Ronda

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Ronda

Postprzez mp0011 » poniedziałek 31 lipca 2017, 16:28

No to po kolei.

Jestem tu na DdR: https://goo.gl/maps/M5CB121sxby

Widzę tylko DdR jadącą prosto za rondo. Jest znak DdR za rondem. Ale ja skręcam w lewo. Nie mam ani przejazdów, ani żadnej informacji, że jest tam DdR. Droga dla rowerów nie jest wyznaczona dla kierunku, w którym zamierzam skręcić. Włączam się więc do ruchu ogólnego na jezdni i skręcam na rondzie w pierwszy zjazd.

https://goo.gl/maps/r2214oCSthJ2

Po prawej jest tylko czerwony chodnik, nieoznakowany. DdR kończy się na skrzyżowaniu zgodnie z przepisami, nie mam obowiązku domyślać się jakie znaki były przed rondem. Jadę więc dalej, przepisowo, jezdnią. Dojeżdżam do drugiego ronda z zamiarem skręcenia w lewo.

https://goo.gl/maps/WtKsCLCjV5o

Widzę po lewej przejazdy, ale widzę też znaki końca DdR w kierunku, w którym zamierzam skręcić. Droga rowerowa prowadzi więc w przeciwnym kierunku niż zamierzam jechać, jest także nieprawidłowo oznakowana. Jadę dalej jezdnią.

https://goo.gl/maps/pRd1dPyq4BT2

Naprawdę oczekujesz, że rozsądny rowerzysta wskoczy na krawężnik żeby przejechać 10m drogą, która nie prowadzi w kierunku, w którym rowerzysta zamierza skręcić? Rowerzysta NIE MA obowiązku poruszać się taką drogą...

Nie wiem... Narysuj jak Twoim zdaniem powinna wyglądać trasa tej rowerzystki, może są tam jakieś znaki, o których nie wiem...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez eragon » piątek 04 sierpnia 2017, 20:22

mp0011 napisał(a):to po kolei.

mp0011 napisał(a):nie mam obowiązku domyślać się

To nie wsiadaj na rower skoro myslenie boli..
mp0011 napisał(a):rowerzysta wskoczy na krawężnik

Mnie osobiscie jest to obojętne czy wskoczy, wjedzie czy przefrunie - ma jeździć DDR. Jak żeście lobbowali za ścieżkami, wazeliny w sejmie mieliście tony, to było dobrze. Gdy wam DDRy zrobili, to znowu źle, bo z kostki, bo nie tam gdzie "ja" jadę.. Droga też nie jest w idealnym kierunku mojej podróży i nie beczę.. Nie skracam sobie chodnikiem czy ścieżką.. Jadę drogą.
Tu masz następną - na tym "dolnym" rondku..
phpBB [media]

To może, skoro wam nie pasi jazda po DDR - zlikwidujmy je i poszerzmy jezdnie aby sie pedalarza mogło bezpiecznie wyprzedzic ?? Co ty na to ?
No i wisienka na torcie..
phpBB [media]
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » piątek 04 sierpnia 2017, 20:31

Chłopie, nie ośmieszaj się.
Co Ci się nie podoba w filmie Oszołomka 2?

Jest dokładnie taka sama sytuacja. Droga NIE JEST WYZNACZONA DLA KIERUNKU, W KTÓRYM ROWERZYSTKA ZAMIERZA SKRĘCIĆ. Dlatego jedzie jezdnią. W pierwszym możliwym miejscu wjeżdża na infrastrukturę. Jeżeli masz z tym jakiś problem, proponuję zapisać się na kursy doszkalające, tam Ci wyjaśnią że jest to całkowicie legalne.

Co chcesz tą wisienką osiągnąć? Są debile wśród rowerzystów, są i wśród kierowców.
Co nie zmienia faktu, że Twoje filmy nie mają najmniejszego sensu i czepiasz się na siłę...

Twoje filmy sobie zgrałem, nie wykluczam przygotowania odpowiedzi w formie filmu...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez eragon » piątek 04 sierpnia 2017, 20:53

Moje filmy (pytałeś o pozwolenie?) możesz sobie wsadzić nawet w "cztery litery" - to ty się osmieszasz, napisałem chyba wyraźnie. "Jak mi pasuje to dobrze, a jak nie to jade drogą." Nie rob z siebie idioty, miałem cie za normalnego do tej pory, ale tracisz w moich i innych oczach.
mp0011 napisał(a): się nie podoba

Oszołomka ma jechać DDR - po to jest !!
mp0011 napisał(a):Są debile wśród rowerzystów

Poważnie ???
mp0011 napisał(a):filmy nie mają najmniejszego sensu i czepiasz się na siłę

To qlva jeździjcie "po swoim". Wtedy nikt sie nie będzie czepiał..
A to, to co jest ??
phpBB [media]

W łeb powinien zarobic bo juz słów brak.. Czy ja mam zjechać na DDR ??
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » piątek 04 sierpnia 2017, 21:02

Licencja YT oraz wykorzystywanie na prawie cytatu nie wymagają pozwolenia. Jeżeli podeślesz Swoje dane, chętnie podpiszę Twoje teorie imieniem i nazwiskiem.

Nigdy nie twierdziłem że nie ma debili wśród rowerzystów. Nie ma ich za to na Twoich filmach. Mam na dysku blisko 3000 nagrań kierowców którzy robią znacznie gorsze rzeczy niż Ci rowerzyści. Takie "wykroczenia" kierowców zazwyczaj kasuję, bo szkoda mi zwyczajnie miejsca dysku.

A teraz uzasadnienie dlaczego niektórzy rowerzyści wskoczą na DdR, a niektórzy nie.

1) Na skrzyżowaniu (dotyczy także rowerzysty na rondzie) obowiązuje zakaz zatrzymywania się.
Art. 49. 1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
1) (...) na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;


Wjazd przez krawężnik bez zatrzymania może być dla niektórych rowerzystów niebezpieczny. A przecież:

Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani (...) unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. (...) Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » piątek 04 sierpnia 2017, 22:31

mp0011 napisał(a):
1) Na skrzyżowaniu (dotyczy także rowerzysty na rondzie) obowiązuje zakaz zatrzymywania się.
Art. 49. 1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
1) (...) na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;



ty weź nie zatrzymuj się przed skrzyżowaniem aby przepuścić pieszego, bo chyba jest mniej niż 10 metrów.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Henq » czwartek 24 sierpnia 2017, 20:09

Jedź bezpiecznie odc. 659 (testowe rondo w Tarnowie)
5:02 - proponuje wprowadzić poprawki w postaci betonowych ścian zamiast linii ciągłych i powierzchni wyłączonej to janusze rond nauczą się jeździć poprawnie ;)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » czwartek 24 sierpnia 2017, 20:51

Bo to nie jest rondo turbinowe. Turbinowe MUSI mieć elementy zapobiegające zmianie pasa ruchu (metalowe separatory ruchu). Problem by zniknął.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez benio101 » wtorek 29 sierpnia 2017, 04:46

eragon napisał(a):Tu masz następną - na tym "dolnym" rondku..
phpBB [media]

DDR na rondzie? :lol: Rondo jest skrzyżowaniem, a C–13 obowiązuje do skrzyżowania.
ZSD §37 napisał(a):1. Znak C–13 "droga dla rowerów" oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami, którzy są obowiązani do korzystania z tej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić.
2. Nakaz wyrażony znakiem C-13 obowiązuje do odwołania albo do:
1) miejsca umieszczenia znaku B-1, B-9, C-16, D-40,
2) najbliższego skrzyżowania

Pomijając kwestię skrzyżowania, rowerzysta na tym nagraniu zmienia kierunek jazdy, więc nie miałby obowiązku korzystać z DDR (jeśli błędnie założylibyśmy, że na rondzie może istnieć DDR).
PoRD Art. 33 napisał(a):1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. (…)

Nagranie, które umieściłeś, pokazuje perfekcyjne pokonanie ronda przez rowerzystę, środkiem jezdni (bezpiecznie), z zasygnalizowaniem zjazdu z ronda poprzez wyciągnięcie ręki w prawo, zjechaniem ku prawej krawędzi jezdni przy wyjeżdżaniu z ronda, a następnie wjechanie na DDPIR. Ten filmik powinien służyć jako wzór, jak pokonywać rondo rowerem.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Henq » wtorek 29 sierpnia 2017, 19:37

benio101 napisał(a):Ten filmik powinien służyć jako wzór, jak pokonywać rondo rowerem.
od kiedy to zjazd ze skrzyżowania się sygnalizuje w prawo? :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » wtorek 29 sierpnia 2017, 20:29

Od wtedy, kiedy zmienia się kierunek jazdy w prawo. :spoko:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Henq » wtorek 29 sierpnia 2017, 20:41

gumik napisał(a):Od wtedy, kiedy zmienia się kierunek jazdy w prawo. :spoko:
to jaki miałeś na rondzie? no śmiało z jakiego na jaki zmieniasz?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » wtorek 29 sierpnia 2017, 21:24

"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » wtorek 29 sierpnia 2017, 21:30

gumik napisał(a):Obejrzyj proszę te filmy, w których jest to bardzo ładnie wyjaśnione.
https://www.youtube.com/watch?v=CkZRTTZ5fUU
https://www.youtube.com/watch?v=mvuH4oZgb6Y
https://www.youtube.com/watch?v=MM4Aja4uWZU
Co ? Jest powiedziane, jaki kierunek jazdy mamy na skrzyżowaniu ? :wink:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez benio101 » wtorek 29 sierpnia 2017, 21:37

Obrazek

Na rondzie możesz jechać albo prosto (czyt. w kółko), albo w prawo (czyt. zjechać z ronda).
Zjeżdżająć z ronda, zmieniasz kierunek jazdy, czego zamiar powinno się sygnalizować prawym kierunkowskazem.

Jeśli masz dalej wątpliwości, jaki jest kierunek jazdy po rondzie, przeczytaj definicję znaku C–12, tzw. "rondo":
CK 4.2.12. Ruch okrężny napisał(a):Znak C–12 "ruch okrężny" (rys. 4.2.12.1) stosuje się na skrzyżowaniach dróg w celu wskazania kierującym, że ruch pojazdów odbywa się dookoła wyspy w kierunku wskazanym na znaku.

Na znaku C–12 jest nawet wskazany ten kierunek wielkimi białymi strzałkami, zjeżdżając z ronda zmieniasz kierunek jazdy i zamiar tego manewru powinieneś zasygnalizować:
PoRD Art. 22.5 napisał(a):Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 120 gości