Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez 00raq00 » czwartek 13 lipca 2017, 21:35

Cześć,

dzisiaj nasunęła się wąpliwość podczas rozmowy o znaku T-6a Obrazek

Jadąć od dołu drogą z pierszeństwem w lewo, włączamy kierunkowskaz, jadąc na wprost nie, a w prawo to prawy ? Kumpel twierdzi, że jadąc na wprost zmienia pas ruchu i włączyłby prawy kierunkowskaz, ale później niż skręcając w prawo. Nie zgadam się z nim :D
Co Wy uwazacie?
00raq00
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 13 lipca 2017, 21:21

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez rpa » piątek 14 lipca 2017, 16:20

Na tego typu skrzyżowaniach nie używa się kierunkowskazu do jazdy prosto, gdyż jest to niejasne - brak kierunkowskazu oznacza jazdę na wprost - wszystko jasne. Użycie kierunkowskazu może zmylić jadących z prawej i spowodować wypadek. W przypadku takiego samego skrzyżowania, ale bez prawej odnogi można (ale nie ma takiego obowiązku!) użyć prawego kierunkowskazu, zwiększa to czytelność sytuacji i ułatwia wjazd pojazdom z drogi podporządkowanej. Nie rozumiem przeciwników takiego rozwiązania - ale szukanie podstawy prawnej w tym wypadku nie ma sensu.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez PraktykRuchu » piątek 14 lipca 2017, 16:37

Jazda prosto to jazda prosto - nie sygnalizuje się jej. Sygnalizujesz zmianę kierunku jazdy - w prawo albo w lewo.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez gumik » piątek 14 lipca 2017, 18:04

W ogólności zgadzam się z przedmówcami. Ale skrzyżowanie skrzyżowaniu nie równe. To jest tylko znak. Może się zdarzyć taki przypadek, że mimo takiego znaku droga z pierwszeństwem biegnie łagodnym łukiem i dawanie lewego kierunkowskazu mijałoby się z celem. Tak samo jazda "na wprost" w takim specyficznym przypadku będzie wymagała włączenia prawego kierunkowskazu ponieważ tak naprawdę będziesz odbijał w prawo. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Znak to tylko znak - przedstawia schemat pierwszeństwa. Najważniejsze w sygnalizowaniu, to żeby być zrozumiałym dla innych.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez szoferemeryt » piątek 14 lipca 2017, 19:15

Obrazek zapożyczony.
Pomińmy te czerwone strzałki.
Obrazek
Co w takiej sytuacji? Niby jest prosto a jednak.
Czy w tej sytuacji bez kierunkowskazu, czy z lewym kierunkowskazem.
Czy zmieni coś czwarty wlot z lewej strony?
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez PraktykRuchu » piątek 14 lipca 2017, 19:27

Taki obrazek to błąd w organizacji ruchu. To się nie powinno wydarzyć.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez rpa » piątek 14 lipca 2017, 19:39

Co niby jest nie tak z tym skrzyżowaniem?
Odnośbie kierunkowskazu - lewy kierunek w tej sytuacji niewiele da - tym na głównej i tak musisz ustąpić, a jadący podporządkowaną nie uzyskują żadnych istotnych informacji - i tak wasze tory jazdy pozostają kolizyjne. Można mrugnąć lewym w specyficznych przypadkach - na przykład gdy na przeciwnym pasie ruchu skrzyżowanie jest zastawione - może ktoś szybciej zorientuje się, że popełnia błąd :)
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez mp0011 » piątek 14 lipca 2017, 20:28

rpa napisał(a):Co niby jest nie tak z tym skrzyżowaniem?


Zły znak. Powiniem być T-6c z łukiem (droga bez zmiany kierunku), ewentualnie dobrze oznakowane strzałki na pasach.

Obrazek
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez PraktykRuchu » piątek 14 lipca 2017, 20:30

Liczba pasów przed skrzyżowaniem nie zgadza się z liczbą pasów za skrzyżowaniem, a z prawego pasa nie da się pojechać prosto. Brakuje znaku F-10 i strzałek na jezdni.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez RossoneriDevil » sobota 15 lipca 2017, 00:12

mp0011 napisał(a):


Możesz podać link do tej strony z tymi obrazkami?

ponieważ zaskoczyłeś mnie tym,
Powiniem być T-6c z łukiem (droga bez zmiany kierunku)

https://www.google.pl/maps/@49.7950289, ... 312!8i6656
a tutaj jadąc na wprost sygnalizuje prawym, a w lewo już nie trzeba? :hmm:
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez mp0011 » sobota 15 lipca 2017, 00:33

Obrazek zrobiłem sam, wcześniej znalazłem go na tym forum...

Z tymi znakami też trzeba uważać, bo często stawiają bez sensu/logiki i zamiennie...
Generalnie tak jest, że w Twoim przypadku jadąc "w lewo" jedzie się bez zmiany kierunku, a można za to skręcić 2x w prawo. Ja bym jechał jak po prostej drodze z dwiema podporządkowanymi po prawej.

Dokładnie jak tu: https://goo.gl/maps/SqJ6FSSjyZN2

P.S. miało być T-6b nie c...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez RossoneriDevil » sobota 15 lipca 2017, 01:00

Odnośnie twojego rysunku
Nie przemawia to do mnie, nie znalazłem nic na ten temat, prócz tego że jest to droga z pierwszeństwem łamanym, a tabliczka przedstawia przebieg drogi z pierwszeństwem, więc ten pierwszy rysunek źle opisany, czerwony nie ma tam pierwszeństwa.

Ten link co ja wstawiłem, na tym skrzyżowaniu jazdy na wprost bym nie sygnalizował z resztą wynika z niego, że nie ma drogi dwa razy w prawo.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez mp0011 » sobota 15 lipca 2017, 01:14

RossoneriDevil napisał(a):Odnośnie twojego rysunku
Nie przemawia to do mnie, nie znalazłem nic na ten temat, prócz tego że jest to droga z pierwszeństwem łamanym, a tabliczka przedstawia przebieg drogi z pierwszeństwem, więc ten pierwszy rysunek źle opisany, czerwony nie ma tam pierwszeństwa.

Ten link co ja wstawiłem, na tym skrzyżowaniu jazdy na wprost bym nie sygnalizował z resztą wynika z niego, że nie ma drogi dwa razy w prawo.


Na pierwszej grafice czerwony (według znaków) jedzie drogą "prosto" - bez zmiany kierunku, natomiast biały na tej drodze zawraca. Czerwony ma więc pierwszeństwo. Jazda po łuku (zakręcie) zmianą kierunku nie jest.

Tabliczkę T-6b stosuje się także na skrzyżowaniach o nietypowym układzie dróg, np. jeżeli wloty drogi podporządkowanej występują tylko po jednej stronie drogi z pierwszeństwem lub droga z pierwszeństwem przebiega w łuku o dużym zwrocie lub małym promieniu.


W Twoim linku nie jest to czytelne oznakowanie, korzystanie z kierunkowskazów pewnie nie zaszkodzi, bo nie wprowadza nikogo w błąd.

Gorzej będzie, jeżeli ktoś (weźmy dwóch motocyklistów) pojedzie bez kierunkowskazu "w lewo" wzdłuż drogi z pierwszeństwem, trzymając się prawej krawędzi, a kto inny pojedzie na wprost, także bez kierunkowskazu, trzymając się osi jezdni. Czyja według Ciebie będzie wina?

Według oznakowania, tego jadącego środkiem, bo opuszczając drogę w tym przypadku zmienia kierunek i powinien trzymać się prawej strony.

Jakby była tabliczka T-6a, wina byłaby tego po prawej, bo to on zmieniałby kierunek i powinien zjechać do środka...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez PraktykRuchu » sobota 15 lipca 2017, 01:38

o dużym zwrocie lub małym promieniu.


Wtedy ewidentnie migamy.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Znak t-6a a kierunkowskaz podczas jazdy na wprost :D

Postprzez RossoneriDevil » sobota 15 lipca 2017, 01:43

mp0011 napisał(a):Jazda po łuku (zakręcie) zmianą kierunku nie jest.


Ale chyba samą w sobie, bo na skrzyżowaniu raczej jest to co innego.
Jak byś mógł tylko taką tabliczkę mi znaleźć wraz z opisem wśród znaków drogowych bo ja nie mogę.

Co do cyklistów

raczej obowiązek trzymania się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, sygnalizowanie zamiaru skrętu w lewo, zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu, oraz zakaz wyprzedzania z lewej strony sygnalizującego skręt w lewo.

Miałeś podobną sytuację na Wilsona o ile dobrze pamiętam.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 80 gości