, bo już i tak korzystają.
Dałoby się zastosować wykładnię funkcjonalną, ale to wcale nie jest takie oczywiste ze względu na b.r.d. Projekt zawiera tak drobiazgowe zmiany jak ujęcie "bagażu" w def. autobusu ale odnośnie tematu UTO wychodzi to marnie.

Ponadto nie zauważyłem w przepisach obowiązku odpowiedniego oświetlenia pieszego korzystającego z UTO po zmroku :help: :help: :help:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez mp0011 » czwartek 05 października 2017, 19:20

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/1 ... 257459.pdf

Uwagi od rowerzystów do nowelizacji. Na razie brak odpowiedzi.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez LeszkoII » czwartek 05 października 2017, 20:33

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290511/12382571/12382574/dokument257459.pdf
Moim zdaniem lepiej byłoby zamiast pojęcia UTO wprowadzić definicję "rolkowozu" czyli obejmującego rolki, wrotki, deskorolki i hulajnogę. Dodatkowo korzystający z takich urządzeń powinni być oświetleni tak jak piesi po zmroku poza O.Z. (pkt. piąty)
Po czwarte, projekt nie nakłada na pieszych korzystających z takiego urządzenia obowiązku stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, które obowiązują kierującego rowerem na drodze dla rowerów, dla rowerów i pieszych oraz w strefie zamieszkania
Pełna zgoda. Ogólnie bardzo dobre wnioski i uwagi.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez Cyryl » piątek 06 października 2017, 05:12

mp0011 napisał(a):https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290511/12382571/12382574/dokument257459.pdf...

oprócz wielu słusznych rzeczy ja wyczytałem parę ciekawych:
osoba poruszająca się na sportowych protezach nóg w wieku 10-18 lat powinna mieć uprawnienia.
powinna również posiadać oświetlenie i przy zmianie kierunku (właśnie nie mogę się zdecydować) czy to jazdy, czy to chodzenia sygnalizować.
osoba taka po alkoholu, będzie musiała albo siedzieć w domu, albo poruszać się bez tych wspomnianych protez.
deskorolkarz, który ma posiadać oświetlenie musiałby po zmroku jeździć w pozycji wyprostowanej.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez Lidka33 » poniedziałek 09 października 2017, 13:15

Uważam, że osoba poruszająca się rowerem\hulajnogą itd jest kierowcą ponieważ ma w swoim władaniu jakiś pojazd. Nie idzie na nogach więc czymś kieruje :D Najbardziej złości mnie kiedy tacy "kierowcy" jadąc drogą rowerową zmieniają trasę i zamiast bezpiecznie przerpowadzić np rower przjezdzają 30k/h przed nosem samochodu..
Lidka33
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 09 października 2017, 12:31

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez benio101 » środa 11 października 2017, 17:27

Lidka33 napisał(a):Uważam, że osoba poruszająca się rowerem\hulajnogą itd jest kierowcą ponieważ ma w swoim władaniu jakiś pojazd. Nie idzie na nogach więc czymś kieruje :D Najbardziej złości mnie kiedy tacy "kierowcy" jadąc drogą rowerową zmieniają trasę i zamiast bezpiecznie przerpowadzić np rower przjezdzają 30k/h przed nosem samochodu..

Wg Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, kierowca to osoba potocznie posiadająca prawko:
PoRD art. 2 pkt 21 napisał(a):kierowca – osoba uprawniona do kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem;
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 141 gości