Jak wygląda zatrzymanie przez radiowóz nieoznakowany?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jak wygląda zatrzymanie przez radiowóz nieoznakowany?

Postprzez kemot1672 » czwartek 03 sierpnia 2017, 22:33

Cześć,

chciałem zapytać jak w praktyce wygląda takie zatrzymanie. Przeczytałem fragmenty przepisów które to opisują i... nic mi to nie mówi. No bo mogą być sygnały świetlne lub dźwiękowe, niby może być tabliczka z tyłu pojazdu, ale pojazd powinien zatrzymać się za zatrzymywanym. Jak to wygląda w praktyce? Czy faktycznie jest jednoznaczne i zrozumiałe(niby tak mówią przepisy)?

Do tych wątpliwości doprowadziła mnie sytuacja drogowa. Otóż jadąc sobie spokojnie w mieście, w lusterku zauważyłem samochód, który pod maskownicą chłodnicy miał zainstalowane migające stroboskopy, przy czym... migały raczej na biało, niż niebiesko jak to znajduję w przepisach. No, przynajmniej tak to wyglądało w słoneczny dzień. Na obecnym etapie jeżdżę raczej wolno i asekuracyjnie, pewnie wolniej niżby niektórzy kierowcy chcieli:) I na pewno bardziej niepewnie niż ludzie z wieloletnią praktyką. Nie za bardzo wiedząc co by takie mruganie miało oznaczać, kontynuowałem jazdę niespiesznym tempem, a migające auto po chwili zniknęło na jakimś zakręcie.

Po lekturze co ewentualnie grozi za niezatrzymanie do kontroli, postanowiłem zgłębić temat. W jaki sposób zachowują się policjanci? Rozpoznanie radiowozu oznaczonego czy munduru jest proste. Ale jak miga nieoznaczony? Zakładam, że gdyby była to policja, to w przypadku kiedy tych mrugań bym nie zrozumiał, użyliby sygnału dźwiękowego, wyprzedzili lub zrównali się, żeby dać zrozumiały sygnał a nie rozmyli się na jakimś skrzyżowaniu?
Czy tak?:)
kemot1672
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 03 sierpnia 2017, 22:05

Re: Jak wygląda zatrzymanie przez radiowóz nieoznakowany?

Postprzez gumik » piątek 04 sierpnia 2017, 08:37

Nieoznakowane radiowozy mają niebieskie światła. A do tego jeszcze z tyłu tablicę na której wyświetlają na czerwono "POLICJA". Wyprzedzą Cię i na bank zauważysz. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Jak wygląda zatrzymanie przez radiowóz nieoznakowany?

Postprzez jasiek23 » piątek 04 sierpnia 2017, 13:05

Pooglądaj Uwaga Pirat to będziesz wiedział w jaki sposób zatrzymują :) Dają sygnał delikwentowi, podjeżdżają równolegle, Policjant pasażer daje znak lizaczkiem żeby zjechał i tyle.
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 74 gości