Pierwszeństwo a samochody zaparkowane po obu stronach drogi

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pierwszeństwo a samochody zaparkowane po obu stronach drogi

Postprzez pawelgerard » czwartek 03 sierpnia 2017, 16:31

Cześć,

Chciałbym żebyście pomogli zinterpretować mi kto ma pierwszeństwo w poniższej sytuacji.
Droga osiedlowa, dość szeroka. Brak pasów ruchu. Samochody zaparkowane głównie po jednej stronie jezdni, ale bywają wyjątki.
Droga przejezdna dla dwóch aut gdy zaparkowane samochody znajdują się po jednej stronie drogi, ale gdy zaparkowane auta są już z obu - któryś z nadjeżdżających samochodów musi zwolnić lub się zatrzymać.
Zostałem dwa razy strąbiony, jadąc stroną przy której zazwyczaj zaparkowane jest jedno auto.
Byłem zdecydowanie bliżej obustronnego zwężenia jezdni niż samochody jadące z naprzeciwka. One nie musiały się nawet zatrzymać, a jedynie zwolnić, lecz były przekonane, że to one mają pierwszeństwo.
Moja interpretacja: brak znaków drogowych, zwężenie po obu stronach jezdni więc ten kto jest bliżej, już wjechał na to zwężenie ma pierwszeństwo.
Proszę wyprowadźcie mnie z błędu jeśli go popełniam. Dodaje też prosty schemat by pokazać sytuacje.
Załączniki
schemat.png
schemat.png (2.51 KiB) Przeglądane 4356 razy
pawelgerard
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 03 sierpnia 2017, 16:18

Re: Pierwszeństwo a samochody zaparkowane po obu stronach dr

Postprzez szoferemeryt » piątek 04 sierpnia 2017, 10:25

Zgodnie z rysunkiem, oni już byli w trakcie omijania stojących (zaparkowanych) pojazdów, a Ty dopiero miałeś zamiar to zrobić, więc mieli racje, a Ty nie.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Pierwszeństwo a samochody zaparkowane po obu stronach dr

Postprzez pawelgerard » piątek 04 sierpnia 2017, 13:26

A jeśli po ich stronie jest wolne miejsce do "schowania się"?
Tam jest wyjazd z garażu jednego z bloków więc nie może być zablokowany przez zaparkowane auta.
Niestety, jak już omijają to raczej "ciurkiem".

Wysyłam link do street view jakby komuś chciało się sprawdzać.
www.goo.gl/evNjyU
pawelgerard
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 03 sierpnia 2017, 16:18

Re: Pierwszeństwo a samochody zaparkowane po obu stronach dr

Postprzez Cyryl » piątek 04 sierpnia 2017, 16:46

w PoRD mamy w dziale zmiana pasa i kierunku jazdy: "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać..."
i proszę zauważyć, że nie jest powiedziane w którym kierunku pojazdy się poruszają.
z Twojego rysunku wynika, że pojazdy zaparkowane zajęły pasy i skrajnie prawy i skrajnie lewy, więc została możliwość jechania tylko środkiem jezdni. pojazdy nadjeżdżający z przeciwka był już na tym środku jezdni, a Ty dopiero zamierzałeś to zrobić.
ale jeszcze jest coś takiego jak kultura i umiejętność współżycia z innymi użytkownikami dróg.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwszeństwo a samochody zaparkowane po obu stronach dr

Postprzez PraktykRuchu » piątek 04 sierpnia 2017, 18:02

No i ktoś powinien ewidentnie zrobić porządek z takim parkowaniem...
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości