Znak B-36 i zatoczka

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Znak B-36 i zatoczka

Postprzez mk4x » czwartek 22 czerwca 2017, 10:45

Szanowni forumowicze,

Czy wg Was można się zatrzymywać w zatoczce w lokalizacji przedstawionej na zdjęciu w załączniku?

Napis w tabliczce: "Nie dotyczy autobusów, policji i służb miejskich". Dodam jeszcze, że wcześniej nie ma na drodze innych znaków B-36.

Pewnie jestem w błędzie ale wg mojej interpretacji znak dotyczy tylko zatoczki i na drodze mógłbym się zatrzymać skoro wcześniej nie było znaku b-36.

Pozdrawiam,
Marek
Załączniki
Znak zatrzymywania B-36.jpg
mk4x
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 22 czerwca 2017, 10:15

Re: Znak B-36 i zatoczka

Postprzez gumik » czwartek 22 czerwca 2017, 12:06

Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się” (rys. 3.2.37.1) stosuje się w celu wyeliminowania zatrzymania się na tych odcinkach drogi, na których nawet chwilowe unieruchomienie pojazdu może spowodować pogorszenie płynności ruchu, mniejszenie przepustowości i wzrost zagrożenia bezpieczeństwa ruchu, oraz w pobliżu obiektów specjalnych (np. banki, obiekty MON itp.), których potrzeba oznakowania znakiem B-36 wynika z odrębnych przepisów.

Zasady umieszczania tego znaku są analogiczne jak znaku B-35 (pkt 3.2.36) oraz dotyczą tych samych elementów drogi.

Znak B-35 „zakaz postoju” (rys. 3.2.36.1) stosuje się w miejscach, w których występuje konieczność ograniczenia postoju na drodze. Znak należy umieszczać po tej stronie drogi, po której zakaz ma obowiązywać; dotyczy to akże drogi jednokierunkowej. W tych miejscach, gdzie obowiązuje zakaz, a możliwe jest dopuszczenie postoju pojazdu poza jezdnią na poboczu, na chodniku lub w zatoce należy:
— wskazać możliwość postoju znakiem D-15, D-18 lub D-19 albo znakiem poziomym P-18 „stanowisko postojowe” lub P-19 „linia wyznaczająca pas postojowy”, ewentualnie
— pod znakiem zakazu umieścić tabliczkę z napisem „Nie dotyczy chodnika (pobocza)”..


Jak dla mnie taki zakaz obowiązuje zawsze na jezdni. Czasami mogą być wyjątki i zezwolenie na zatrzymanie poza jezdnią (zatoczka, pobocze).
Także w Twoim przypadku nie można się zatrzymywać na jezdni za znakiem.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Znak B-36 i zatoczka

Postprzez mk4x » czwartek 22 czerwca 2017, 13:04

w Twoim przypadku nie można się zatrzymywać na jezdni za znakiem


Bardzo dziękuję @gumik za interpretację.
Cytowany przepis mówi o drodze "...stosuje się w celu wyeliminowania zatrzymania się na tych odcinkach drogi" , w definicji której nie ma "zatoki". Wobec tego można chyba wywnioskować, że ten znak zabrania zatrzymywania się na jezdni (oczywiście plus pobocze i chodnik) (z wyjątkiem typów pojazdów umieszczonych na tabliczce) ale wobec tego... chyba wolno zatrzymywać się w zatoce (stosując literalne zapisy definicji drogi).
mk4x
 
Posty: 2
Dołączył(a): czwartek 22 czerwca 2017, 10:15

Re: Znak B-36 i zatoczka

Postprzez LeszkoII » piątek 23 czerwca 2017, 08:56

Mam zupełnie odmienne zdanie od gumika. Nie można się zatrzymać w zatoce, bo jest to miejsce przeznaczone dla (.....), o czym informuje tabliczka pod B-36.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Znak B-36 i zatoczka

Postprzez gumik » piątek 23 czerwca 2017, 10:38

mk4x napisał(a):ale wobec tego... chyba wolno zatrzymywać się w zatoce
Ja bym traktował zatokę jako część drogi (pobocze?). A zatem i tam zakaz dotyczy.
LeszkoII napisał(a):Mam zupełnie odmienne zdanie od gumika. Nie można się zatrzymać w zatoce,

To jakie jest to odmienne zdanie? Czy ja pisałem, że w zatoce można się zatrzymać?
Nie, pisałem, że nie można się zatrzymać na jezdni. To nie znaczy, że uważam, że można się zatrzymać w zatoce.
Pytanie było o zatrzymanie na jezdni dlatego skupiłem się na jezdni.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Znak B-36 i zatoczka

Postprzez LeszkoII » piątek 23 czerwca 2017, 18:59

Nie ma znaczenia czy na jezdni czy w zatoce, bo B-36 dotyczy (strony) drogi a nie jezdni. Nie wmówisz, że zatoka leży poza drogą.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Znak B-36 i zatoczka

Postprzez gumik » piątek 23 czerwca 2017, 19:40

Przecież nic takiego nikomu nie wmawiam. Czy Ty w ogóle przeczytałeś co napisałem? :eek2:
gumik napisał(a):Ja bym traktował zatokę jako część drogi (pobocze?). A zatem i tam zakaz dotyczy.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości