Pieszy czy kierujący?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez waw » niedziela 01 października 2017, 00:29

Art. 16 pkt. 5 mówi o kierującym, a nie prowadzącym, wózkiem ręcznym (chyba to jedyne miejsce w PoRD).

Wiem że w Lublinie był kiedys straganiarz sprzedający bilety na przystanku i swoim "kramikiem" jeździł po jezdni a nie po chodniku.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez mp0011 » niedziela 01 października 2017, 00:39

A w 2.18 pieszym jest pchający wózek podręczny. Chciałbym zobaczyć definicję obu oraz wyszczególnienie czym się różnią...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez JAKUB » niedziela 01 października 2017, 07:55

Zakupiony rower, niejednokrotnie, należy doposażyć w niektóre urządzenia, wymagane prawem, aby mógł być przystosowany do poruszania się po drodze publicznej.
- oświetlenie, odblaski, czasem hamulec, ...
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez STARYSZOFER » niedziela 01 października 2017, 08:05

LeszkoII napisał(a):Dla mnie pojazdem jest to, co występuje w przepisach. Np. mamy rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia; deskorolek, rolek, łyżew nie zauważyłem, ale może coś przeoczyłem :roll:


Hulajnoga, deskorolka spełniają ustawową definicję roweru. (rolki właściwie też).
rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem (...)

Oczywiście, żeby mogły legalnie poruszać się po drogach muszą spełniać warunki zawarte w rozporządzenu : odblaski, hamulec i dzwonek.

Tak więc osoba jadąca i kierująca tymi pojazdami - po chodniku w normalnych warunkach porusza się nielegalnie, co innego po ścieżce rowerowej - co wydaje się logiczne.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez LeszkoII » niedziela 01 października 2017, 09:25

STARYSZOFER napisał(a):Hulajnoga, deskorolka spełniają ustawową definicję roweru. A rolki? Chyba też.
Obrazek

Rolki wywodzą się od łyżew a łyżwy to takie buty z zamocowaną płozą. Przy odpowiednio śliskiej nawierzchni dałoby się jechać na normalnych butach, ale czy o to chodziło ustawodawcy? Czy buty są pojazdem? Z pewnością nie, wobec czego rolki i łyżwy również nie są pojazdem.

Podobnie, acz w odwrotnym kontekście, wygląda sprawa ze smartfonami, które nie są stricte telefonami komórkowymi, lecz z nich się wywodzą. Skoro prawo przewiduje zakazy związane z używaniem telefonu, to tak samo zakazy te obowiązują dla smartfonów lub innych urządzeń, które trzymamy w ręce żeby rozmawiać.

Hulajnoga wywodzi się od roweru (a może nawet historycznie było na odwrót?). Jednak podczas jazdy rowerem należy trzymać nogi na pedałach/podnóżkach. Rower MUSI być wyposażony w pedały. Z tego wynika bezsprzecznie, że napędzanie siłą mięśni odbywa się poprzez pedały lub dodatkowo i warunkowo przez napęd elektryczny.

Jeżeli nadal będziesz się upierał, że deskorolka i hulajnoga to rower, to mam dla Ciebie przykrą niespodziankę. Takim "rowerem" nie da się kierować bez notorycznego łamania przepisów o bezpieczeństwie.
art. 33 ust. 3 pkt 2 uPoRD:
Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się (...) jazdy bez trzymania (...) nóg na pedałach lub podnóżkach


Pomijając powyższe argumenty, o tym że ani deskorolka ani hulajnoga nie jest pojazdem świadczy fakt, iż nie jest środkiem transportu przeznaczonym do poruszania się po drodze. Jeżeli mylnie uznamy je za pojazdy, to właściwym miejscem do poruszania się byłaby jezdnia. Pojazdy korzystające zwłaszcza z jezdni muszą posiadać specjalne wymagania (hamulce, światła). Wymogi te określa przywołane przeze mnie wcześniej rozporządzenie. Można w nim przeczytać, że wózek inwalidzki może być pojazdem, ale warunkiem jest odpowiednie dostosowanie go do warunków korzystania z jezdni. Normalny wózek inwalidzki służy niepełnosprawnemu, który zalicza się na drodze wyjątku - do pieszych.

A tak zupełnie po ludzku: nie naginajmy przepisów do rzeczywistości. Żaden sąd nie uzna deskorolki jako pojazd, z przyczyn zdroworozsądkowych i bez podania argumentacji opartej o wykładnie funkcjonalne przepisów PoRD.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez STARYSZOFER » niedziela 01 października 2017, 10:40

Tylko, że buty nie są urządzeniem/ mechanizmem służącym do przemieszczania ciała, a rolki już nim są.

Tak więc teoretycznie są pojazdem (a dokładnie rowerem w myśl definicji roweru z PoRD) i jazda po chodniku w normalnych warunkach powinna być zabroniona, zwłaszcza, że rolkarze zasuwają bardzo szybko i powinni jeździć po scieżkach rowerowych.



P.S. Rower (podobnie motorower) wcale nie musi być wyposażony w pedały.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez LeszkoII » niedziela 01 października 2017, 11:11

STARYSZOFER napisał(a):Tylko, że buty nie są urządzeniem/ mechanizmem służącym do przemieszczania ciała, a rolki już nim są.
Nie są. Tutaj chodzi o urządzenia typu "betoniarka na kółkach" z możliwością zaczepu, agregat na kółkach, maszyny rolnicze, czyli każde urządzenie techniczne na kółkach, które ze względu na rozmiary i trudność transportu zaopatruje się w koła żeby wyjątkowo uwzględnić możliwość jego przemieszczenia taki a nie inny sposób.

Więc pisanie, że rolki to urządzenie jest niezłym dowcipem :lol: Skórka od banana też?

Dodam, że urządzenia (produkcja i eksploatacja) podlegają ścisłym nadzorom technicznym (np. ustawa o dozorze technicznym).
STARYSZOFER napisał(a):Tak więc teoretycznie są pojazdem (a dokładnie rowerem w myśl definicji roweru z PoRD) i jazda po chodniku w normalnych warunkach powinna być zabroniona, zwłaszcza, że rolkarze zasuwają bardzo szybko i powinni jeździć po scieżkach rowerowych.
Czy Ty umiesz czytać? Pisałem o pedałach i podnóżkach. Gdzie masz w rolkach pedały??? Pytam się.
STARYSZOFER napisał(a):P.S. Rower (podobnie motorower) wcale nie musi być wyposażony w pedały.
Musi być. Nie mieszaj w to motoroweru.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez STARYSZOFER » niedziela 01 października 2017, 11:54

LeszkoII napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Tylko, że buty nie są urządzeniem/ mechanizmem służącym do przemieszczania ciała, a rolki już nim są.
Nie są. Tutaj chodzi o urządzenia typu "betoniarka na kółkach" z możliwością zaczepu, agregat na kółkach, maszyny rolnicze, czyli każde urządzenie techniczne na kółkach, które ze względu na rozmiary i trudność transportu zaopatruje się w koła żeby wyjątkowo uwzględnić możliwość jego przemieszczenia taki a nie inny sposób.
Powiedziałeś co ty rozumiesz, a ja napisałem jakie jest ogólnie przyjęte znaczenie tego słowa w praktyce. Rolki to jest urządzenie specjalnie skonstruowane, po to aby umożliwić dość szybkie przemiszczanie się. Tak więc w myśl przepisów PoRD są pojazdem.


STARYSZOFER napisał(a):P.S. Rower (podobnie motorower) wcale nie musi byćwyposażony w pedały.
Musi być. Nie mieszaj w to motoroweru.

Poproszę przepis, który mówi, że rower musi mieć pedały. Zresztą jest wiele rowerów (i motorowerów), ktore nie mają pedałow.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez LeszkoII » niedziela 01 października 2017, 13:10

STARYSZOFER napisał(a):Powiedziałeś co ty rozumiesz, a ja napisałem jakie jest ogólnie przyjęte znaczenie tego słowa w praktyce.
Ja mam głęboko w DE Twoje "ogólnie przyjęte znaczenie", podobnie jak w kwestii nierozumienia kierunku jazdy. Prawo tworzy się dla ludzi a nie dla małp. I niby jakie podejście praktyczne miałoby uznawanie rolek za pojazd? Więcej trupów rocznie?
STARYSZOFER napisał(a):po to aby umożliwić dość szybkie przemiszczanie się. Tak więc w myśl przepisów PoRD są pojazdem.
Żadna argumentacja, jak zwykle. Odsyłam Ciebie do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, z ułudną nadzieją że zakapujesz w końcu o jakie maszyny i urządzenia przystosowane do poruszania się po drogach chodziło ustawodawcy w def. pojazdu.
STARYSZOFER napisał(a):Rolki to jest urządzenie
Rolki to nie jest żadne urządzenie, to są wrotki czyli pewien mechanizm, patent, wynalazek.
STARYSZOFER napisał(a):Poproszę przepis, który mówi, że rower musi mieć pedały.
Czytaj ze zrozumieniem, nie lubię się powtarzać. Czy to jest forum dla ograniczonych umysłowo?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez STARYSZOFER » niedziela 01 października 2017, 17:12

LeszkoII napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Powiedziałeś co ty rozumiesz, a ja napisałem jakie jest ogólnie przyjęte znaczenie tego słowa w praktyce.
Ja mam głęboko w DE Twoje "ogólnie przyjęte znaczenie", podobnie jak w kwestii nierozumienia kierunku jazdy. Prawo tworzy się dla ludzi a nie dla małp. I niby jakie podejście praktyczne miałoby uznawanie rolek za pojazd? Więcej trupów rocznie?
STARYSZOFER napisał(a):po to aby umożliwić dość szybkie przemiszczanie się. Tak więc w myśl przepisów PoRD są pojazdem.
Żadna argumentacja, jak zwykle. Odsyłam Ciebie do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, z ułudną nadzieją że zakapujesz w końcu o jakie maszyny i urządzenia przystosowane do poruszania się po drogach chodziło ustawodawcy w def. pojazdu.
STARYSZOFER napisał(a):Rolki to jest urządzenie
Rolki to nie jest żadne urządzenie, to są wrotki czyli pewien mechanizm, patent, wynalazek.
STARYSZOFER napisał(a):Poproszę przepis, który mówi, że rower musi mieć pedały.
Czytaj ze zrozumieniem, nie lubię się powtarzać. Czy to jest forum dla ograniczonych umysłowo?

Skoro cię tu wpuścili to w pewnym stopniu, tak.
Twierdziłeś, że rower musi być wyposażony w pedały. Poproszę przepis.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez mp0011 » niedziela 01 października 2017, 17:26

STARYSZOFER napisał(a):Twierdziłeś, że rower musi być wyposażony w pedały. Poproszę przepis.


Jest w KW, na którą z uporem maniaka powołuję się jak mi wygodnie :twisted: :
określenie "rower" oznacza każdy pojazd mający co najmniej dwa koła, napędzany wyłącznie siłą mięśni osób znajdujących się na tym pojeździe, w szczególności za pomocą pedałów lub ręcznej korby;
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez LeszkoII » niedziela 01 października 2017, 17:44

STARYSZOFER napisał(a):Poproszę przepis.
Jak mi dasz przepis na zioło które najwyraźniej palisz, to wyjątkowo się powtórzę i w ramach specjalnej troski wkleję, co napisałem wcześniej.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez STARYSZOFER » niedziela 01 października 2017, 17:59

LeszkoII napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Poproszę przepis.
Jak mi dasz przepis na zioło które najwyraźniej palisz, to wyjątkowo się powtórzę i w ramach specjalnej troski wkleję, co napisałem wcześniej.

Lesiu, atakowanie mnie nie sprawi, że zapomnę, że napisałeś bzdurę, której nie jesteś w stanie uzasadnić, ale to akurat norma u ciebie.... :lol:
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez Henq » niedziela 01 października 2017, 18:20

STARYSZOFER napisał(a):
LeszkoII napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):Poproszę przepis.
Jak mi dasz przepis na zioło które najwyraźniej palisz, to wyjątkowo się powtórzę i w ramach specjalnej troski wkleję, co napisałem wcześniej.

Lesiu, atakowanie mnie nie sprawi, że zapomnę, że napisałeś bzdurę, której nie jesteś w stanie uzasadnić, ale to akurat norma u ciebie.... :lol:
no przecież @LeszkoII wstawił ci art z ustawy - ty masz poważne problemy już chyba o tym pisałem ale teraz to już masakra :eek2:
art.33 ust.3 pkt 2 - nawet jest za to mandat 50zł :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Pieszy czy kierujący?

Postprzez STARYSZOFER » niedziela 01 października 2017, 18:43

Henq napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a):[ napisałeś bzdurę, której nie jesteś w stanie uzasadnić, ale to akurat norma u ciebie.... :lol:
no przecież @LeszkoII wstawił ci art z ustawy - ty masz poważne problemy już chyba o tym pisałem ale teraz to już masakra :eek2:
art.33 ust.3 pkt 2 - nawet jest za to mandat 50zł :help:

O losie..... gdzie tam jest napisane, że rower i motorower ma mieć pedały?
A jak ma podnożki? To co?

Reprezentujecie umysłowy poziom rynsztoku.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości