Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez megatapety » środa 05 lipca 2017, 13:35

Witam,

Czy jadąc na wprost widoczną drogą https://goo.gl/maps/ZNWP8TJvRCP2 mogę wyprzedzić rowerzystę (który jedzie prawą stroną przy linie, nie po ani za linią), gdy wiem że nie zachowam odległości 1m?, ten odcinek ciągnie się przez kawałek, rowerzystów tam pełno, ostatnio jechałem i nie wyprzedzałem mimo że z naprzeciwka nic nie jechało to na mnie trąbili!, wiedziałem że Policja też wyprzedza najeżdżając na linie ciągłą. Czy rowerzysta jest traktowany jak pojazd wolnobieżny?, przepisy tak się szybko zmieniają że można się pogubić.
megatapety
 
Posty: 17
Dołączył(a): środa 05 lipca 2017, 12:53

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Henq » czwartek 06 lipca 2017, 07:25

megatapety napisał(a):wiedziałem że Policja też wyprzedza najeżdżając na linie ciągłą. Czy rowerzysta jest traktowany jak pojazd wolnobieżny?, przepisy tak się szybko zmieniają że można się pogubić.

linia podwójna ciągła nie zabrania wyprzedzania, to akurat się nie zmieniło od dawien dawna.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez gumik » czwartek 06 lipca 2017, 08:38

Ale zabrania przejeżdżania przez nią. Tak więc jeśli wyprzedzanie wymagałoby najechania na ciągłą, to w świetle prawa nie jest to dozwolone.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez megatapety » czwartek 06 lipca 2017, 09:00

Henq napisał(a):
megatapety napisał(a):wiedziałem że Policja też wyprzedza najeżdżając na linie ciągłą. Czy rowerzysta jest traktowany jak pojazd wolnobieżny?, przepisy tak się szybko zmieniają że można się pogubić.

linia podwójna ciągła nie zabrania wyprzedzania, to akurat się nie zmieniło od dawien dawna.


Czyli zgodnie z przepisami muszę blokować ruch przez 500m bo nie zachować 1m od rowerzysty?. Jak pieszy jest na poboczu to rozumiem że już 1m mnie nie dotyczy, gdzie tu logika i zdrowy rozsądek?.
megatapety
 
Posty: 17
Dołączył(a): środa 05 lipca 2017, 12:53

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez mp0011 » czwartek 06 lipca 2017, 14:52

Formalnie nie możesz przekroczyć ciągłej, w praktyce - wszyscy to robią ;)
O ile zrobisz to w sposób bezpieczny, nikt pretensji nie powinien mieć.

I teraz ciekawostka - im więcej kierowców w takich sytuacjach wyprzedza rowerzystów "na gazetę", tym częściej blokują oni takie wyprzedzanie w przyszłości, jadąc dalej od krawędzi jezdni. Wychodzą z założenia, że jeżeli kierowcy i tak mają przejechać podwójną ciągłą, nie muszą wyprzedzalć na gazetę.

Poza tym mandat za:
- Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu: 300 zł
- Niestosowanie się do znaków: P-4 „linia podwójna ciągła”: 200 zł
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Henq » czwartek 06 lipca 2017, 16:21

mp0011 napisał(a):Formalnie nie możesz przekroczyć ciągłej, w praktyce - wszyscy to robią ;)
O ile zrobisz to w sposób bezpieczny, nikt pretensji nie powinien mieć.

I teraz ciekawostka - im więcej kierowców w takich sytuacjach wyprzedza rowerzystów "na gazetę", tym częściej blokują oni takie wyprzedzanie w przyszłości, jadąc dalej od krawędzi jezdni. Wychodzą z założenia, że jeżeli kierowcy i tak mają przejechać podwójną ciągłą, nie muszą wyprzedzalć na gazetę.

Poza tym mandat za:
- Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu: 300 zł
- Niestosowanie się do znaków: P-4 „linia podwójna ciągła”: 200 zł

na rowerzyście ciąży obowiązek ustąpienia miejsca:
Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie potrzeby – zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez mp0011 » czwartek 06 lipca 2017, 16:36

Chyba masz nieświeży kodeks kolego ;)

Obowiązek zatrzymania się zniesiono.

Jeżeli nie ma ciągłej, umożliwiam wyprzedzanie. Jeżeli jednak widzę, że po zjechaniu do prawej krawędzi jezdni (zakładam brak pobocza nadającego się do jazdy) i tak nie będzie dość miejsca żeby kierowca się zmieścił między linią a rowerzystą, nie zjeżdżam. Bo to tylko zachęci kierowcę do manewru zagrażającego mojemu życiu.

Jeżeli kierowca i tak ma złamać jakiś przepis, wolę w takiej sytuacji żeby złamał ten o ciągłej, niż o odstępie.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez waw » czwartek 06 lipca 2017, 20:50

mp0011 napisał(a):O ile zrobisz to w sposób bezpieczny, nikt pretensji nie powinien mieć.

Nie powinien, ale czasami ma. Tylko przypomnę taką sprawę:
https://www.tvn24.pl/wideo/rowerzysta-p ... 68076.html

Problem by się rozwiązał gdyby do 170 dodano coś w stylu: Kierujący pojazdem wielośladowym może przekroczyć linie P-2 lub P-4 podczas wyprzedzania pojazdu bez silnika jeśli nie stworzy tym zagrożenia...
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez RossoneriDevil » czwartek 06 lipca 2017, 22:31

mp0011 napisał(a):Chyba masz nieświeży kodeks kolego ;)

Obowiązek zatrzymania się zniesiono.


http://kodeks-drogowy.org/ruch-drogowy/ ... przedzanie

6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie potrzeby – zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisy nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.

Stan prawny: lipiec 2017r.

Przynajmniej tak jest na stronie...

mogę wyprzedzić rowerzystę (który jedzie prawą stroną przy linie, nie po ani za linią), gdy wiem że nie zachowam odległości 1m?,


Teoretycznie nie można, ale wątpię aby jakaś policja cokolwiek zrobiła, sami wyprzedzą również, przepisy nie są idealne, a lepiej wyprzedzić np. babcię co się na tym rowerze wlecze w bezpieczny sposób, tak aby zawału nie dostała niż spowodować że się przestraszy i wywróci.
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez sankila » czwartek 06 lipca 2017, 23:10

RossoneriDevil napisał(a):Przynajmniej tak jest na stronie...
|ta strona ma stary kodeks. Obecnie jest "Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12 (tzn. rowerzysta może wyprzedzać prawą stroną). Rowerzysta ma zjechać do krawędzi jezdni, a nie na pobocze.

Zakazu przejeżdżania podwójnej złamać nie wolno, ale bezpieczny odstęp utrzymać trzeba. Ja to mam takiego pecha, że gdy jadę za rowerzystą przy ciągłej, to zawsze on się gibnie na tym rowerze, a ja wtedy przytomnie odbijam w lewo. Życie ludzie jest ważniejsze od linii ciągłej, a ja i tak zaraz wracam na pas :wink:
Jak jest ryzyko wyprzedzać - to się za nim jedzie i kilometr, i dwa - to nie koniec świata.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez megatapety » piątek 07 lipca 2017, 06:24

sankila napisał(a):
RossoneriDevil napisał(a):Przynajmniej tak jest na stronie...
|ta strona ma stary kodeks. Obecnie jest "Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12 (tzn. rowerzysta może wyprzedzać prawą stroną). Rowerzysta ma zjechać do krawędzi jezdni, a nie na pobocze.

Zakazu przejeżdżania podwójnej złamać nie wolno, ale bezpieczny odstęp utrzymać trzeba. Ja to mam takiego pecha, że gdy jadę za rowerzystą przy ciągłej, to zawsze on się gibnie na tym rowerze, a ja wtedy przytomnie odbijam w lewo. Życie ludzie jest ważniejsze od linii ciągłej, a ja i tak zaraz wracam na pas :wink:
Jak jest ryzyko wyprzedzać - to się za nim jedzie i kilometr, i dwa - to nie koniec świata.


Uważam że powinien być wyjątek w tej sytuacji, kierowcy też powinni mieć ułatwienia nie tylko rowerzyści, rozumiem jak coś jedzie z naprzeciwka, ale jak widać na kilkaset metrów że jest pusto ... no nic wyślę do odpowiednich instytucji propozycje.
megatapety
 
Posty: 17
Dołączył(a): środa 05 lipca 2017, 12:53

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez waw » piątek 07 lipca 2017, 18:18

megatapety napisał(a):Uważam że powinien być wyjątek w tej sytuacji, kierowcy też powinni mieć ułatwienia nie tylko rowerzyści, rozumiem jak coś jedzie z naprzeciwka, ale jak widać na kilkaset metrów że jest pusto ... no nic wyślę do odpowiednich instytucji propozycje.

Z drugiej strony nie powinno być karane przejechanie linii ciągłej jeśli zostało to spowodowane złamaniem przepisów. Jeśli będzie się wymijać pieszego idącego prawą stroną jezdni to też nie jest to wykroczenie.
Inna sprawa to art. 1 Kodeksu Wykroczeń. Wg niego musi zaistnieć szkodliwość społeczna żeby złamanie przepisów było wykroczeniem.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez mp0011 » piątek 07 lipca 2017, 18:29

Oczywiście, istnieje coś takiego jak litera prawa i duch prawa. Podwójna ciągła jest stosowana w konkretnych miejscach w konkretnym celu, aby zapobiec konkretnym rodzajom wypadków, a nie po prostu "nie bo nie".

phpBB [media]

Tu z pełną świadomością łamię podwójną ciągłą i jadę prosto z pasa do skrętu. Zasługuję na mandat?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez waw » piątek 07 lipca 2017, 19:03

mp0011 napisał(a): Oczywiście, istnieje coś takiego jak litera prawa i duch prawa. Podwójna ciągła jest stosowana w konkretnych miejscach w konkretnym celu, aby zapobiec konkretnym rodzajom wypadków, a nie po prostu "nie bo nie".

Zgadza się, ale powiedz to wystawiającym mandaty.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Henq » sobota 08 lipca 2017, 10:43

mp0011 napisał(a):Tu z pełną świadomością łamię podwójną ciągłą i jadę prosto z pasa do skrętu. Zasługuję na mandat?

tak, a dlaczego nie?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 82 gości