Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kto powinien pojechać pierwszy?

czerwony - niebieski ustępuje pierwszeństwa, ponieważ czerwony jest po jego prawej stronie
11
73%
niebieski - czerwony ustępuje pierwszeństwa, ponieważ niebieski nadjechał z prawej strony skrzyżowania
3
20%
inna odpowiedź - napiszę w poście
1
7%
 
Liczba głosów : 15

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez szoferemeryt » piątek 11 sierpnia 2017, 17:07

Henq napisał(a):jeżeli czerwony wjedzie na SoRO ustępuje pierwszeństwa wjeżdżającemu na SoRO zielonemu, jeżeli zielony zwraca na SoRO ustępuje wjeżdżającemu na SoRO czerwonemu.

I znów kombinujesz, chcesz sie wymigać od jasnej jednoznacznej odpowiedzi.
Wyraźnie pytam który pojazd zawracając na zwykłym skrzyżowaniu X ma pierwszeństwo, a który zjedzie ze skrzyżowania pierwszy.
I to samo pytanie o SoRO oznakowane tylko C-12.
Czy tak trudno zrozumieć o co się pytam i odpowiedzieć.
Swoja droga to na tym forum jest kilku instruktorów, którzy dyskutują zażarcie w każdym temacie, ale gdy dochodzi na konkretów nabierają wody w usta. Czyżby dla nich pytania były zbyt trudne.
Henq miał odwagę, ale instruktorzy a może i egzaminatorzy boją się?
Przepraszam moderatora że ciągnę temat, dla mnie jest to ciekawe i chciałbym poznać zdanie innych.
Przypominam interesują mnie tylko konkretne odpowiedzi na moje pytania.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez sankila » piątek 11 sierpnia 2017, 21:20

szoferemeryt napisał(a):Wyraźnie pytam który pojazd zawracając na zwykłym skrzyżowaniu X ma pierwszeństwo, a który zjedzie ze skrzyżowania pierwszy.
I to samo pytanie o SoRO oznakowane tylko C-12.
Czy tak trudno zrozumieć o co się pytam i odpowiedzieć.
Zrozumieć łatwo, trudniej odpowiedzieć, przynajmniej na pytanie 1.
Nikt nie ma pierwszeństwa, bo to nie przedmiot, tylko relacja pomiędzy pojazdami. Zgodnie z regułą prawej ręki ustępuję pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z (mojej) prawej strony do przecięcia kierunków (czyli naszego punktu kolizyjnego).
Czerwony i zielony mają dwa punkty kolizyjne: na wjeździe zielonego i na wjeździe czerwonego. W sytuacji z rysunku czerwony musi ustąpić zielonemu przed osią jezdni, ale zjedzie ze skrzyżowania jako pierwszy (tu: bo ma bliżej). Gdyby zielony zdążył skrzyżowanie objechać - to on miałby czerwonego po prawej ręce i musiałby mu ustąpić przed osią jezdni, ale za to zjechałby ze skrzyżowania jako pierwszy.
Na drugim rysunku jest dokładnie tak samo. Skrzyżowanie równorzędne, to skrzyżowanie równorzędne - z ruchem okrężnym czy bez.

Całkiem niepotrzebnie wprowadzacie zamieszanie malowaniem torów jazdy, podczas, gdy istotna jest tylko pozycja aut w miejscu przecięcia kierunków ruchu (dlatego też reguła prawej ręki jest bardziej "przyswajalna" niż art. 25).
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez STARYSZOFER » sobota 12 sierpnia 2017, 10:42

Henq napisał(a):
STARYSZOFER napisał(a): tylko ustal pierwszeństwo między zielonym i niebieskim w trakcie zbliżania się do skrzyżowania. Który ma pierwszeństwo?
Obrazek
żaden :eek2:


No jak żaden? Przecież według głupot jakie wypisujesz, pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem.

szoferemeryt napisał(a):A teraz jest to mini rondo oznakowane C-12.
Kto ma pierwszeństwo?
Kto zjedzie jako pierwszy?

Oczywiście pierwszeństwo będzie miał czerwony jako pojazd nadjeżdżający z prawej strony zielonego.
Avatar użytkownika
STARYSZOFER
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 08 lipca 2016, 19:52

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez gumik » sobota 12 sierpnia 2017, 14:22

Henq napisał(a):
gumik napisał(a):Tutaj czerwony nie jedzie z kierunku przeciwnego, więc z pewnością ten przepis nie może mieć zastosowania.

no niestety ma, bo objeżdżając rondo, nie ważne z której strony wjeżdżając, niebieski w pewnym momencie będzie w stosunku do czerwonego pojazdem jadącym z kierunku przeciwnego.
Jak się to ma do Twojego stwierdzenia, że pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem? Jakie ma znaczenie położenie pojazdów na skrzyżowaniu jeśli pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem wg. Ciebie?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez Henq » niedziela 13 sierpnia 2017, 19:32

szoferemeryt napisał(a):I znów kombinujesz, chcesz sie wymigać od jasnej jednoznacznej odpowiedzi.

jasną jednoznaczną odpowiedź uzyskałeś, nie mój problem, że jej nie rozumiesz :eek2:

---

STARYSZOFER napisał(a):No jak żaden?

rozumiesz że oba pojazdy skręcają w lewo i są w identycznej sytuacji?

STARYSZOFER napisał(a): Przecież według głupot jakie wypisujesz, pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem.

nie ja tylko:
Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602
jeżeli masz trudności z załapaniem tego to może czas najwyższy PJ oddać? albo na jakieś doszkolenie się zapisać.

STARYSZOFER napisał(a):Oczywiście pierwszeństwo będzie miał czerwony jako pojazd nadjeżdżający z prawej strony zielonego.

ale to jest jedno skrzyżowanie a nie cztery mniejsze dookoła wyspy :eek2:

---

gumik napisał(a):Jak się to ma do Twojego stwierdzenia, że pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem? Jakie ma znaczenie położenie pojazdów na skrzyżowaniu jeśli pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem wg. Ciebie?

dlatego wjeżdżając na takie SoRO kierowca już wie, że jadąc po SoRO na każdym wjeździe ma ustąpić wjeżdżającym
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez szoferemeryt » poniedziałek 14 sierpnia 2017, 07:35

Henq napisał(a):jasną jednoznaczną odpowiedź uzyskałeś, nie mój problem, że jej nie rozumiesz :eek2:

Ja rozumiem. A wystarczyło napisać pierwszeństwo, TAK, ale tylko do wjazdy na SoRO, dalej to zasada prawej ręki.
I wszystko jasne.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez Henq » poniedziałek 14 sierpnia 2017, 13:44

szoferemeryt napisał(a):Ja rozumiem. A wystarczyło napisać pierwszeństwo, TAK, ale tylko do wjazdy na SoRO, dalej to zasada prawej ręki.
I wszystko jasne.

no właśnie nie rozumiesz :eek2: miałeś przykład z auten z prawej zawracającym na skrzyżowaniu, nie może być tak, że pierwszeństwo w magiczny sposób zmienia się na skrzyżowaniu :eek2:
SoRO bez A-7 masz na przykładzie dwóch pojazdów skręcających w lewo, już w wątku 500stronowym pisał o tym @szerszon
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez szoferemeryt » poniedziałek 14 sierpnia 2017, 17:20

Henq napisał(a):nie może być tak, że pierwszeństwo w magiczny sposób zmienia się na skrzyżowaniu

Nie możesz tego zrozumieć, że wjeżdżając na SoRO bez A-7 masz pierwszeństwo, ale jadąc po obwiedni na każdym kolejnym wlocie już pierwszeństwa nie masz. Jednak magia działa i ma się dobrze. Na zwykłym skrzyżowaniu jest ciut inaczej za sprawą geometrii, ale po co mam pisać jak znów nie zrozumiesz.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez Henq » poniedziałek 14 sierpnia 2017, 20:00

szoferemeryt napisał(a):Nie możesz tego zrozumieć, że wjeżdżając na SoRO bez A-7 masz pierwszeństwo, ale jadąc po obwiedni na każdym kolejnym wlocie już pierwszeństwa nie masz.
po pierwsze czytaj co napisałem wcześniej bo jak na razie powtarzasz moje słowa :thumb2: szkoda tylko, że nie rozumiesz dlaczego tak jest :eek2:
a tu masz dowód:
Henq napisał(a):jeżeli czerwony wjedzie na SoRO ustępuje pierwszeństwa wjeżdżającemu na SoRO zielonemu, jeżeli zielony zwraca na SoRO ustępuje wjeżdżającemu na SoRO czerwonemu.
Skąd wy te PJ bierzecie z chipsów?
na co ty odpowiedziałeś:
szoferemeryt napisał(a):
Henq napisał(a):jeżeli czerwony wjedzie na SoRO ustępuje pierwszeństwa wjeżdżającemu na SoRO zielonemu, jeżeli zielony zwraca na SoRO ustępuje wjeżdżającemu na SoRO czerwonemu.

I znów kombinujesz, chcesz sie wymigać od jasnej jednoznacznej odpowiedzi.

a teraz używasz moich słów i przypisujesz je sobie :help: brawo :spoko:

szoferemeryt napisał(a): Jednak magia działa i ma się dobrze.

nie nie działa i nie ma się dobrze, w końcu naucz się, że słowa w przepisie: "...zbliżając się do skrzyżowania...", oznaczają zbliżając się do skrzyżowania, a nie na skrzyżowaniu!
Pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem a nie na skrzyżowaniu, pierwszeństwo realizuje się na skrzyżowaniu, co oznacza w skrócie, że dojeżdżając do skrzyżowaniu już wówczas powinieneś wiedzieć komu ustępujesz i dlaczego, a gdzie ustępujesz: na skrzyżowaniu - to również powinieneś wiedzieć.

szoferemeryt napisał(a): Na zwykłym skrzyżowaniu jest ciut inaczej za sprawą geometrii,

a to na zwykłym skrzyżowaniu jakieś inne przepisy obowiązują :wow: może twoje :hmm:

szoferemeryt napisał(a):ale po co mam pisać jak znów nie zrozumiesz.

najpierw zrozum art 25.1, potem dlaczego dwa pojazdy skręcające w lewo wjeżdżają na skrzyżowanie mając pierwszeństwo, ale skręcając w lewo już nie mają - jedno z drugim się wiąże :wink: taka mała podpowiedź (jest obrazek dla ułatwienia), a następnie zrozum dlaczego auto wjeżdżające z prawej strony i zawracające na skrzyżowaniu (twój obrazek zielony pojazd) ma pierwszeństwo nad wjeżdżającym jak by się mogło okazać po nawrotce również z jego prawej strony (twój obrazek pojazd czerwony) - wówczas zrozumiesz, że pierwszeństwo nie zmienia sięw magiczny sposób na SoRO.

Niestety, żeby to zrozumieć trzeba by było przyznać że auto wjeżdżając na SoRO objeżdża wyspę skręcając w lewo, ale cały światopogląd prostowaczy rond, wyznawców każdy: "zjazd to skrzyżowanie" oraz "wielkiej farsy" zwanej wyrokiem sądu w Gliwicach legł by w gruzach :spoko: :lol: :lol: :lol:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez szoferemeryt » poniedziałek 14 sierpnia 2017, 20:57

Henq napisał(a):a to na zwykłym skrzyżowaniu jakieś inne przepisy obowiązują :wow: może twoje :hmm:

Dlaczego piszę ciut inna? Nie przepisy ale zachowanie kierujących.
Na zwykłym skrzyżowaniu sytuacja jest podobna, ale w odróżnieniu od SoRO nie mogę wjechać na skrzyżowanie do momentu zwolnienia go przez wjeżdżającego z prawej strony. Na wielkie skrzyżowanie można by wjechać, ale przecież skrzyżowania równorzędne są zazwyczaj maleńkie i można by go przyrównać do mini ronda, które jest co najmniej dziwnym wymysłem wprowadzającym zamęt.
Oczekując na możliwość dalszej jazdy na rondzie mogę stać i czekać na możliwość dalszej jazdy po rondzie. Na zwykłym skrzyżowaniu nie mogę tego zrobić, gdyż obliguje mnie przepis zabraniający wjazdu na skrzyżowanie jeśli nie mam możliwości jego opuszczenia bez blokowania przejazdu innym mającym pierwszeństwo w stosunku do mnie.
Wynika z tego że SoRO i zwykłe skrzyżowanie to nie to samo, jak to ktoś chce nam wmówić.
Wiem że nie zgodzisz się ale masz takie prawo.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez Henq » poniedziałek 14 sierpnia 2017, 21:25

szoferemeryt napisał(a):Na zwykłym skrzyżowaniu nie mogę tego zrobić, gdyż obliguje mnie przepis zabraniający wjazdu na skrzyżowanie jeśli nie mam możliwości jego opuszczenia bez blokowania przejazdu innym mającym pierwszeństwo w stosunku do mnie.

no przecież mówię, że masz swoje przepisy :lol: :lol: :lol:
wskaż jaki to przepis zakazuje mi wjazdu na skrzyżowanie, jeżeli nie mam możliwości jego opuszczenia? :eek2:

szoferemeryt napisał(a):Wynika z tego że SoRO i zwykłe skrzyżowanie to nie to samo, jak to ktoś chce nam wmówić.

wskażesz przepis powyżej to zrozumiesz, że o SoRO też chodzi.

szoferemeryt napisał(a):Wiem że nie zgodzisz się ale masz takie prawo.

jak na razie to ty się nie zgadzasz z kodeksem drogowym co mnie dziwi...
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez szoferemeryt » wtorek 15 sierpnia 2017, 07:11

Czy zachowanie kierujących na zwykłych skrzyżowaniach i na SoRO jest takie samo. Jeśli znajdziesz odpowiedź na to pytanie nie w przepisach ale w rzeczywistym zachowaniu na drodze to zrozumiesz że nie wszystko jest zapisane w kodeksie.
Nie mam zamiaru uczestniczyć w dalszym ciągu przepychanki. Poszukaj , a znajdziesz w kodeksie odpowiednie zapisy, to że nie chce ci się poszukać to nie znaczy że ja mam to robić za ciebie.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez Henq » wtorek 15 sierpnia 2017, 07:38

szoferemeryt napisał(a):Czy zachowanie kierujących na zwykłych skrzyżowaniach i na SoRO jest takie samo. Jeśli znajdziesz odpowiedź na to pytanie nie w przepisach ale w rzeczywistym zachowaniu na drodze to zrozumiesz że nie wszystko jest zapisane w kodeksie.

ależ jest! tylko nie pasuje do wizji prostowaczy rond....

szoferemeryt napisał(a):Nie mam zamiaru uczestniczyć w dalszym ciągu przepychanki.

wskazywanie braków w twojej wiedzy na temat przepisów o ruchu drogowym nie nazywaj przepychankami :lol:

szoferemeryt napisał(a): Poszukaj , a znajdziesz w kodeksie odpowiednie zapisy, to że nie chce ci się poszukać to nie znaczy że ja mam to robić za ciebie.

ale jak mogę znaleźć coś czego nie ma? :wow:
wymyślasz przepisy na poczekaniu a potem obraza, że przepychanki - trochę dziecinne zachowanie :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo na rondzie bez A-7?

Postprzez klebek » wtorek 15 sierpnia 2017, 10:06

Dyskusja schodzi na OT. Wracamy do tematu albo do kosza :wink:
klebek
 
Posty: 224
Dołączył(a): wtorek 27 grudnia 2016, 13:12
Lokalizacja: Szczecin

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 122 gości