Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Henq » niedziela 23 lipca 2017, 20:12

waw napisał(a):Tak. Nie ma też pierwszeństwa jadąc w poprzek jezdni drogi poprzecznej bo art. 27.1a nie mówi o drodze poprzecznej.

czekaj bo coś namieszałeś :eek2: przecież w art 27.1a jest o drodze poprzecznej :eek2: to o jakiej drodze poprzecznej piszesz? :hmm:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez waw » niedziela 23 lipca 2017, 20:17

Kierujący skręca w drogę poprzeczną a rowerzysta jest na drodze "wzdłużnej". O tym mówi 27. 1a.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Henq » niedziela 23 lipca 2017, 20:21

waw napisał(a):Nie ma też pierwszeństwa jadąc w poprzek jezdni drogi poprzecznej bo art. 27.1a nie mówi o drodze poprzecznej

waw napisał(a):Kierujący skręca w drogę poprzeczną a rowerzysta jest na drodze "wzdłużnej". O tym mówi 27. 1a.

czyli chodzi o sytuację jak pojazd jedzie prosto a rowerzysta na drodze poprzecznej np od prawej do lewej, albo z lewej do prawej, w takiej sytuacji rowerzysta będąc na jezdni jest obowiązany stosować się do znaków umieszczonych przed skrzyżowaniem, jeżeli znaków brak art 25 o przecięciu kierunków ruchu :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Cyryl » poniedziałek 24 lipca 2017, 21:45

chciałbym wiedzieć, jak w takiej sytuacji oznakowanie drogi rozumie i jak powinien zachować się klasowy cyklista.
otóż na ul. Kamiennej we Wrocławiu domalowano drogi rowerowe na jezdni. co ciekawe na tej ulicy są przejścia z wysepkami i nie są to skrzyżowania.
i tu ciekawostka, bo według mnie przed ową wysepką ta droga dla rowerów się kończy i zaczyna od nowa za przejściem.
jeżeli tak rzeczywiście jest, to rowerzysta powinien przed przejściem dla pieszych uznać się za włączającego się do ruchu z wszystkimi obowiązkami, co powiedzmy sobie szczerze będzie trudne do wykonania nawet dla karnych rowerzystów.

moim zdaniem tworzenie dróg dla rowerów ma na celu maksymalne oddzielenie ruchu rowerów od innych pojazdów dla bezpieczeństwa.
tutaj mam działanie odwrotne, bo za pasem zieleni jest wspólna droga dla pieszych i rowerów, nadal oznaczona znakiem (czerwone kółko). jest tam na tyle szeroko, że można byłoby zrobić nową drogę rowerową poza jezdnią.

natomiast wciskanie rowerów między inne pojazdy, tworzenie niejasnych sytuacji rower-samochód samo w sobie tworzy zagrożenie.
Załączniki
Przejście1.jpg
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez szerszon » wtorek 25 lipca 2017, 06:51

Cyryl napisał(a):i tu ciekawostka, bo według mnie przed ową wysepką ta droga dla rowerów się kończy i zaczyna od nowa za przejściem.
Przykro mi, to nie DDR, tylko pas ruchu dla rowerów. Kończy się, ale w takiej sytuacji nie ma włączenia się do ruchu. Więcej. Sugeruję pierwszeństwo rowerzysty.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez gumik » wtorek 25 lipca 2017, 11:09

Temat wyprzedzania rowerzysty na podwójnej ciągłej był poruszany w ostatnim odcinku Jedź Bezpiecznie. https://youtu.be/R2wcYDlM5Bg
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Cyryl » wtorek 25 lipca 2017, 20:52

szerszon napisał(a):...Przykro mi, to nie DDR, tylko pas ruchu dla rowerów...


no dobra, ale jeżeli są dwa pasy ruchu - zwykłe i prawy pas się kończy, to wjeżdżając samochodem na lewy pas mam pierwszeństwo, czy nie?

jeszcze jedno zdjęcie, czy to na pewno nie jest droga dla rowerów?
Załączniki
20170724_131119.jpg
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez szerszon » wtorek 25 lipca 2017, 22:31

Obrazek
4. Znak F-19 „pas ruchu dla określonych pojazdów”
wskazuje wyznaczony na jezdni pas ruchu przeznaczony
dla pojazdów wskazanych na znaku.
no dobra, ale jeżeli są dwa pasy ruchu - zwykłe i prawy pas się kończy, to wjeżdżając samochodem na lewy pas mam pierwszeństwo, czy nie?
a kończy się ???
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Cyryl » środa 26 lipca 2017, 19:02

no właśnie: czy się kończy?
moim zdaniem tak, bo pas się kończy, a za wysepką zaczyna od nowa znakiem pionowym wspomnianym przez Ciebie i znakiem poziomym.
jeżeli pas dla rowerów nie kończyły się przed wysepką, to po co za wysepką miałby się zaczynać?

i na pierwszym zdjęciu: którędy ma jechać rowerzysta?
lub inaczej: jeżeli jest dotychczasowa droga dla rowerów poza jezdnią, po co robić pas ruchu dla rowerów na jezdni?
Załączniki
12.jpg
quo vadis?
11.jpg
zaczynający się pas ruchu dla rowerów za wysepką
13.jpg
kończący się pas ruchu dla rowerów - moim zdaniem
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez mp0011 » środa 26 lipca 2017, 21:23

Czym innym jest pas rowerowy, a czym innym sierżanty rowerowe. Te drugie się stosuje aby podkreślić, że rowerzysta może poruszać się daną drogą (np. właśnie pomimo obecności DdR, która może prowadzić w innym kierunku, kontraruch itp.),

Pas rowerowy który się kończy w sposób nakazujący ustąpienie pierwszeństwa przez rowerzystę wygląda tak: https://goo.gl/maps/c8K8Akd9gN92
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Cyryl » środa 26 lipca 2017, 21:54

mp0011 napisał(a):...Pas rowerowy który się kończy w sposób nakazujący ustąpienie pierwszeństwa przez rowerzystę wygląda tak: https://goo.gl/maps/c8K8Akd9gN92


no i tak dokładnie jest na zdjęciu trzecim.
różnica jest taka, że na Twoim przykładzie pas ruchu dla rowerów przechodzi w drogę dla rowerów poza jezdnią lub gdzieś na bok, jeżeli dobrze oceniłem, a w moim przypadku - nigdzie.
chociaż jest tam wjazd na parking pod budynkiem i można nim dojechać do drogi dla rowerów równolegle biegnącej wzdłuż tej jezdni, więc na siłę rowerzysta może zjechać na ddr poza jezdnią, ale powrotu z niej zaraz za wysepką nie ma.
dlatego skłonny jestem domniemywać, że dalsza jazda powinna skutkować włączeniem się do ruchu z wszystkimi obowiązkami.
dodatkowo co pozawala mi na domysł o kończącym się pasie ruchu dla rowerów, to od nowa oznaczenie pasa ruchu dla rowerów za wysepką i znakiem poziomym i pionowym (zdjęcie drugie).
dla użytkownika przeciętnego pojazdu wyprzedzanie rowerzysty na wysokości wysepki nie nastręcza problemów i jest w miarę zgodne z przepisami, ale jadąc autobusem wygląda to już inaczej i nie ma takiej możliwości bez wyraźnego złamania przepisów lub wręcz zagrożenia dla rowerzysty.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez mp0011 » środa 26 lipca 2017, 22:06

Na moim zdjęciu DdR NIE przechodzi poza jezdnię. Tam jest tylko chodnik i parking. Po prostu się kończy w taki sposób, że JA muszę zmienić pas.
Pas dla rowerzystów, podobnie jak np. buspas, jest częścią jezdni, więc rowerzysta jest normalnym uczestnikiem ruchu.

Skąd wniosek że kończy się pas dla rowerów, a nie Twój pas ;) ?

Po prostu dwa pasy ruchu przechodzą w jeden pas, a kierowcy mają ciągły obowiązek zachowania metrowego odstępu. Z uwzględnieniem długości pojazdu, a nie tylko szoferki, jak zauważył Dworak.

https://goo.gl/maps/uPdd8sR6YWr
DdD kończy się przed jezdnią, potem mam kilkumetrowy "pas rozbiegowy". Potem ja jadę swoim torem, prosto, przy krawężniku. To kierowcy chcący zjechać do prawej zajeżdżają mi drogę. Podobnie jest u Ciebie.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez Cyryl » czwartek 27 lipca 2017, 06:11

mp0011 napisał(a):...Skąd wniosek że kończy się pas dla rowerów, a nie Twój pas ;) ?...


faktycznie zdjęcie jest kiepskiej jakości, ale spróbuję dodać lepsze.

jeżeli pas dla rowerów się nie kończy, to dlaczego za wysepką się zaczyna?
mógłbym zrozumieć za skrzyżowaniem, jest to informacja dla wjeżdżających z drogi poprzecznej, ale tam jest tylko wysepka.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez szerszon » czwartek 27 lipca 2017, 07:00

Cyryl napisał(a):
jeżeli pas dla rowerów się nie kończy, to dlaczego za wysepką się zaczyna?
.
Może sie robi tylko oznaczony ???
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyprzedzanie rowerzysty a podwójna ciągła

Postprzez gumik » czwartek 27 lipca 2017, 11:05

Przecież ta linia oddziela pasy ruchu, a nie wyznacza. :-|
viewtopic.php?f=3&t=39843&
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 94 gości